Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilant ONG - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


bilant ONG

bilant
55 replies to this topic

#1 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 09 April 2009 - 07:36 PM

A facut cineva bilantul de anul trecut ptr ONG ? Imi da o eroare si nu-mi dau seama de unde . Am avut un excedent pe l-am lasat in 1211 . Asa am inteles din Reglementarea din 09/11/2007 , sg inregistrare care se face la 31.12.2008 este 129=106 , atunci cand se constituie rezerve .
La nota 3 repartizarea rezultatului exercitului financiar am repartizat excedentul provenit din activitati fara scop patrimonial in "alte repartizari prevazute de lege" , intentionand ca la 01.01.2009 sa-l las in 117.
Mie mi se pare foarte corect tot ce am facut, dar in programul de bilant imi da o eroare intre aceasta repartizare si randul 27 din formularul 10" Repartizarea excedentului privind activittaile fara scop patrimonial cont 1291.01" , ceea ce cred ca nu este cazul deoarece dupa cum spuneam mai sus eu am inteles ca 129 se foloseste doar atunci cand se constituie rezerve
Multumesc

Nu a facut nimeni bilantul ?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 22 August 2010 - 02:32 PM

serafimescu



#2 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 10 April 2009 - 01:39 PM

Daca excedentul ramane nerepartizat, atunci nu se completeaza nimic la Nota 3.




#3 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 10 April 2009 - 09:51 PM

Am incercat si asa bineinteles, am incercat in toate felurile si nu mi s-a intamplat niciodata sa nu fiu in stare in fac un bilant , necompletand nimic la nota 3 , imi da alta eroare , intre formularul 20 si nota 3 , adica de ce excedentul ramane nerepartizat
Ai facut bilantul la ong anul asta ? Ce versiune ai folosit?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 April 2009 - 05:04 AM

serafimescu



#4 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 15 April 2009 - 12:23 PM

Acum fac si eu bilantul.
Asociatia a fost nou infiintata in 2008.
Ce rezerva legala trebuie sa constitui acum la inchidere? este asociatie fara scop patrimonial.



#5 aryanna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 21 April 2009 - 07:24 AM

la 01.01 se face trecerea de pe 1211 pe 117. indiferent daca ai excedent sau deficit. soldul lui 117 iti da excedentul sau deficitul din anii anteriori iar in soldul lui 1211 excedentul sau deficitul din anul pt care se face bilantul. la nota 3 lasa excedentl nerapartizat.



#6 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 27 April 2009 - 01:24 PM

Vezi postareaaryanna, la Apr 21 2009, 07:24 AM, a spus:

la 01.01 se face trecerea de pe 1211 pe 117. indiferent daca ai excedent sau deficit. soldul lui 117 iti da excedentul sau deficitul din anii anteriori iar in soldul lui 1211 excedentul sau deficitul din anul pt care se face bilantul. la nota 3 lasa excedentl nerapartizat.

Exact asa am facut doar ca lasand nota 3 necompletata, imi da alta eroare .Am scanat o parte si l-am atasat , poate cineva imi da vreo idee
Eroarea este 21.06.01=20.03.03 , 0= 982 .Din asta eu inteleg ca excendtul treb repartizat
serafimescu



#7 iadryana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 27 April 2009 - 02:48 PM

Vezi postarearalsera, la Apr 27 2009, 02:24 PM, a spus:

Vezi postareaaryanna, la Apr 21 2009, 07:24 AM, a spus:

la 01.01 se face trecerea de pe 1211 pe 117. indiferent daca ai excedent sau deficit. soldul lui 117 iti da excedentul sau deficitul din anii anteriori iar in soldul lui 1211 excedentul sau deficitul din anul pt care se face bilantul. la nota 3 lasa excedentl nerapartizat.

Exact asa am facut doar ca lasand nota 3 necompletata, imi da alta eroare .Am scanat o parte si l-am atasat , poate cineva imi da vreo idee
Eroarea este 21.06.01=20.03.03 , 0= 982 .Din asta eu inteleg ca excendtul treb repartizat


Buna,

Trebuie sa treci pe randul "05 excedent/profit nerepartizat".

Ca altfel nu iti dau alte corelatii.

La pers juridice fara scop patrimonial eu zic ca nu se constituie rezerva. In legislatie (adica OMEF 1969/2007) se spune (exlusiv pentru activ economice) la contul 106. Cititi cu atentie, si eu as vrea sa aflu si pararea altor colegi.


Adriana



#8 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 27 April 2009 - 04:02 PM

Iti multumesc foarte mult ptr ajutor, nu stiu ce a fost in capul meu atatea zile :sad:

Contul 106 "Rezerve"
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența rezervelor constituite.
Contabilitatea rezervelor se ține distinct pentru activitățile fără scop patrimonial (exclusiv activitățile cu destinație specială), pe conturile sintetice de gradul II, potrivit planului de conturi.
Contul 106 "Rezerve" este un cont de pasiv.
Contul 106 "Rezerve" se creditează prin debitul conturilor:
105 "Rezerve din reevaluare"
- cu surplusul din reevaluare transferat direct în capitalul propriu, atunci când acest surplus reprezintă câștig realizat, respectiv la scoaterea din evidență a activului pentru care s-a constituit rezerva din reevaluare sau pe măsura folosirii activului de către entitate.
1171 "Rezultatul reportat reprezentând excedentul nerepartizat sau deficitul neacoperit privind activitățile fără scop patrimonial"
- cu excedentele realizate în exercițiile financiare precedente, repartizate la rezerve potrivit dispozițiilor legale (exclusiv activitățile cu destinație specială).
1291 "Repartizarea excedentului privind activitățile fără scop patrimonial"
- cu rezervele constituite, potrivit prevederilor legale, din excedentul realizat în exercițiul financiar curent (exclusiv activitățile cu destinație specială).
261 "Acțiuni deținute la entitățile afiliate din cadrul grupului"
263 "Interese de participare"
265 "Alte titluri imobilizate"
- cu diferența dintre valoarea participațiilor primite ca urmare a participării în natură la capitalul altor entități și valoarea neamortizată a imobilizărilor corporale și necorporale care fac obiectul participației;
- cu majorarea valorii participațiilor deținute în capitalul altor entități, ca urmare a încorporării rezervelor în capitalul acestora.
Contul 106 "Rezerve" se debitează prin creditul conturilor:
101 "Capital"
- cu rezervele destinate majorării patrimoniului social, potrivit reglementărilor legale.
1171 "Rezultatul reportat reprezentând excedentul nerepartizat sau deficitul neacoperit privind activitățile fără scop patrimonial"
- cu rezervele utilizate pentru acoperirea deficitelor realizate în exercițiile financiare precedente (exclusiv activitățile cu destinație specială).
739 "Alte venituri din activitățile fără scop patrimonial"
- cu diferența dintre valoarea participațiilor primite ca urmare a participării în natură la capitalul altor entități și valoarea neamortizată a imobilizărilor corporale și necorporale care au făcut obiectul participației, transferate la venituri cu ocazia cedării participațiilor respective. Soldul creditor al contului reprezintă rezervele existente și neutilizate.
serafimescu



#9 gold

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 28 April 2009 - 03:02 PM

Ok, am vazut functiunea contului 106 si care e concluzia, poti crea sau nu rezerve ? ca eu tot n-am inteles.
Atentie ! - activitatile cu destinatie speciala nu sunt activitatile economice
Sau e mai bine sa folosim contul 116 "Alte fonduri privind activitățile fără scop patrimonial" daca vrem neparat sa facem repartizari ?



#10 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 28 April 2009 - 04:54 PM

Vezi postareaiadryana, la 27 April 2009 - 02:48 PM, a spus:

La pers juridice fara scop patrimonial eu zic ca nu se constituie rezerva. In legislatie (adica OMEF 1969/2007) se spune (exlusiv pentru activ economice) la contul 106. Cititi cu atentie, si eu as vrea sa aflu si pararea altor colegi.

Adriana


Unde ai vazut asta ? eu nu am gasit .


Din ceea ce am gasit eu , functionalitatea contului , repartizarea excentului si din monografia privind inregistrarea in contabilitate a principalelor operatiuni am inteles ca se constutuie
191. - (1 ) Î contabilitate, excedentul/profitul sau deficitul/pierderea se stabileşte cumulat de la începutul exerciţiului financiar.
(2) Rezultatul definitiv al exerciţiului financiar se stabileşte la închiderea acestuia şi reprezintă soldul final al contului de rezultat.
(3) Repartizarea excedentului/profitului se înregistrează în contabilitate pe destinaţii, după aprobarea situaţiilor financiare anuale. Repartizarea excedentului/profitului se efectuează în conformitate cu prevederile legale în vigoare.
(4) Sumele reprezentând rezerve constituite din excedentul/profitul exerciţiului financiar curent, în baza unor prevederi legale, se înregistrează prin articolul contabil 129 "Repartizarea excedentului/profitului" = 106 "Rezerve". Excedentul/profitul contabil rămas după această repartizare se preia la începutul exerciţiului financiar următor celui pentru care se întocmesc situaţiile financiare anuale în contul 117 "Rezultatul reportat", de unde urmează a fi repartizat pe celelalte destinaţii legale. Evidenţierea în contabilitate a destinaţiilor excedentului/profitului contabil se efectuează după adunarea generală care a aprobat repartizarea excedentului/profitului, prin înregistrarea sumelor reprezentând rezerve şi alte destinaţii, potrivit legii. Entităţile nu pot reveni asupra înregistrărilor efectuate cu privire la repartizarea excedentului/profitului.
(5) Deficitul/pierderea contabil(ă) reportat(ă) se acoperă din excedentul/profitul exerciţiului financiar şi cel reportat, din rezerve şi capital, potrivit hotărârii adunării generale, cu respectarea prevederilor legale. În lipsa unor prevederi legale exprese, ordinea surselor din care se acoperă deficitul/pierderea contabil(ă) este la latitudinea adunării generale, respectiv a consiliului de administraţie.
(6) Închiderea conturilor 121 şi 129 se efectuează la începutul exerciţiului financiar următor celui pentru care se întocmesc situaţiile financiare anuale. Ca urmare, cele două conturi apar cu soldurile corespunzătoare în bilanţul întocmit pentru exerciţiul financiar la care se referă situaţiile financiare anuale.

Rezerve constituite din excedenteleînregistrate la închiderea exerciţiului ------------------------ --------------financiar (exclusiv activităţile cu 129 = 106destinaţie specială) ------------------------ --------------


In schimb nu am gasit nimic despre modalitatea de constituire. Astept si alte pareri
serafimescu



#11 gold

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 29 April 2009 - 06:03 AM

Iata un raspuns gasit pe net la intrebarea "Ce fac cu execedentul la un ONG ?" :

" La un ONG rezultatul pozitiv ori se repartizeaza pt acoperirea pierderilor din anii anteriori ori ramane nerepartizat
.......
Rezerve legale constitui numai daca are profit din activitati economice, pt profitul(mai bine zis excedent) din activitati fara scop patrimonial il treci pe 1171.01
........
Am lucrat 6 ani la UGIR-1903 si acolo am invatat efectiv contabilitatea la ONG-uri si de 10 ani tin contabilitatea la 3 fundatii.....
"

Se pare ca domnul stie ce vorbeste, cu toate acestea eu nu sunt de acord cu faptul ca excedentul nu se repartizeaza (desi este cea mai simpla solutie), spun asta avand in vedere ca mai am putin si invat pe dinafara functiunea conturilor 106,1171,1211,129 si imi este foarte clar ca se refera si la repartizarea excedentului realizat din activitatile fara scop lucrativ, dar nu e obligatoriu sa faci repartizare.
Trebuie sa mentionez ca discutia de mai sus avea loc in februarie 2007 si nu am facut o paralela intre Ordinul 1829/2003 (in vigoare atunci) si Ordinul 1969 aparut in noiembrie 2007 sa vad ce modificari s-au facut in acest sens.
Eu tin contabilitate la ONG si nu am facut repartizare, avand in vedere ca se poate face atat in exercitiul curent (prin 129), cat si in exercitiul urmator prin 1171, am sa-mi bat capul cu asta in anul asta si daca trebuie neaparat (desi excedentul poate sta in 1171 mult si bine fara sa se incalce vreo prevedere legala), asta dupa ce in prealabil Biroul Executiv va aproba cat din excedent se va trece la rezerve.



#12 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 29 April 2009 - 08:43 AM

Am gasit si eu discutia asta , dar fiind din 2007 nu am reusit sa fac nici eu o paralela intre ordinul din 2003 si cel din 2007
E primul an cand tin contabilitatea unui ong , deoarce vecinul meu a ramas fara contabil tocmai cand treb sa predea bilantul si m-a rugat sa-l ajut
Inca nu am predat bilantul o sa vad pana maine ce fac cu aceste rezerve si o sa caut in legislatie si ordinul din 2003


Am gasit si eu discutia asta , dar fiind din 2007 nu am reusit sa fac nici eu o paralela intre ordinul din 2003 si cel din 2007
E primul an cand tin contabilitatea unui ong , deoarce vecinul meu a ramas fara contabil tocmai cand treb sa predea bilantul si m-a rugat sa-l ajut
Inca nu am predat bilantul o sa vad pana maine ce fac cu aceste rezerve si o sa caut in legislatie si ordinul din 2003
serafimescu



#13 gold

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 29 April 2009 - 09:29 AM

Ordinul 1829/2003 :

Rezerve
4.140. - Contabilitatea rezervelor se tine pe categorii de rezerve: rezerve legale, rezerve statutare sau contractuale si alte rezerve.
Rezervele legale se constituie anual din excedentul/profitul obtinut de persoana juridica fara scop patrimonial, in cotele si limitele prevazute de lege, si din alte surse prevazute de lege.
Rezervele legale pot fi utilizate numai in conditiile prevazute de lege.
Rezervele statutare sau contractuale se constituie anual din rezultatul net al exercitiului conform prevederilor din statut.
Alte rezerve, neprevazute de lege sau de statut, pot fi constituite facultativ pe seama rezultatului net al exercitiului pentru: acoperirea pierderilor contabile sau pentru alte scopuri, potrivit hotararii adunarii generale, cu respectarea prevederilor legale.

Cu exceptia rezervelor constituite in baza unor prevederi din acte normative, evidentierea in contabilitate a constituirii rezervelor se face pe seama rezultatului reportat.
Nu se constituie rezerve din excedentele activitatilor cu destinatie speciala, excedentele respective se reporteaza in anul urmator.


Rezultatul reportat, rezultatul exercitiului
4.141. - Contabilitatea rezultatului reportat, rezultatului exercitiului si a repartizarii rezultatului exercitiului se tine distinct pentru activitatile fara scop patrimonial, activitatile cu destinatie speciala si activitatile economice, dupa caz.


Ordinul 1969/2007:

6.9.3. Alte rezerve
183. - (1) Contabilitatea rezervelor se ține pe categorii de rezerve: rezerve legale, rezerve statutare sau contractuale și alte rezerve.
(2) Rezervele legale se constituie anual din excedentul/profitul entității, în cotele și limitele prevăzute de lege, și din alte surse prevăzute de lege.
(3) Rezervele legale pot fi utilizate numai în condițiile prevăzute de lege.
(4) Rezervele statutare sau contractuale se constituie anual din excedentul/profitul entității, conform prevederilor din actul constitutiv al acesteia.
(5) Alte rezerve neprevăzute de lege sau de statut pot fi constituite facultativ pe seama excedentului/profitului pentru acoperirea deficitelor/pierderilor contabile sau în alte scopuri, potrivit hotărârii adunării generale, cu respectarea prevederilor legale.

6.9.4. Rezultatul reportat, rezultatul exercițiului financiar, repartizarea rezultatului exercițiului financiar
184. - (1) Contabilitatea rezultatului reportat și a rezultatului exercițiului financiar se ține distinct pentru activitățile fără scop patrimonial, activitățile cu destinație specială, potrivit legii, și activitățile economice.
(2) Contabilitatea repartizării rezultatului exercițiului financiar se ține distinct pentru activitățile fără scop patrimonial și activitățile economice.
(3) Rezultatul financiar privind activitățile cu destinație specială nu se repartizează.
.................
Sumele reprezentând rezerve constituite din excedentul/profitul exercițiului financiar curent, în baza unor prevederi legale, se înregistrează prin articolul contabil 129 "Repartizarea excedentului/profitului" = 106 "Rezerve". Excedentul/profitul contabil rămas după această repartizare se preia la începutul exercițiului financiar următor celui pentru care se întocmesc situațiile financiare anuale în contul 117 "Rezultatul reportat", de unde urmează a fi repartizat pe celelalte destinații legale. Evidențierea în contabilitate a destinațiilor excedentului/profitului contabil se efectuează după adunarea generală care a aprobat repartizarea excedentului/profitului, prin înregistrarea sumelor reprezentând rezerve și alte destinații, potrivit legii. Entitățile nu pot reveni asupra înregistrărilor efectuate cu privire la repartizarea excedentului/profitului.

Diferentele sunt boltite, iar rezerve in baza prevederilor legale (129 = 106)......nu se prea gasesc astfel de prevederi, decat prin corespondenta cu societatile comerciale probabil pentru ONG-urile care au si capital si desfasoara activitati economice, .... mai curand repartizarea pe alte rezerve dupa aprobarea de catre adunarea generala (1171 = 1068).
Cam asa vad eu lucrurile.
O zi buna si sper sa gasesti solutia cea mai buna ... si astept ...si eu sugestii



#14 MARYETA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 January 2010 - 01:06 PM

Buna!
Stie cineva care este data limita de depunere a bilantului pentru non profit?



#15 moto_mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:buzau

Postat 29 January 2010 - 11:09 AM

Vezi postareaMARYETA, la Jan 24 2010, 01:06 PM, a spus:

Buna!
Stie cineva care este data limita de depunere a bilantului pentru non profit?


30 aprilie 2010, dar daca e de utilitate publica se depune pana pe 30 martie extrasul situatiilor financiare la Registrul national si se publica in Monitorul Oficial partea a IV.



#16 moto_mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:buzau

Postat 29 January 2010 - 11:14 AM

Buna ziua,
Stiu ca e cam devreme pt intrebari ref. la bilant 2009, dar sunt presata de AGA si vreau sa va intreb daca are cineva modelul notelor explicative pt ONG de anul trecut si sa mi le trimita pe moto_mihaela@yahoo.com.
Multumesc anticipat.



#17 SILVIA B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Schimb de pareri intre profesionisti

Postat 01 February 2010 - 06:33 PM

Formularele de bilant pentru ONG au aparut?
Senior



#18 kontar

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 February 2010 - 07:40 PM

Vezi postareaSILVIA B, la Feb 1 2010, 06:33 PM, a spus:

Formularele de bilant pentru ONG au aparut?
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Asite...e/SF/pjfsl.html
Le gasesti pe acest site.



#19 SILVIA B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Schimb de pareri intre profesionisti

Postat 02 February 2010 - 02:15 PM

Multumesc frumos !
Senior



#20 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 06 February 2010 - 10:38 PM

Intrebare : unde se depune ?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL