Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Examen acces stagiu Experti contabili 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Examen acces stagiu Experti contabili 2010


169 replies to this topic

#1 Dan Ene

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Tirgoviste

Postat 06 November 2009 - 09:13 PM

Buna ziua!

Stie cineva in ce luna o sa fie examenul de acces la stagiu Experti contabili in 2010 ?



#2 loredana_80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 07 November 2009 - 12:00 PM

Inca nu s-a anuntat...mai asteptam.




#3 BARBU NICOLETA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 November 2009 - 10:01 AM

Vezi postareaDan Ene, la Nov 6 2009, 11:13 PM, a spus:

Buna ziua!

Stie cineva in ce luna o sa fie examenul de acces la stagiu Experti contabili in 2010 ?
buna....
:frusty: :pullhair: [u]29 noiembrie2009



#4 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 11 November 2009 - 10:35 AM

- pe 29 noiembrie 2009 se organizeaza examen de admitere la stagiu, pentru contabilii autorizati (cu studii superioare), membri activi, pentru obtinerea calitatii de expert contabil
- pentru 2010, asa cum a spus si loredana_80, inca nu s-a anuntat. Din ceea ce s-a spus la cursuri (inca de anul trecut), se pare ca de acum incolo, examenul pentru acces se va da in vara ( luna iulie) iar cel pentru aptitudini in toamna (luna octombrie)
bafta!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 January 2010 - 02:04 PM




#5 Me - Suceava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 November 2009 - 12:58 PM

Eu am intrebat la CECCAR cand se va sustine examenul pentru experti contabili din 2010 si mi-au raspuns: "Pentru sesiunea 2010 urmariti site-urile ceccar.ro sau ceccarbuc.ro deoarece perioada desfasurarii examenului nu a fost stabilita. "
V-ati apucat de invatat?



#6 dragos_anton73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 22 December 2009 - 11:15 AM

Cum stati cu invatatul ?



#7 elena_b_27

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 07 January 2010 - 09:26 AM

S-a afisat:
"În decursul anului 2010, C.E.C.C.A.R. organizează două sesiuni ale examenului de admitere la stagiu:

1. Examenul de admitere la stagiu în vederea obținerii calității de expert contabil și de contabil autorizat se va organiza în zilele de 25 iulie și 01 august 2010"

http://www.ceccar.ro/?P=F178



#8 carmentg

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 13 January 2010 - 12:13 PM

Ma alatur si eu celor ce doresc sa dea examen in 2010.Pana acum nu am vazut decat tematica si bibliografia.Nu prea stiu cum sa ma apuc de invatat. Astept sugestii. Multumesc



#9 arabelaoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 17 January 2010 - 11:15 AM

Hello. La multi ani 2010.

As dori sa dau si eu anul acesta examenul de acces la CECCAR si de abia am inceput sa imi adun materiale.


Am vazut ca zenuta a scanat niste carti, as ruga-o sa imi trimita si mie pe adresa onutza_arabela@yahoo.com. Tot ce am bun este o interpretare a codului fiscal facuta de Costel Istrate, unul din cei mai buni profi din Iasi, de la FEAA, doar ca nu stiu ce cod fiscal trebuie sa invatam, la cate modificari au fost anul trecut. Pot trimite pe mail la toti cei care doresc tot ce gasesc util.

Stiti cumva daca a aparut bibliografia pentru acest examen?

Are cineva subiectele de anul trecut de la acces?

Este cineva din Iasi in acest forum?

Ma scuzati daca v-am bombardat cu intrebari, sper sa ma ajutati...

Multumesc frumos!



#10 arabelaoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 18 January 2010 - 09:57 PM

Stiti cumva daca a aparut bibliografia pentru acest examen?

Are cineva subiectele de anul trecut de la acces?

Este cineva din Iasi in acest forum?

Ma scuzati daca v-am bombardat cu intrebari, sper sa ma ajutati...

Helppppppp



#11 monalisa82

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 22 January 2010 - 05:49 PM

Iti multumesc olimpia pentru e-mail!Daca mai ai ceva nou te rog sa imi mai dai si mie, si vice versa.Multumesc!Bafta la invatat!!
Stie cineva cat costa cursurile in Iasi?
pana cand se fac inscrierile?



#12 arabelaoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 22 January 2010 - 09:36 PM

Hello.

Monalisa82 imi poti da si mie adresa de mail si eu is din Iasi.poate facen mai usor schimb de bibliografie si informatii. Adresa mea este onutza_arabela@yahoo.com



#13 rodicus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 135 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 22 January 2010 - 10:07 PM

din cate stiu aceste cursuri ar fi in jur de 500 lei

ar fi posibil sa inceapa in luna martie

eu sunt din Iasi si sper sa reusim sa ne tinem la legatura

mult succes in tot ceea ce intreprindeti :smile:

Rodica
The art of knowing is knowing what to ignore.



#14 arabelaoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 22 January 2010 - 10:51 PM

Vezi postareacarmentg, la Jan 13 2010, 07:43 AM, a spus:

Ma alatur si eu celor ce doresc sa dea examen in 2010.Pana acum nu am vazut decat tematica si bibliografia.Nu prea stiu cum sa ma apuc de invatat. Astept sugestii. Multumesc
zii si mie de unde ai bibliografia...pentru examenul din 2010....
din cate stiu nu merita sa faci cursurile in Iasi, profesorii stiu mai putin decat noi, mai bine autodidacti....
Cei din Iasi va rog da-ti mail la onutza_arabela@yahoo.com


spor la invatat

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 January 2010 - 02:16 PM




#15 arabelaoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 26 January 2010 - 07:02 PM

Am si eu niste nelamuriri...

Am sunat la CECCAR si vorbind cu o prietena ce a luat in 2009 accesul am ajuns la concluzia ca bibliografia pentru examenul din 2010 este cea din cartea de intebari aparuta in 2009. adica ordinul 1752 si nu 3055, codul fiscal la 01.01.2009 si nu cel la 01.01.2010. M-am uitat pe intebarile din conta si sunt intebari din mai multe Ias-uri si nu doar din cele de la bibliografie.

in concluzie ce invatam? 1752 sau 3055, cod fiscal 01.01.2009 sau cel de la 01.01.2010, toate Ias-urile sau doar cele din bibliografie


va multumesc frumos !



#16 zenuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:

Postat 26 January 2010 - 07:27 PM

Dupa tematica oficiala de la ceccar cand va fi afisata!
la examenul din 29 octombrie 2009 la expertiza si deontologie au fost si intrebari din ultimele modificari, se considera ca trebuia sa stie fiind contabili autorizati

celelalte IAS se gasesc in cartile publicate de ceccar si in
Standarele internationale de raportare financiara (IFRSs) incluzand si Standardele Internationale de Contabilitate (IASs) si interpretarile lor la 1.07.2007, CECCAR, 2007 2.599 pag in 2008 - 120 lei, 2009 - 50/60 lei
Standarde internationale de raportare financiara, ghid practic, Editie bilingva, IRECSON, 2007 568 pagini

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 January 2010 - 02:21 PM




#17 zenuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:

Postat 26 January 2010 - 08:11 PM

Vezi postareazenuta, la Jan 26 2010, 09:27 PM, a spus:

la examenul din 29 octombrie 2009 la expertiza si deontologie au fost si intrebari din ultimele modificari, se considera ca trebuia sa stie fiind contabili autorizati

scuze, examen contabili autorizati care au absolvit studii superioare 29 noiembrie 2009



#18 nicolld

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 February 2010 - 02:30 PM

cine ma poate ajuta cu ''Ordinul ministrului finanțelor publice nr. 1826/2003 pentru aprobarea precizărilor privind unele măsuri referitoare la organizarea și conducerea contabilității de gestiune publicat în Monitorul Oficial nr. 23 din 12 ianuarie 2004'' ?
Multumesc anticipat !



#19 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 02 February 2010 - 05:07 PM

stie cineva daca este obligatoriu stagiul de 3 ani la CECCAR?



#20 mada215

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 02 February 2010 - 05:23 PM

Vezi postareagabriela berciu, la Feb 2 2010, 05:07 PM, a spus:

stie cineva daca este obligatoriu stagiul de 3 ani la CECCAR?
Buna! eu stiu ca e obligatoriu..eu sunt anul 2 la contabili autorizati, si trebuie sa dau examen pt experti in iulie si mi se recunoaste foarte putin din stagiatura de la autorizati, adica au zis ei ca jumatate..si vechimea in munca nu conteaza..






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL