Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 394 / 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


decl. 394 / 2010

49 replies to this topic

#21 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 24 January 2010 - 07:44 PM

Declaratia 394 se depune de platitorii de tva care au operatiuni cu platitori de tva. Deci daca nu ai nici o operatiune cu tva nu ai ce declara. Declaratia 394 nu se depune cu zero. Daca nu ai operatiuni, nu depui.



#22 coatug

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 24 January 2010 - 08:18 PM

Vezi postareateofilia, la Jan 24 2010, 07:44 PM, a spus:

Declaratia 394 se depune de platitorii de tva care au operatiuni cu platitori de tva. Deci daca nu ai nici o operatiune cu tva nu ai ce declara. Declaratia 394 nu se depune cu zero. Daca nu ai operatiuni, nu depui.
Multumesc mult, maine era ultima zi si nu eram sigura.




#23 van

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 24 January 2010 - 09:00 PM

Începând cu data de 1 ianuarie 2007, persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România sunt obligate să declare toate livrările de bunuri, prestările de servicii și achizițiile de bunuri și servicii realizate, pe teritoriul României, către/de la alte persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România.Declarația 394 se depune semestrial la organul fiscal competent până în data de 25 inclusiv a lunii următoare încheierii semestrului de raportare.



#24 nairamus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 26 January 2010 - 10:13 AM

Era un proiect al anaf prin care se hotara ca declaratia 394 sa fie depusa lunar.. Am cautat prin monitoarele oficial dar nu am gasit nimic.... Stie cineva ceva? Incepand cu raportarile lunii ianuarie ce se fac in februarie va trebui sau nu sa depunem lunar aceasta declaratie? A citit cineva ceva in acest sens in Monitorul oficial?



#25 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 26 January 2010 - 12:11 PM

Nu a aparut nimic in legislatie si nici nu cred ca o sa apara in acest an.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#26 simona_iassy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:IASI jud. IASI

Postat 27 January 2010 - 09:46 AM

La finante la Iasi au afisat deja ca decl 394 se preda lunar (pana pe 25), 390 tot lunar (pana pe 15) si cu bilantul se merge direct la registrul comertului (14 lei taxa)



#27 nairamus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 27 January 2010 - 11:25 AM

:smile: Ok... lunar lunar... dar unde scrie? :thumbup: Adica unde scrie in monitoru oficial... ca asa pe usa... ce fac? fac poza la usa si o arat la clienti....

Aceasta postare a fost editata de nairamus: 27 January 2010 - 11:26 AM




#28 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 27 January 2010 - 12:07 PM

In MO scrie de 390 ca este lunar nu de 394....sau poate nu am gasit eu....poate cineva sa posteze Mo in care spune ca 394 este lunar??

Multumesc



#29 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 28 January 2010 - 08:58 PM

Intentia au avut-o (ca au facut proiectul), dar cred ca si-au dat seama ca totusi nu isi are rostul D394 lunar, atat timp cat mai exista D300 trimestrial. Cred ca aici s-au incurcat si acum...coc urmatorul proiect. :smile:
%%%




***



#30 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 16 July 2010 - 11:33 AM

In sem I 2010 , am inregistrat in contabilitate facturi emise in 2009 si predate cu intarziere in conta, cu valoarea integrala in contul 1174 ( deci nu am dedus tva )
Aceste facturi ar trebui prinse in D394 ? daca da, atunci ar trebui sa refac 394 af sem II 2009, daca nu ..... e mult mai simplu ca nu mai fac nimic.....


o parere va rog



#31 jandor61

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 16 July 2010 - 12:17 PM

Corect ar fi ca sa se intocmeasca o rectificativa la sem 2 2009, chiar daca nu s-a dedus TVA



#32 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2010 - 01:08 PM

Eu cred ca daca nu ai dedus TVA , nu declari



#33 pamfilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 19 July 2010 - 09:04 AM

am un magazin cu amanuntul si vin persoane juridice care iau marfa pt consum propriu cu FF si Bf .Trebuie sa apara si aceste facturi in decl.394?



#34 mariamarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 July 2010 - 12:07 PM

Vezi postareapamfilia, la Jul 19 2010, 10:04 AM, a spus:

am un magazin cu amanuntul si vin persoane juridice care iau marfa pt consum propriu cu FF si Bf .Trebuie sa apara si aceste facturi in decl.394?

ORDIN nr. 702 din 14 mai 2007 privind declararea livrărilor/prestărilor și achizițiilor efectuate pe teritoriul național de persoanele înregistrate în scopuri de TVA
………………………………….
Declarația se completează și se depune semestrial de către:
- persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România conform art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, denumită în continuare Codul fiscal, și care sunt obligate la plata taxei conform art. 150 alin. (1) lit. a) și alin. (2) din Codul fiscal, pentru operațiuni impozabile în România conform art. 126 alin. (1) și taxabile cu cota de 19% sau 9%. Declarația se depune pentru orice operațiune taxabilă pentru care, conform titlului VI al Codului fiscal, este emisă o factură, inclusiv pentru avansuri. Declarația trebuie să conțină toate facturile care au fost emise în semestrul de raportare;
- persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România conform art. 153 din Codul fiscal, care realizează în România, de la persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România, achiziții de bunuri sau servicii taxabile cu cota de 19% sau 9%. Declarația trebuie să conțină toate facturile care au fost primite în semestrul de raportare. Declarația nu se depune pentru facturile emise prin autofacturare sau în cazul operațiunilor pentru care se aplică taxarea inversă.
Declarația se depune la organul fiscal competent până în data de 25 inclusiv a lunii următoare încheierii semestrului de raportare și numai dacă în semestrul de raportare au fost realizate operațiuni de natura celor care fac obiectul obligației de declarare.



#35 pamfilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 19 July 2010 - 01:30 PM

mariamarin sa inteleg ca trebuie si acestea trecute ?
dar in anii anteriori contabila nu a facut asa ceva ce ar trebui sa fac acum ?multumesc



#36 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 19 July 2010 - 05:33 PM

din ordinul 702 , reiese ca se declara toate facturile emise si toate facturile de achizitii in care ambii parteneri sunt platitori de tva ; dar nu reiese ce se face in urmatorul caz:

- atat clientul cat si furnizorul sunt platitori de tva , dar de ex la beneficiar factura nu se inregistreaza cu tva deductibil ( vezi cazul chetuielilor facute de adminsitratori in interes personal , care se trateaza ca si dividende , sau cazul unor facturi care trec dintr-un an in altul si se inregistreaza pe corectii din rezultatul reportat)
- eu de ex lucrez in saga si cand ii dau sa genereze decl 394, implicit nu-mi preia facturile la care nu s-a dedus tva , chiar daca furnizorul este inregistrat cu RO......
de aici concluzia ca aceste facturi nu ar trebui prinse in D 394
- asadar am intrebat azi la finante ...... si nu am primit un raspuns clar ; urmeaza sa mai trec si maine ca sa primesc solutia oficiala................

asa ca v-as ruga daca cineva stie raspunsul la aceasta problema..... sa ma lamureasca si pe mine.......


si inca ceva :
exista termen pentru depunerea de corectii al D394 ? cineva de la finante spunea ca aceste corectii de ex la sem II 2009 se depun pana la urmatoarea decl ( adica 25.07.2010 ) dupa care daca te mai trezesti sa corectezi , primesti amenda ; daca este asa, .... cat o fi amenda ?



#37 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 19 July 2010 - 07:18 PM

Trebuie sa declari prin D394 toate facturile primite care au TVA.
In situatia (trista) in care TVA nu este deductibila, indiferent de motiv, trebuie sa-ti autofacturezi (si mai trist).

Aceasta postare a fost editata de Brigante: 19 July 2010 - 07:20 PM




#38 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 19 July 2010 - 09:01 PM

Vezi postareaBrigante, la Jul 19 2010, 08:18 PM, a spus:

Trebuie sa declari prin D394 toate facturile primite care au TVA.
In situatia (trista) in care TVA nu este deductibila, indiferent de motiv, trebuie sa-ti autofacturezi (si mai trist).

1.despre autofacturare nu stiu mai nimic , ti-as fi recunoscator daca mi-ai explica in amanunt ce trebuie sa fac ( macar pe viitor sa pot aplica autofacturarea )
2.cat priveste d394 , fact cu taxare inversa si autofacturate nu se declara



#39 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 20 July 2010 - 11:14 AM

Eu am zis ca trebuie sa inregistrezi in D394 toate facturile cu TVA primite, indiferent daca ulterior iti deduci TVA-ul sau nu.
La nivel de tara se centralizeaza toate D394 pe coduri fiscale, pentru facturi emise si primite.
Furnizorul tau va declara la vanzari pe codul tau fiscal ca ti-a facturat o suma cu TVA, iar tu nu vei avea corespondenta pe codul lui fiscal la partea de achizitii.
Am avut situatia asta, nu-ti doresc sa ajungi la amenzi de 8.000 lei.



#40 cricri27

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 20 July 2010 - 12:31 PM

Buna ziua!
Se depune D394 si pentru firmele care nu au avut activitate ?
Se poate depune cu zero?

Multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL