Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cheltuieli de constituire - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cheltuieli de constituire

7 replies to this topic

#1 moto_mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:buzau

Postat 22 July 2009 - 11:04 AM

Buna ziua,
Va rog daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns:
- daca se adauga alti asociati, cheltuielile ocazionate de acest lucru(ex. notar) se inregistreaza ca si cheltuieli de constituire sau cheltuieli ale perioadei?; si cine hotaraste durata amortizarii lor.
Va multumesc anticipat pentru amabiliatea de a-mi raspunde.



#2 catalin87

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 22 July 2009 - 11:27 AM

Daca la constituire firma si inceperea activitatii ai constituit 201 si ai facut amortizare , pentru cheltuieli ulterioare nu se mai trec in 201 ci in 635 ca taxe 9 cheltuieli ale perioadei).




#3 gonquin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 March 2010 - 10:42 AM

:frusty:
Am fost persoana desemnata sa ma ocup cu obtinerea personalitatii juridice pentru o asociatie (OG 26/2000).
Patrimoniul initial al asociatiei a fost depus cu consemn la CEC insa pentru obtinerea personalitatii juridice a fost nevoie de alte cheluieli.
E vorba de un comision bancar, onorariu avocat, taxa de timbru, etc.
Le-am achitat pe toate din "fonduri proprii".

Intrebarea este:

Mai pot recupera acesti bani si daca da cum trebuie sa procedez?



#4 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 March 2010 - 03:08 PM

Vezi postareagonquin, la Mar 13 2010, 10:42 AM, a spus:

:frusty:
Am fost persoana desemnata sa ma ocup cu obtinerea personalitatii juridice pentru o asociatie (OG 26/2000).
Patrimoniul initial al asociatiei a fost depus cu consemn la CEC insa pentru obtinerea personalitatii juridice a fost nevoie de alte cheluieli.
E vorba de un comision bancar, onorariu avocat, taxa de timbru, etc.
Le-am achitat pe toate din "fonduri proprii".

Intrebarea este:

Mai pot recupera acesti bani si daca da cum trebuie sa procedez?
Le vei recupera atunci cand veti termina de inregistrat ONG-ul si veti putea avea acces le banii din cont. In prima faza pastrezi toate documentele de constituire si le vei inregistra in contabilitate in prima luna, respectiv in prima balanta. Banii pe care trebuia sa-i ai vor fi introdusi in casa ca aport catre asociatie facut de tine ca persoana fizica care poate faci parte si dintre membrii fondatori ai ONG-ului. Apoi cand aveti liber la contul bancar , ii scoti ca restituire aport catre asociatie tot pe numele tau. In contul bancar vor ramane doar banii necesari acoperirii comisioanelor bancare, adica suma minima ceruta de banca ca sa nu-ti inchida contul.
Daca nu se acopera toata suma cheltuita pentru inregistrare si tu totusi vrei sa-ti recuperezi mai repede banii, adunati cotizatii de la membrii, asa cum aveti trecut in statut sau poate atrageti sponsorizari si chiar 2%.
Succes.



#5 gonquin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 March 2010 - 06:55 PM

Vezi postareaGEORGE NEAGU, la Mar 13 2010, 03:08 PM, a spus:

Le vei recupera atunci cand veti termina de inregistrat ONG-ul si veti putea avea acces le banii din cont. In prima faza pastrezi toate documentele de constituire si le vei inregistra in contabilitate in prima luna, respectiv in prima balanta. Banii pe care trebuia sa-i ai vor fi introdusi in casa ca aport catre asociatie facut de tine ca persoana fizica care poate faci parte si dintre membrii fondatori ai ONG-ului. Apoi cand aveti liber la contul bancar , ii scoti ca restituire aport catre asociatie tot pe numele tau. In contul bancar vor ramane doar banii necesari acoperirii comisioanelor bancare, adica suma minima ceruta de banca ca sa nu-ti inchida contul.
Daca nu se acopera toata suma cheltuita pentru inregistrare si tu totusi vrei sa-ti recuperezi mai repede banii, adunati cotizatii de la membrii, asa cum aveti trecut in statut sau poate atrageti sponsorizari si chiar 2%.
Succes.
ONG-ul a dobandit personalitatea juridica si eu sunt unul dintre membrii fondatori.
Suma se poate acoperi fara probleme din cotizatii.
Conducerea ar aproba decontarea acestor cheltuieli insa neclaritatile sunt din punct de vedere contabil, al inregistrarii operatiei.



#6 mihaela10

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 15 March 2010 - 08:56 AM

Dupa obtinerea personalitatii juridice si incasarea unor fonduri se poate retrage si aportul social si poti sa-ti retragi si cheltuielile facute cu constituirea?



#7 gonquin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 15 March 2010 - 12:09 PM

Vezi postareamihaela10, la Mar 15 2010, 08:56 AM, a spus:

Dupa obtinerea personalitatii juridice si incasarea unor fonduri se poate retrage si aportul social si poti sa-ti retragi si cheltuielile facute cu constituirea?

Nu! Patrimoniul initial nu se poate retrage. El poate fi folosit doar pentru realizarea scopului propus de asociatie.
Cheltuielile de constituire se amortizeaza in timp - modalitatea se stabileste de adunarea generala.

Revenind la problema mea: cheltuielile facute au fost ca un fel de imprumut catre asociatie.
Nu au nici o legatura cu patrimoniul initial unde am contribuit ca toti ceilalti asociati.



#8 mihaela10

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 15 March 2010 - 02:55 PM

multumesc pentru raspuns






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL