Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reglare stocuri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

reglare stocuri

diferente inventar stoc descarcare gestiune
86 replies to this topic

#21 RAMYS

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 18 August 2009 - 09:37 AM

BUNA FAC SI EU CONTABILITATE PRIMARA,MI-A CERUT CINEVA SA-I SCOT MARFA DINTR-O ANUMITA PERIOADA,DAR NU-MI POT DA SEAMA CUM.. :lostit (13): VREA SA SE VERIFICE DEOARECE NU IA IESIT STOCUL.SPER K INTELEGETI C E AM VRUT SA ZIC,AST RASP.MERSI



#22 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 18 August 2009 - 01:27 PM

Valoarea marfii o iei din contul 371




#23 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 August 2009 - 04:10 PM

Aduna toate intrarile de marfa din perioada respectiva, la valoarea de vanzare, daca e gestiune retail, sau la valoarea de gestiune ( de achizitie ), daca e gestiune en gross.



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2009 - 09:54 PM

... si nu mai scrie integral cu majuscule, nu e regulamentar fiindca in limbaj de internet a scrie integral cu majuscule inseamna ca tipi, te rastesti la ceilalti !!



#25 RAMYS

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 30 September 2009 - 08:41 AM

am inteles ms mult



#26 Ela+

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 10 February 2010 - 12:30 PM

Avem urmatoarea situati:
O societate comerciala se ocupa cu vanzarea anumitor produse. Le vinde in rate dar nu face o factura pe toata suma in momentul in care le preda cumparatorului ci face factura de avans. Pot exista si 12 facturi de avans, de-abia a 13-a sa fie una in care sa fie facturat valoarea produsului+ storno cele 12 facturi. Aceste rate se pot intinde si pe 2 ani. Valoarea stocurilor in contabilitate nu mai este aceeasi cu cea faptica( eu daca gasesc la inventar 3 produse, valoarea stocurilor o trec ca fiind 3*pretul de vanzare al produsului). Se poate insa sa fie de exemplu 10 produse date din gestiune pe baza acelor facturi de avans. Cum pot sa fac ca valoarea stocurilor din contabilitate sa fie aceeasi cu cea faptica?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 July 2010 - 05:34 PM




#27 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 10 February 2010 - 02:11 PM

Presupun ca sunteti vanzatorul. Pe factura de avans nu trebuie trecute produse ci este un rand cu explicatia "Avans pentru..". Aceasta factura nu se conteaza ca o iesire de marfa ci ca avans acordat. De-abia cand se livreaza marfa se face factura cu produse si la sfarsitul ei (sau la inceput) un rand de stornare a avansului (cu valoare negativa egala cu avanurile anterioare).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#28 Ela+

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 10 February 2010 - 07:31 PM

In cazul magazinului, in momentul in care se face prima factura de avans, se si achita acest avans si se face livrarea marfii. :(



#29 del28

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 15 March 2010 - 08:20 PM

parerea mea e ca valoarea marfii livrate ar trebui trecuta in 357-marfuri aflate la terti. (in ideea ca eventual daca nu se platesc ratele se recupereaza marfa, care probabil s-a livrat in baza unui pv sau altceva).

numai bine!!



#30 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 March 2010 - 09:55 PM

si eu sunt de parerea lui Ela+, postul 2
Societatea face contract (ce scrie in contract?) si vinde bunul in momentul achitarii primului avans, dupa care incaseaza cval. bunului in rate. Eu asa am inteles din speta. E corect?

Cod fiscal ART. 1341 Faptul generator pentru livrări de bunuri şi prestări de servicii

(6) Pentru livrările de bunuri corporale, inclusiv de bunuri imobile, data livrării este data la care intervine transferul dreptului de a dispune de bunuri ca şi un proprietar. Prin excepţie, în cazul contractelor care prevăd că plata se efectuează în rate sau al oricărui alt tip de contract care prevede că proprietatea este atribuită cel mai târziu în momentul plăţii ultimei sume scadente, cu excepţia contractelor de leasing, data livrării este data la care bunul este predat beneficiarului.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 15 March 2010 - 09:57 PM




#31 mioara_cristescu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2010 - 11:51 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Mar 15 2010, 09:55 PM, a spus:

si eu sunt de parerea lui Ela+, postul 2
Societatea face contract (ce scrie in contract?) si vinde bunul in momentul achitarii primului avans, dupa care incaseaza cval. bunului in rate. Eu asa am inteles din speta. E corect?

Cod fiscal ART. 1341 Faptul generator pentru livrări de bunuri şi prestări de servicii

(6) Pentru livrările de bunuri corporale, inclusiv de bunuri imobile, data livrării este data la care intervine transferul dreptului de a dispune de bunuri ca şi un proprietar. Prin excepţie, în cazul contractelor care prevăd că plata se efectuează în rate sau al oricărui alt tip de contract care prevede că proprietatea este atribuită cel mai târziu în momentul plăţii ultimei sume scadente, cu excepţia contractelor de leasing, data livrării este data la care bunul este predat beneficiarului.
Buna! Am invatat foarte mult din acest forum! Va multumesc!
Ma intereseaza si pe mine acest topic! Din ce este scris aici pana acum inteleg:
- Incasarea avansului petru fiecare rata, se inregistreaza in contul 419-Clienti creditori,
- Cand pleaca marfa din gestiune se contabilizeaza in contul 357 - Marfuri aflate la terti,
- La ultima rata se storneaza avansul - inregistrat in contul 419 -
- Se inregistreaza vanzarea ca si venit in contul 707....,
- Se descarca gestiunea - storno din ct. 357 si se inregistreaza cheltuiala cu marfa in ct.607- chelt. privind marfurile.
Dar daca sunt cheltuieli legate de livrarea sau/si montarea marfii respective??
Acestea cum se inregistreaza? Cheltuieli in avans?



#32 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 16 March 2010 - 08:57 PM

Parerea mea este un pic altfel. Eu cred ca trebuie sa recunosti avansul atunci cand il primesti si sa faci factura pentru acest avans asa cum a postat si nopris, iar in momentul livrarii marfii sa intocmiti factura de vanzare pentru marfa pe care o livrati, recunoscand venitul din vanzarea marfii si cu aceasta ocazie stornati in factura si avansul.
Incasarea facturii o faceti in rate nu facturarea.
Cheltuielile legate de montare, livrare se recunosc ca si cheltuieli ale exercitiului si se inregistraza ca atare ele putand fi facturate clientului separat de marfa numai daca asa este stabilit in contract.



#33 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 March 2010 - 09:35 AM

acelasi lucru il spun si eu. Poate ma exprim gresit?!



#34 emiliacrstn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 15 June 2010 - 02:16 PM

Am o problema daca puteti sa ma ajutati: o firma vrea sa-si suspende activitatea stocul care a ramas in contabilitate este putin cam mare (care practic nu mai exista) ce pot face cu ea? Pot sa o trec pe expirata si sa o casez si sa raman cu ct 371 pe zero?
Si inca o problema: dar in cazul furnizorilor am ramas tot in contabilitate cu ei neplatiti chiar daca practic au fost platiti dar gestionarul a pierdut chitantele sau nu le-a adus contabilei nu stiu care este cauza, cum post sa-i scad din contabilitate?



#35 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 18 June 2010 - 11:55 AM

Termenul de casare, la marfa nu exista.
Pentru a scoate din gestiune marfa, puteti face un PV aprobat de manager/director/administrator, dar in urma unei verificari faptice la nivelul cantitatilor efectiv constatate ca pierderi naturale, ceea ce presupune o lista detaliata cu marfa in cauza, cheltuielile cu perisabilitatile fiind deductibile in limitele aprobate prin HG 831/2004, pe care am atasat-o. Tot ceea ce depaseste aceste limite este cheltuiala nedeductibila pentru care se colecteaza TVA, cnf. CF.
De asemenea, se poate face un PV de inventariere in care sa constatati lipsa marfii din gestiune, cheltuiala cu marfa lipsa va fi nedeductibila fiscal si se va colecta TVA aferenta ch. nedeductibile cu marfa.
Deci, se poate scoate marfa din gestiune si este chiar indicat avand in vedere ca nu exista, dar va trebui sa se colecteze TVA aferenta cheltuielii cu marfa nedeductibile.

In cazul furnizorilor, solicitati extrase de cont si copii dupa chitantele lipsa.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 18 June 2010 - 11:58 AM

Dana




#36 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 18 June 2010 - 03:21 PM

Scuze, acum am observat ca am uitat sa atasez HG 831/2004.
[attachment=5280:Hot.831_2004.doc]

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 18 June 2010 - 03:23 PM

Dana




#37 emiliacrstn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 19 June 2010 - 08:28 PM

Multumesc frumos pentru raspuns, firma nefiind platitoare de tva clar nu mai colectez tva
Dar la furnizori, poate unele firme au dat faliment sau sunt radiate, ce pot sa mai fac? Mentionez ca nu sunt sume foarte mari cateva milioane de lei vechi.



#38 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 19 June 2010 - 11:46 PM

Nu poti sa scoti din evidenta furnizorii fara documente si fara nici un demers cat de cat, incearca totusi sa obtii dovada achitarii datoriei sau alte doc.legale- cauta firmele radiate pe Internet- de ex. Si la prescrierea datoriilor trebuie sa demonstrezi, cnf. Ordinului 3055/2009, pct.187, ca ai intreprins toate demersurile legale.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 19 June 2010 - 11:49 PM

Dana




#39 rimma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 02 July 2010 - 08:04 AM

cum calculezi stocul de marfa? pret de intrare sau de vanzare?



#40 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 02 July 2010 - 10:01 AM

Chiar ca e intrebare de nou venit.
Daca firma vinde marfa cu amanuntul atunci stocul (371) se tine la pret cu amanuntul.
Daca vinde cu ridicata, se va tine la pret de intrare.
Daca vinde si cu amanuntul si cu ridicata se vor organiza gestiuni distincte, cu evidente distincte.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL