Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DECL. 390 / 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


DECL. 390 / 2010

140 replies to this topic

#101 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 March 2010 - 11:04 AM

Vezi postareaBrigante, la Mar 16 2010, 01:59 PM, a spus:

Cum inregistrez in D390 o plata cu cardul catre Google Londra?

N-am primit factura, pe motivul ca facturile se emit in momentul in care platile catre ei vor depasi 2.000 de lei.

Eu am genul acesta de facturi de la Google Irlanda, insa imi emit factura si pentru 15 dolari... Deci o trec in 390 la servicii.
Daca nu ai factura, nu ai ce inregistra in 390. Insa din cate stiu eu, chiar si pentru plata cu cardul iti trebuie un document, nu e destul extrasul de cont.
Sper sa-ti fi fost de ajutor.



#102 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 March 2010 - 11:09 AM

Maria,

Esti cam la limita si nu esti singura la care patronul isi ia si "varza" pe firma si protocolul asta are o limita de bun simt.
Revenind : facturile din Italia daca au TVA in ele si au sunt sigur, la tine sunt neimpozabile si nu au de-a face cu 390, daca nu este asa si sunt fara TVA, daca sunt bunuri le bagi la bunuri, chiar daca tu le treci pe cheltuieli nedeductibile, nu confunda bunurile cu serviciile, fii foarte atenta.
Legat de "protocolul" tau vezi ca intri la cheltuieli facute in favoarea asociatului si mai vezi prin CF si le la Impozit pe profit si pe venit si pe la TVA cu ce se mananca, ar trebui impozitate si eventual o autofactura, depinde de la caz la caz.
[/quote]


Multumesc pentru raspuns. Asa le-am trecut, la bunuri, deci e in regula. Facturile sunt fara TVA.
Cat despre cheltuielile facute de administrator, primesc de fiecare data un alt raspuns. Am citit si eu ca unele ar trebui impozitate, pentru ca se considera cheltuieli in avans din dividende, insa acest lucru nu e permis (luarea in avans a dividendelor), deci se bat cap in cap. Altcineva imi spunea ca se poate practic orice, dar sa nu le deduc, nici macar in limita a 2% - si astfel devin impozitate.
Greu cu legile noastre...
Va urez o zi usoara !




#103 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 March 2010 - 12:19 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Mar 15 2010, 10:17 PM, a spus:

A propos de facturile astea: eu am refuzat sa le primesc, sunt pe numele firmei, cu tva, achitate cash in Italia.
Oare chiar trebuia sa le primesc?! care e pedeapsa? (nu-mi spuneti ca evaziune ca ma-mpusc, eu nu numesc asta evaziune)


Ar trebui sa inregistrezi toate documentele care sunt adresate firmei- facturi, altfel cum reflecti documentele emise pe numele firmei?
Don't worry! Just panic!



#104 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 March 2010 - 12:24 PM

Vezi postareabibacj, la Mar 16 2010, 09:12 AM, a spus:

Multumesc. Imi spuneti va rog si in decontul de Tva pe ce rand sa pun facturile de lohn?


Parca tu faceai lohn? - Daca este asa, la neimpozabile livrari, daca tie ti se presteaza serviciul si la achizitii si la livrari, servicii intracomunitare ( taxare inversa).
Don't worry! Just panic!



#105 raduci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 14 April 2010 - 10:56 AM

Va rog frumos daca se poate sa ma lamuriti in urmatoarea problema :

In situatia in care facturez un Avans pentru manopera intr-o tara UE , trebuie sau nu declarat in D 390 ?
Cunosc ca se declara inclusiv avansurile primite pt livrari de bunuri , dar in cazul livrarilor de manopera adica servvicii?

va multumesc

raduci



#106 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 April 2010 - 10:58 AM

Se depune 390 si daca nu am avut operatiuni in luna respectiva?



#107 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 April 2010 - 11:27 AM

Vezi postareaisis, la Apr 14 2010, 11:58 AM, a spus:

Se depune 390 si daca nu am avut operatiuni in luna respectiva?


Nu, vezi si in instructiuni...in partea a doua, dupa formular, al doilea punct

Fisiere atasate


Don't worry! Just panic!



#108 neli vitesse

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 14 April 2010 - 03:29 PM

Vezi postarearaduci, la Apr 14 2010, 11:56 AM, a spus:

Va rog frumos daca se poate sa ma lamuriti in urmatoarea problema :

In situatia in care facturez un Avans pentru manopera intr-o tara UE , trebuie sau nu declarat in D 390 ?
Cunosc ca se declara inclusiv avansurile primite pt livrari de bunuri , dar in cazul livrarilor de manopera adica servvicii?

va multumesc

raduci
da , am avut cazuri si asa am procedat., declarat in 390 , si in 300



#109 raduci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 14 April 2010 - 03:43 PM

Vezi postareaneli vitesse, la Apr 14 2010, 04:29 PM, a spus:

Vezi postarearaduci, la Apr 14 2010, 11:56 AM, a spus:

Va rog frumos daca se poate sa ma lamuriti in urmatoarea problema :

In situatia in care facturez un Avans pentru manopera intr-o tara UE , trebuie sau nu declarat in D 390 ?
Cunosc ca se declara inclusiv avansurile primite pt livrari de bunuri , dar in cazul livrarilor de manopera adica servvicii?

va multumesc

raduci
da , am avut cazuri si asa am procedat., declarat in 390 , si in 300


Vezi postarearaduci, la Apr 14 2010, 04:42 PM, a spus:

Vezi postareaneli vitesse, la Apr 14 2010, 04:29 PM, a spus:

Vezi postarearaduci, la Apr 14 2010, 11:56 AM, a spus:

Va rog frumos daca se poate sa ma lamuriti in urmatoarea problema :

In situatia in care facturez un Avans pentru manopera intr-o tara UE , trebuie sau nu declarat in D 390 ?
Cunosc ca se declara inclusiv avansurile primite pt livrari de bunuri , dar in cazul livrarilor de manopera adica servvicii?

va multumesc

raduci
da , am avut cazuri si asa am procedat., declarat in 390 , si in 300


multumesc , nu eram sigur...



#110 ero 40

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 22 April 2010 - 03:02 PM

Crede-ti ca se intampla ceva daca fac decl rectificativa la 390 ptr.luna martie 2010, avand in vedere ca in 15.03 am avut doar o factura de achizitie si in data de 20 .03.2010, a mai adus inca 10.



#111 eva ana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 14 May 2010 - 01:51 PM

imi puteti spune , in cazul unei firme care presteaza servicii in UE si primeste servicii din UE, tari cu coduri valide tva , serviciile fiind de intermediere transport si servicii accesorii transportului , cazul acesta este exceptat .
caz in care nu se face taxare inversa si nu se intocmeste D390 ?

merci



#112 marius_1981

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 15 May 2010 - 08:08 PM

buna ziua,
am o nelamurire legata de declararea serviciilor achizitionate din UE,mai precis este vorba de
o factura de leasing extern ,primita de la un prestator stabilit in Germania(NEPLATITOR DE TVA).
In decontul de TVA l-am trecut la pozitia 24.1 Achizitii de serv. intracomunitare scutite de taxa.
1.Este corect asa?
2.Trebuie sa depun si D390 pt aceasta factura de leasing extern?

Multumesc!!



#113 CRETU MIHAELA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 June 2010 - 10:38 AM

Va expun urmatoarea situatie:-am platit cu intarziere factura de achizitie de bunuri din Ungaria
-am primit o factura care cuprinde dobanzi de intarziere - -cum o inregistrez cf.art.137[2], nu intra in baza de TVA? - -depun declaratie 390 considerand servicii achizitionate



#114 mostwantu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 25 June 2010 - 10:28 AM

Vin si eu cu o problema legata de modificarile \in domeniul TVA conform Directivei CE 2006/112, mai exact art.196 coroborat cu art.44 pe care nu le inteleg. Mai exact, eu sunt o firma de transport si achizitionez pe baxa de card combustibil din tarile Uniunii Europene. Firma care mi-a emis cardurile este din Romania, sucursala a unei societati din Olanda. Cei din Romania primesc desfasurator si facturi pe fiecare tara in parte de la frima mama din olanda, dupa care imi factureaza tot combustibilul si taxele de drum + un comision (neimportant) si imi atseaza si desfasuratoarele de alimentari. Problema era simpla pan anul acesta, dar incepand cu data de 15.05.2010 cei din Romania imi spun si ataseaza la factura niste facturi supuse aplicarii "Reverse Charge" conform articolelor citate mai sus. Pana acum, in contabilitate operam "achizitie scutita", dar acum nu stiu cum sa separ serviciile facturate fara Tva de cele cu "Reverse Charge" chiara daca stiu ca aceasta inseamna Tva-Taxare inversa. Daca cineva a mai intampinat aceasta problema, va rog un mic ajutor. Multumesc.
Mersi pentru ajutor!!!



#115 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2010 - 10:41 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Feb 11 2010, 10:47 PM, a spus:

[Norme metodologice CF:
80^2. (1) In sensul art. 156^4 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, in cazul prestarilor de servicii prevazute la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal efectuate in beneficiul unor persoane impozabile nestabilite in Romania, dar stabilite in Comunitate, prestatorul va raporta in declaratia recapitulativa numai serviciile care nu beneficiaza de scutire de taxa in statul membru in care acestea sunt impozabile. In acest scop, se va considera ca operatiunea este scutita de taxa in statul membru in care este impozabila daca respectiva operatiune ar fi scutita de taxa in Romania. In situatia in care in Romania nu este aplicabila o scutire de taxa, prestatorul este exonerat de obligatia de a declara in declaratia recapitulativa respectivul serviciu, daca primeste o confirmare oficiala din partea autoritatii fiscale din statul membru in care operatiunea este impozabila, din care sa rezulte ca in statul membru respectiv se aplica o scutire de taxa.
Mii de scuze ca nu am vazut raspunsul pana acum. Multumesc foarte mult, imi scapase prevederea di norme. Acesta este raspunsul de care aveam nevoie.



#116 giucontex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:oradea

Postat 30 June 2010 - 06:57 AM

Vezi postareamostwantu, la Jun 25 2010, 11:28 AM, a spus:

Vin si eu cu o problema legata de modificarile \in domeniul TVA conform Directivei CE 2006/112, mai exact art.196 coroborat cu art.44 pe care nu le inteleg. Mai exact, eu sunt o firma de transport si achizitionez pe baxa de card combustibil din tarile Uniunii Europene. Firma care mi-a emis cardurile este din Romania, sucursala a unei societati din Olanda. Cei din Romania primesc desfasurator si facturi pe fiecare tara in parte de la frima mama din olanda, dupa care imi factureaza tot combustibilul si taxele de drum + un comision (neimportant) si imi atseaza si desfasuratoarele de alimentari. Problema era simpla pan anul acesta, dar incepand cu data de 15.05.2010 cei din Romania imi spun si ataseaza la factura niste facturi supuse aplicarii "Reverse Charge" conform articolelor citate mai sus. Pana acum, in contabilitate operam "achizitie scutita", dar acum nu stiu cum sa separ serviciile facturate fara Tva de cele cu "Reverse Charge" chiara daca stiu ca aceasta inseamna Tva-Taxare inversa. Daca cineva a mai intampinat aceasta problema, va rog un mic ajutor. Multumesc.
trebuie sa vezi pe facturile respective ce reprezinta, servicii?
atunci s-ar explica! :lnr (1):



#117 diana_stefan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 July 2010 - 10:09 AM

Buna ziua,


Ma confrunt si eu cu urmatoarea situatie...societate neplatitoare de tva presteaza servicii de traduceri unei societati inregistrate in scopuri de tva din Polonia...Care sunt obligatiile mele fiscale?


Multumesc



#118 Bajinaru Ramona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 11 July 2010 - 10:40 AM

Buna ziua . Am si eu o problema si nu-i dau de cap. O societate din Romania X are un contract cu alta firma din Romania Y careia ii efectueaza servicii de transport atat in tara cat si in afara tarii. In luna iunie din cauza unei probleme nu s-a putut efectua transportul in Cehia de catre X iar aceasta ( X) a incheiat un contract de transport cu o firma tot din Cehia ( de transport) pentru a efectuat transportul de marfa de la firma Y. Factura este incheiata de firma din Cehia catre firma X urmand ca apoi sa fie facturat de firma X catre Y. Factura contine urmatoarele date : - pretul, exclusiv taxa 500eur; TVA 20% = 0 eur , de plata 500 eur. Care sunt obligatiile mele fiscale? Trebuie aceasta factura declarata in decl. 390?



#119 micha08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 22 July 2010 - 05:15 PM

Buna,
Avem un furnizor in Italia care a uitat sa trimita o factura emisa in iunie. Credeti ca daca managerul isi va asuma plata amenzii de 2% din diferenta inregistrata in eventuala declaratie rectificatica 390, acea factura din Italia s-ar mai putea inregistra in luna iunie?. Managerul se gendeste la beneficiul ca ar plati imp.pe profit mai mic.
Multumesc!



#120 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 23 July 2010 - 10:51 AM

da






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL