Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mari probleme REVISAL la ITM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


mari probleme REVISAL la ITM


7 replies to this topic

#1 alinateodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 14 May 2010 - 12:55 PM

am o problema foarte delicata, si va cer sfatul, caci eu chiar nu stiu ce sa fac....

La o societate careia ii tin contabilitatea salariala( declaratii, contracte de munca, si tot ceea ce tine de angajati), m-am trezit cu un angajat in revisal la ITM (angajat cu care societatea nu are nici o treaba, nimeni nu a auzit de acel nume. Mai mult societatea are ca obiect de activitate vandare mobilier, iar in revisal apare un angajat "barman").
Am avut si control de la ITM si am primit amenda (nu am semnat amenda neavand imputernicire sa reprezint firma la itm, urmand sa fie trimisa prin posta) pe motiv ca nu am inregistrat contractul de munca al angajatei din revisal.
Mentionez ca societatea nu a avut angajati, eu inregistrand toate contractele de munca(incepand cu ianuarie 2010, iar acea angajata fantoma apare din februarie)
Celor de la ITM le-am spus ca societatea nu are nici o legatura cu acea "angajata", motivul pt care am primit amenda, iar ei mi-am spus sa ma adresez instantei , daca vreau sa contest amenda.
Luni trebuie sa depun la ITM planul de masuri (in care era mentionat inregistrarea contractului de munca al angajatei fantoma) si nu stiu ce raspuns sa dau....
Este posibil sa fie o greseala de preluare a datelor in revisal la ITM (cum dovedesc acest lucru????)?
Va rog sa imi spuneti cum pot scapa de aceasta "angajata", si ce raspuns la le dau celor de la itm in planul de masuri

Multumesc anticipat!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 14 June 2010 - 03:42 PM
editare titlu topic, urmare a unirii cu alt topic




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2010 - 02:30 PM

du-te, intai, la departamentul de informatica dinITM si cere explicatii despre program. faza e ca e fara parola de acces n-ar trebui sa poata nimeni accesa dosarul vostru virtual, adica revisal.
daca nu te lamuresc ei ce s-ar fi putut intampla, du-te la seful de la ITM si spune-i situatia, arata-i ca functia angajatei n-are nimic comun cu domeniu de activitate, fa-l sa inteleaga ca e o greseala undeva in sistem, ca nu ai angajat-o pe pers resp. niciodata.
si as mai face ceva in locul tau, as lua datele de identificare ale pers. pe care cica am angajat-o eu si as cauta-o efectiv acasa, as incerca sa o identific, chiar cu politia.

in planul de masuri as refuza categoric sa fac vreun ctr de munca pt pers. resp., EVIDENT !! cum sa angajez pe cineva de care habar n-am si cu care nu am nici o legatura, doar fiindca apare in revisal ??

mult succes si te rog mult de tot, zi-ne ce ai mai facut, mor de curiozitate si ar trebui sa stim cu totii ce sa facem in asemenea situatii, ni se poate intampla oricui.

o ultima chestiune : v-ati schimbat cui-ul sau parola de revisal initiale ??

cere ITM-ului sa verifice nr de contract dat de ei, asta gasesti in revisalul tau. sa caute ctr la arhiva lor si sa incercati asa sa vedeti de unde a aparut problema.




#3 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 14 May 2010 - 02:44 PM

Sa-ti spuna cei de la ITM cum sa "scapi" de angajata pt. ca nu tu ai introdus-o in Revisal (il transmiteti on-line ?)
Eu zic sa nu modifici nimic deocamdata, si ma gandesc ca nu are cum sa faca altcineva "glume" de acest gen din firma, dar verificati acest aspect, daca mai are cineva acces la baza de date. Nu ai ce plan de masuri sa faci in acest sens, decat sa soliciti o masura de protectie sau o solutie. Mai bine faci o Adresa pe care sa o inregistrezi la ei din care sa reiasa ceea ce ai scris mai sus si rugamintea ta catre institutie de a descoperi cine este persoana, pt.ca datele personale sunt confidentiale pt. voi, dar ei au acces la baza de date si pot sa caute dupa CNP unde este angajata (daca este) si se poate lua si legatura cu ea daca este cazul, pt. a dovedi ca nu va este angajata.
Si cere tu sa ti se explice care ar putea fi cauza aparitiei ei in REVISAL la societatea la care lucrezi. Nu semnati nici un PV, nu va lasati intimidati daca aveti dreptate si nu au decat sa dovedeasca insp. ca sunteti vinovati... daca pot...nu prea stiu altceva ce sa spun, poate au colegii experienta in cazuri de conflicte cu cei de la ITM.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 14 May 2010 - 02:47 PM

Dana




#4 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2010 - 04:22 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la May 14 2010, 01:30 PM, a spus:

si as mai face ceva in locul tau, as lua datele de identificare ale pers. pe care cica am angajat-o eu si as cauta-o efectiv acasa, as incerca sa o identific, chiar cu politia.
Asta mi se pare cea mai buna idee.
Dar voi nu aveti o fisa de prezenta zilnica, atasata la statul de salarii, in firma? Ala este document, semnat de cei in drept, care atesta cine este angajat si lucreaza. Revisalul NU este document. La CASMB trebuie sa duci document semnat si stampilat, chiar daca trimiti date on-line.
Ar fi ca si cum m-ar pune finantele publice locale sa platesc impozit pe o cladire numai pentru ca figureaza in baza lor de date ca o detin. Fara sa aibe nici un document emis de mine.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#5 alinateodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 14 May 2010 - 08:24 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la May 14 2010, 03:30 PM, a spus:

du-te, intai, la departamentul de informatica dinITM si cere explicatii despre program. faza e ca e fara parola de acces n-ar trebui sa poata nimeni accesa dosarul vostru virtual, adica revisal.
daca nu te lamuresc ei ce s-ar fi putut intampla, du-te la seful de la ITM si spune-i situatia, arata-i ca functia angajatei n-are nimic comun cu domeniu de activitate, fa-l sa inteleaga ca e o greseala undeva in sistem, ca nu ai angajat-o pe pers resp. niciodata.
si as mai face ceva in locul tau, as lua datele de identificare ale pers. pe care cica am angajat-o eu si as cauta-o efectiv acasa, as incerca sa o identific, chiar cu politia.
cred ca voi contesta in instanta amenda primita daca ei nu vor sa o anuleze.... si atunci va trebui sa gaseasca ei persoana, daca nu, voi merge la politie (iti multumesc pt idee, eu chiar nu m-am gandit) si voi face o sesizare si poate vor gasi persoana in baza CNP-ului. Mentionez faptul ca firma are sediul in Bacau, iar la adresa "angajatei fantoma" in revisal apare sat Dorobanti, fara judet :frusty:

Vezi postareaOtilia Alupei, la May 14 2010, 03:30 PM, a spus:

in planul de masuri as refuza categoric sa fac vreun ctr de munca pt pers. resp., EVIDENT !! cum sa angajez pe cineva de care habar n-am si cu care nu am nici o legatura, doar fiindca apare in revisal ??

mult succes si te rog mult de tot, zi-ne ce ai mai facut, mor de curiozitate si ar trebui sa stim cu totii ce sa facem in asemenea situatii, ni se poate intampla oricui.
Cu siguranta o sa va comunic cum am rezolvat problema si raspunsul celor de la ITM (al sefului, caci inspectorul...un nesuferit mi-a spus ca el asta a gasit, e imposibil sa fie vina lor si nu am decat sa ma adresez instantei)

Vezi postareaOtilia Alupei, la May 14 2010, 03:30 PM, a spus:

o ultima chestiune : v-ati schimbat cui-ul sau parola de revisal initiale ??
nu, nu am schimbat cui-ul sau parola (trimit online revisalul si sunt singura care stie parola)

Vezi postareaOtilia Alupei, la May 14 2010, 03:30 PM, a spus:

cere ITM-ului sa verifice nr de contract dat de ei, asta gasesti in revisalul tau. sa caute ctr la arhiva lor si sa incercati asa sa vedeti de unde a aparut problema.
la numar contract dat de ei, nu este trecut nici un numar

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 15 May 2010 - 12:03 PM
desfacut, in citate si raspunsuri, mesaj amestecat




#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 May 2010 - 12:02 PM

cand mergi la seful ITM, spune-i ca nu vei lasa problema asa, ca o vei cauta pe pers. din revisal cu politia, ca vei contesta amenda in instanta, adica sa inteleaga clar ca nu te lasi amendata degeaba, ca nu stii nimic despre acest angajat fantoma. daca te vad f hotarata, sunt sanse sa renunte chiar ai la amenda, dar - repet : trebuie sa ii faci sa inteleaga ca nu ai nici o vina si te vei apara prin orice mijloace legale.
daca nici asa nu pricep, neaparat implica politia in chestiunea asta, te va ajuta mult la proces fie doar si faptul ca nu o va gasi pe pers. resp. la adresa mentionata in ctr., chiar si CNP-ul ar putea fi din burta sau poate apartine altcuiva ...

cert e ca trebuie neaparat sa rascolesti rahatul ca sa dovedesti ca esti victima unei erori, daca nu veti descoperi cine stie ce alta manarie ...
ce faza tare :frusty: sa te trezesti cu un angajat fantoma in revisal ...

mult succes. :laugh:



#7 alinateodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 31 May 2010 - 02:30 PM

revin cu rezolvarea problemei: dupa multe drumuri la ITM, cearta cu inspectorii, cei de la informatii (k nu ma lasau sa merg la informatica)..... am ajuns intr-un final la departam. informatica... noroc ca tipul de acolo... este intradevar OM, si m-a inteles... dupa ce iam explicat problema, a facut mai multe verificari, a dat telefoane la bucuresti, iar dupa ore intregi de munca, acea angajata pur si simplu a disparut din revisal (adica au sters-o cei de la bucuresti). Explicatia: am avut acelasi nr de inregistrare al revisalului..... cum e posibil???? am primit drept raspuns dat din cap.... si atat....
acum am ramas cu amenda care nu vor sa o anuleze, si desi au constat ca este vina lor, nu vor sa o anuleze si ma trimit la tribunal....

Va multumesc din suflet pt sfaturi!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 14 June 2010 - 11:46 AM




#8 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 31 May 2010 - 11:19 PM

atentie ca la tribunal se analizeaza intai forma, deci daca nu mai esti in termen pentru contestarea amenzii se respinge actiunea!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL