Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tva din 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Tva din 2010


77 replies to this topic

#41 bitzu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 02 July 2010 - 07:01 AM

@ Doina multumesc de sfat. Decizia am luat-o, voi factura in luna iulie.



#42 dze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 02 July 2010 - 07:59 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Jul 1 2010, 10:46 PM, a spus:

@ dze
Nu faci nici-o anexa la contract daca valoarea lucrarii a fost negociata la pret fara TVA la care se aplica cota de TVA in vigoare la data facturarii-asa este corect. Daca ai negociat valoarea cu TVA inclus, atunci calculezi TVA-ul de 24% din valoarea totala a lucrarii.
Stornezi avansurile cu 19% si facturezi valoarea totala a lucrarii cu 24%.

contractul era cu tva inclus. numai prima factura e scrisa ca avans.
stornez factura 1 cu 19% iar factura 3 o recalculez cu 24% ?




#43 Optty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Comanesti, Bacau

Postat 02 July 2010 - 12:06 PM

Vezi postareaisis, la Jun 30 2010, 02:39 PM, a spus:

Vezi postareaelmam, la Jun 30 2010, 12:58 PM, a spus:

Daca fac un retur de marfa dupa 1 iulie, ce cota aplic?Fac returul cu 19 % tva ul cu care am vandut initial(dupa mine asa ar fi logic) sau aplic 24%.


si eu caut raspunsul la aceasta intrebare, mai ales ca am avansuri incasate; cum le stornez luna viitoare? cu 19%?

Poate acest link sa va fie de ajutor. :lnr (1):

http://www.contabilul.ro/a/4123/Modificare...aplicabila.html



#44 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 02 July 2010 - 12:19 PM

Vezi postareah.andy, la Jul 1 2010, 05:22 PM, a spus:

Se poate interpreta ca fiind valabil articolul si pentru returul de marfuri?
Pentru retururile de marfa de dupa data de 1 iulie cota de TVA este cea in vigoare la data la care a intervenit faptul generator-data la care bunurile au fost livrate cumparatorului. Daca bunurile au fost livrate inainte de data de 1 iulie 2010 in cazul unui retur care intervine dupa aceasta data furnizorul emite o factura cu valorile inscrise cu semnul minus cu cota de TVA de 19%.



#45 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2010 - 10:34 PM

Logic asa e , dar nu am vazut specificat acest lucru in legislatie, asa ca astept normele poate vor fi mai clare.



#46 Carmen...

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 July 2010 - 09:35 AM

Vezi postareaelmam, la Jun 30 2010, 12:58 PM, a spus:

Daca fac un retur de marfa dupa 1 iulie, ce cota aplic?Fac returul cu 19 % tva ul cu care am vandut initial(dupa mine asa ar fi logic) sau aplic 24%.

Doar informativ!


In situatia in care OUG 58/2010 , spune ca se modifica doar art. 140 (1) , inseamna ca celelalte articole raman neschimbate.
Cititi!

Potrivit art. 140 alin. (3) din legea mentionata, cota aplicabila este cea in vigoare la data la care intervine faptul generator, cu exceptia cazurilor prevazute la art. 1342 alin. (2), pentru care se aplica cota in vigoare la data exigibilitatii taxei.

Astfel cum prevede art. 1341 alin. (1) faptul generator intervine la data livrarii bunurilor sau la data prestarii serviciilor, cu exceptiile prevazute de acest articol.

Asadat, ca regula generala, faptul generator intervine la data livrarii bunurilor. Cota de TVA aplicabila este cea in vigoare la aceasta data, cu exceptia cazurilor prevazute la art. 1342 alin. (2).

In cazul in care bunurile livrate sunt refuzate de cumparator, baza de impozitare a taxei pe valoare adaugata se reduce in conformitate cu prevederile art. 138 lit. b) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal.

Daca bunurile au fost livrate inainte de data de 30.06.2010 iar acestea sunt returnate dupa data de 01.07.2010, cota de TVA aplicabila este cea in vigoare la data la care a intervenit faptul generator, respectiv data la care bunurile au fost livrate cumparatorului.


In aceasta situatie furnizorul va emite o factura cu valorile inscrise cu semnul minus, cota de TVA fiind de 19%.



Legislatie[/b]

ART. 138 Ajustarea bazei de impozitare
articol din Codul Fiscal 2010 /TITLUL VI Taxa pe valoarea adaugata /CAP. VII Baza de impozitare

Baza de impozitare se reduce in urmatoarele situatii:
a) daca a fost emisa o factura si, ulterior, operatiunea este anulata total sau partial, inainte de livrarea bunurilor sau de prestarea serviciilor;
AC15-2 b) in cazul refuzurilor totale sau partiale privind cantitatea, calitatea ori preturile bunurilor livrate sau ale serviciilor prestate, precum si in cazul anularii totale ori partiale a contractului pentru livrarea sau prestarea in cauza ca urmare a unui acord scris intre parti sau ca urmare a unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile sau in urma unui arbitraj; AC15-2
AC15-2 b) in cazul refuzurilor totale sau partiale privind cantitatea, calitatea ori preturile bunurilor livrate sau ale serviciilor prestate, in conditiile anularii totale ori partiale a contractului pentru livrarea sau prestarea in cauza, declarata printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, sau in urma unui arbitraj, ori in cazul in care exista un acord scris intre parti; AC15-2
c) in cazul in care rabaturile, remizele, risturnele si celelalte reduceri de pret prevazute la art. 137 alin. (3) lit. a) sunt acordate dupa livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor;
d) in cazul in care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate incasa din cauza falimentului beneficiarului. Ajustarea este permisa incepand cu data pronuntarii hotararii judecatoresti de inchidere a procedurii prevazute de Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei, hotarare ramasa definitiva si irevocabila;
e) in cazul in care cumparatorii returneaza ambalajele in care s-a expediat marfa, pentru ambalajele care circula prin facturare.


ART. 134^2 Exigibilitatea pentru livrari de bunuri si prestari de servicii
articol din Codul Fiscal 2010 /TITLUL VI Taxa pe valoarea adaugata /CAP. VI Faptul generator si exigibilitatea TVA
(1) Exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator.
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), exigibilitatea taxei intervine:
a) la data emiterii unei facturi, inainte de data la care intervine faptul generator;
b) la data la care se incaseaza avansul, pentru platile in avans efectuate inainte de data la care intervine faptul generator. Fac exceptie de la aceste prevederi avansurile incasate pentru plata importurilor si a taxei pe valoarea adaugata aferente importului, precum si orice avansuri incasate pentru operatiuni scutite sau care nu sunt impozabile. Avansurile reprezinta plata partiala sau integrala a contravalorii bunurilor si serviciilor, efectuata inainte de data livrarii sau prestarii acestora;
c) la data extragerii numerarului, pentru livrarile de bunuri sau prestarile de servicii realizate prin masini automate de vanzare, de jocuri sau alte masini similare.
AC15-2 (3) Taxa este exigibila la data la care intervine oricare dintre evenimentele mentionate la art. 138. Totusi, regimul de impozitare si cotele aplicabile sunt aceleasi ca si ale operatiunii de baza care a generat aceste evenimente. AC15-2



#47 h.andy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 05 July 2010 - 11:47 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Jul 2 2010, 01:19 PM, a spus:

Vezi postareah.andy, la Jul 1 2010, 05:22 PM, a spus:

Se poate interpreta ca fiind valabil articolul si pentru returul de marfuri?
Pentru retururile de marfa de dupa data de 1 iulie cota de TVA este cea in vigoare la data la care a intervenit faptul generator-data la care bunurile au fost livrate cumparatorului. Daca bunurile au fost livrate inainte de data de 1 iulie 2010 in cazul unui retur care intervine dupa aceasta data furnizorul emite o factura cu valorile inscrise cu semnul minus cu cota de TVA de 19%.


Multumesc.



#48 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 05 July 2010 - 04:02 PM

Sa stiti ca de la Asistenta Contribuabili Bc am primit raspuns "verbal" ca se storneaza cu 24% marfa livrata lunilor anterioare lui iulie.
Sa traiti bine!



#49 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2010 - 09:35 PM

Au argumentat si cu baza legala ?
Ca am mai intrebat mai demult eu daca se mai face monetar pe soldu casei la toate administratiile din bucuresti si scoru era egal 3 la 3



#50 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 06 July 2010 - 07:51 AM

Cred ca le cer prea mult...Sunt si voci care spun ca nu interpretam corect art 134.1.Sper ca normele sa ne lamureasca .Facturile in rosu primite de la furnizorii mei sunt cu 24%.
Sa traiti bine!



#51 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 06 July 2010 - 02:07 PM

Aveti raspunsuri din partea unui membru supercompetent, Lexiroxi.

Ar fi bine sa luati in calcul aceste pareri avizate.
Fiecare are opinia sa, dar, ganditi inainte de a posta!



#52 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2010 - 11:19 PM

Vezi postareaMANUELA, la Jul 6 2010, 08:51 AM, a spus:

Cred ca le cer prea mult...Sunt si voci care spun ca nu interpretam corect art 134.1.Sper ca normele sa ne lamureasca .Facturile in rosu primite de la furnizorii mei sunt cu 24%.
Si cu diferenta ce fac ?
va scade din datorie ?
corect e cu 19% daca factura initiala e facuta inainte de 30-06-2010

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 06 July 2010 - 11:20 PM




#53 mihaela_g

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 07 July 2010 - 03:18 PM

Reducerile comerciale acordate ulterior livrarii pentru marfurile vandute la luna iunie cu ce cota vor trebui facturate?



#54 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 July 2010 - 04:27 PM

"În cazul schimbării regimului de impozitare se va proceda la regularizare pentru a se aplica regimul de impozitare în vigoare la data livrării de bunuri sau prestării de servicii pentru cazurile prevăzute la art. 1342 alin. (2) lit. a), numai dacă factura este emisă pentru contravaloarea parțială a livrării de bunuri sau a prestării de servicii, și la art. 1342 alin. (2) lit. b), dacă a fost încasat un avans pentru valoarea parțială a livrării de bunuri sau a prestării de servicii. Prevederile acestui alineat nu se aplică pentru micile întreprinderi prevăzute la art. 152, care se înregistrează în scopuri de TVA conform art. 153."

pana la urma ce procent de TVA se aplica la stornarea avansului incasat si facturat in iunie, 19 sau 24%?
eu trag concluzia ca 19%



#55 mihaela_g

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 07 July 2010 - 06:41 PM

In cazul schimbarii cotelor, la data livrarii de bunuri sau prestarii de servicii, pentru avansurile incasate se procedeaza la regularizare in sensul stornarii avansului incasat si facturat cu cota de TVA in vigoare la data exigibilitatii taxei (cota de 19%) si facturarii bunurilor/serviciilor cu cota in vigoare la data la care intervine faptul generator (cota de 24%). In Decontul de TVA se va trece stornarea la regularizari, iar pe Factura se va inscrie o mentiune referitoare la factura emisa anterior, cf. art. 155 alin.(5) lit. n).



#56 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 July 2010 - 02:51 AM

1. Până la data de 01.07.2010, s-au emis facturi parțiale/de avans sau facturi pentru bunuri/servicii înainte de data la care intervine livrarea de bunuri sau prestarea de servicii,

Livrările de bunuri /prestările de servicii sunt efectuate ulterior datei de 01.07.2010.

La data livrării de bunuri/prestarii de servicii se va proceda la regularizare, pentru a se aplica cota de TVA de 24% în vigoare la data faptului generator (livrarea de bunuri/prestarea de servicii).

Spre exemplu avem următoarea situație:

Dpdv. al furnizorului/prestatorului
- un client a comandat marfă de 200 lei fără TVA pentru care a fost încasat un avans de 119 lei în luna iunie. În luna iulie se va efectua livrarea bunurilor.

A fost înregistrat avansul și s-a colectat TVA aplicând cota de 19% (419 a fost creditat cu 100 lei iar 4427 a fost creditat cu 19 lei).

La data livrării se va întocmi factura de livrare și se va efectua regularizarea TVA aplicând cota de 24% astfel:
- Se va storna avansul și TVA aferent colectat anterior (419 se va credita cu -100 lei iar 4427 cu -19 lei);
- Se va înscrie în factură valoarea bunurilor 200 și TVA aferent 48 lei (se va credita contul 7xx cu 200 lei și 4427 se va credita cu 48 lei).

Dpdv. al clientului - tratamentul va fi în oglindă.


2. Pentru livrările de bunuri/prestările de servicii ce sunt efectuate anterior datei de 01.07.2010 (cota TVA 19%) pentru care vor interveni retururi sau reduceri de preț ulterior datei de 01.07.2010.

În cazul în care intervin retururi sau reduceri de preț pentru livrările de bunuri/prestările de servicii ce sunt efectuate anterior datei de 01.07.2010 regimul de impozitare și cotele aplicabile sunt aceleași ca și ale operațiunii de bază.

Spre exemplu avem următoarea situație:

Dpdv. al furnizorului/prestatorului
- un client a cumpărat anterior datei de 01.07.2010 marfă în valoare de 238 lei (inclusiv TVA) pentru care în luna iulie 2010 intervine un retur de marfă în valoare de 23,8 și o reducere de preț în valoare de 11,9 lei (inclusiv TVA).

La data returului se va întocmi factura de retur și se va înregistra TVA aplicând cota de 19% astfel:
- Se va înregistra returul și TVA (707 se va credita cu -20 lei iar 4427 cu -3,8 lei);

La data acordării reducerii se va întocmi factura de reducere de preț și se va înregistra TVA aplicând cota de 19% astfel:

- Se va înscrie în factură valoarea reducerii 10 și TVA aferent 1,9 lei (se va debita contul 709 cu 10 lei și 4427 se va credita cu -1,9 lei în corespondență cu 4111).

Dpdv. al clientului - tratamentul va fi în oglindă.

3. Pentru bunuri trimise anterior datei de 01.07.2010 cu avize de însoțire a mărfii, iar predare/livrarea efectivă (transferul dreptului de a dispune de bunuri ca și un proprietar) are loc ulterior datei de 01.07.2010 cota de TVA aplicabilă este noua cotă de 24%. (cota de TVA de 24% este în vigoare la data faptului generator)

Spre exemplu avem următoarea situație:

Dpdv. al furnizorului/prestatorului
- un client a comandat pe 30.06.2010 marfă, transportul marfii este în sarcina furnizorului și are o durată de 2 zile, marfa pleacă din depozitul furnizorului pe 30.06.2010 și se întocmește aviz de însoțire. Marfa este predată efectiv pe 02.07.2010. Se întocmește factura pe 02.07.2010. La facturare cota de TVA utilizată va fi 24%.

Dpdv. al clientului - tratamentul va fi în oglindă.


Prevederi legale aplicabile se regăsesc în Codul fiscal Art. 134^2 al. 3, Art. 138
Art. 134^2
(…)
(3) Taxa este exigibilă la data la care intervine oricare dintre evenimentele menționate la art. 138. Totuși, regimul de impozitare și cotele aplicabile sunt aceleași ca și ale operațiunii de bază care a generat aceste evenimente.
(…)
ART. 138
Ajustarea bazei de impozitare
Baza de impozitare se reduce în următoarele situații:
a) dacă a fost emisă o factură și, ulterior, operațiunea este anulată total sau parțial, înainte de livrarea bunurilor sau de prestarea serviciilor;
b) în cazul refuzurilor totale sau parțiale privind cantitatea, calitatea ori prețurile bunurilor livrate sau ale serviciilor prestate, precum și în cazul anulării totale ori parțiale a contractului pentru livrarea sau prestarea în cauză ca urmare a unui acord scris între părți sau ca urmare a unei hotărâri judecătorești definitive și irevocabile sau în urma unui arbitraj;
c) în cazul în care rabaturile, remizele, risturnele și celelalte reduceri de preț prevăzute la art. 137 alin. (3) lit. a) sunt acordate după livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor;
d) în cazul în care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate încasa din cauza falimentului beneficiarului. Ajustarea este permisă începând cu data pronunțării hotărârii judecătorești de închidere a procedurii prevăzute de Legea nr. 85/2006 privind procedura insolvenței, hotărâre rămasă definitivă și irevocabilă;
e) în cazul în care cumpărătorii returnează ambalajele în care s-a expediat marfa, pentru ambalajele care circulă prin facturare.
(…)
ART. 140
Cotele
(..)
(3) Cota aplicabilă este cea în vigoare la data la care intervine faptul generator, cu excepția cazurilor prevăzute la art. 134^2 alin. (2), pentru care se aplică cota în vigoare la data exigibilității taxei.
(4) În cazul schimbării cotei se va proceda la regularizare pentru a se aplica cotele în vigoare la data livrării de bunuri sau prestării de servicii, pentru cazurile prevăzute la art. 134^2 alin. (2).



#57 mihaela_g

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 08 July 2010 - 03:42 PM

Eu am sunat azi la Finante si le-am spus ce nelamuriri am in legatura cu TVA-ul si mi-au raspuns ca se feresc sa dea un raspuns din cauza ca nu s-au publicat inca normele metodologice si ca e doar o chestiune de cateva zile pana se vor publica.
Pana pe 15 mai avem timp. :biggrin:



#58 roxana marin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 13 July 2010 - 11:10 AM

Si daca totusi s-a batut bon de casa dupa 1 Iulie cu TVA 19? Cei de la service nu venisera iar clientul a vrut neaparat bon fiscal...acum ce mai pot face?



#59 pamfilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 16 July 2010 - 12:51 PM

In cazul meu cum procedez?
la 1 iulie programul de gestiune este cu , cota de 24% marfa de pe stoc are valoare modificata cu 5 procenta factura de retur imi vine cu 19% cum descarc gestiune ?



#60 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 21 July 2010 - 10:29 AM

Am factura de carburanti emisa de Mol Romania cu data de 03.07.2010,la TVA este trecut 19%,data livrarii este 30.06.2010,exigibilitatea TVA este la data emiterii facturii,atunci cum inregistrez aceasta factura?Si in 394 banuiesc ca va trebui sa apara pentru al 2 semestru.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL