Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii pfa incepand cu luna iulie 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 11

Salt la continut


declaratii pfa incepand cu luna iulie 2010


360 replies to this topic

#201 Laviniuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 August 2010 - 07:17 PM

Vezi postareaVital, la Aug 25 2010, 07:22 PM, a spus:

1. Vă plăti și la pensie (10,5%) + șomaj (5,5%) din veniturile pe PFA. Atenție la posibilitatea de reconsiderare a activității din îndependentă în dependentă.
2. Rămâne la fel cum a fost mai înainte. Fiind pensionar ar fi și ridicol să mai plătească la pensii și șomaj. De altfel, dacă erai un piculeț mai atentă, găseai răspunsul un pic mai sus. Pentru orice eventualitate, îl reafișez, căci nu-mi este greu:

ART. 2
Persoanelor asigurate în alte sisteme, neintegrate sistemului public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, precum si persoanelor care au calitatea de pensionari ai sistemului public de pensii nu le sunt aplicabile prevederile art. III din ordonanta de urgenta.

Mulțumesc ptr promptitudinea răspunsului!
Alte nedumeriri am acum:
a. contrib la pensie = 10,5%
contrib la sănătate = 5,5%
contrib la șomaj = 1,0% nu așa e? Sau îmi scapă mie ceva?
b. care e povestea cu reconsiderarea activității din independentă în dependentă având în vedere că PFA aparține unei singure persoane care lucrează în timpul liber și cultivă pământ luat în arendă cu contracte de arendă întocmite legal dar nu are subalterni sau angajați. Lucrează singur. Atunci cum va fi o activitate dependentă?! Nici în norme nu am priceput ce-i cu activitățile astea. Au vreun avantaj sau facilitate cei cu activit independente față de cei cu activități dependente? POATE SUNT EU TOTAL PE LÂNGĂ SUBIECT! :lnr (1): VĂ ROG :laugh: LĂMURIȚI-MĂ!
O SEARĂ PLĂCUTĂ ȘI MULTĂ SĂNĂTATE VĂ DORESC! :ohmy:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 August 2010 - 09:48 AM




#202 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 25 August 2010 - 07:41 PM

Eu am scapat repede azi caci am avut venituri 0 pe iulie si am depus doar notificari la registratura, evitand cozile.

Ce m-a impresionat e ca la pensii mi-au spus ca nu trebuie sa platesc nimic, daca am declarat 0... Asa sa fie? Pana acum plateam 100 Ron lunar (150 chiar pe luna iunie)
Si a doua intrebare - venit inseamna facturi emise sau bani intrati in cont?

Aceasta postare a fost editata de Lyvyoo: 25 August 2010 - 07:42 PM




#203 carmenliana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 25 August 2010 - 07:54 PM

Am o Intreprindere individuala familiala. Detinatorii I.I.F sunt pensionari amandoi.
Au obligatia de a platii contributiile CASS,CAS si somaj?



#204 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 25 August 2010 - 08:23 PM

Vezi postareaLaviniuta, la Aug 25 2010, 08:17 PM, a spus:

Mulțumesc ptr promptitudinea răspunsului!
Alte nedumeriri am acum:
a. contrib la pensie = 10,5%
contrib la sănătate = 5,5%
contrib la șomaj = 1,0% nu așa e? Sau îmi scapă mie ceva?
b. care e povestea cu reconsiderarea activității din independentă în dependentă având în vedere că PFA aparține unei singure persoane care lucrează în timpul liber și cultivă pământ luat în arendă cu contracte de arendă întocmite legal dar nu are subalterni sau angajați. Lucrează singur. Atunci cum va fi o activitate dependentă?! Nici în norme nu am priceput ce-i cu activitățile astea. Au vreun avantaj sau facilitate cei cu activit independente față de cei cu activități dependente? POATE SUNT EU TOTAL PE LÂNGĂ SUBIECT! :lnr (1): VĂ ROG :laugh: LĂMURIȚI-MĂ!
O SEARĂ PLĂCUTĂ ȘI MULTĂ SĂNĂTATE VĂ DORESC! :ohmy:

0,5% la șomaj



Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 927 din 23 decembrie 2003, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:

1. La articolul 7 alineatul (1) punctul 2 se introduc doua noi subpuncte, subpunctele 2.1 si 2.2, cu urmatorul cuprins:
“2.1. Orice activitate poate fi reconsiderata ca activitate dependenta daca indeplineste cel putin unul dintre urmatoarele criterii:
a) beneficiarul de venit se afla intr-o relatie de subordonare fata de platitorul de venit, respectiv organele de conducere ale platitorului de venit, si respecta conditiile de munca impuse de acesta, cum ar fi: atributiile ce ii revin si modul de indeplinire a acestora, locul desfasurarii activitatii, programul de lucru;
b) in prestarea activitatii, beneficiarul de venit foloseste baza materiala a platitorului de venit, respectiv spatii cu inzestrare corespunzatoare, echipament special de lucru sau de protectie, unelte de munca si altele asemenea;
c) beneficiarul de venit contribuie numai cu prestatia fizica sau cu capacitatea intelectuala, nu si cu capitalul propriu;
d) platitorul de venit suporta in interesul desfasurarii activitatii cheltuielile de deplasare ale beneficiarului de venit, cum ar fi indemnizatia de delegare-detasare in tara si in strainatate, precum si alte cheltuieli de aceasta natura;
e) platitorul de venit suporta indemnizatia de concediu de odihna si indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca, in contul beneficiarului de venit;
f) orice alte elemente care reflecta natura dependenta a activitatii.
2.2. In cazul reconsiderarii unei activitati ca activitate dependenta, impozitul pe venit si contributiile sociale obligatorii, stabilite potrivit legii, vor fi recalculate si virate, fiind datorate solidar de catre platitorul si beneficiarul de venit. In acest caz se aplica regulile de determinare a impozitului pentru veniturile din salarii realizate in afara functiei de baza.”



#205 killer

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 25 August 2010 - 09:08 PM

Vezi postareapfaderomania, la Aug 25 2010, 08:06 PM, a spus:

La pensii, la Bucuresti, luni nu se stia nimic de regularizare.

O sa se rezolve pe masura ce functionarii sunt instruiti sa evite dubla impunere asa cum a specificat conducerea CNPAS.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 August 2010 - 09:50 AM




#206 Imamco

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 August 2010 - 09:16 PM

Citeste aici:pe http://www.cnpas.org/ a aparut un comunicat in care se spune ca "În vederea evitării dublei impuneri, în baza uneia și aceleiași calități (persoana care realizează în mod independent venituri de natură profesională), este exclus ca, pentru aceeași lună, să se efectueze o plată a contribuției de asigurări sociale pentru declarația depusă în baza Legii nr.19/2000 și o alta pentru declarația depusă în baza art.III din OUG nr.58/2010"



#207 Imamco

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 August 2010 - 09:22 PM

[quote name='Lyvyoo' date='Aug 25 2010, 07:41 PM' post='230414']
Eu am scapat repede azi caci am avut venituri 0 pe iulie si am depus doar notificari la registratura, evitand cozile.

Ce m-a impresionat e ca la pensii mi-au spus ca nu trebuie sa platesc nimic, daca am declarat 0... Asa sa fie? Pana acum plateam 100 Ron lunar (150 chiar pe luna iunie)
Este corect pentru ca 0,5% din 0 este tot 0.

Si a doua intrebare - venit inseamna facturi emise sau bani intrati in cont?

Venit inseamna toate sumele intrate concret in contul sau casa dumneavoastra!
Daca ati emis facturi in valoare de 1.000,00 lei in luna iulie,dar ati incasat doar 800,00 lei,atunci veniturile sunt 800,00 lei,la care se adauga dobinzile pentru depunerile din cont,daca-l aveti...!



#208 A_taretare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 25 August 2010 - 09:27 PM

Ma bucur ca ati intrat in numar asa mare pe forum.Cred ca ar trebui sa fim cat mai uniti altfel ne dezbina astia de tot.Sa pastram acest site pentru nelamuririle noastre.Eu una, am aflat de aici din timp detalii referitoare la noile modificari si vreau sa multumesc fiecarei persoane care a postat !



#209 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 25 August 2010 - 09:51 PM

Vezi postareaImamco, la Aug 25 2010, 10:22 PM, a spus:

Eu am scapat repede azi caci am avut venituri 0 pe iulie si am depus doar notificari la registratura, evitand cozile.

Ce m-a impresionat e ca la pensii mi-au spus ca nu trebuie sa platesc nimic, daca am declarat 0... Asa sa fie? Pana acum plateam 100 Ron lunar (150 chiar pe luna iunie)
Este corect pentru ca 0,5% din 0 este tot 0.

Si a doua intrebare - venit inseamna facturi emise sau bani intrati in cont?

Venit inseamna toate sumele intrate concret in contul sau casa dumneavoastra!
Daca ati emis facturi in valoare de 1.000,00 lei in luna iulie,dar ati incasat doar 800,00 lei,atunci veniturile sunt 800,00 lei,la care se adauga dobinzile pentru depunerile din cont,daca-l aveti...!


La un SRL venitul se evidențiază în momentul facturării. Dacă îți intră banii sau când îți intră banii nu interesează pe nimeni.

O PFA are un jurnal de încasări și plăți - acestea se evidențiază în momentul în care are loc mișcarea fluxului de bani. În concluzie, contează momentul încasării venitului, nu momentul facturării.



#210 Laviniuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 August 2010 - 10:42 PM

Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 927 din 23 decembrie 2003, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:

1. La articolul 7 alineatul (1) punctul 2 se introduc doua noi subpuncte, subpunctele 2.1 si 2.2, cu urmatorul cuprins:
“2.1. Orice activitate poate fi reconsiderata ca activitate dependenta daca indeplineste cel putin unul dintre urmatoarele criterii:
a) beneficiarul de venit se afla intr-o relatie de subordonare fata de platitorul de venit, respectiv organele de conducere ale platitorului de venit, si respecta conditiile de munca impuse de acesta, cum ar fi: atributiile ce ii revin si modul de indeplinire a acestora, locul desfasurarii activitatii, programul de lucru;
b) in prestarea activitatii, beneficiarul de venit foloseste baza materiala a platitorului de venit, respectiv spatii cu inzestrare corespunzatoare, echipament special de lucru sau de protectie, unelte de munca si altele asemenea;
c) beneficiarul de venit contribuie numai cu prestatia fizica sau cu capacitatea intelectuala, nu si cu capitalul propriu;
d) platitorul de venit suporta in interesul desfasurarii activitatii cheltuielile de deplasare ale beneficiarului de venit, cum ar fi indemnizatia de delegare-detasare in tara si in strainatate, precum si alte cheltuieli de aceasta natura;
e) platitorul de venit suporta indemnizatia de concediu de odihna si indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca, in contul beneficiarului de venit;
f) orice alte elemente care reflecta natura dependenta a activitatii.
2.2. In cazul reconsiderarii unei activitati ca activitate dependenta, impozitul pe venit si contributiile sociale obligatorii, stabilite potrivit legii, vor fi recalculate si virate, fiind datorate solidar de catre platitorul si beneficiarul de venit. In acest caz se aplica regulile de determinare a impozitului pentru veniturile din salarii realizate in afara functiei de baza.”
[/quote]
OK! Între timp am apucat și eu să mai citesc din ce-ați mai postat referitor la acest subiect și cred că nu greșesc dacă consider că activitatea este independentă având în vedere faptul că pfa cultivă - în baza unor contracte de arendă încheiate pe o anumită perioadă - pământul diverșilor cetățeni care, din varii motive, nu pot să și-l cultive singuri. În contractele de arendare sunt stipulate diverse clauze printre care și cantitatea de porumb cuvenită fiecăruia în fcț de suprafața arendată. După ce se încheie recoltarea pfa distribuie fiecăruia cantitatea de porumb cuvenită și diferența rămasă o vinde la piața de cereale diverșilor interesați (țăranilor și celorlați deținători sau crescători de animale.
În situația dată chiar nu văd decât soluția ca această activitate să fie considerată independentă! Sper să nu mă înșel că nu o dată s-a întâmplat ca ceea ce pare logic ptr majoritatea, ptr. legislativ să fie taman pe dos!!!! :laugh: (dacă mă înșel, vă rog - din nou - oferiți-mi un sprijin)!
Vă mulțumesc din suflet ptr lămuririle acordate.
Multă sănătate și împliniri vă doresc! :lnr (1):



#211 c.pletea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 26 August 2010 - 12:32 AM

Referitor la sanatate, pentru un PFA la norma de venit.
Unde se poate gasi formularul care trebuie trimis la sanatate ? Problema la mine este ca nu am platit pana acum nimic la sanatate, deci probabil va trebui sa platesc retroactiv de la infiintarea pfa-ului.
Are sens sa gasesc formularul si sa trimit prin posta ? Sau e mai bine sa merg direct la ei, sa ma ia in evidenta si sa vad exact cat imi pun de plata ?
Problema e ca e o distanta destul de mare ca sa merg sa fac asta personal, insa n-as vrea sa trimit un formular (in ideea in care aflu ce formular trebuie) si ei sa-mi fixeze o suma de plata dupa bunul plac.
Pentru somaj/pensii mi-e destul de clar, am sa trimit astazi prin posta declaratiile in dublu exemplar.
Multumesc.



#212 ela24

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:arad

Postat 26 August 2010 - 03:27 AM

O mica observatie : normele juridice din legea pensiilor sunt mai importante decat cele dintr-o ordonanta de urgenta. Nu conteaza ca o lege este mai noua sau mai veche. Consultati un avocat si va va lamuri mai bine. O zi buna!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 August 2010 - 09:52 AM




#213 Voicu Rogojan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 26 August 2010 - 04:21 AM

Vezi postareaela24, la Aug 26 2010, 04:27 AM, a spus:

O mica observatie : normele juridice din legea pensiilor sunt mai importante decat cele dintr-o ordonanta de urgenta. Nu conteaza ca o lege este mai noua sau mai veche. Consultati un avocat si va va lamuri mai bine. O zi buna!

Nah. Ordonanta si Legea sunt tot acelasi lucru. Au nume diferite, dar au acelasi caracter legislativ. Ambele sunt legi ordinare. Legea se trimite spre vot in Parlament, OUG se aplica direct si apoi se trimite spre vot in Parlament. Deaca timp de 1 an nu e votata, se aplica direct.

De aceea foarte multe legi (chiar si legi organice) sunt modificate peste noapte de OUG. OUG e la fel ca o lege. Normele juridice din legea pensiilor sunt o hotarare de guvern. HG/Normele sunt acte de procedura, ce insotesc o lege. De exemplu Codul de Procedura Penala reprezinta normele Codului Penal. Normele nu sunt legi propriu-zise. Sunt aplicate de Guvern direct, si sunt pentru a explica legea sau a o pune in aplicare (nu pentru a o modifica). Normele nu sunt legi. O lege spune ce sa faci. O norma spune cum sa faci ce-a zis legea.

OUG 58/2010 se aplica in momentul de fata. Eu asa am platit si pensiile si somajul (chiar ieri).

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 August 2010 - 09:53 AM




#214 Miutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VATRA DORNEI

Postat 26 August 2010 - 08:57 AM

Buna ziua. Referitor la ceea ce discutati aici as avea si eu o intrebare . Pentru profesorii care sunt incadrati legal, cu norme intregi, sau jumatati.. etc, la institutiile de stat, dar colaboreaza , plata cu ora , la o institutie privata, ce am de facut ? Pana acum se proceda astfel - se incheiau cu ei contracte civile, iar noi plateam totul ... depuneam declaratii etc. Acum ? Se considera venituri de natura profesionala? Inca nu am citit normele, dar va rog, daca s-a mai confruntat cineva cu o asemenea problema, sa ma ajute . Va multumesc.



#215 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 26 August 2010 - 09:22 AM

Vezi postareac.pletea, la Aug 26 2010, 01:32 AM, a spus:

Referitor la sanatate, pentru un PFA la norma de venit.
Am incercat sa-ti trimit un mesaj
La sanatate e cu cantec treaba. Daca nu ai platit iti calculeaza astia pe ultimii 5 ani. (eu unu asa am patit). Daca imi spui ce norme de venit ai avut din 2005 pina in 2010 iti pot face un calcul pina la 30 iunie. De la 1 iunie se schimba procentul la penalitati este 0.05%(fata de 0.1%) / zi dar dupa 30 de zile (adica pe 31 iulie) iti mai baga o penalizare de 5%. Dupa alte 60 de zile baga inca o penalizare de 15%.
Vezi ca trebuia sa platesti si la pensii daca nu ai fost angajat cu carte de munca pe altundeva
La sanatate iti calculeaza la venitul net realizat (norma de venit in cazul tau), la pensii iti calculeaza la un venit declarat.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 August 2010 - 09:56 AM




#216 Bruno_2000

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 August 2010 - 09:41 AM

buna ziua,

Sunt total nedumerit de ce trebuie sa fac. Speza mea este urmatoarea:
Sunt salariat cu contract de munca (nu este inregistrat pe PFA ci pe persoana mea) si carte de munca la o companie pentru care mi se plateste toate darile la stat de catre aceasta.
Anul trecut mi-am constituit o PFA (tip I.I.) pe creatie de soft si web design pentru cateva lucrari ocazionale.
La vremea respectiva am vorbit cu un contabil si acesta mi-a spus ca nu trebuie sa mai platesc nimic in plus pe PFA, caci deja sunt platit de catre compania unde lucrez prin contractul de munca cu ei pentru CAS, pensii si somaj.
Anul asta nu am mai avut nici o activitate pe PFA.
In situatia mea credeti ca este necesar sa depun ceva pe undeva sau nu ? :lnr (1):

Multumesc anticipat!



#217 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 26 August 2010 - 09:45 AM

Bruno, la sanatate erai obligat sa cotizezi chiar daca plateai pe cartea de munca. Tot ce se poate sa te puna sa platesti la venitul minim (600 RON) pentru lunile in care n-ai avut venituri.
Ar trebui depuse notificari la somaj / pensii cum ca nu ai realizat venituri pe luna iulie (eu asa am inteles). Daca te incurca PFA-ul renunta la el (nu stiu in ce masura suspendarea ajuta)

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 August 2010 - 09:57 AM




#218 ddragos16

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 26 August 2010 - 11:09 AM

sunt pfa dependent... angajatorul si cu mine datoram contributiile la fel ca in caz de CIM. cum declaram aceste contributii ca firma, pe cele de retinut la sursa de fapt nu le mai retinem...? nu vrem nici eu si nici firma sa facem CIM. ne convine relatia contractuala firma-pfa.
Hai Steaua!



#219 A_taretare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 26 August 2010 - 11:20 AM

Foarte corecte precizarile lui Popu de mai sus.Ultimele doua postari.
Referitor la PFA-urile care sunt la norma o singura completare mai am.Intr-adevar cass-ul se plateste la norma de venit, insa numai in cazul in care aceasta era peste 600 pe luna, altfel se plateste 5,5% din salariul minim respectiv din 600.Asa era si pana la 01 iulie, astfel ca nici un PFA nu poate plati la sanatate pe trimestru sub 99 lei.
De aceea nici nu are influenta OUG 58 asupra declaratiei la sanatate, pentru cei care aveau deja incheiata asigurarea, caci ei oricum aplicau procentul la salariul minim, ceea ce nu era cazul somajului sau pensiilor, unde asigurarea era facultativa, respectiv la suma la care doreai.
La sanatate pentru a te asigura trebuie sa faci dovada platii pe ultimii 5 ani.A fost si inainte si este si acum obligatorie.Nimeni nu va scapa de ea.Veti primi un titlu executoriu si veti plati sume mult mai mari decat daca nu platiti la timp.
Obligatoriu era si la pensii daca nu aveai carte de munca in alta parte.
Pt. Bruno....
Erai obligat sa platesti sanatate si impozit (redus ce-i drept) si pe PFA.Pensii nu trebuia.

Aceasta postare a fost editata de A_taretare: 26 August 2010 - 11:28 AM




#220 Laurentiu Vlad

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 August 2010 - 12:11 PM

Vezi postareadanyda8, la Aug 12 2010, 03:16 PM, a spus:

Vroiam sa va intreb daca a ajuns cineva la declaratii, teoretic avem de modificat declaratia de la CAS pana acum plateam 31%, acum ar fi 10,5% si cea de somaj de 0,5%, am tot verificat site-ul oficial de la Ajofm si cas si nimic despre aceste modificari survenite. chiar nu stiu ce sa fac ca nu am chef sa bat drumul de pomana pana la ei ca oricum nu o sa stie ce au de facut. :lnr (1):
Astept vesti de la voi, multumesc si sa suportati bine caldura.

Salut tuturor,
Am aici un articol preluat de pe REALITATEA.NET cu mentiunea ca data limita s-a prelungit pana la sfarsitul lunii.
Sper sa fie de folos tuturor

Persoanele care obtin venituri numai din activitati independente trebuie sa isi declare lunar veniturile obtinute la CNAS, CNPAS si ANOFM. Pe langa aceste declaratii, romanii sunt nevoiti sa achite lunar si darile catre aceste institutii. Desi termenul limita de depunere a declaratiilor si de achitare a impozitelor expira maine, functionarii publici inca nu stiu cum se aplica noile norme ale Codului Fiscal si se contrazic in declaratii.

Conform legii, aceste persoane trebuie sa depuna la fiecare institutie in parte, declaratiile individuale privind venitul incasat in iulie. Romanii sunt obligati sa mearga atat la casele judetene de pensii, la cele de sanatate, cat si la agentiile pentru ocuparea fortei de munca.

Pe langa declaratii, romanii vor fi nevoiti sa isi achite si o parte din aceste dari catre stat. Este vorba de indemnizatiile pentru somaj si cele pentru pensii. In privinta asigurarii de sanatate, aceasta se achita trimestrial, conform Codului Fiscal, au declarat surse din cadrul Casei Nationale de Asigurari de Sanatate.

Cu alte cuvinte, persoanele trebuie sa stea la cozile infernale de la fiecare institutie in parte pentru a fi la zi cu plata indemnizatiilor. In caz contrar, potrivit normelor metodologice, amenzile ar putea fi intre 2.500 si 5.000 de lei. Aceleasi norme mai indica si faptul ca urmatoarele venituri nu constituie venituri de natura profesionala si pentru acestea nu se vor plati dari catre stat:

•veniturile din cedarea folosintei bunurilor;
•veniturile din investttii;
•veniturile din pensii;
•veniturile din activitati agricole;
•veniturile din premii si din jocuri de noroc;
•veniturile din transferul proprietatilor imobiliare;
•venituri din vanzarea bunurilor in regim de consignatie.
•veniturile din alte surse, definite conform art.78 alin. (1) lit. a) – d) si alin. (2) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
Normele metodologice au fost facute publice la sfarsitul lunii iulie 2010, dar legea a intrat in vigoare la data de 1 iulie si se aplica retroactiv si la companii.

Termenul de achitare a noilor impozite la bugetul de stat expira pe 25 august, adica peste doar o zi, iar functionarii publici inca nu stiu cum se aplica noul Cod fiscal.

Cei care au fost pana acum la sediile caselor judetene de pensii se plang ca nu obtin date concrete despre pasii ce trebuie urmati pentru aplicarea noilor norme.De asemenea, reprezentantii Agentiei Nationale de Administrare Fiscala spun ca nu sunt responsabili cu aplicarea noilor norme ale Codului Fiscal.

Confuzia este cuvantul de ordine si la Casa Nationala de Asigurari de Sanatate (CNAS). Un reprezentant al CNAS ne-a comunicat ca impozitul de 5,5% pentru sistemul de sanatate nu se plateste lunar, odata cu celelalte dari, ci anual. Un alt reprezentant, al aceleiasi institutii ne-a spus insa ca cei cu venituri din activitati independente trebuie sa cotizete trimestrial.

Ce trebuie sa faca contribuabilul?

Activitatile independente desfasurate ii obliga pe oameni sa incheie singuri contracte cu institutiile de asigurari. Este vorba despre Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, Casa Nationala de Pensii si Agentia Nationala de Ocupare a Fortei de Munca aferentele judetului de care apartin.

Fiecare persoana trebuie sa se duca personal la sediile acestor institutii si sa incheie noi contracte cu ele.

Potrivit legii, romanii care obtin venituri numai din activitati independente (PFA, drepturi de autor, conventie civila) vor fi nevoiti sa plateasca lunar 10,5% din venituri la Casa Nationala de Pensii, 0,5% din venituri la ANOFM si 0,85% la Casa Nationala de Sanatate. Acest ultim procent nu este insa obligatoriu si va fi platit numai de cei care doresc sa beneficieze si de concedii medicale, in cazul in care va fi nevoie de unul.

In plus, tot la sistemul de sanatate se va plati anual sau trimestrial alti 5,5% din venit.

Declaratiile si plata asigurarilor de pensii

Reporterii REALITATEA.NET au reusit sa vorbeasca cu directorul Directiei de Legislatii Pensii, din cadrul Casei Nationale de Pensii, Doina Pauna. Ea ne-a explicat ce anume trebuie sa faca fiecare persoana in parte.

"Persoanele depun contributia de 10,5%, deci cota de contributie individuala la veniturile nete realizate. Pana acum pe Legea 19 se platea contributia integrala dar la venitul declarat", a explicat Doina Pauna.

Cu alte cuvinte, PFA-urile nu vor mai putea sa treaca in declaratia de venit ce suma vor ele, ci vor fi obligate sa treaca veniturile nete realizate in luna precedenta.

"O persoana care va fi platita exclusiv din drepturi de autor trebuie sa se duca la Casele de Pensii cu un document cu care sa ateste ca este platit din Drepturi de Autor si apoi sa plateasca doar cota inidividuala din veniturile realizate" a explicat pentru REALITATEA.NET Doina Pauna.

Ea a mentionat ca persoanele care vor realiza aceleasi venituri mai multe luni, nu sunt obligate sa mearga sa stea la cozile de la casa de Pensii pentru a declara aceleasi sume.

"Se depun declaratiile de venit in fiecare luna numai daca veniturile nete realizate se modifica de la o luna la alta. Altfel, nu trebuei sa mergeti sa mai depuneti declaratia insa va trebui sa platiti lunar".

Conturile in care vor fi depuse aceste sume sunt aceleasi in care se vira si pana acum contributia individualilor.

Doina Pauna a precizat ca indemnizatia maxima platita nu poate fi mai mare decat cea aplicata pentru cinci salarii medii brute pe economie.

Declaratiile si plata asigurarilor de sanatate

"Contributia se plateste anual in sistemul de asigurari de sanatate. Numai la pensii si la somaj se va plati lunar, dansii au o alta reglementare, la noi se aplica Legea 95 si avand in vedere ca acum e inceputul activitatii, va duceti la Casa, va depuneti toate documentele si Casa va mai da si celalte relatii. Dar trebuie sa va duceti cu documente din care sa reiasa ca incepand din luna respectiva primiti in exclusivitate venituri din drepturi de autor", a explicat pentru REALITATEA.NET un reprezentant al Casei Nationale de Asigurari de Sanatate.

Acea contributie de 5,5% va asigura insa numai in cazul in care aveti probleme de sanatate si trebuie sa va internati. In cazul in care veti dori sa beneficiati si de concediu medical, trebuie sa mai platiti inca 0,85% din venituri.

"Numai partea de sanatate, 5,5% este obligatorie. 0,85% nu este obligatoriu, numai daca doriti sa va inscrieti in sistem ca DDA-ul intra in activitati independente in Codul Fiscal. Si va asigurati astfel, si daca aveti probleme sunteti asiguratul Casei, va duceti cu certificatul medical la casa respectiva", a mai spus personalul departamentului de crante.

"Trebuie sa mergeti la Casa de Sanatate cu Contractul Individual de Munca si o copie a acestuia cu care sa puteti demonstra ca ati fost salariati si pe langa acestea cu documentul de la Fisc prin care sa reiasa ca obtineti venituri numai din drepturi de autor. Discutati cu persoanele de la Casa de Sanatate si cereti sa incheiati un alt contract. Acum daca vreti sa va asigurati si pe concedii si indemnizatii completati acel contract in care sa reiasa ca va asigurati si pentru concedii si indemnizatii si ca platiti 0,85%. Cota pentru concedii si indemnizatii se plateste lunar pentru ca stagiul de cotizare este foarte mic, de 22 de zile si deveniti asigurat in sistem din ziua in care depuneti asigurarea si incheiati contractul", a explicat persoana de la departamentul de creante.

Si Casa Nationala de Pensii va poate amenda in cazul in care nu incheiati contractul cu institutia. Amenda, in acest caz, poate sa ajunga si pana la 1.000 de lei.






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL