Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Control Garda Financiara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 17

Salt la continut


Control Garda Financiara

352 replies to this topic

#321 SI-MO

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:CONTABILITATE

Postat 02 February 2010 - 10:04 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Dec 15 2009, 09:06 PM, a spus:

totusi 7000lei e o suma. Cum au incadrat, ce au scris in P.Vb.? A mai fost si altceva sau doar pt ct 3028?
Altfel, subscriu parerii colegilor, dati in judecata -contestati P.Vb.
Asa este,e foarte mare,in PV au scris doar pentru registrul de casa ,care depasea in ultima zi 10000plati=10143lei,acum am control de fond la aceeasi societate 2006-2009,si verifica 394 -2009ca nu corespunde cu ce au declarat furnizorii si clientii,nelipsitele machete...



#322 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 08 February 2010 - 03:19 PM

Vezi postareaSI-MO, la Feb 2 2010, 09:57 AM, a spus:

... au mai intrebat de decizia cu formulare regim special depusa la administratia financiara...
doamne fereste! :thumbup:
voi ati auzit de asa ceva?
eu stiu ca decizia asta se emite de catre administrator si are doar regim intern, sau nu stiu eu bine? :smile:

Aceasta postare a fost editata de maria viorica: 08 February 2010 - 03:20 PM




#323 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 February 2010 - 07:24 PM

si eu am acum control pt rambursare tva, si au cerut aceste decizii, care, intr-adevar au regim intern. In plus au cerut adresa de la la Of.Nat. pt spalarea banilor etc, datorii furnizori si adresa, inventariere, acte privind puncte lucru, deschidere si inchidere, reg unic de control etc

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 08 February 2010 - 07:25 PM




#324 ValentinaSg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2010 - 05:52 PM

Am primit amenda de la GF de 1500 lei pentru ca au gasit intr-o luna dispozitiile de plata catre casierie nesemnate pe verso.
Alte motive nu au avut, acesta a fost cel gasit.



#325 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 19 March 2010 - 03:42 PM

la mine au cerut: codul fiscal pe chitante, si sa dovedesc ca am trimis toate soldurile cu fc neincasate clienti la serviciul de compensare Bucuresti



#326 dedeya

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 April 2010 - 05:08 PM

are cineva anexa pentru documentele cu regim special? am mare nevoie de ea maine dimineata sa o completez pentru un control de fond... am pierdut-o pe cea care mi-au dat-o domnii si nu pot indrazni sa le cer alta ca-s cam neintelegatori. va multumesc!
budai_andreea@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de dedeya: 07 April 2010 - 05:09 PM




#327 Michimi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 April 2010 - 03:52 PM

:frusty: VA ROG FRUMOS SA MA AJUTATI: IN URMA UNUI CONTROL DE LA GARDA S-A SUSPENDAT ACTIVITATEA 3 LUNI IAR PLUSUL DIN CASA DE BANI S-A CONFISCAT....NU STIU CUM SA FAC INREGISTRAREA SUMELOR!!!!!!!!!!!!!! :laugh:
VA ROG AJUTOR !!!!!!!!!!!!!!



#328 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 13 April 2010 - 06:02 PM

6581neded=5311



#329 Lavinia_Teodorescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 May 2010 - 04:38 PM

Buna ziua,

Am un SRL , platitor de tva, cod caen 9001(activitati de interpretare artistica ) si 4789(comert cu amanuntul prin standuri, chioscuri si piete al altor produse)

Astfel, merg la evenimente gen "zilele orasului" cu un amplasament si realizez pictura pe fata pentru copii.
Intrebarile mele sunt urm:

-In cazul unor contr de la garda financiara, prot consum, fisc...etc... ce obligatii am?
-Tinand cont ca imi desfasor activitate "ambulant" am obligatia de a elibera bon fiscal?
-Tinand cont ca eu nu am decat materie prima(pe factura , insa am si facturi din 2008 deoarece cantitatea de culoare folosita este minima in fiecare weekend), sunt obligata sa am pe durata transportului aviz de insotire al marfii?

-Deasemenea am obligatia de a afisa programul(care la noi nu este unul fix...deschidem cand apare lumea si inchidem cand lumea pleaca) si adaosul comercial?(eu la ce am adaos? la materia prima?)

-Materia prima este importata din Olanda, detin certificat de calitate al acestora de la producator.Trebuie tradus?Precizez ca pe cutiutele de culoare am pus etichete in limba romana a ingredientelor.
Astept orice raspuns care imi poate fi de ajutor.
Sper sa fi postat in locul potrivit, astfel cer moderatorilor stergerea sau mutarea subiectului.

Va multumesc anticipat



#330 andretag81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 July 2010 - 01:29 PM

A venit garda si am primit o amenda frumoasa de 800 lei si sa va spun pentru ce: nu am intocmit NIR pentru sandwichuri separat, eu am NIR-uri pentru paine, rosii, varza, salam, cascaval, etc...dar vad ca nu e suficient...ce parere aveti? Trebuie intocmit NIR separat pentru produsul finit? si oare unde scrie daca da sau daca nu trebuie? Multumesc frumos!



#331 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 07 July 2010 - 05:02 PM

Vezi postareaMichimi, la Apr 13 2010, 04:52 PM, a spus:

IAR PLUSUL DIN CASA DE BANI S-A CONFISCAT....

6581 = 5311 cu valoarea confiscarii, este o sanctiune complementara amenzii principale si are aceeasi natura. Valoarea confiscata este nedeductibila fiscal la calculul IP.



#332 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 July 2010 - 02:55 AM

Vezi postareaandretag81, la Jul 7 2010, 02:29 PM, a spus:

A venit garda si am primit o amenda frumoasa de 800 lei si sa va spun pentru ce: nu am intocmit NIR pentru sandwichuri separat, eu am NIR-uri pentru paine, rosii, varza, salam, cascaval, etc...dar vad ca nu e suficient...ce parere aveti? Trebuie intocmit NIR separat pentru produsul finit? si oare unde scrie daca da sau daca nu trebuie? Multumesc frumos!

Inteleg ca "prpduceti" sandwich-uri, corect, da?
Trebuie sa aveti Bon intrare produs finit, nu NIR. Contestati P.Vb.al Garzii.



#333 pamfilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 19 July 2010 - 12:55 PM

buna ziua ,
trebuie sa imi vina garda si nu stiu ce sa fac , am primit de la administrator DP din casa in zile diferite cu valoarea de 25.000 lei fiecare cu explicatia imprumut asocit ,eu le-am inreg la casa dar e bine sa am sold debitor in 455? e corect ce a facut adm ?Ce poate sa spuna garda despre asta ? Si inca ceva mai este plafon la casa pt ca eu stiam ca a aprut o ordonanta care spune ca nu dar trebuie sa ai banii in casa



#334 giucontex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:oradea

Postat 19 July 2010 - 01:20 PM

parearea mea e ca nu e bine, el vrea sa ascunda banii scriptici din casa, ar putea cu 542, avans salariat pt. achizitie marfa, insa acolo trebuie justificare ( era la un moment dat 3 zile-acum nu mai stiu). eventual forteaza cu un 461, dar nu e prea bine-justificat printr-un eventual avans la o PF pt achizitie de ceva mijloc fix.... e cam trasa de par, dar vezi tu ce zici! :lnr (1):



#335 pamfilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 19 July 2010 - 01:26 PM

Decizie pt formulare cu regim special ? ce mai este si asta si de unde se procura ?
Formulare cu regim special - care au mai ramas ca din cite stiu ff nu mai sunt cu regim special ,sau am ramas eu in urma ?



#336 pamfilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 19 July 2010 - 02:03 PM

pai ce sa zic adevarul ?ca e soldul mare la casa si adm nu are de unde sa ii arate ?



#337 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2010 - 10:37 PM

Au zis de regimul special ca sa nu vada ca adminu nu poate justifica lipsa banilor din casa, nu a-ti ramas in urma dar nici nu aveti cum sa comentati ca aveau nevoie sa se ia de ceva ca sa nu "vada" realitatea.



#338 pamfilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 02 September 2010 - 08:00 AM

am avut control de la garda ,administratorul s-a plins ca plateste mult impozit pe profit din cauza ch neded iar acestia lau intrebat de ce nu tinem extracontabil aceste ch . Ce au vrut sa spuna prin asta , daca le tin extracontabil nu mai platesc IP ?Am citit intro carte de conta despre pierderea contabila si fiscala , are vreo legatura cu aceasta ?



#339 pamfilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 02 September 2010 - 08:15 AM

la societatea la care lucrez nu am inreg de 3 ani amortizare pt a nu scoate firma in pierdere , ce probleme genereaza acest lucru la un eventual control /



#340 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 September 2010 - 08:40 AM

exista topic deja deschis "control garda financiara", de ce mai deschizi inca unul, pamfilia ??? :lnr (1):

ai avertisment public !

topic unit !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 02 September 2010 - 08:43 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL