Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
asociatiile de proprietari si ORD 58 / 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


asociatiile de proprietari si ORD 58 / 2010

86 replies to this topic

#21 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 25 August 2010 - 04:40 PM

cum ati complectat declaratia pt casa de pensii?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#22 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 August 2010 - 05:10 PM

Veniturile obtinute in baza conventiilor civile ar putea fi reconsiderate ca fiind venituri cu caracter dependent.In cazul in care vor fi considerate venituri cu caracter dependent, este necesara incheierea contractelor individuale de munca, pentru a nu avea probleme cu ITM-ul care considera ca ascund un contract de munca.
In cazul in care nu vor fi considerate venituri cu caracter dependent conform criteriilor amintite mai sus, veniturile obtinute in baza conventiilor civile vor intra in categoria veniturilor de natura profesionala.

Activitatea prestata in baza contractului de mandat poate fi reconsiderata de catre organele fiscale ca fiind activitate dependenta daca indeplineste cel putin unul dintre criteriile prevazute la art. 7 alin. (1) pct. 2.1 CF.
In cazul reconsiderarii unei activitati ca activitate dependenta, impozitul pe venit si contributiile sociale obligatorii, vor fi recalculate si virate, fiind datorate solidar de catre platitorul si beneficiarul de venit. In acest caz se aplica regulile de determinare a impozitului pentru veniturile din salarii realizate in afara functiei de baza.
In concluzie, daca activitatea desfasurata de persoanele fizice in baza contractelor de mandat indeplineste oricare dintre criteriile amintite mai sus, organele de inspectie pot reconsidera aceasta activitate ca fiind o activitate dependenta, iar impozitul pe venit si contributiile sociale obligatorii, stabilite potrivit legii, vor fi recalculate si virate, fiind datorate solidar de catre platitorul si beneficiarul de venit. In aceste conditii este necesara incheierea de contracte individuale de munca, eventual cu timp partial, conform Codului Muncii.




#23 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 25 August 2010 - 10:49 PM

multumesc Lexiroxi
asa am considerat si eu dupa ce am citit "noile aparitii", dar pt iulie si august vor ramane asa, iar cu 01 sep vom face contracte individuale de munca.

o seara placuta!
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 August 2010 - 10:05 AM

am aratat - contractul de mandat e deja asimilat salariilor cf CF, art. 55, 2), asa ca nu mai este loc de nici o reconsiderare, draga Lexiroxi :lnr (1):

Vezi postareaOtilia Alupei, la Aug 16 2010, 02:09 PM, a spus:

CF 2010 :

În vederea impunerii, sunt asimilate salariilor (art. 55 alin. 2) sumele reprezentând:
- remunerația obținută de directori în baza unui contract de mandat conform prevederilor legii societăților comerciale;
- remunerația primită de președintele asociației de proprietari sau de alte persoane, în baza contractului de mandat, potrivit legii privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari;
- sume reprezentând salarii sau diferențe de salarii stabilite în baza unor hotărâri judecătorești rămase definitive și irevocabile, precum și actualizarea acestora cu indicele de inflație;
- indemnizațiile lunare plătite conform legii de angajatori pe perioada de neconcurență, stabilite conform contractului individual de muncă.

Modul de determinare a impozitului pentru veniturile asimilate salariilor, prevăzute la art. 55 alin. 2 este similar cu modul de calcul al impozitului pe venituri din salarii prevăzut la art. 57 alin. (2) lit. a) din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificările și completările ulterioare.

Regulile de impunere proprii ve­niturilor din salarii se aplică și altor tipuri de venituri, considerate asimi­late salariilor:
- indemnizațiile din activități desfășurate ca urmare a unei funcții de demnitate publică, stabilite potri­vit legii;
- indemnizații din activități des­fășurate ca urmare a unei funcții ale­se în cadrul persoanelor juridice fă­ră scop patrimonial;
- ..............




#25 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 August 2010 - 10:11 AM

inca ceva : eu nu cred ca trebuie transformata conventia pt activ. dependente in ctr de munca, legea nu ne obliga sa facem asta, parerea mea ...
trebuie doar sa calculam, retinem si viram darile aferente fiindca veniturile devin asimilate salariilor, NU salariale.
daca in "lege" zicea ca ele devin salariale, atunci DA - trebuia sa facem CIM in loc conventie civila.

zic si eu ... la logica simpla ... dar nu m-ar mira ca ITM-ul sa abuzeze si sa interpreteze cum zice Lexiroxi, in tara asta orice e posibil, insa consider ca ar fi un abuz, asa cred eu ...

:lnr (1):

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 August 2010 - 10:14 AM




#26 hlli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 27 August 2010 - 08:12 PM

Deci sa inteleg ca pentru veniturile realizate de administratorul de bloc (pensionar in sistemul public de pensii) cu care asociatia de proprietari are incheiata conventie civila, cu impozit pe venit 16%, se vor vira atit contributii individuale cit si cele datorate de angajator. Aceste venituri fiind asimilate salariilor se depune declaratia 102.
Pina acum, pt asociatiile de proprietari platile pt obligatiile la buget, precum si declaratiile 100 si 102 se faceau semestrial, pentru cei ce au contracte individuale de munca, iar pt impozitul realizat pt veniturile din alte activitati platile si declaratia 100, lunar.
Cum vom intocmi de acum in colo declaratiile? Lunar ? Semestrial ? Nu se face nici o precizare in acest sens in HG 791. Sa inteleg ca nefiind nici o precizare se vor face lunar, daca platile sunt lunare? Pentru iulie a trecut termenul..... Nu s-au cuprins nici in cheltuielile blocului........
Si este buna remarca anterioara..... Ce va zice ITM -ul? Am un stat de plata la brutul caruia nu virez integral comisionul.....
Trebuie facute modificari si la programul de salariii.... Daca te gindesti pina la capat.....nu se mai vede acel capat cite implicatii mai intervin.....



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2010 - 02:21 PM

Vezi postareahlli, la Aug 27 2010, 09:12 PM, a spus:

Deci sa inteleg ca pentru veniturile realizate de administratorul de bloc (pensionar in sistemul public de pensii) cu care asociatia de proprietari are incheiata conventie civila, cu impozit pe venit 16%, se vor vira atit contributii individuale cit si cele datorate de angajator. Aceste venituri fiind asimilate salariilor se depune declaratia 102.
nu ai inteles deloc bine, am specificat clar in topic ca pensionarii sunt exceptati, nu ca zic eu ci ca zice ord. 58/2010 si normele de aplicare ale acestei ord "Art.2 - Persoanelor asigurate in alte sisteme, neintegrate sistemului public de
pensii si alte drepturi de asigurări sociale nu le sunt aplicabile prevederile art. III din Ordonanța de urgenta a Guvernului nr.58/2010." ... dar voi nu cititi cu atentie ...

Vezi postareahlli, la Aug 27 2010, 09:12 PM, a spus:

Cum vom intocmi de acum in colo declaratiile? Lunar ? Semestrial ? Nu se face nici o precizare in acest sens in HG 791.
1. nu e nimic schimbat de acum incolo la obligatiile declarative priv. veniturile obtinute de pensionari, cf ord. 58/2010 si a normelor de aplicare. daca veniturile sunt tratate cf art. 78 din CF, declararea se facea si se face in continuare LUNAR , pt impozitul de 16% retinut la sursa, asta stii si tu.
2. pt. cei cu venituri profesionale, altii decat pensionarii, tu tot numai impoz. pe venit il opresti si virezi, restul contributiilor e treaba beneficiarilor de venit, NU A ASOCIATIEI !
3. pt. salariati ramane la fel ca si pana acum, adica :
- Declararea obligațiilor privind impozitul pe veniturile din salarii
Semestrial, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare perioadei de raportare, asociația depune formularul 100 “Declarație privind obligațiile de plată la bugetul de stat”, în care declară impozitul pe veniturile din salarii calculat, reținut pentru perioada de raportare.
- Declararea obligațiilor la bugetele asigurărilor sociale și fondurilor speciale
Semestrial, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare perioadei de raportare, asociația depune formularul 102 “Declarație privind obligațiile de plată la bugetele asigurărilor sociale și fondurilor speciale”, în care se înscriu toate obligațiile de plată la bugete respective ale asociației de proprietari.
- Plata impozitelor și contribuțiilor aferente veniturilor din salarii
Asociația are obligația de a calcula și de a reține semestrial impozitele și contribuțiile aferente veniturilor din salarii, precum și de a le vira la bugetul de stat până la data de 25 inclusiv a lunii următoare semestrului expirat.



#28 Almah

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 30 August 2010 - 12:07 PM

Multumesc si eu lui Otilia pentru explicatii date. :biggrin:



#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2010 - 04:20 PM

cu drag :ohmy:

de asta suntem aici ... :lnr (1): sa ne ajutam, inevitabil ne mai scapa cate ceva, chiar si eu mai pierd una-alta pe "drum" ... desi am multa experienta la citit, uneori nici eu nu-s mai breaza :laugh:



#30 hlli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 30 August 2010 - 09:08 PM

Draga Otilia, citesc si ma minunez de slaba mea perceptie la "noutati". Sunt chiar sincer surprinsa de faptul cum imi subliniezi "ca eu nu pricep nimic".
HG 791 este bine delimitata in 2 parti care nu se exclud una pe alta. Art. 2 din Normele de aplicare ale art. III prevede, cum ai spus si tu, ca pensionarii sunt exceptati de la plata contributiilor individuale ......dar art 7 privind aplicarea si modificarea codului fiscal, face precizari asupra "activitatii dependente"...... Chiar tu in mesajele anterioare ai spus ca administratorul de bloc are o activitate dependenta. Faptul ca administratorul de bloc este pensionar, nu poate sa-i excluda prestarea de serviciu, in baza conventie civile, de la activitate dependenta. Astfel, fiind considerate venituri asimilate salariilor, urmeaza regimul fiscal al acestora.
Eu asta am inteles......



#31 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2010 - 10:14 AM

nu fi suparata pe mine fiindca eu nu am spus ca nu pricepi nimic, ci ca "nu ai inteles deloc bine" problema cu administratorul pensionar, atat si nimic mai mult, nu am generalizat fiindca am citat din mesajul tau doar tema respectiva, deci generalizarea iti apartine :ohmy: imi pare rau, dar daca cineva nu intelege bine o problema nu inseamna ca nu intelege nimic ... eu nu am spus asa ceva. in fine ...

referitor la problemele ridicate, sesizarea ta este f. corecta strict in litera legii, precizarea din art. 2) al normelor vizeaza doar art III din ord. 58 - cel care se refera la activ. independente, nu si art. I din ord. 58 - care se refera la reconsiderarea activ. dependente, insa spiritul legii este ca pensionarii sa nu plateasca contributii sociale, ceea ce, de altfel, se regaseste si in legile speciale 19/2000, 95/2006 si 76/2002.

concluzie : activitatile dependente sunt asimilate salariilor, NU SUNT SALARII, lor li se aplica legile speciale pt venituri asimilate salariilor. cum pensionarii nu platesc CAS, somaj si nici sanatate pt. veniturile obtinute pe langa pensie, rezulta ca art. 2 din norme, desi zice explicit doar de art. III din ord. 58 - nu si de art. I, el este in spiritul legislatiei in vigoare priv. ctb. de plata pt pensionarii care desf. activ., fie ele dependente sau independente.

repet : remarca ta este corecta si probabil nu am mai fi discutat aceasta tema daca la art. 2) din norme era mentionat si art. I alaturi de art. III, e o scapare in textul normelor (din pacate nu-i singura), insa problema pensionarilor trebuie privita in ansamblu, in spiritul general si comun al legilor aferente.

numai bine :laugh:

later :
ne-ar trebui un ghid ANAf actualizat pt asoc. de prop., oameni buni :ohmy: insa daca ne mai muncim un pic, eu cred ca il scoatem chiar aici, la acest topic !! :lnr (1): apoi il dam spre publicare si luam ceva banuti pe drepturi de autor, nu ? :ohmy:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 31 August 2010 - 10:44 AM




#32 Almah

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 31 August 2010 - 12:51 PM

Sunt si eu de acord cu tine :biggrin:



#33 Felichir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:

Postat 02 September 2010 - 04:56 PM

Citeaza

1. nu platesc nici fd. de garantare salarii fiindca nu e salariat
ART. 7*)
2. nu platesc nici CCI fiindca nu va putea beneficia de cond. medical de la mine.

Dar somaj? nu platesc nici somaj daca au contract de munca in alta parte, Cenzorii si presedintele?



#34 Felichir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:

Postat 14 September 2010 - 04:12 PM

Ajutor va rog, dupa OUG 82/2010, se modifica ceva pentru cenzori si presedinte? platesc sau nu contributii sociale?



#35 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 September 2010 - 08:00 PM

pt. toata lumea :

ord. 82/2010 nu afecteaza contractele de mandat ale cenzorilor si presedintilor, ele fiind sub art. 55, lit. 2) CF. iar ord. 82/2010 nu zice nimic de el, deeeci ??? deci darile raman la fel.
daca sunt pensionari - veniturile sunt tot asimilate salariilor, doar ca si pensionarilor li se aplica legile speciale (19/2000, 76/2002 si 96/2006) si de aceea nu platesc decat impoz. pe venit.

darile la cenzor si presedinte cu CIM in alta parte sunt ca la salarii, mai putin CCI si fd de garantare, am zis anterior de ce.
contabilul/ casierul cu CIM in alta parte are tot activitate dependenta fiindca are sarcini de serviciu si este in relatii de subordonare fata de organele de conducere ale asociatiei de prop. (art. I, alin. 2.1, lit a) ), deci venitul e tot asimilat salariilor.

oameni buni, zau, mai cititi si voi, luna trecuta am muncit 6 zile sa adun datele necesare formarii unei baze de plecare si am pus tot aici (s-au mai implicat doar Dana42 si Lexiroxi), de-atunci incolo e mult mai usor sa asezam pe ea legislatia care mai vine ulterior, dar unii dintre voi nu faceti absolut nici un efort in sensul asta, nu cititi ... nici macar ce am scris eu aici, imi pare rau... :laugh: daramite sa mai veniti cu informatii, desi e clar ca va intereseaza subiectul.

later :
completare :

* pt conventii civile la pensionari nu se plateste decat impoz. pe venit.

* pt. conventii civile ocazionale, pe langa CIM, nu se platesc contrib. de asig. sociale !
* pt conventii civile ocazionale, la cei care nu fac dovada (cf art. 16 din ord) ca sunt pensionari, sau asig. in alte sisteme sau au ctr facultativ incheiat pt somaj, se platesc contributiile individuale de asig sociale in limita a 5 sal. medii brute anual.

* pt conventii civile afer. veniturilor obtinute cu regularitate, pe langa CIM sau exclusiv, dar fara caracter dependent, se platesc ctb. individuale la venitul brut, cu o baza de calcul de 5 sal. medii brute lunare.

* calculul, plata si declararea revin platitorului de venit, adica asociatiei, pana pe 25 a lunii urmatoare celei in care s-au PLATIT veniturile de natura profesionala. sunt conturi speciale in care se vireaza aceste contributii.
* modelul declaratiilor (cica) apare in 5 zile de la intrarea in vigoare a ord., adica saptamana asta ar trebui.

* daca veniturile de natura profesionala obtinute de un contribuabil din mai multe locuri sunt mai mari decat baza de calcul maxima admisa (asta e treaba lui, nu a platitorul de venit), atunci asiguratul va cere restituirea sau compensarea sumelor platite in plus (zic eu c-o sa le si primeasca joi dupa miercurea-ciuc :ohmy: , mai degraba compensarea sa fct mai bine)


mai e ceva ?? :lnr (1): am gresit undeva ?? mai ziceti si voi ...

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 14 September 2010 - 08:57 PM




#36 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 15 September 2010 - 11:10 AM

La Asociatia noastra de proprietari toata lumea (in afara de pensionari) are incheiate contracte de munca, in urma discutiilor avute cu ITM-ul si Administratia financiara – care nu admit pentru munca dependenta, repetitiva, contractele de colaborare- Contractele de mandat, conventiile civile. Acum, dupa intrarea in vigoare a OUG 82/2010 ar trebui revizuite unele CIM-uri care nu se mai incadreaza in categoria activitatilor dependente si revenirea la contractele de mandat, conventiile civile - contracte de colaborare incheiate conform Codului civil.



#37 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2010 - 10:59 PM

:lnr (1): acum am inteles de ce tot spui tu de CIM-uri pt activ. dependente, te bazezi pe ce zice ITM-ul, ca adm. fin nu prea vad ce treaba ar avea, decat ca ar mai fi de declarat la bugetul consolidat si cele 2 ctb. in plus - CCI si fd de garantare.

cred ca totusi ar trebui consultat un avocat specializat in dreptul muncii ca sa ne zica daca ITM-ul ar avea vreo baza legala sa pretinda asta, cei de la asistenta contribuabil din MF au fost de parare ca nu e necesar CIM pt. activ. dependente, cred ca am mai zis asta aici. :laugh:

in leg. cu conventiile civile, va reamintesc (desi stiu ca nu mai e necesar pt cei ce au citit ard. 82/2010) ca prin contributii sociale, ord. 82 intelege numai CAS-ul si somajul, iar sanatatea ramane pe legea 96/2006 ca si inainte de aceste 2 ord. faimoase deja.



#38 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 15 September 2010 - 11:27 PM

declaratia de la casa de pensii mi-au trimis-o inapoi. nu au primit-o
ce pot sa fac in acest caz?
la noi in asociatie administratora si femeia de servici lucreaza in baza conventiei civile, iar cenzorul si presedintele in baza contractului de mandat. nici unul nu e pensionar!

multumesc
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#39 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2010 - 11:30 PM

pe ce formular ai facut-o ? la ce luna se refera ?



#40 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 16 September 2010 - 01:20 AM

pe iulie
acum vad ca au schimbat aplicatia incepand cu septembrie
dar cum fac pe august?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL