Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitare tichete de masa? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


Impozitare tichete de masa?


174 replies to this topic

#161 tatumaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 September 2010 - 01:56 PM

Vezi postareadiarnyina_s, la Sep 16 2010, 02:39 PM, a spus:

a fost un exemplu fictiv (val tichete). Dar vad ca va contraziceti.....pana la urma eu nu mai stiu cum se calculeaza corect. Aplic deducerea inainte de a aduna val tichetelor cum ai facut tu sau dupa ce adaug val tichetelor? Chiar nu mai inteleg, primesc raspunsuri diferite fiecare considerand ca sunt cele corecte.
chiar nu m-am contrazis deloc :
singurul lucru pe care nu l-am facut mai sus a fost acela de a scadea contributiile 10,5% , 5,2% si 0,5% dar tu nu facusesi referire la ele in exemplul tau fictiv

Venit brut - cotributii = venit net (impropriu spus )
Venit net - deducere = venit impozabil
Venit impozabil + cv tichete de masa = suma rezultata este cea care se impoziteaza cu 16%
cred ca te-ai grabit cand ai citit mai sus

si cred ca fiecare face cum doreste, dar n-ar trebui sa defavorizam angajatii desi vorbim despre niste sume de cativa lei

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 October 2010 - 12:43 PM




#162 Conban

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 16 September 2010 - 02:01 PM

o intrebare...
daca valoarea tichetelor de masa pt august nu a fost trecuta pe stat in luna august in vedera impozitarii...., cat e de gresit sa le trecut pe statul lunii septembrie cumulat???




#163 danaedanae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 16 September 2010 - 02:08 PM

Vezi postareadiarnyina_s, la Sep 16 2010, 02:39 PM, a spus:

a fost un exemplu fictiv (val tichete). Dar vad ca va contraziceti.....pana la urma eu nu mai stiu cum se calculeaza corect. Aplic deducerea inainte de a aduna val tichetelor cum ai facut tu sau dupa ce adaug val tichetelor? Chiar nu mai inteleg, primesc raspunsuri diferite fiecare considerand ca sunt cele corecte.
ai inteles bine=(venit salarial+tichete)= baza pt deducere
iar pt calcul impozit= venit sal-oblig sal-deducere=venit baza impozit la care se adauga tichetele iar la suma rezultata se aplica 16%

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 October 2010 - 12:45 PM




#164 Conban

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 16 September 2010 - 02:22 PM

Citeaza

Tichetele nu afecteaza in nici un fel valoarea deducerii...asta cu riscul de a fi plictisitori inca un pic. :laugh:
vazand agitatia de pe forum..imi spun si eu parerea...
tichetele de masa afecteaza deducerea personala si asfel implicit impozitul prin marirea bazei de impozitare...
parerea o spun dupa simularile facute in ciel (actualizat conform legislatie la zi :biggrin: )
suntem plictisitori :lnr (1):

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 October 2010 - 12:45 PM




#165 diarnyina_s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 16 September 2010 - 02:58 PM

chiar nu m-am contrazis deloc :
singurul lucru pe care nu l-am facut mai sus a fost acela de a scadea contributiile 10,5% , 5,2% si 0,5% dar tu nu facusesi referire la ele in exemplul tau fictiv

Venit brut - cotributii = venit net (impropriu spus )
Venit net - deducere = venit impozabil
Venit impozabil + cv tichete de masa = suma rezultata este cea care se impoziteaza cu 16%
cred ca te-ai grabit cand ai citit mai sus

Citeaza

si cred ca fiecare face cum doreste, dar n-ar trebui sa defavorizam angajatii desi vorbim despre niste sume de cativa lei
Sper ca nu am deranjat cu nimik dar chiar nu reuseam sa ma lamuresc. Merci mult, acum sunt lamurita. :lnr (1):

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 October 2010 - 12:46 PM




#166 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 18 September 2010 - 11:27 AM

Vezi postareaConban, la Sep 16 2010, 03:22 PM, a spus:

vazand agitatia de pe forum..imi spun si eu parerea...
tichetele de masa afecteaza deducerea personala si asfel implicit impozitul prin marirea bazei de impozitare...
parerea o spun dupa simularile facute in ciel (actualizat conform legislatie la zi :biggrin: )
suntem plictisitori :lnr (1):
Daca e sa nu citesti legea dar sa ai incredere in simulari, mai incearca niste simulari si in Pionier si WinMentor, daca ai auzit de ele, pentru ca ambele aduna valoarea tichetelor la venitul impozabil dupa scaderea deducerii.

Ideea principala, de care nu a tinut nimeni seama este urmatoarea:

Conform codului fiscal, "persoanele fizice prevazute la art. 40 alin. (1) lit. a) si alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub forma de deducere personala,acordata pentru fiecare luna a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se afla functia de baza.

Nu sesizeaza nimeni???? Suma reprezentand deducerea personala se scade NUMAI PENTRU VENITURILE DIN SALARII, nu si din venituri in natura, asa cum sunt tichetele pentru salariati.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 October 2010 - 12:46 PM




#167 Conban

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 21 September 2010 - 12:33 PM

sa fie juristii de la Ciel prosti..sau mai prosti ca cei de la Pionier sau WinMentor???(de care am auzit.. :biggrin: )
apropo..citesc legea...dar am un abonament incheiat tocmai ca sa nu imi bat capul..
trebuia sa fiu "jignit" pentru ca imi spun parerea..? :lnr (1):

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 October 2010 - 12:47 PM




#168 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 21 September 2010 - 03:26 PM

:lnr (1): ...dar nu a fost nici o jignire, din punctul meu de vedere consider ca nu trebuie sa ne "culcam pe o ureche" doar pentru ca avem program de conta...ok, or fi juristii de la Mentor prosti, desi tare ma indoiesc de asta, or fi si juristii de la Pionier prosti, desi tare ma indoiesc si de asta, insa aceste aspecte conteaza cel mai putin, cu toate ca si eu tot de aia am ales Mentorul, am considerat ca e foarte ok, asa cum tu ai ales Ciel, asta depinde de fiecare, insa nu ai comentat in nici un fel argumentele cu care am venit in sustinerea parerii pe care o am.

"Daca e sa nu citesti legea.." era o exprimare generala, chiar daca ma refeream la replica ta.



#169 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 21 September 2010 - 04:15 PM

ref la deducere - este influentata sau nu de valoarea tichetelor de masa? raspunsul este: DA...si cand spun aceasta ma bazez pe raspunsuri in scris, venite de la dgfp timis si dgfp bihor....e clar val tichetelor de masa intra in brut si influenteaza deducerea, in sensul ca ea scade si astfel creste impozitul retinut si virat la stat...tot statul castiga :cool:

ref la programele de salarii, stiti cum e, ca si produsele de firma carora li se face reclama dar in realitate (EXISTA SI EXCEPTII) nu valoreaza 2 bani...eu lucrez la o firma care face un soft de salarii si stiu cat e de greu, dar se poate, cu multa munca sa respecti legea..sau mai bine zis litera legii... :lnr (1):



#170 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 02 October 2010 - 10:22 AM

Am mai vazut inspectori de la fisc care sustineau ca dobanzile la creditele obtinute de la banci comerciale din Romania sunt deductibile numai daca gradul de indatorare e mai mic decat 3, asa ca nu ma mir...ideea este ca eu vad negru pe alb ca:

"persoanele fizice prevazute la art. 40 alin. (1) lit. a) si alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub forma de deducere personala,acordata pentru fiecare luna a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii" - de aici inteleg ca deducerea personala nu se scade din valoarea tichetelor, care tichete sunt venituri in natura si nu "din salarii".

Ca sa nu mai zic ca tichetele sunt impozabile, si nu se specifica nicaieri ca ar fi scutite in vreun fel de vreo deducere.

Ma rog, e ultima mea postare la acest topic, nu intentionez sa ma contrazic cu nimeni, fiecare face cum crede ca este corect.



#171 ciprian_r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:informatii, discutii, alte pareri

Postat 04 October 2010 - 01:20 PM

Vezi postareamirela 0702, la Oct 2 2010, 11:22 AM, a spus:

"persoanele fizice prevazute la art. 40 alin. (1) lit. a) si alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub forma de deducere personala,acordata pentru fiecare luna a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii" - de aici inteleg ca deducerea personala nu se scade din valoarea tichetelor, care tichete sunt venituri in natura si nu "din salarii".

Ca sa nu mai zic ca tichetele sunt impozabile, si nu se specifica nicaieri ca ar fi scutite in vreun fel de vreo deducere.
Mirela veniturile din salarii conform codului fiscal sunt:
"Art. 55. - (1) Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile în bani si/sau în natura; obtinute de o persoana; fizica; ce desfasoara; o activitate în baza unui contract individual de munca; sau a unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acorda, inclusiv indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca."
Deci tichete sunt venituri din salarii.

Iar legat de WinMentor eu il folosesc din 2007 si ce zici tu nu este adevarat. Iti ofer un model din statul de plata de pe luna august, versiunea de Mentor e 609.1
Venit Brut - 1135 lei
somaj 6
cas 119
sanatate 62
tichete masa 160
Deducere 220 = (250*[1-(1295(brut+tichete)-1000/2000)
Venit baza calcul 888
impozit 142
Salariu net 806 lei
Rezulta clar din calcul ca la determinarea deducerii s-a tinut cont si de tichete.

Aceasta postare a fost editata de ciprian_r: 04 October 2010 - 01:22 PM




#172 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 04 October 2010 - 05:20 PM

Iertati-ma, nu m-am putut abtine, desi promisesem ca va fi ultima postare

Inseamna ca mentorul meu e setat gresit??
Eu am asa:

brut numerar = 850
tichete= 191.84 lei
somaj=4
cas=89
sanatate=47
venit net=710
deducere=250
venit baza calcul=652 (care este 710-250+191.84)
impozit=104


Am tot 609.1 versiune.


La venituri de 850 lei + 191.84 tichete = 1041.84 lei ceea ce inseamna ca deducerea mea nu ar mai fi fost 250 lei asa cum este. Ma rog, este adevarat ce spun, chiar daca in acceptiunea altor persoane, gresesc...intelegi ce vreau sa spun?
Cred ca ai dreptate totusi cu tichete = salarii in natura, inca nu am citit, insa pana la urma ce paragraf din legislatie decide ca tichetele se adauga la brut, atat timp cat in modificare nu se precizeaza decat ca sunt impozabile cu 16%?

Ce-i drept, poate ca am tratat problema putin superficial...voi studia mai pe indelete...pana atunci...voi invata sa ma abtin la a face comentarii :lnr (1):



#173 ciprian_r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:informatii, discutii, alte pareri

Postat 05 October 2010 - 10:45 AM

Vezi postareamirela 0702, la Oct 4 2010, 06:20 PM, a spus:

Inseamna ca mentorul meu e setat gresit??

La venituri de 850 lei + 191.84 tichete = 1041.84 lei ceea ce inseamna ca deducerea mea nu ar mai fi fost 250 lei asa cum este. Ma rog, este adevarat ce spun, chiar daca in acceptiunea altor persoane, gresesc...intelegi ce vreau sa spun?

NU, mentorul tau este setat foarte bine. Deducerea ta este 250*[1-(1041.81-1000)/2000]=250*0.979095=244 care se rotunjeste la 250 lei, deci nu e nici o greseala in program si DA tine cont si de tichete. incearca sa depasesti 1080 de lei (brut + tichete) si se va schimba deducerea.

Rotunjirea la 250 de lei este data de OMFP 1016/2005 art. 5 care spune:
ART. 5
Sumele reprezentand deducerile personale potrivit art. 2 si 3 pentru venitul brut lunar din salarii cuprins între 1.001 si 3.000 lei sunt calculate prin rotunjire la 10 lei, în sensul ca fractiunile sub 10 lei se majoreaza la 10 lei

Aceasta postare a fost editata de ciprian_r: 05 October 2010 - 10:45 AM




#174 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 09 October 2010 - 09:45 AM

La distributia tichetelor, mentorul iti permite pentru drepturi in natura sa alegi daca acestea sunt impozabile sau nu, daca participa la deducere sau nu si daca pentru ele se colecteaza sau nu tva.



#175 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2010 - 04:01 PM

As dori sa stiu cum ati rezolvat cu diminuarea salariului, aparuta odata cu impozitarea tichetelor de masa.
La o alta societate mi s-a spus ca firma suporta diferenta in minus (fara majorarea salariului prin decizie). La ei numarul tichetelor distribuite este diferit de la luna la luna, din cauza delegatiilor. Ce posibilitate as avea sa trec pe nedeductibil respectiva diferenta (care ar fi in jur de 30 lei/salariat) ?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL