Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. SOMAJ - 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


decl. SOMAJ - 2010

36 replies to this topic

#21 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 26 May 2010 - 11:33 PM

nu e mais implu sa iei legatura cu cei de la somaj? :frusty:



#22 zuzuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Turda

Postat 27 May 2010 - 05:28 AM

am luat legatura cu ei si mi-au spus sa caut pe net si sa descarc de acolo programul..... daca rezolvam cu cei de la somaj, nu as mai fi postat aici. Oricum multumesc pentru idee. intre timp am gasit, e drept ca dupa multe cautari.
Scuze pentru deranjul provocat

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 December 2010 - 04:32 PM




#23 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 May 2010 - 07:07 AM

cred ca asta e
http://download2.ano.../ordin-405-2004



#24 zuzuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Turda

Postat 27 May 2010 - 10:44 AM

multumesc din suflet, eu gasisem pe site-ul www.prahova.anofm.ro
urmeaza sa descarc programul.



#25 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 27 May 2010 - 11:26 AM

Nu inteleg ce nevoie mai ai de declaratii din 2004. Dupa 5 ani se prescrie orice nevoie de a mai face vreo declaratie si orice plata nefacuta. Deci nu mai trebuie sa rectifici nimic. Chiar daca e in favoarea firmei este in defavoarea statului si probabil iti va spune ca s-a prescris.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#26 ginutzza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2010 - 09:20 AM

buna,
am depus declaratia de somaj -aprilie la posta pe data de 25 mai, cu borderou si confirmare de primire.Cei de la somaj au respins plicul care a ajuns pe 26.05, pe motiv ca ajuns dp 25, eu stiam ca declaratiile se pot depune pana pe 25 ale lunii urmatoare, inclusiv data postei.Cei de Itm au respins si ei plicul tot pe acelas motiv, din pacate nu am cum sa sun la ei ca este weekend, am sa incerc de luni Cei de la sanatate, administratie au primit plicul care a ajuns pe 28.05.S-a mai confruntat cineva cu asa ceva? Este prima oara cand patesc asa si am mai trimis declaratii prin posta cu data de 25.Daca ma puteti ajuta cu un text din lege.

Multumesc
Gina



#27 anamanole

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 30 May 2010 - 07:42 PM

Eu stiu ca cei de la ITM si cei de la somaj nu primesc declaratiile prin posta. Motivul de respingere nu este data de 25 , pur si simplu ei nu accepta depunerea prin posta.

La somaj nu-i problema te duci pe strada Spataru Preda ( indiferent in ce sector este firma) si intrebi acolo ce-i de facut -nu o sa primesti amenda.
La ITM este o mica problema in mod normal se plateste o amenda. Sfatul meu : te duci inocenta, ca o floare ,la inspectorul de care apartii si ii expui problema ta : ca nu ai stiut, ca nu o sa mai faci etc, etc, este posibil sa-ti dea un avertisment. Evident ca trebuie sa " te simti" (daca intelegi ce vreau sa-ti spun) . Bafta!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 December 2010 - 04:35 PM




#28 ginutzza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2010 - 09:40 AM

multumesc, asa am sa fac

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 December 2010 - 04:42 PM

Gina



#29 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 14 June 2010 - 02:28 PM

Cum anume trebuie sa completez declaratia pentru SOMAJ la o persoana care este in concediu pentru cresterea copilului?In declaratie sunt trecute ore lucrate,-completez cu "0" , apoi ore suspendate, unde trec 40 - e vorba de un contract de munca cu 2ore/zi.Dar daca las doar asa imi apare eroare cand dau optiunea de verificare a declaratiei...ce mai trebuie sa completez?In plus, daca fac declaratia asa, imi apare pe centralizator ca acea persoana aflata in CIC are contributie la somaj, ceea ce nu-i corect.



#30 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 June 2010 - 09:31 AM

nu treci pers aflata in CIC pentru somaj. Nu preia salariati suspendati.



#31 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 15 June 2010 - 04:01 PM

Codul penal defineste abuzul in serviciu contra intereselor persoanelor ca fiind fapta functionarului care nu indeplineste sau indeplineste in mod defectuos, cu stiinta, un act prin care cauzeaza o vatamare intereselor legale ale unei persoane (prevazuta la art. 246 din Codul Penal).

Fapta este refuzul primirii corespondentei de la contribuabil prin returnarea nejustificata a acesteia. Interesul legal este depunerea in termen a declaratiilor de natura fiscala sau asimilate. Faptuitorul este functionarul desemnat sa inregistreze toata corespondenta primita pe adresa institutiei, complice sau instigator moral este unul din sefii acestuia care a emis o asemenea dispozitie verbala sau scrisa.

Legal era sa primeasca declaratiile, sa va raspunda in scris si sa va roage ca pe viitor sa depuneti prin reprezentant, sau sa va explice baza legala pentru refuzul inregistrarii declaratiilor depuse prin posta.

Sa le faceti sesizare scrisa prin fax sau postal, sa le cereti numele si calitatea persoanei, persoanelor care au decis returnarea corespondentei Dvs.



#32 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 August 2010 - 01:09 PM

Aceasta noua versiune se instaleaza implicit intr-un director nou (Declsom2010b) fara a afecta, deci, declaratiile create cu versiunile anterioare. Este un kit complet care optimizeaza versiunea anterioara si implementeaza prevederile OUG 13/2010.Pentru preluarea unei declaratii din versiunea anterioara se foloseste doar optiunea din meniu : "Preluare declaratii cu structura noua din 2010".Nu copiati in directorul nou creat tabelele cu declaratiile din versiunile anterioare; preluarea se face numai cu optiunea din meniu.

http://download2.anofm.ro/articole/nou-dec...ersiunea-10-7-5

Aceasta postare a fost editata de cosmin0304: 19 August 2010 - 01:09 PM




#33 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 14 October 2010 - 10:13 AM

Incepand cu raportarea pentru luna septembrie 2010, declaratiile de somaj se transmit la adresele:
sector1.decl@s1.anofm.ro
sector2.decl@s2.anofm.ro
sector3.decl@s3.anofm.ro
sector4.decl@s4.anofm.ro
sector5.decl@s5.anofm.ro
sector6.decl@s6.anofm.ro

(in functie de sediul social al firmei)
Vechea adresa de e-mail buc_decl@ajofm.anofm.ro nu mai este valabila.

http://www.bucuresti...e_mail_proc.htm



#34 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2010 - 10:38 AM

multumim frumos, Doiny :lnr (1):



#35 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 05 November 2010 - 09:33 AM

am o PFA care are o singura angajata pensionara si nu au primit declaratia de somaj deoarece la anexa 1 nu apare persoana angajata care nu plateste somaj .
- ce fac nu depun decl de somaj lunara?
- la declaratia 102 completez trimestrial 0 sau trebuie sa fac decl 070 si sa scot somajul de la plata ?
- mentionez ca in luna sept am avut si alti angajati care au platit somaj
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#36 Viovas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 06 December 2010 - 11:09 AM

Buna ziua. Am de facut declaratii rectificative la somaj pentru perioada noiembrie 2008 - mai 2009. Pot sa le fac in versiunea actuala de program sau in cea care era atunci?



#37 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2010 - 04:51 PM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Nov 5 2010, 09:33 AM, a spus:

am o PFA care are o singura angajata pensionara si ...
Pensionarii nu datoreaza somaj, deci nu apar in declaratie. Fiind singurul angajat, nu se mai depune declaratia.
Daca nu mai aveti alti angajati pt. care se datoreaza contibutia se poate scoate obligatia din vectorul fiscal.

Vezi postareaViovas, la Dec 6 2010, 11:09 AM, a spus:

Buna ziua. Am de facut declaratii rectificative la somaj pentru perioada noiembrie 2008 - mai 2009. Pot sa le fac in versiunea actuala de program sau in cea care era atunci?
Din cate stiu, rectificativele se fac in programele aferente perioadelor respective. Daca, totusi, veti incerca o rectificativa in ultima varianta de program veti constata ca nu va preia anul sau luna, dupa caz.
Madalina






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL