Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
revenirea la impozit venit micro de 3% - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


revenirea la impozit venit micro de 3%


140 replies to this topic

#1 George Popescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 03 January 2011 - 02:06 PM

Bună ziua,

Un prieten îmi spunea că a fost astăzi la Finanțe în ideea de a-și trece microîntreprinderea în sistemul de impozitare cu 3% a venitului, dar că a avut surprinderea să i se spună că deocamdată lucrurile sunt ambigue.

Am mers și eu să văd în ce măsură întâmpin aceeași problemă și într-adevăr mi s-a spus că sunt două acte normative cu clauze opune.

Pe de altă parte mi s-a spus că există o clauză care specifică faptul că numai microîntreprinderile care nu au mai fost taxate cu sistemul de 3% din venituri pot să aleagă acel sistem.

Ce părere aveți?

Mulțumesc,
George

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 07 January 2011 - 06:51 PM




#2 alinut7

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 03 January 2011 - 03:52 PM

De reala, trebuie sa fie reala. Scrie clar in OUG 117/2010 care modifica Codul Fiscal si introduce Titlul IV_1 - Impozitul pe veniturile microintreprinderii. (Vezi 46 din OUG pe pag. 8)

Eu vad 2 probleme aici:

1) Firmele care plateau impozit pe veniturile microintreprinderilor si au fost trecute automat la 01.01.2010 pe profit mai pot opta? Eu sper ca da, vorbim de cateva sute de mii firme!!!
2) Trebuie sa fii avut minim 1 angajat la 31.12.2010 ca sa poti indeplinii conditiile de trecere incepand cu 2011.

Exista vreo solutie pentru a trece la impozit pe venit pentru firmele care nu aveau angajati? Daca angajez acum am inteles ca e tarziu :((




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2011 - 04:18 PM

nu e tarziu, fa ctr cu dec. 2010 si raporteaza-l repede la ITM cu revisal (aici e intarzierea si pericolul de ameda fiindca trebuia raportat cu o zi inainte de data la care se incepe activitatea), declaratiile aferente salariilor la dec. inca se pot depune pana la 25 ian. 2011



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2011 - 04:23 PM

optiunea se poate face prin decl. de mentiuni vector fiscal (decl. 010) pana la data de 31.01.2011



#5 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 03 January 2011 - 05:18 PM

Am o firma infiintata in decembrie 2010 ....mai este valabil cu angajarea in 60 de zile oare? Eu nu am gasit unde scrie



#6 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 03 January 2011 - 05:30 PM

Asta nu inteleg nici eu...adica se aplica sau nu celor care au fost micro, au devenit platitoare de impozit pe profit in 2010...ca asa prevedea codul fiscal si acum mai poti reveni sau nu la 3%, bineinteles daca indeplinesti conditiile de microintreprindere???? :thumbup:



#7 George Popescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 03 January 2011 - 05:35 PM

Vezi postareaioanavoda, la Jan 3 2011, 05:30 PM, a spus:

Asta nu inteleg nici eu...adica se aplica sau nu celor care au fost micro, au devenit platitoare de impozit pe profit in 2010...ca asa prevedea codul fiscal si acum mai poti reveni sau nu la 3%, bineinteles daca indeplinesti conditiile de microintreprindere???? :thumbup:

Exact la această întrebare am primit eu răspunsul de la Finanțe că deocamdată nu se poate răspunde.

Mi-au spus de un punct conform căruia cei care am fost micro nu mai putem deveni iarăși micro după ce Boc & co. ne-au trecut la impozit pe profit de 16%.

Ceea ce mi-au sugerat cei de la Finanțe este să mai aștept până se lămurește ambuitatea aceasta, având în vedere că termenul pentru schimbare este de 31.01.2011.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2011 - 06:15 PM

este un articol in ord. asta unde scrie ca cei care au fost platitori de impozit pe profit pot opta pt micro pana la 31.01.2011 si mi se pare absolut logic ca cei care au devenit platitori de impoz. pe profit prin efectul legii = obligati si nu al optiunii proprii sau a depasirii CA de 100.000 euro, sa poata reveni la micro cu 3% impoz. pe venit.

art. 112 8



#9 George Popescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 03 January 2011 - 11:13 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Jan 3 2011, 06:15 PM, a spus:

este un articol in ord. asta unde scrie ca cei care au fost platitori de impozit pe profit pot opta pt micro pana la 31.01.2011 si mi se pare absolut logic ca cei care au devenit platitori de impoz. pe profit prin efectul legii = obligati si nu al optiunii proprii sau a depasirii CA de 100.000 euro, sa poata reveni la micro cu 3% impoz. pe venit.

art. 112 8

Și mie mi se pare la fel de logic.

Am să fac referire la acest articol într-o altă vizită la Finanțe.

Pot să găsesc undeva online textul ord. pentru a tipări pagina relevantă?



#10 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2011 - 11:28 PM

Vezi ca este postata OUG117/2010 de modificare a Codului fiscal in topicul "Noutati legislative"



#11 sellerman

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 04 January 2011 - 10:53 AM

Vezi postareaAnaB, la Jan 3 2011, 05:18 PM, a spus:

Am o firma infiintata in decembrie 2010 ....mai este valabil cu angajarea in 60 de zile oare? Eu nu am gasit unde scrie

citeste in Art.1222 alin (4) , mai este valabil.

Vezi postareasellerman, la Jan 4 2011, 10:51 AM, a spus:

Vezi postareaAnaB, la Jan 3 2011, 05:18 PM, a spus:

Am o firma infiintata in decembrie 2010 ....mai este valabil cu angajarea in 60 de zile oare? Eu nu am gasit unde scrie

citeste in Art.1222 alin (4) , mai este valabil.

sorry, era Art 112 indice 2 :thumbup:



#12 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2011 - 10:58 AM

Vezi postareaalinut7, la Jan 3 2011, 03:52 PM, a spus:

De reala, trebuie sa fie reala. Scrie clar in OUG 117/2010 care modifica Codul Fiscal si introduce Titlul IV_1 - Impozitul pe veniturile microintreprinderii. (Vezi 46 din OUG pe pag. 8)

Eu vad 2 probleme aici:

1) Firmele care plateau impozit pe veniturile microintreprinderilor si au fost trecute automat la 01.01.2010 pe profit mai pot opta? Eu sper ca da, vorbim de cateva sute de mii firme!!!
2) Trebuie sa fii avut minim 1 angajat la 31.12.2010 ca sa poti indeplinii conditiile de trecere incepand cu 2011.

Exista vreo solutie pentru a trece la impozit pe venit pentru firmele care nu aveau angajati? Daca angajez acum am inteles ca e tarziu :((

Eu cred ca nu mai pot opta pentru microintreprinderi cei care au mai fost si ca aceasta ordonanta a fost data pentru niste smecheri care isi vor infinta anul asta microintreprinderi.
Cred ca ordonanta este dedicata....



#13 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 04 January 2011 - 11:25 AM

Asa ar fi normal, intr-adevar. Pt ca noi nu nici macar nu am depus 010 anul trecut , ci din oficiu s-a trecut de la micro la platitor de impozit pe profit.
Sa vedem insa ce spun mintile luminate! :biggrin:



#14 luiza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 January 2011 - 02:54 PM

Din cauza acestui articol nu am putut depune astazi 010:

Art. 112^2. – (1) Impozitul reglementat de prezentul titlu este optional.
(2) Microintreprinderile platitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu incepand cu anul fiscal urmator, daca indeplinesc conditiile prevazute la art. 112^1 si daca nu au mai fost platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor, potrivit prevederilor prezentului titlu.

Aici se spune explicit ca cei care au fost micro nu mai pot opta. Daca nu se modifica nimic, nu avem ce face. Sfatul de la administratie a fost sa sesizam noi, cat mai multi, acest fapt pe site-ul ANAF.



#15 George Popescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 04 January 2011 - 03:19 PM

Haide?i să deschidem o peti?ie pe care s-o semnăm cât mai mul?i.

De asemenea, putem face publică această peti?ie în mass media pentru a aduna ?i mai multe semnături.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 January 2011 - 03:31 PM
eliminare citare integrala si inutila mesaj anterior




#16 luiza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 January 2011 - 03:28 PM

Eu am trimis deja o sesizare pe site-ul Anaf. Cred ca cel mai bine este sa ajunga informatia rapid in mass-media. Nu s-a sesizat nimeni pana acum din ce stiu eu.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 January 2011 - 03:32 PM
eliminare citare integrala si inutila mesaj anterior




#17 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 04 January 2011 - 03:35 PM

eu cred ca nu se incadreaza nimeni la "potrivit prevederilor prezentului titlu"
titlul asta a aparut incepand cu 2011, e impozibil ca o firma sa fi aplicat acest titlu in 2010 :thumbup:



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2011 - 03:42 PM

am vb eu acum cu Alex si cu un amic jurnalist la Curierul National, Alex vb cu unele pers. din mediul politic .

in cateva minute fac materialul pe scrut si-l trimit pe mai;l ca baza de discutii !

pa, ca ma grabesc :thumbup:



#19 luiza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 January 2011 - 03:50 PM

Multumim, Otilia.



#20 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 January 2011 - 04:03 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Jan 4 2011, 03:35 PM, a spus:

eu cred ca nu se incadreaza nimeni la "potrivit prevederilor prezentului titlu"
titlul asta a aparut incepand cu 2011, e impozibil ca o firma sa fi aplicat acest titlu in 2010 :thumbup:
Corect. In anul 2009 s-a platit impozit micro conform titlului IV, art. 103-112.
Acum se plateste impozit micro conform noului titlu IV^1, art. 112^1 - 112^11.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL