Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salar minim de la 01.01.2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


salar minim de la 01.01.2011


79 replies to this topic

#21 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2011 - 09:11 PM

Of... ce coeficienti? Nu mai exista asa ceva! si CCM nu se va publica, pt ca nu a fost semnat!
elenacca



#22 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 31 January 2011 - 09:39 PM

cum sa nu mai existe coeficienti? probabil nu ai citit noul CCM, care intradevar INCA nu a fost semnat...




#23 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 31 January 2011 - 10:29 PM

Coeficientii de ierarhizare sunt de respectat in continuare.Mi se pare firesc!De ce sa nu se respecte?doar nu suntem cu totii necalificati...sau prea calificati,nu-i asa?
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#24 ionela-stefania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2011 - 07:43 PM

Daca CCM 2011-2014 nu a fost semnat, si CCM la nivel de ramura se prelungeste cu 12 luni, eu cred ca trebuie sa luam in calcul coeficientii din acesta (CCM ramura).

calcul ptr calificati :
670 lei conf.HG 1198/2010+
50 lei conf CCM ramura ( comert)x 1.2 ptr calificati = 864 lei, Ce credeti ?

multumesc.



#25 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2011 - 11:00 AM

Vezi postareaETIC, la Feb 2 2011, 05:50 PM, a spus:

Referitor la CCM pe ramura de comert la art. 39, alin 4 scrie :
" Salariu de baza minim brut negociat este cu 50 lei mai mare decat salariu minim brut negociat in CCMUN la nivel national"
In concluzie chiar daca CCM pe ramura de comert este inca valabil salariu minim ca baza de aplicare nu mai exista deoarece CCMUN este expirat.
Ce parere aveti?

Daca ai fi citit topicul de la inceput cu atentie, ai fi aflat si parerile!
Eu ma repet: 50 lei + 0 lei (din CCMUN) = 50 lei.
La cei 50 lei putem aplica toti indicii de ierarhizare de pana la 2 si obtinem max 100 lei.
Deci sal de 670 lei stabilit prin HG este minimul de la care se poate pleca orice negociere salariala a unui CIM.
elenacca



#26 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2011 - 01:23 PM

Vezi postareaElena Pana, la Feb 3 2011, 11:00 AM, a spus:

Vezi postareaETIC, la Feb 2 2011, 05:50 PM, a spus:

Referitor la CCM pe ramura de comert la art. 39, alin 4 scrie :
" Salariu de baza minim brut negociat este cu 50 lei mai mare decat salariu minim brut negociat in CCMUN la nivel national"
In concluzie chiar daca CCM pe ramura de comert este inca valabil salariu minim ca baza de aplicare nu mai exista deoarece CCMUN este expirat.
Ce parere aveti?

Daca ai fi citit topicul de la inceput cu atentie, ai fi aflat si parerile!
Eu ma repet: 50 lei + 0 lei (din CCMUN) = 50 lei.
La cei 50 lei putem aplica toti indicii de ierarhizare de pana la 2 si obtinem max 100 lei.
Deci sal de 670 lei stabilit prin HG este minimul de la care se poate pleca orice negociere salariala a unui CIM.
Scuze ca nu am citit prima data.
Acum insa:biggrin: :biggrin: :biggrin: Foarte tare rationamentul!



#27 mihaelabct

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 04 February 2011 - 01:17 PM

intrebare: salariul angajatei se modifica la 670 lei din ianuarie conform Hg 1193/2010, dar angajata mai are si spor de vechime de 25%...fac decizie de majorare sau act aditional?
multumesc



#28 DOL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 04 February 2011 - 02:10 PM

Daca societatea are 3 angajati in in domeniul comertului si doi in servicii se mai aplica contractul la nivel de ramura (comert) sau se aplica Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National ?
Salariul minim va fi:
(670+50)*1.2=864 (pentru cei care lucreaza in comert , sau pentru toti angajatii societatii ?)
sau 670*1.2=80.4 pentru toti angajatii ?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 23 February 2011 - 12:27 PM




#29 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 04 February 2011 - 11:47 PM

Citeaza

Elena Pana : Eu ma repet: 50 lei + 0 lei (din CCMUN) = 50 lei.
La cei 50 lei putem aplica toti indicii de ierarhizare de pana la 2 si obtinem max 100 lei.
Deci sal de 670 lei stabilit prin HG este minimul de la care se poate pleca orice negociere salariala a unui CIM.

Tocmai asta este, se pleaca de la 670 minimul obligatoriu, stabilit prin HG, daca nu mai avem CCMUN, nu de la zero, nici in ramurile unde nu mai este valabil CCM nu se pleaca de la 0, se respecta 670, chiar daca suntem in penibila situatie fara CCMUN si conflict intre legile existente.
Din informatiile mele de la ITM teritorial, CCM la nivel de ramura comert nu a fost denuntat (nu exista un inscris la Min. Muncii in acest sens), tac toti ca "porcu' in cucuruz", Min. Muncii este un mediator, dar CCM la nivel de ramura sunt acorduri bipartite, intereseaza patronatele si sindicatele, sindicatele macar ar trebui sa prezinte o opinie in acest sens.
Necazul este ca pe angajatori (nu pe toti, dar pe f. multi dintre ei) ii intereseaza minimul, negocierea este doar teoretica (cu anumite exceptii destul de putine comparativ cu majoritatea), un basm frumos pt. angajati, in realitate, altfel se pune problema.
Nerespectarea min. stabilit prin HG se sanctioneaza cnf. Codului Muncii, art. 276 (1), litera a.
Care este sanctiunea pt. nerespect. sal. minim la nivel de ramura, in afara de posibila "sanctionare" a angajatorului de catre angajat prin chemarea in judecata ? Sau, reformulez: sanctiunea prevazute in CM la art. 276 (1) d :"d) stipularea in contractul individual de munca a unor clauze contrare dispozitiilor legale, cu amenda de la 2.000 lei la 5.000 lei;" se poate aplica in cazul acesta ?
:thumbup:

DOL, ce contract s-a aplicat pana acum la voi la nivel de unitate ? Nu exista asa ceva: pe doi angajati ii platesc dupa o ramura, pe altii doi dupa alta ramura etc.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 04 February 2011 - 11:48 PM

Dana




#30 DOL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 05 February 2011 - 12:23 PM

Toti angajatii societatii au avut inainte de 1 ianuarie 2011 salariul peste salariu minim (nu se pune problema nerespectarii salariului minim in 2010), dar in 2011 dupa modificarea salariului minim la 670 ,avem angajati care nu se mai incadreaza la salariul minim.
Am intrebat la ITM un inspector cum procedam daca avem angajati si in comert si in servicii si raspunsul lui a fost "pentru cei din comert aplicam CCM la nivel de ramura comert iar pentru ceilalti CCMUN"-asa ca nu mai stim ce CCM sa aplicam .
Trebuie sa aplicam CCM la nivel de ramura comert daca avem sub 21 angajati sau aplicam CCMUN ?



#31 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 06 February 2011 - 09:04 AM

Vezi postareaDOL, la Feb 4 2011, 02:10 PM, a spus:

Daca societatea are 3 angajati in in domeniul comertului si doi in servicii se mai aplica contractul la nivel de ramura (comert) sau se aplica Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National ?
Salariul minim va fi:
(670+50)*1.2=864 (pentru cei care lucreaza in comert , sau pentru toti angajatii societatii ?)
sau 670*1.2=80.4 pentru toti angajatii ?

Buna dimineata incadrarea societatilor comerciale comerciale in functie de activitatea economica desfasurata se face conform codurilor CAEN (CAEN rev.2 2011), aceasta, incadrarea, se face conform activitati economice predominante INDIFERENT de numarul de angajati cuprinsi in desfasurarea activitatilor economice ale unitati.

Parerea mea este ca CCM se aplica in functie de codul CAEN al activitati principale, respectiv daca dumneavoastra aveti ca activitate principala comertul CCM de la ramura Comert, daca nu cel de la ramura de servici corespunzatoare(daca exista, daca nu cel la nivel National).

NU se pot aplica 2 CCM diferite in acelas moment aceleias unitati economice.

Aceasta postare a fost editata de dede: 06 February 2011 - 09:07 AM




#32 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 21 February 2011 - 08:30 PM

Dana pana la urma ai aplicat sau nu coeficientii? Sunt intr-o mare dilema :thumbup:
serafimescu



#33 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 22 February 2011 - 11:34 AM

Am vorbit si la Itm Ilfov si la Bucuresti. Nici ei nu stiu nimic. Singurul lucru cert este salariul minim stabilit la 670 lei pentru care se va face decizie colectiva. Pentru restul salariatilor daca se hotaraste la nivel de unitate marirea salariilor conform coeficientilor din tabelele atasate de Dana42 - act aditional.
serafimescu



#34 elit

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 22 February 2011 - 03:03 PM

Vezi postarearalsera, la Feb 22 2011, 12:34 PM, a spus:

Am vorbit si la Itm Ilfov si la Bucuresti. Nici ei nu stiu nimic. Singurul lucru cert este salariul minim stabilit la 670 lei pentru care se va face decizie colectiva. Pentru restul salariatilor daca se hotaraste la nivel de unitate marirea salariilor conform coeficientilor din tabelele atasate de Dana42 - act aditional.

Si eu am sunat azi la ITM pt.la salariul minim 2011 si mi s-a spus:
-salar minim 2011 - 670
-coeficientii, sunt conform Contractului Colectiv care nu mai este in vigoare
-majorari de salariu se fac doar daca angajatorul hotaraste acest lucru
ex:
minim=670
liceu=720
postliceal=750
studii superioare=1200 etc



#35 willa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 February 2011 - 03:45 PM

si eu am vorbit azi la itm si mi s-a spus: salariul minim 670 si ca se aplica coeficientii vechi.

Aceasta postare a fost editata de willa: 22 February 2011 - 03:45 PM




#36 emilia mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2011 - 04:36 PM

Pana la urma cat este salariul pentru un angajat cu studii superioare ? :thumbup:



#37 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2011 - 07:42 PM

Vezi postareaemilia mihaela, la Feb 22 2011, 04:36 PM, a spus:

Pana la urma cat este salariul pentru un angajat cu studii superioare ? :thumbup:
Ramane ca si in 2010, la 1200 lei !



#38 emilia mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2011 - 03:31 PM

multumesc mult



#39 AlexStanica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 February 2011 - 05:52 PM

Vezi postareaelit, la Feb 22 2011, 03:03 PM, a spus:

Si eu am sunat azi la ITM pt.la salariul minim 2011 si mi s-a spus:
-salar minim 2011 - 670
-coeficientii, sunt conform Contractului Colectiv care nu mai este in vigoare
-majorari de salariu se fac doar daca angajatorul hotaraste acest lucru
ex:
minim=670
liceu=720
postliceal=750
studii superioare=1200 etc

Am si eu o dilema: la o firma cu un singur angajat (agent de vanzari), incadrat cu 8h/zi la salariul minim de pana acum 720lei (studii: liceu) se modifica ceva?
Dupa cum scrie elit pare sa nu se modifice, dar cum e posibil daca salariul minim a crescut?

Daca se modifica este suficient a face numai decizia de majorare? Sau trebuie si act aditional? Trebuie declarat ceva in Revisal? Trebuie depus ceva la ITM?

Multumesc!



#40 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 24 February 2011 - 02:07 PM

Nu se modica.
Daca totusi la nivel de unitate se hotaraste marirea acestuia , se va face act aditional.
Nu se declara in Revisal si nici nu se mai depun actele la ITM
serafimescu






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL