Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 101 / depunere 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 12

Salt la continut


decl. 101 / depunere 2011


308 replies to this topic

#221 eugenia popescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 17 February 2011 - 03:44 PM

Multumesc !

la pierderea fiscala m-am ref.si eu cind am spus"pierdere anuala", :thumbup: deci este bine!..le dau drumul!



#222 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2011 - 10:00 PM

da, le poti da drumul.




#223 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2011 - 10:44 PM

Vezi postareaanita.t, la Feb 15 2011, 11:57 AM, a spus:

Buna ziua,
avand in vedere ca nu am platit impozit minim in nici un trimestru pentru ca impozitul pe profit calculat a fost mai mare, depun o singura declaratie 101, dar nu stiu sigur daca la sectiune C randul 2 trebuie sa mai trec impozit minim.
am urmatoarele valori
r.1 6050
r.2 6450(2150x3)
r.5 9430
r7 2980
daca nu as trce nimic la r.2 as avea la r.7 3380
va rog sa-mi spuneti cum este corect?
Eu cred ca trebuie trecut impozitul minim, banuiesc ca tocmai asta a fost ideea, ca firmele sa plateasca cel putin minimul pentru 3 trimestre.
Procedand altfel nu ar fi tratate egal firmele care au avut pierderi (sau impozitul mai mic decat profitul minim) in primele 3 trimestre si un profit mic in ultimul trimestru (per total ele avand pierdere, dar platind impozit, pe care nu au dreptul sa-l recupereze), fata de cele care au avut profit in primele 3 trimestre si o pierdere aproximativ egala cu profitul declarat pana atunci, in ultimul trimestru. Per total ele iesind pe 0 (discutand teoretic) ar avea de recuperat tot impozitul platit anterior in 2010.

Aceasta postare a fost editata de fboji: 17 February 2011 - 10:46 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#224 Jozsa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sfantu Gheorghe

Postat 18 February 2011 - 04:36 PM

In primele 3 trimestre am avut pierdere, am declarat si platit impozit minim. La definitivarea impozitului pe profit 101/1 rd. 2 am trecut 1650, impozitul minim si la rd.5 la fel, diferenta de plata/de recuperat fiind 0.
La Brasov nu mi-a primit declaratia, spunandu-mi ca este o eroare si sa descarc o noua versiune. Dar care noua versiune?? Nu am completata corect? Nu mai inteleg nimic?? :thumbup:



#225 Jozsa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sfantu Gheorghe

Postat 20 February 2011 - 06:13 PM

Pentru prima perioada voi cum ati completat?
La rd.6 sect. C ramane diferenta de plata IP ce ati achitat deja in octombrie? Sau ramane 0 ?



#226 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 February 2011 - 09:00 PM

Citeaza

fboji : Procedand altfel nu ar fi tratate egal firmele care au avut pierderi (sau impozitul mai mic decat profitul minim) in primele 3 trimestre si un profit mic in ultimul trimestru (per total ele avand pierdere, dar platind impozit, pe care nu au dreptul sa-l recupereze), fata de cele care au avut profit in primele 3 trimestre si o pierdere aproximativ egala cu profitul declarat pana atunci, in ultimul trimestru. Per total ele iesind pe 0 (discutand teoretic) ar avea de recuperat tot impozitul platit anterior in 2010.
Macar cateva firme sa aiba un tratament fiscal corect.
Fboji, vezi aici : http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...160#entry238127
Am postat gresit Comunicatul.


Jozsa, este bine, la 101/1/2010 , nu trebuie sa ai nimic la rd. 6 si 7. Verifica eventual cu ultima versiune de pe site-ul ANAF.

Dana




#227 anamaria_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 21 February 2011 - 03:47 PM

buna ziua,

am dus bilantul impreuna cu d101 la un contabil autorizat pt a le aviza deoarece in firma nu am pe nimeni cu drept de semnatura.
la d101 mia spus ca nu este bine intocmita, eu ma incadrez in categoria celor care depun 2 decl.

la prima d101 am urmatoarea sit.

la rd.14 si rd 29 am trecut suma din ct 6811
la rd.26 am trecut suma din ct 6581, (de ex penalizarile de intarziere plata romtelecom sau penalitati intarziere contributii sal )
rd . 34 am trecut de ex val chiriilor catre pers fizice unde nu mi se emite factura.
rd 38 - zero

la fel am procedat si cu d101 din a 2a perioada numai ca la rd 38 - Pierdere fiscla de recuperat din anii precedenti am completat cu pierderea din decl 101 din anul 2009.

unde am mers mi-a spus ca nu am trecut bine aceste sume ca sa las zero.

va rog o parere daca se poate.
multumesc



#228 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 21 February 2011 - 04:35 PM

"la fel am procedat si cu d101 din a 2a perioada numai ca la rd 38 - Pierdere fiscla de recuperat din anii precedenti am completat cu pierderea din decl 101 din anul 2009".

In prima D101 ar fi trebuit sa completezi pierderea fiscala de recuperat din 2009; in cazul in care ramanea diferenta, completai si in a 2-a D101 cu diferenta ramasa.
In anul 2010 sant 2 ani fiscali distincti: ianuarie-septembrie si octombrie-decembrie.

Cod fiscal, Titlul II-Impozit profit, Cap. II, art. 26 alin.(5): "Prin exceptie de la prevederile alin. (1), pierderea fiscala anuala realizata incepand cu anul 2009, stabilita prin declaratia de impozit pe profit, se recupereaza din profiturile impozabile obtinute in urmatorii 7 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va face in ordinea inreegistrarii acestora, la fiecare termen de plata a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale in vigoare din anul inregistrarii acestora".
mdtru



#229 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2011 - 04:48 PM

La D101 pentru perioada a doua treci pierderea fiscala determinata in D101 din prima perioada.
La randurile cu amortizarea nu treci decat daca ai o alta modalitate de calcul a amortizarii decat cea liniara (amortizare degresiva).
La chestiunea cu chiriile nu am inteles. Nu ai contract de chirie inregistrat la Adm Fin ?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#230 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 21 February 2011 - 07:46 PM

Eu am impozit minim pe primele trei trimestre din 2010. La fiecare trimestru am reluat cate o parte din pierderea anului 2009. In trim. 4 2010 am profit. Va rog mult, daca se poate un raspuns: in trim. 4 reiau pierderea de la finele trim. 3 in intregime? in trim. 4 reiau si partea cuvenita din pierderea anului 2009? Daca e asa, in trimestrul 4 nu voi mai avea profit. Daca am reluat pierderea de la septembrie in intregime, inseamna ca nu o mai reiau in urmatorii 7 ani.va rog. mult, daca s-a mai confruntat cineva cu aceeasi problema. sa-mi spuna si mie. Multumesc mult.



#231 anamaria_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 21 February 2011 - 08:32 PM

Vezi postareafboji, la Feb 21 2011, 04:48 PM, a spus:

La D101 pentru perioada a doua treci pierderea fiscala determinata in D101 din prima perioada.
La randurile cu amortizarea nu treci decat daca ai o alta modalitate de calcul a amortizarii decat cea liniara (amortizare degresiva).
La chestiunea cu chiriile nu am inteles. Nu ai contract de chirie inregistrat la Adm Fin ?


am contract inreg la adm financiara, proprietarul este pers fizica si nu emite nici un doc de plata, de asta mam gandit sa o bag ca fiind nedeductibila.
spuneti-mi va rog si la rd.26 am trecut suma din ct 6581, (de ex penalizarile de intarziere plata romtelecom sau penalitati intarziere contributii sal ) pt ca si aici mi s-a spus ca nu este ok.

va multumesc pt raspunsuri



#232 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 21 February 2011 - 09:44 PM

cred ca bagi patronul in faliment.
Chiria este deductibila, tu cand ii platesti chiria faci O.P. (prin banca) sau Dispozitie plata casierie (prin casa). Proprietarul pers fizica nu are ce document sa iti emita, tu emiti pentru el. Cheltuiala cu chiria este deductibila pe baza contractului incheiat. Ai inchiriat bunuri care nu au legatura cu activitatea firmei, care nu aduc venituri? Doar asa sunt nedeductibile.
Penalitatile si majorarile de intarziere catre Romtelecom etc sunt deductibile, chiar daca le-ai inregistrat in 6581, evidenta chelt. nedeductibile o tii separat in reg. evidenta fiscala. Studiaza Codul fiscal-ce inseamna chelt. nedeductibile.
Majorari catre autoritati fiscale (AFP), ITM sunt nedeductibile.
Despre amortizari si modul completarii 101 ti-au spus colegii( in nici un caz zero daca ai pierdere fiscala de recuperat din per.precedente).
ai grija ca falimentul patronului te costa si pe tine locul de munca.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 21 February 2011 - 09:45 PM




#233 Nico2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Buzau

Postat 22 February 2011 - 10:40 AM

Vezi postareaDana42, la Feb 11 2011, 02:29 AM, a spus:

Citeaza

Dana42: : Nico, NC de regularizare a imp. pe profit de plata/de recuperat se face dupa completarea D. 101, de aceea te-am intrebat de ch. cu imp. pe profit.
In 101/1/2010 la rd. 24 se trece 16490 (ch. cu imp. pe profit) nu 6450 (16490-10040) si se vor modifica chelt. din rd.2.
Rez. fiscal va fi acelasi, pierdere fiscala de 68910 si dif. de impozit de recuperat de la rd. 7 va fi tot de 10040.
691=4411 -10040 se inreg. in contabilitate dupa intocmirea D.101.
.....................
Eu sper sa fiu corectata daca nu mai judec corect (chiar va rog), pentru ca deja am senzatia ca ma pierd in lucruri elementare, asa ca Nico, toata lumea este f. obosita, nu te mai mira de nimic.

1.avem balanta de inregistrare cu ch. cu impozitul pe profit inregistrata si declarata (prin 100 )
2. calculam in REF rezultatul impozabil pe baza datelor de al pct.1
3. intocmim D. 101
4. inregistram NC cu impozitul de datorat/recuperat din 101.
in aceasta ordine, corect ?

Daca se opteaza pt. definitivarea exer. fin. pana la 25.02.2010 inseamna ca nu am depus D. 100 pt. trim. IV sau am
depus-o completata cu celelalte obligatii, in afara imp. pe profit, rezulta la rd. 24 impozit 0 si inregistrarea NC de regularizare dupa D.101.

Daca se opteaza pt. definitivarea exer. fin. pana la 25.04.2010 inseamna ca am depus D. 100 pt. trim. IV cu suma datorata la nivelul trim. III , rezulta la rd. 24 vom avea ch. cu imp. pe profit inregistrata in contabilitate si declarata prin D.100 si inregistrarea NC de regularizare dupa D.101.

Este corect sau o iau razna ???

Nu este corect, am luat-o razna :thumbup: , asta-i clar :smile: . Inregistram NC de diferenta si ulterior completam D. 101, la rd.24 trebuie sa apara impozitul datorat.
Scuze pt. inducerea in eroare !

Nico, era corect cum ai facut la 101/1/2010, cu 6450 la rd.24 (scuze !!!) , iar la 101/2/2010 ai 24142 la rd.24, cat ai avut in rd. 40.1 per total asa cum ai spus : -10040+24142=14102.

A depus cineva 101 ? Este corecta interpretarea cu completarea la rd. 5 a impozitului cnf. Instructiunilor, cu imp. de plata declarat in cele 3 trimestre (minim sau minim+profit) ? Am auzit astazi altceva pe la Finante,de la o persoana o varianta, de la alta persoana varianta "noastra" , de fapt a Instructiunilor de completare, si sper ca nu povestim pe-aici de-aiurea.





Pentru Dana42
Multumesc inca o data pentru raspuns!
Am depus D101 asa cum le aveam in atasamentul pe care l-am postat , adica am facut NC dupa definitivare D101. Mi s-au preluat declaratiile, au fost corecte. Totusi , cred ca este mai corect asa, pentru ca eu initial modificasem balanta la septembrie, (sa am impozit pe profit exact impozitul minim de 6450 lei)ceea ce nu este prea corect, sa modifici atatea balante pana la decembrie...Dupa mine, importante sunt cifrele finale, adica impozitul pe care il datorezi final!



#234 anamaria_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 22 February 2011 - 11:15 AM

multumesc pt raspunsuri.

nu este vb de faliment ca este o suma fff mica ;)

Aceasta postare a fost editata de anamaria_ro: 22 February 2011 - 11:15 AM




#235 Jozsa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sfantu Gheorghe

Postat 22 February 2011 - 12:22 PM

Vezi postareaDana42, la Feb 20 2011, 09:00 PM, a spus:

Citeaza

fboji : Procedand altfel nu ar fi tratate egal firmele care au avut pierderi (sau impozitul mai mic decat profitul minim) in primele 3 trimestre si un profit mic in ultimul trimestru (per total ele avand pierdere, dar platind impozit, pe care nu au dreptul sa-l recupereze), fata de cele care au avut profit in primele 3 trimestre si o pierdere aproximativ egala cu profitul declarat pana atunci, in ultimul trimestru. Per total ele iesind pe 0 (discutand teoretic) ar avea de recuperat tot impozitul platit anterior in 2010.
Macar cateva firme sa aiba un tratament fiscal corect.
Fboji, vezi aici : http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...160#entry238127
Am postat gresit Comunicatul.


Jozsa, este bine, la 101/1/2010 , nu trebuie sa ai nimic la rd. 6 si 7. Verifica eventual cu ultima versiune de pe site-ul ANAF.

Pana la urma mi-au preluat declaratia la finante Brasov desi a aparut mesajul de eroare la preluare. (cum ca la rd. 6 ar trebui sa apara de plata sau la rd. 7 de recuperat)
Doamna de acolo mi-a spus ca deja n-o mai intereseaza treaba cu 101 sa corecteze neconcordantele cine vrea, ca s-a saturat deja.... Si ce sa zic eu??? Am facut 3 drumuri numai cu 101, stess, etc cunoasteti situatia cand esti convins ca ai facut bine si tot nu accepta "desteptii".



#236 Sephora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 February 2011 - 01:40 PM

Am o firma infiintata in 2010, a platit impozit pe profit, bineinteles, iar pentru trim.IV nu am depus D100 urmand ca definitivarea exercitiului financiar sa o fac la 25.02.2011. Dar, astazi am primit un plic de la adm.financ. ca nu am depus D100 cu termen la 25.01.2011 si un numar de telefon sa sun pentru clarificare.
Vi s-a mai intamplat? Sau firmele nou infiintate erau obligate sa declare la trim.IV impz.profit?
Eu nu am gasit asa ceva.

Multumesc.



#237 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2011 - 05:39 PM

Vezi postareav-alin, la Feb 21 2011, 05:46 PM, a spus:

La fiecare trimestru am reluat cate o parte din pierderea anului 2009. In trim. 4 2010 am profit. Va rog mult, daca se poate un raspuns: in trim. 4 reiau pierderea de la finele trim. 3 in intregime? in trim. 4 reiau si partea cuvenita din pierderea anului 2009? Daca e asa, in trimestrul 4 nu voi mai avea profit.
Tare incurcata exprimare :thumbup:
Cum adica "reiei" pierderea anului 2009? Vrei sa spui ca diminuezi profitul curent realizat cu pierderea din ct 117?
Iar cu asta m-ai dat gata:
Daca am reluat pierderea de la septembrie in intregime, inseamna ca nu o mai reiau in urmatorii 7 ani.
Pai, la sfarsitul trim IV mai ai sold debitor in contul 117 ?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#238 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2011 - 07:38 PM

Vezi postareav-alin, la Feb 21 2011, 07:46 PM, a spus:

Eu am impozit minim pe primele trei trimestre din 2010. La fiecare trimestru am reluat cate o parte din pierderea anului 2009. In trim. 4 2010 am profit. Va rog mult, daca se poate un raspuns: in trim. 4 reiau pierderea de la finele trim. 3 in intregime? in trim. 4 reiau si partea cuvenita din pierderea anului 2009? Daca e asa, in trimestrul 4 nu voi mai avea profit. Daca am reluat pierderea de la septembrie in intregime, inseamna ca nu o mai reiau in urmatorii 7 ani.va rog. mult, daca s-a mai confruntat cineva cu aceeasi problema. sa-mi spuna si mie. Multumesc mult.
In perioada in care aveti de plata impozit minim, nu puteti solicita recuperarea pierderii anului precedent !.



#239 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 23 February 2011 - 12:13 AM

Citeaza

Sephora : Am o firma infiintata in 2010, a platit impozit pe profit, bineinteles, iar pentru trim.IV nu am depus D100 urmand ca definitivarea exercitiului financiar sa o fac la 25.02.2011. Dar, astazi am primit un plic de la adm.financ. ca nu am depus D100 cu termen la 25.01.2011 si un numar de telefon sa sun pentru clarificare.

Sephora, telefonul este pentru clarificarea mintilor lor :smile: , suna si explica-le ce scrie in CF, cu citate...poate asa li se mai clarifica si lor incalcitul asta de Cod Fiscal, care le da atata bataie de cap, off-off saracutii :thumbup: .
Sper ca nu ai avut de depus altceva la 100 si nu ai depus (imp.salar, dividende etc.).

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 23 February 2011 - 12:13 AM

Dana




#240 stefania79

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 February 2011 - 12:18 AM

Buna seara ,
va rog un sfat la urmatoarea situatie :
trim I imp.minim 550 achitat 550
trim II imp.minim 550 achitat 550
trim III imp.pe profit 566 achitat 566 ,deci in formularul 100 am declarat 1666 lei.Aici am calculat gresit impozitul pe profit si voi face rectificativa la sept.2010 cu 602 cat este corect impozitul pe profit ,v-a rezulta imp.declarat in 100 de 1702 .
In d101 imi da de rec.(asta dupa ce voi merge maine cu rectificativa ) 52 de lei .Oare am facut bine?
Pt.per.fiscala 01.10.2010-31.12.2010 am pierdere :
V=15.189 lei
ch.=16.610 lei
Deci am pierdere la trim.IV de 1421 ,in D101 la rd.7 v-a ramane 0? iar cu cei 52 de lei din prima perioada fiscala voi face NC cu minus?
Am tot citit prin topic ,dar nu am gasit o situatie ca a mea.....la ora asta nici cu ochelari nu mai vad bine.....






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL