Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilant la 31.12.2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


bilant la 31.12.2010

68 replies to this topic

#21 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 16 March 2011 - 12:54 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 6 2011, 07:20 PM, a spus:

ORDIN nr. 2.870 din 23 decembrie 2010
III. Termenul de depunere a situațiilor financiare anuale la unitățile teritoriale ale Ministerului Finanțelor Publice
a) pentru societățile comerciale, societățile/companiile naționale, regiile autonome, institutele naționale de cercetare-dezvoltare, 150 de zile de la încheierea exercițiului financiar;
b) pentru celelalte persoane prevăzute la art. 1 din Legea nr. 82/1991, republicată, 120 de zile de la încheierea exercițiului financiar.

Ce entitati depun bilantul in termen de 120 de zile ?



#22 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 16 March 2011 - 01:04 PM

de expl ong, fundatii, asociatii, cluburi sportive, sindicate, etc




#23 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 18 March 2011 - 01:15 PM

buna ziua,

am o problema la validarea bilantului la 31.12.2010 si nu stiu de unde sa incep.
in F10 R34 sold creditor cont 121 = 12938, iar in F20 R67 profit = 9396.
imi da eroare la validare, dar nu inteleg ce nu am facut corect?
daca ma poate ajuta cineva cu un sfat....................

multumesc foarte mult.

gabriela
:thumbup:



#24 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 18 March 2011 - 03:04 PM

Este o corelatie de baza, elementara. Profitul anului 2010 trebuie sa fie acelasi in Bilant, in Contul de Profit si pierderi si in Date informative.
Verificati venituri totale si cheltuieli totale in CPP, iar soldul contului 121 din Bilant sa fie aferent doar anului 2010.
Poate nu ati inchis soldul "121" din 2009.



#25 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2011 - 06:22 PM

Vezi postareacarolina3, la Mar 16 2011, 12:54 PM, a spus:

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 6 2011, 07:20 PM, a spus:

ORDIN nr. 2.870 din 23 decembrie 2010
III. Termenul de depunere a situațiilor financiare anuale la unitățile teritoriale ale Ministerului Finanțelor Publice
a) pentru societățile comerciale, societățile/companiile naționale, regiile autonome, institutele naționale de cercetare-dezvoltare, 150 de zile de la încheierea exercițiului financiar;
b) pentru celelalte persoane prevăzute la art. 1 din Legea nr. 82/1991, republicată, 120 de zile de la încheierea exercițiului financiar.

Ce entitati depun bilantul in termen de 120 de zile ?
Pentru lamurirea completa a spetei, va citez integral Art. 1 din Legea 82/1991:
Art. 1 - (1) Societatile comerciale, societatile/companiile nationale, regiile autonome, institutele nationale de
cercetare-dezvoltare
, societatile cooperatiste si celelalte persoane juridice au obligatia sa organizeze si sa conduca
contabilitatea proprie, respectiv contabilitatea financiara, potrivit prezenteii legi, si contabilitatea de gestiune adaptata la specificul activitatii'.
Organismele nesubliniate se incadreaza la litera b) si vor depune situatiile financiare in termen de 120 de zile de la incheierea exercitiului finnaciar. !

Aceasta postare a fost editata de cuceritor: 18 March 2011 - 06:23 PM




#26 adavid

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 28 March 2011 - 04:00 PM

Bilantul la data de 31.12.2010 pentru un SRL microintreprindere in afara de Ministerul Finantelor Publice se ma depune si la ONRC ca in anii trecuti ?
Multumesc



#27 timip10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 28 March 2011 - 04:04 PM

NU



#28 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 31 March 2011 - 03:54 PM

Am si eu o intrebare. Pt societatile cu cifra de afaceri peste 10 milioane de lei am inteles ca ramane valabila publicarea situatiilor financiare la dec 2010 in monitorul oficial. Am sunat la Registrul Comertului Timis si mi-au spus ca nu prin ei se face. Nu mai stiu ce sa cred : daca nu prin Registrul Comertului, atunci cum ?
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#29 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2011 - 04:42 PM

Depuneti la Administratia Financiara si ei vor trimite la registrul comertului .



#30 danyR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 31 March 2011 - 05:16 PM

Am si eu o situatie pe care nu am mai intalnit-o si va rog sa ma ajutati...daca nu am postat unde trebuie va rog sa ma scuzati.
Am o societate care are activitatea suspendata pe 3 ani si nu a depus bilant pe anul 2009, asta trebuia depus la Registrul Comertului, din motivul ca asociatii au plecat din tara si s-au intors anul acesta...acum cand au revenit au aflat ca au societatea decalarata inactiva...mai pot sa depun bilantul pe 2009? oricum cred ca vor lua si o amenda frumoasa. dar na...macar sa depuna actele si sa se invete minte :thumbup:



#31 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2011 - 05:44 PM

Au devenit inctivi din cauza nedepuneri bilantului ?
Sau nici declaratiile nu au mai fost depuse , ca declaratiile consecutive nedepuse stiu ca fac firma sa devina inactiva.
Da bilantul se poate depune la ONRC.



#32 danyR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 01 April 2011 - 09:35 AM

Florin iti multumesc pentru raspuns. nu stiu exact sa iti spun de ce au ajuns inactivi, prima mea banuiala a fost ca nu au depus bilantul...deocamdata stiu numai varianta lor, am sa merg la finantele locale sa intreb exact ce nu au depus.



#33 enya71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 03 April 2011 - 12:39 PM

va rog sa ma ajutati cu urmatoarea nelamurire: am avut un activ imobilizat la inceputul anului 2010. partial din valoarea lui era amortizat. in cursul anului 2010 desi nu s-a amortizat integral s-a facut preoces verbal de casare din motive obiective. cum detaliez in bilant in F40 aceasta situatie pe rubrici? La cresteri trec valoarea amortizata din bilant cu semnul - si diferenta pana la valoarea lui integrala o trec la reduceri respectiv casari? E corect?
Multumesc!!!



#34 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2011 - 12:54 PM

Vezi postareaenya71, la Apr 3 2011, 10:39 AM, a spus:

La cresteri trec valoarea amortizata din bilant cu semnul - si diferenta pana la valoarea lui integrala o trec la reduceri respectiv casari? E corect?
De ce trebuie sa treci la cresteri ceva? Este o imobilizare scoasa din patrimoniu la valoarea integrala a ei. Indiferent de cat a fost amortizat.
Abia in al doilea tabel ai de trecut amortizarea initiala plus amortizarea lui calculata in timpul anului iar in coloana 8 suma celor 2. Valoarea neamortizata nu cred ca are ce cauta in F40. Ea oricum se inregistreaza pe alt cont decat cel al cheltuielilor de amortizare (resp. alte cheltuieli de exploatare ct. 658).
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#35 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2011 - 01:04 PM

Am si eu o intrebare :cool: :
Profitul net al anului 2009 nu a fost repartizat la AGA din 2010 (asteptandu-se ca firma sa mearga prost in 2010, n-avea rost sa fie trecut la dividende, ca firma sa mai aibe de platit si impozitul pe dividende :thumbup: ).
Poate fi repartizat acum la AGA in asa fel incat sa mai acopere din pierderea lui 2010 (care este destul de mare si nici nu se acopera cu rezultatul reportat din 2009)? Pentru ca firma sa nu plece cu un rezultat reportat negativ prea mare, astfel ca 2011 sa nu se incheie eventual si el cu pierdere.

Aceasta postare a fost editata de fboji: 08 April 2011 - 01:04 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#36 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 April 2011 - 02:30 PM

Nu confunda cele dou aspecte. Faptul ca firma a terminat exercitiul financiar 2009 cu profit dar asociatii in AGA nu au dorit sa faca repartizarea lui e una iar faptul ca firma a terminat exercitiul financiar 2010 cu pierdere si vrea sa acopere aceasta pierdere numai din profiturile exercitiilor financiare viitoare e alta. Deci pierderea din 2010 nu poate fi acoperita cu profitul din anul precedent 2009. De obicei se evita sa se faca repartizarea profitului daca se constata ca nu sunt lichiditati nu pentru ca anul viitor nu va fi profit. Acel profit din 2009 poate fi repartizat, daca se doreste, in AGA din 2010 dar nu pe motivul analizat de tine.



#37 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 April 2011 - 04:10 PM

Pierderea contabila reportata, evidentiata in 2011 in contul 1171, se poate acoperi din profiturile reportate
In Nota explicativa 3 se vor prezenta sursele de acoperire a pierderii contabile reportate.
OMFP 3055/2009 pentru aprobarea Reglementarilor contabile conforme cu directivele europene:
248.- (7) In contul 117 “Rezultatul reportat” se evidentiaza distinct rezultatul reportat provenit din preluarea la inceputul exercitiului financiar curent, a rezultatului din contul de profit si pierdere al exercitiului financiar precedent, precum si rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile.
249. - (1) Pierderea contabila reportata se acopera din profitul exercitiului financiar si cel reportat, din rezerve, prime de capital si capital social, potrivit hotararii adunarii generale a actionarilor sau asociatilor, cu respectarea prevederilor legale. In lipsa unor prevederi legale exprese, ordinea surselor din care se acopera pierderea contabila este la latitudinea adunarii generale a actionarilor sau asociatilor, respectiv a consiliului de administratie.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 08 April 2011 - 04:12 PM




#38 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 April 2011 - 04:24 PM

Vezi postareaRonaldo, la Mar 31 2011, 04:54 PM, a spus:

Am si eu o intrebare. Pt societatile cu cifra de afaceri peste 10 milioane de lei am inteles ca ramane valabila publicarea situatiilor financiare la dec 2010 in monitorul oficial. Am sunat la Registrul Comertului Timis si mi-au spus ca nu prin ei se face. Nu mai stiu ce sa cred : daca nu prin Registrul Comertului, atunci cum ?
Ordonanta de urgenta 90/29.09.2010 pentru modificarea si completarea Legii nr. 31/1990 privind societatile comerciale, publicat in MO 674/4.10.2010
Art. 185
(3) In vederea efectuarii publicitatii legale, Ministerul Finantelor Publice transmite, electronic, la Oficiul National al Registrului Comertului copii de pe urmatoarele acte, in forma electronica: situatiile financiare anuale si, dupa caz, situatiile financiare anuale consolidate, raportul si, dupa caz, raportul consolidat al consiliului de administratie, respectiv al directoratului, raportul cenzorilor sau raportul auditorilor financiari, precum si indicatorii economico-financiari necesari efectuarii publicitatii legale. Publicitatea legala se realizeaza prin mentionarea in registrul comertului a depunerii situatiilor financiare anuale, insotite de raportul consiliului de administratie, respectiv al directoratului, raportul cenzorilor sau raportul auditorilor financiari, precum si prin publicarea indicatorilor economico-financiari extrasi din acestea.
(4) Societatile comerciale care au o cifra anuala de afaceri de peste 10 milioane lei au obligatia de a publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a IV-a, un anunt prin care se confirma depunerea actelor prevazute la alin. (1).
(5) Pentru societatile comerciale a caror cifra anuala de afaceri nu depaseste 10 milioane lei, anuntul prevazut la alin. (4) va fi publicat, pentru acces gratuit, pe pagina de internet a Oficiului National al Registrului Comertului.
(6) Ministerul Finantelor Publice si Oficiul National al Registrului Comertului vor incheia un protocol de colaborare, in vederea transmiterii, in format electronic, a copiilor si informatiilor prevazute la alin. (3) si (5).



#39 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2011 - 02:46 PM

Vezi postareaGEORGE NEAGU, la Apr 8 2011, 01:30 PM, a spus:

Deci pierderea din 2010 nu poate fi acoperita cu profitul din anul precedent 2009. De obicei se evita sa se faca repartizarea profitului daca se constata ca nu sunt lichiditati nu pentru ca anul viitor nu va fi profit. Acel profit din 2009 poate fi repartizat, daca se doreste, in AGA din 2010 dar nu pe motivul analizat de tine.
Nu aveam in vedere sensul ca la 2010 sa nu fie inregistrata pierdere. Stiu ca cei doi ani sunt independenti dpdv financiar.
Dar este posibil ca sa fie repartizat profitul net reportat din 2009 la Alte rezerve? Sau este mai bine sa fie mentinut ca rezultat reportat fara a fi facuta nici in 2011 repartizarea lui pe dividende, macar pana la sfarsitul anului (cand vom stii rezultatul financiar al lui 2011).
Ideea era ca n-are rost sa fie repartizat pe dividende la AGA de acum si sa trebuiasca sa fie platit pana la sfarsitul anului impozitul pe dividende. Pentru ca dividendele astea sunt pur teoretice :cool: , in timp ce impozitul de plata va fi extrem de real.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#40 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 April 2011 - 10:09 PM

nu ai observat, ti-a raspuns lexiroxi:
249. - (1) Pierderea contabila reportata se acopera din profitul exercitiului financiar si cel reportat, din rezerve, prime de capital si capital social, potrivit hotararii adunarii generale a actionarilor sau asociatilor, cu respectarea prevederilor legale. In lipsa unor prevederi legale exprese, ordinea surselor din care se acopera pierderea contabila este la latitudinea adunarii generale a actionarilor sau asociatilor, respectiv a consiliului de administratie.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL