Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Documente bilant - raport AGA, raport gestiune, note explicative, altele aferente - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Documente bilant - raport AGA, raport gestiune, note explicative, altele aferente


80 replies to this topic

#61 rodicus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 135 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 03 March 2010 - 03:16 PM

Vezi postareadana 28, la Mar 3 2010, 03:04 PM, a spus:

Cand am fost sa depun bilantul nu mi l-a primit ca nu am avut decizie de asociat unic si proces verbal al adunarii actionarilor.
Daca poate cineva sa-mi trimita ,va multumesc.


iata fisierele

Fisiere atasate


The art of knowing is knowing what to ignore.



#62 dana 28

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 03 March 2010 - 07:59 PM

Vezi postarearodicus, la Mar 3 2010, 03:16 PM, a spus:

Vezi postareadana 28, la Mar 3 2010, 03:04 PM, a spus:

Cand am fost sa depun bilantul nu mi l-a primit ca nu am avut decizie de asociat unic si proces verbal al adunarii actionarilor.
Daca poate cineva sa-mi trimita ,va multumesc.


iata fisierele

multumesc mult de tot.




#63 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 08 April 2010 - 05:44 PM

Va rog sa-mi spuneti si mie, ca sigur stiti mai multe decat mine, creditul pe termen lung obtinut in valuta de la banca si exprimat in lei cum se inscrie in bilantul pe 2009, formularul 30: la rubrica in lei sau la rubrica in valuta? Multumesc mult pentru amabilitate. In bilantul din iunie l-am trecut la rubrica in lei si presimt ca am facut o greseala. Oare ma asteapta vreo amenda?



#64 Kamykazee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 27 April 2010 - 08:51 PM

Daca ati putea cumva sa ma ajutati spunandu-mi cum se calculeaza urmatoarele v-as fi foarte recunoscator :frusty:

Achizitii Bunuri
Costul vanzarilor
Stocul mediu

Acestea nu stiu cum sa le calculez. Multumesc anticipat :biggrin:



#65 Ionita Ioana Cecilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 18 May 2010 - 12:57 PM

Buna ziua,
Am si eu doua programele in excel :unul doar cu nota explicativa 9 la bilant si altul cu toate notele explicative de la 1-10.
Am incercat sa le atasez aici direct dar nu am reusit.Poate imi explica cineva cum sa fac.
Eu bilanturile le-am depus la sfarsitul lui aprilie cu aceste note explicative si nu am avut nici o problema.
Sper sa va pot ajuta si eu.
IOANA CECILIA



#66 georgianatob

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 01 June 2010 - 05:21 PM

buna ziua!
am si eu cateva neclaritati: :frusty:
-documentul cumulativ se completeaza si in cazul achizitiilor la pret furnizor si la pret cu amanuntul?
va rog daca ma puteti ajuta!
va multumesc anticipat



#67 Random

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 21 September 2010 - 02:21 PM

Se completeaza balanta - in principiu functioneaza bine e actualizat la planul de conturi 2010 - sfaturi suplimentare am sa postez ulterior.

Nu e suficient spatiu pus la dispozitie asa ca am facut upload pe un alt site pentru atasament

http://www.filehost.ro/1452957/Bilant_iuni...10_Matrita_xls/

Bilant iunie 2010 Matrita xls

<a href="http://www.filehost.ro/1452957/Bilant_iunie_2010_Matrita_xls/">Bilant_iunie_2010_Matrita_xls</a>



#68 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 April 2011 - 09:16 PM

Nota explicativa nr. 9
Exemple de calcul si analiza a principalilor indicatori economico-financiari

Principalele grupe de indicatori sunt:
- indicatori de lichiditate - arata capacitatea activelor din cadrul entitatii de a se transforma in bani, fara riscuri
- indicatori de risc -
- indicatori de activitate (de gestiune) - furnizeaza informatii cu privire la viteza de intrare sau de iesire a fluxurilor de trezorerie ale entitatii si capacitatea entitatii de a controla capitalul circulant si activitatilor comerciale de baza ale entitatii.
- indicatori de profitabilitate si solvabilitate - exprima eficienta entitatii in realizarea de profit din resursele disponibile si se stabileste capacitatea entitatii de a face fata datoriilor pe termen lung.

Fisiere atasate





#69 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 April 2011 - 11:04 PM

Mare Doamna, Lexiroxi ! :thumbup:

Dana




#70 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2012 - 12:24 PM

Ma confrunt cu urmatoarea problema: am productie de imobilizari in anul 2011, cont 722. In nota explicativa 4 de la bilant, suma corespunzatoare acestui cont este trecuta in cifra de afaceri, adica randul 1. In contul de profit si pierdere, contull 722 este la randul 9 si nicidecum in cifra de afaceri. Unde trebuie sa trec contul 722 in nota explicativa 4, la cifra de afaceri sai sa o trec pe randul cu "alte cheltuieli din exploatare", astfel incat rezultatul din exploatare din formularul 20 sa fie identic cu cel din nota 4. Multumesc



#71 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 April 2012 - 02:47 PM

la randul 9 "alte venituri din exploatare" din Nota 4



#72 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2013 - 12:12 PM

Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea situatie: la 01.01.2012 s`a schimbat metoda de inventar permanent la pret de vanzare fara TVA la cea cu TVA, adica inainte lipsea contul 4428 (erau conturile 371 si 378, asa s-a lucrat, firma avand o perioada activitate de comert cu ridicata dar si cu amanuntul, apoi preponderent a fost comertul cu amanuntul), iar de la 01.01.2012 se calculeaza si 4428. Unde se precizeaza aceasta schimbare in bilant si ce trebuie scris? Doar in nota explicativa 6 sau si in alte anexe, raportul administratorului? Multumesc



#73 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 04 April 2013 - 10:02 AM

Precizati in Nota explicativa, data de la care societatea a devenit platitoare de TVA si faptul ca metoda de evaluare a marfurilor este global-valorica.

Dana




#74 mykys

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 July 2013 - 02:35 PM

buna ziua,
va rog,daca are cineva,sa-mi trimiteti programelul cu notele de bilant.
va multumesc.



#75 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2013 - 03:05 PM

nu se pot trimite INDIVIDUAL programele ... trebuie postate aici fiindca forumul exista pt. a ne impartasi PUBLIC cunostintele/ materialele pe care le avem de dat, NU IN PARTICULAR !!
FORUMUL nu FCT. PT UNUL SAU ALTUL DINTRE USERI, IN MOD PERSONAL, ci este un postal pt. informare publica, adica a tuturor celor interesati de informatia contabila, financiara, de resurse umane si ce mai avem p-aici.

te rog sa citesti regulamentul si capitolul "Despre forum" !!

nerespectarea regulamentului poate duce la banarea contului !



#76 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2015 - 09:43 AM

Buna dimineata, am o nelamurire, garantiile de buna executie din cont 2678 unde se trec in formularele 10 si 30 din bilant si nota explicativa 5? Multumesc.



#77 IlSimonisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 28 March 2015 - 08:11 AM

267 este cont de imobilizari financiare, in bilant il treci la imobilizari finc. si in situatia activelor imobiliz... de asemenea. Atunci cand completezi bilantul sunt afisate si conturile din care se extrag sumele. Nu ar trebui sa fie f. greu.



#78 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2015 - 12:04 PM

Garantiile din 2678 nu sunt active imobilizate, se trec in F10 la rd.6 ``creante``, problema mea este unde se trec in F30 si nota 5, pentru ca nu gasesc decat rd. cu active imobilizate.



#79 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 31 May 2016 - 03:48 PM

La societatile aflate in reorganizare judiciara NU este necesara hotararea A.G.A. referitoare la aprobarea bilantului?
Daca da, in ce lege este scrisa aceasta exceptie?
Am intalnit de curand aceasta situatie.



#80 cnets

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 29 May 2017 - 12:35 PM

Buna ziua,

firma de contabilitate mi-a dat sa semnez o serie de acte la intocmirea balantei anuale, acte pe care nu mi le-a mai dat nicio firma de contabilitate pana acum;

- balanta de verificare la luna 2016.12
- declaratie prin care administratorul isi asuma raspunderea pentru intocmirea situatiilor financiar contabile anuale la 31/12/2016 si confirma ca politicile contabile utilizate la intocmirea situatiilor financiar contabile anuale sunt in conformaitate cu reglementarile contabile aplicate si ca situatiile financiare anuale ofera o imagine fidela a pozitiei financiare, performantei financiare si a celorlalte informatii referitoare la activitatea desfasurata
- proces verbal prin care asociatul unic a aprobat bilantul si contul de profit si pierdere aferent anului 2016
- un raport de gestiune pe anul 2016 din care rezulta ca bilantul contabil a fost intocmit pe baza balantei de verificare a conturilor sintetice puse de acord cu cele analitice iar toate datele din bilantul contabil corespund cu datele de evidenta contabila si cu respectarea normelor metodologice

N-am mai primit pana acum astfel de documente de semnat de la alte firme de contabilitate. Ceea ce nu inteleg eu, este de ce trebuie sa semnez altceva inafara contractului de prestari servicii cu firma de contabilitate si inafara proceselor verbale de predare in care sunt detaliate toate actele trimise catre firma de contabilitate.

Este normal sa semenz documentele enumerate mai sus? Pana acum n-am mai primit astfel de documente de semnat de la o alta firma de contabilitate.





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL