Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ce program de contabilitate imi recomandati ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 12

Salt la continut


ce program de contabilitate imi recomandati ?

programe conta contabilitate program contabilitate
274 replies to this topic

#221 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 March 2010 - 06:56 PM

Vezi postareaStefan Alina Maria, la Oct 14 2009, 01:46 PM, a spus:

Cand vine un actionar de dincolo ar dori sa vada si el si sa citeasca.
Ce actionari destepti ai! Ai mei nici in romana nu stiu sa citeasca listarile, dar sa mai si umble pe program..



#222 tef

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 12 September 2010 - 03:14 PM

va rog sa-mi spuneti ce fel de program de contabilitate sa folosesc pentru o firma de constructii mai micuta si de unde pot sa-l iau (dupa net gratis sau sa-l cumpar)?multumesc




#223 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2010 - 04:39 PM

exista un capitol special pt programe in contabilitate, de ce nu postezi acolo ??

ai avertisment public pt incalcarea regulamentului privind postarea !

topic mutat si unit !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 12 September 2010 - 04:40 PM




#224 Loredana_taliha

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 December 2010 - 10:52 AM

Buna, as dori o indrumare spre un program de contabilitate.
Ar fi niste criterii care as dori sa le aiba:
Receptie: - pe furnizori + SN (serial number)
-pe gestiuni
-bonuri de transfer pe gestiuni
-pe consum
-cumparare produse persoane fizice

Vanzare/Facturare:
-scadere din stoc automata dupa serial number
-adaos la vanzare limitat (setat minim pe utilizator/user)
-eliberare garantie
-compatibil scaner SN, casa de marcat, POS
-eliberare automata a garantiei
-eliberare factura pe avans
-storno
-facturare pe conturi reparatii(service) vs vanzari

Altele:-accesibil online,vizibilitate stocuri pe gestiuni online,registru de casa

Cam aceastea ar fi in mare ce ne dorim, am primit o varianta de program numita Ancora, dar este o suma prea mare , ar ajunge la 10 000 eur ceea ce este foarte mult pentru noi.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri



#225 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 22 December 2010 - 01:59 PM

Mergi pe grupul de programe de contabilitate si poate te lamuresti: http://www.conta.ro/...?act=SF&s=&f=46
Niciunul din noi nu cred ca le stie pe toate din cele mentionate: Winmentor, Sagasoft (maxim 350 lei/an), Ciel, Wizcount, Sage, Evo Experience. Depinde cati bani vrei sa dai si cate alte lucruri decat stocuri mai vrei cu acelasi program: contabilitate, declaratii, salarii, centre de profit etc. Unele din ele sunt gratuite (daca nu faci actualizari), altele au versiuni demo deci poti face niste teste. Unele sunt greoaie (nu spun care sa nu ma injure) altele sunt mai simplu de utilizat. Culmea e ca cele mai scumpe sunt si mai greu de folosit (parerea mea).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#226 alexiai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 January 2011 - 02:07 PM

Prima data mentionez ca nu am o pregatire contabila. Intrebarea mea este daca exista deja implementat un sistem electronic de contabilitate (de ex. pt. note receptii, bonuri consum, registru casa) aprobat, care nu mai face necesara existenta hartiilor completate, sau doar semnate cu pixul? Sau nu exista legislatie in aceasta privinta? Am observat ca s-au introdus declaratiile electronice prin utilizarea semnaturii digitale in documente format pdf. Ma intreb daca se poate folosi aceeasi semnatura si pentru alte documente contabile si astfel sa nu mai fie necesara listarea lor. Un control fiscal ar solicita doar o baza de date autentificata printr-o semnatura digitala?



#227 net4u

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 February 2011 - 10:37 PM

Buna ziua,

As dori si eu sugestii de la cei experiemntati, in privinta alegerii unui soft de contabilitate (paralela), pentru o firma de soft.
Eu sunt inregistrat ca microintreprindere, neplatitoare de TVA, emit in jur de 3 facturi pe luna (la 3 luni, una dintre ele este cu chitanta pentru un client bugetar, iar lunar una dintre ele este de tip abonament, dar nu cu suma fixa, este referinta fata de cursul de schimb). Nu (mai) am clienti externi, totul este pe piata interna.
Din punct de vedere al platilor, in primul rand obligatiile bugetare (cu revenirea la impozitul de 3%), salariul minim pe economie pentru mine si inca un angajat, am plati lunare pentru telefoane (2 facturi, plata online cu cardul sau o.p. din site-ul de home banking), internet (1 factura, plata in numerar), contabil (1 factura, plata prin o.p. din home banking) si ocazional diferite echipamente IT sau componente IT ca piese de schimb (de ex. hard discuri, etc.). Uneori achizitionez aplicatii software sau alte servicii online de pe piata externa, prin plata online cu cardul. In afara de asta achizitionez lunar diferite produse sub forma de produse de protocol si o data pe an unul sau doua servicii turistice (servicii de cazare). Inregistrez si cheltuieli de transport de tip taxi si abonament de transport in comun.
Precizez ca nu doresc sa suplinesc activitatea contabilului, ci sa am o vedere in "timp real" asupra mersului lucrurilor, deoarece prin relatia cu contabilul, am totdeauna un decalaj de o luna (deci vad situatia lunii de facturare ianuarie, practic in martie, documentele fiind livrate in februarie).
Asadar ma intereseaza un soft cu utilizare simpla, nu orientat spre persoane cu aptitudini contabile. Nu stiu daca exista asa ceva dar vad utilizarea lui in felul urmator: introduc datele facturilor emise (eventual cu confirmarea incasarii lor), introduc facturile platite (la fel cu confirmarea faptului ca am platit factura), intoduc date despre extragerea de numerar de la bancomat (utilizez serviciile ING, unde nu exista casierie ci bancomat cu posibilitate de alimentare cu numerar) sau despre depunerea de numerar in bancomat si softul calculeaza soldurile (balante etc, nu cunosc toata terminologia). Eventual daca inregistrez sa zicem achizitia unui notebook sa zicem, sau (proprtional ca valoare mai mica) a unui hard disc softul sa le puna dupa caz ca mijloace fixe sau materiale consumabile (din nou nu cunosc toata terminologia, dar cred ca se intelege la ce ma refer). La final sa-mi genereze o situatie sau un raport care sa-mi permita sa confirm ca am cazut pe aceleasi sume ca cele realizate de contabil ulterior.
Precizez ca dupa realizarea platilor catre buget, nu realizez in fiecare luna ridicarea celor doua salarii aferente, dar am o evidenta personala referitoare la cate salarii am de ridicat in lunile cand am excedent in cont.
Un plus ar fi disponibilitatea ca soft gratuit, deoarece nefiind vorba de utilizarea pentru contabilitatea oficiala, nu se justifica o investitie in aceasta directie. Alta conditie ar fi sa fie un soft de tip modern (se exclud apliactatii vechi implementate in Fox sau similare) care sa nu-mi perturbe functionarea sistemelor IT prin componente vechi depasite.

Multumesc in avans pentru orice sfat.



#228 net4u

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 February 2011 - 10:46 PM

Precizez ca produsele mele sunt de tip servicii, deci nimic de tip material, echipament etc. Ele sunt facturate in general sub titulaturi de genul Serviciu dezvoltare aplicatie soft sau Servicu gazduire aplicatie web sau Servicu mentenanta lunara aplicatie soft etc. Deci nimic pe facturare de consultanta, nimic de tip public (asadar sericii unicat, adaptate clientului, nu ceva generic sau repetitiv cum sunt softurile de contabilitate sau antivirusii ca sa dau un exemplu) si nimic de tip material (care sa inluda produs palpabil, sau insotit de harware).



#229 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2011 - 10:56 PM

un program lejer si simplu ar fi saga care puteti folosi si versiunea gratuita fara probleme, la ce va trebuie ( pentru detalii legat de el vedeti in topicul despre saga ) iar al doilea ar fi contab sql care e tot free ( dar fata de saga nu puteti lista facturile decat daca faceti abonament) , restu programelor discutate pe forum sunt mai dificile si necesita ceva cunostiinte de contabilitate.

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 24 February 2011 - 10:57 PM




#230 net4u

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 February 2011 - 11:22 PM

Saga am vrut sa-l incerc, am instalat apoi un update si de atunci nu mai functioneaza, cere un abonament. Mi s-a parut aiurea pentru ca putea sa detecteze foarte usor ca la update nu fusese folosit niciodata.



#231 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2011 - 11:32 PM

Saga e gratuit dar updateurile costa, daca folosesti saga fara sa faci update il poti folosi la cate firme vrei si cum vrei, dar la el abonamentul e pentru actualizari ( care actualizari de multe ori sunt pentru declaratii si mai putin pentru diverse functii noi ).

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 24 February 2011 - 11:33 PM




#232 dgabriel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 24 March 2011 - 09:14 AM

Exista vreun program sau model care calculeaza indicatori financiari pe baza bilantului, contului de profit si pierdere si situatiei fluxurilor de numerar?



#233 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2011 - 02:31 PM

Si saga le face in notele explicative la bilant.



#234 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 April 2011 - 04:38 PM

Incercati ContaFree.ro . Este gratuit atat programul , cat si actualizarile la el.



#235 petrisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 April 2011 - 01:12 PM

Vezi postareanet4u, la Feb 24 2011, 11:37 PM, a spus:

Buna ziua,

As dori si eu sugestii de la cei experiemntati, in privinta alegerii unui soft de contabilitate (paralela), pentru o firma de soft.
Eu sunt inregistrat ca microintreprindere, neplatitoare de TVA, emit in jur de 3 facturi pe luna (la 3 luni, una dintre ele este cu chitanta pentru un client bugetar, iar lunar una dintre ele este de tip abonament, dar nu cu suma fixa, este referinta fata de cursul de schimb). Nu (mai) am clienti externi, totul este pe piata interna.
Din punct de vedere al platilor, in primul rand obligatiile bugetare (cu revenirea la impozitul de 3%), salariul minim pe economie pentru mine si inca un angajat, am plati lunare pentru telefoane (2 facturi, plata online cu cardul sau o.p. din site-ul de home banking), internet (1 factura, plata in numerar), contabil (1 factura, plata prin o.p. din home banking) si ocazional diferite echipamente IT sau componente IT ca piese de schimb (de ex. hard discuri, etc.). Uneori achizitionez aplicatii software sau alte servicii online de pe piata externa, prin plata online cu cardul. In afara de asta achizitionez lunar diferite produse sub forma de produse de protocol si o data pe an unul sau doua servicii turistice (servicii de cazare). Inregistrez si cheltuieli de transport de tip taxi si abonament de transport in comun.
Precizez ca nu doresc sa suplinesc activitatea contabilului, ci sa am o vedere in "timp real" asupra mersului lucrurilor, deoarece prin relatia cu contabilul, am totdeauna un decalaj de o luna (deci vad situatia lunii de facturare ianuarie, practic in martie, documentele fiind livrate in februarie).

Multumesc in avans pentru orice sfat.

De exemplu, Winmentor permite introducerea a 10 facturi de intrare si 10 de iesire pe luna, 10 operatiuni in registrul de casa si 10 in registrul de banca (adica 10 zile diferite) pe luna si 3 salariati, cu tot ce inseamna salarii. Toate astea in varianta demo, adica gratis 100 %, inclusiv pentru orice versiune ulterioara. Pentru listarea registrului de casa, banca, balanta, stocuri, clienti, furnizori, etc, in cazul in care lista este mai lunga, se pot aplica filtre si se listeaza pe bucati, ca sa zic asa. Problema apare la numarul de parteneri si articole care se pot introduce (maxim 10 din fiecare). Asta s-ar putea rezolva imprumutand pentru o jumatate de ora, cheita de la cineva care are licenta. Odata introdusi partenerii noi sau articolele noi, se pot folosi apoi fara probleme.

Eu doar v-am descris o posibilitate, dvs studiati si analizati daca vi se potriveste.



#236 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 April 2011 - 01:35 PM

Vezi postareaJohn2008, la Apr 17 2011, 05:38 PM, a spus:

Incercati ContaFree.ro . Este gratuit atat programul , cat si actualizarile la el.
iata ce zice autorul lui (ca sa vedeti ca nimic nu-i gratuit pana la urma, ci doar o stategie de marketing) http://www.businessmagazin.ro/printare/bus...ut-bine-5086869

"Pe de alta parte insa, si solutiile gratuite se pot dovedi uneori costisitoare, din cauza faptului ca ridica dificultati la instalare, iar daca furnizorul nu ofera acest serviciu, este neaparata nevoie de un angajat capabil sa foloseasca softul ERP, astfel incat sa fie evitate costurile aferente", apreciaza Petru Cracana, cofondator al Soft Agency. Compania a lansat anul trecut FreeERP, in urma unei investitii minime masurate in timp - doua luni pentru dezvoltarea solutiei derivate din sistemul deja functional IMMERP. "Au fost cateva sute de descarcari, insa doar in jur de 20 de firme au solicitat servicii ulterioare, cel mai probabil din ratiuni de cost", spune Cracana, care crede insa ca odata ce vor prinde gustul, clientii solutiei gratuite vor migra catre aplicatia mai performanta pentru IMM-uri.



#237 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 April 2011 - 10:34 AM

Persona respectiva vrea sa tina o evidenta paralela (nu e contabil) asa ca din pct meu de vedere nu se justifica o investitie intr-un program comercial.
Si nu cred ca trebuie sa "ne speriem" de softurile free.
Aceasta asa zisa strategie de marketing este cunoscuta de toata lumea.
Exista mii de softuri care au o versiune free si una comerciala, dar cu toate acestea versiunile free sunt folosite de miloane de oameni fara probleme.
Cele mai bune exemple sunt: Yahoo Mail , Gmail, Adobe Reader, Avast antivirus, Panda etc. Toate aceste programe/servicii au atat o versiune free cat si una platita cu mai multe facilitati.

P.S. Nu am nicio legatura cu cei care fac programul. Am facut doar o recomandare.

Aceasta postare a fost editata de John2008: 20 April 2011 - 10:35 AM




#238 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2011 - 01:55 PM

dorinta reala a oricarui fz. de soft free contabilitate (si nu numai de conta) e sa-si atraga clienti spre zona cu plata, de aceea ofera ceva gratuit = in speranta ca macar o parte dintre clientii respectivi vor migra, la un moment dat, spre prg. platite.
in acest scop oferta gratuita e limitata ca facilitati si nu are decat scopul de a-ti da cu un pic de "miere" pe la gura = sa te prinda in "plasa" fiindca cel mai adesea nu te poti descurca complet cu un prg. conta gratuit, sau o faci pt o scurta per. de timp, dupa care fie treci la facilitati platite fie trebuie sa renunti cu totul fiindca ce ai gratuit nu-mi mai este de ajuns/ de folos.

de asta tot am zis (si-o sa mai zic) ca, in lumea asta, mai nimic nu-i gratis cu adevarat :thumbup: si ca, ce se prezinta ca fiind gratis, adesea contine o doza mare de manipulare cu interes real financiar.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 20 April 2011 - 01:58 PM




#239 petrucnt

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 29 April 2011 - 01:10 PM

Inclusiv conta.ro este o resursa gratuita pentru noi contabilii, asa cum este si google.com. Faptul ca aceste site-uri isi atrag finantarea in alt fel, nu inseamna ca pentru mine nu sunt gratuite. In concluzie, cred ca programele gratuite trebuie tratate cu rezerva, dar nu ignorate neaparat.



#240 lexymark

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 May 2011 - 03:43 PM

Buna ziua , si bine v-am gasit!Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu informatii despre un program de contabilitate ceva mai vechi "Platforma"..unde se gaseste? e accesibil la pret?cu ce se poate inlocui cu succes?..eventual un demo.(daca mai are cineva,sau daca l-a folosit cineva)Multumesc anticipat!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL