Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examenul pentru experti contabili 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


examenul pentru experti contabili 2011


139 replies to this topic

#61 Dan Tinca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 30 May 2011 - 03:09 PM

Domnilor, am si eu o intrebare stupida pentru cei care au inteles clar cata materie e de invatat:

Daca vreau sa ma apuc acum de invatat, este timp destul de pregatit materia pana la examen?

Multumesc.



#62 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 30 May 2011 - 05:46 PM

Eu zic ca depinde si de ceea ce stii pana acum. Daca lucrezi in domeniu, sa zicem ca in materie de contabilitate si fiscalitate cam jumatate de materie o stii, sau o poti retine usor. La materiile de teorie, daca studiezi in mod frecvent, nu cred ca e timpul pierdut pana atunci.
Eu de exemplu, asteptam sa se termine "febra bilanturilor" sa ma pot apuca in sfarsit de studiat. Si cred ca timpul ramas nu e nici prea mult, nici prea putin, dar va trebui sa ma organizez, sa fac un plan si sa ma tin de el.

Referitor la punctul 13, daca te uiti mai bine, chiar tu ai postat link-ul. Eu zic sa dai click pe partea cu "pdf" si sa vezi ce se intampla.

sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#63 Dan Tinca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 31 May 2011 - 08:39 AM

Pai, situatia la mine nu e roz deloc, in sensul in care tocmai mi-am luat licenta si in domeniu n-am lucrat decat ceva prinar. Si cand ma uit la tematica, si aducandu-mi aminte si de materia din facultate, mi se pare foarte mult, plus ca sunt si materii gen evaluare care mi-a fost criza in facultate.

Eu va intreb pe voi chestia asta pentru ca n-as vrea sa dau bani aiurea pe un examen la care n-am timp sa invat si ma duc si-l pic sigur. Cei care ati dat anii trecuti daca sunteti pe acolo, cat de mult ati invatat, adica v-au fost de ajuns 3-4 luni de aprofundare?

Mersi



#64 Atti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2011 - 06:27 PM

As dori sa va cer parerea.In cartea de teste pt 2011,la disciplina contabilitate, la intrebarea 27 si 28 in enunt se spune ca toate decontarile se fac cu numerar...iar notele contabile sunt facute toate cu contul 512.Ma intreb cum se corecteza testele atunci?



#65 iulian100

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 07 June 2011 - 12:14 PM

Vezi postareacrcristina, la 07 June 2011 - 07:51 AM, a spus:

Buna ziua
AS dori si eu cartea din 2010. Adresa mea este crcristina2000@yahoo.co.uk
Multumesc anticipat.

Se gaseste la orice filiala Ceccar.
Ce ar fi sa nu mai cerem atat si sa incercam sa facem din acest topic unul constrcutiv?



#66 iulian100

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 07 June 2011 - 02:01 PM

Vezi postareaiulian100, la 07 June 2011 - 12:14 PM, a spus:

Vezi postareacrcristina, la 07 June 2011 - 07:51 AM, a spus:

Buna ziua
AS dori si eu cartea din 2010. Adresa mea este crcristina2000@yahoo.co.uk
Multumesc anticipat.

Se gaseste la orice filiala Ceccar.
Ce ar fi sa nu mai cerem atat si sa incercam sa facem din acest topic unul constrcutiv?


aa....scuze...credeam ca zici de 2011.
Am incercat sa o atasez pe cea din 2010 dar e fisierul prea mare (2.66 MB) si nu reusesc sa o atasez!!

Aceasta postare a fost editata de iulian100: 07 June 2011 - 02:10 PM




#67 Atti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2011 - 06:40 PM

As dori sa avem discutii constructive despre situatiile aparute in cartea de teste pentru 2011.Eu nu-mi pierd speranta inca.S-a inscris cineva la cursurile ceccar ?Nu stie totusi nimeni ce ar trebui sa facem in cazul intrebarilor cu raspunsuri gresite?Eu am citit pe forumurile despre examenul de anul trecut ca ar tb sa raspundem asa cum este in carte.



#68 iulian100

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 07 June 2011 - 06:55 PM

Si eu cred ca ar trebui sa raspundem asa cum este in carte pentru ca banuiesc ca baremul de corectare va fi la fel ca modul de rezolvare a problemelor din carte.

Eu astept sa intru in posesia cartii pe 2011 (astept sa mi-o cumpere cineva)si apoi sper sa putem colabora aici pentru eventualele nelamuriri.
Atti, daca ai inceput rezolvarea la o anumita materie si ai neclaritati, posteaza-le si vedem ce si cum se revolva.



#69 Dan Tinca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 June 2011 - 02:41 PM

Vad ca multa lume vorbeste despre teste si rezolvari ale testelor.... invata cineva materia, sau toata lumea invata rezolvari? Si daca se invata doar rezolvari, inseamna ca materia e la degetul mic pentru acele persoane? Daca da, as ruga una din acele persoane sa intre in legatura cu mine, pe id dantynca@yahoo.com, pentru ca am nevoie de ajutor. Nu incerc sa fac pe desteptul deloc, din contra, chiar rog o persoana care stie materia sa ma ajute si pe mine, cu raspunsuri la doua trei intrebari.

Altfel, este cineva care a dat examenul anul trecut si ar vrea sa ne impartaseasca si noua din experienta lui.... Stiu ca sunt alte discutii despre acel examen pe forum, dar mi se par neconcludente.

Mersi.



#70 Atti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2011 - 09:02 PM

Mie mi se pare aberant sa raspund ca in carte daca nu e corect .Adica sa invat pe de rost?Si apoi uneori se trece corect contul.Cel mai des pana acum au aparut probleme la plata/incasare cu numerar si e trecuta plata/incasarea din 5121.(pb27,28,75,102,109,110)
La problema nr.112 in care se spune ca se achizitioneaza de la terti echipament de lucru de la terti inregistrarea este
% = 401
3024
4426
halatele sunt piese de schimb? nu se inregistreaza in contul 303?
iar la punctul c)predarea catre salariati,a 30% din lotul de bunuri cumparate anterior ,salariatii suporta 50% din cost.
in rezolvarea din carte se calculeaza 4427 la toata suma si se inregistreaza ca fiind obligatia salariatilor 4282=4427.Ce credeti?
Pe cand sunt alte probleme similare unde se inregistreaza TVA 635=4427, cum de altfel cred ca este corect.



#71 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 09 June 2011 - 08:12 AM

Vezi postareaAtti, la 08 June 2011 - 09:02 PM, a spus:

Mie mi se pare aberant sa raspund ca in carte daca nu e corect .
Nu se corecteaza dupa rezolvarile din carte.Intr-adevar subiectele sunt din carte, dar profesorii care corecteaza nu stau sa caute rezolvarile la probleme in cartea de acces.Hai sa fim seriosi!
Subiectele trebuie rezolvate corect.Stiu ca in carte sunt si solutii gresite, dar nu trebuie sa le reproduceti asa cum sunt.



#72 iulian100

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 09 June 2011 - 10:04 AM

De unde stii ca nu se corecteaza dupa rezolvarile din carte? ai mai dat examen? Stii dintr-o sursa oficiala sau asa banuiesti?
Intreb pentru ca nu nimeni nu stie nimic sigur, pe aici se da cu presupusu'.
Multumesc!



#73 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 09 June 2011 - 01:37 PM

Vezi postareaiulian100, la 09 June 2011 - 10:04 AM, a spus:

De unde stii ca nu se corecteaza dupa rezolvarile din carte? ai mai dat examen? Stii dintr-o sursa oficiala sau asa banuiesti?
Intreb pentru ca nu nimeni nu stie nimic sigur, pe aici se da cu presupusu'.
Multumesc!
Am dat in 2009 si am luat.Stiu ca unele probleme au solutii gresite in carte.
Mie mi-a picat o problema cu cash flow care avea rezolvarea gresita.Eu am rezolvat-o cum am crezut eu ca este corect.
Am intrebat cum se corecteaza la audit, eval, etc. si mi s-a spus ca niciun profesor nu are cartea pe masa, lucru normal de altfel.
Cu atat mai putin la contabilitate...
Cum sa caute un profesor universitar raspunsurile la problemele de la acces prin carti?
Majoritatea problemelor la conta sunt de anul 1,2 de facultate sau de liceu, pt. cine a facut conta in liceu.
Contabilitatea e cea mai mica problema la acces.
Mie personal mi s-au parut nasoale doctrina si auditul.( f. mult de retinut).
Sper ca v-am ajutat un pic.
Succes! :thumbup:



#74 iulian100

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 09 June 2011 - 01:42 PM

Multumesc mult pentru raspuns Magda. Ma bucur ca, in sfarsit, cineva ne spune si noua care vrem sa dam examenul de acces anul acesta, cum se corecteaza grilele. eu sustineam metoda de rezolvare din carte pentru ca de cate ori am dat examene in alte domenii (si credeti-ma ca am dat destul de multe), toate se corectau dupa carte, indiferent ca erau corecte sau nu.
Deci, inca o data multumim magda ca ne-ai luminat. Acum stim ce metoda sa aplicam la invatat.

Eventual, pentru cine doreste, sa postam aici ce nu este corect in carte, asa ne mai verificam si noi.

Aceasta postare a fost editata de iulian100: 09 June 2011 - 01:43 PM




#75 Atti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2011 - 04:40 AM

Multumesc mult Magda pentru lamuriri.Eu aveam de gand sa raspund cum credeam eu ca este corect .Doream sa te intreb daca iti mai amintesti Magda sa ne spui cam cate probleme au fost la fiecare materie.Imi fac probleme in legatura cu faptul ca nu este timp suficient pentru fiecare disciplina.Am auzit ca in medie sunt 8 la conta,5 la fiscalitate,4 la drept .Dar despre celelalte nu stiu nimic.Multumesc.



#76 mt2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 10 June 2011 - 09:19 AM

ati inceput sa lucrati subiectele la fiscalitate ?
cum ati raspuns la intrebarea 128 ?



#77 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 10 June 2011 - 11:00 AM

Vezi postareaAtti, la 10 June 2011 - 04:40 AM, a spus:

Multumesc mult Magda pentru lamuriri.Eu aveam de gand sa raspund cum credeam eu ca este corect .Doream sa te intreb daca iti mai amintesti Magda sa ne spui cam cate probleme au fost la fiecare materie.Imi fac probleme in legatura cu faptul ca nu este timp suficient pentru fiecare disciplina.Am auzit ca in medie sunt 8 la conta,5 la fiscalitate,4 la drept .Dar despre celelalte nu stiu nimic.Multumesc.
Ai dreptate sa-ti faci probleme in legatura cu timpul.Eu am terminat la limita la ambele examene, in conditiile in care am scris tot timpul si "am picat si pe subiect" cum se zice.Nu va faceti iluzii ca o sa aveti timp sa intrebati sau sa va inspirati de undeva.Cel putin la Bucuresti nu se pune problema asta.
Pentru prima proba stiu ca la conta am avut 8 subiecte,fiscalitate 6 si drept 5.La al doilea examen nu-mi mai amintesc exact, o sa ma uit acasa intr-o agenda si va spun.Oricum cel mai mult am scris la audit, mai mult de jumatate din timp.La expertiza si evaluare a fost super usor,5-6 intrebari la fiecare.La doctrina am avut 4 subiecte si destul de scris la fiecare.



#78 Atti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2011 - 10:19 PM

Vezi postareamt2007, la 10 June 2011 - 09:19 AM, a spus:

ati inceput sa lucrati subiectele la fiscalitate ?
cum ati raspuns la intrebarea 128 ?
a)impozabile cu 16%
b)impozabile cu 16%( COd fiscal art.67 alin1(1) norme (2) Veniturile sub formă de dobânzi realizate începând cu 1 iulie 2010 pentru depozitele la termen constituite, instrumentele de economisire dobândite, contractele civile încheiate se impun cu o cotă de 16% din suma acestora, impozitul fiind final, indiferent de data constituirii raportului juridic)
c) neimpozabile( Cod fiscal art.65 alin (4) Nu sunt venituri impozabile veniturile realizate din detinerea si tranzactionarea titlurilor
de stat si/sau a obligatiunilor emise de catre unitatile administrativ-teritoriale.)



#79 mt2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 11 June 2011 - 11:19 AM

multumesc Atti, nu eram sigura cu obligatiunile in special :smile:



#80 Atti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2011 - 11:26 AM

Doream sa te intreb cum ai rezolvat pb 22..Multumesc.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL