Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
microintreprindere srl-d - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

microintreprindere srl-d

srl debutant
36 replies to this topic

#1 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 15 June 2011 - 10:09 AM

Am un client nou care s-a inreg la Reg Com ca srl-D. Stie careva care e termenul pt angajarea celor 2 persoane?



#2 ela_ioana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 15 June 2011 - 12:28 PM

Vezi postareadragosdana, la 15 June 2011 - 10:09 AM, a spus:

Am un client nou care s-a inreg la Reg Com ca srl-D. Stie careva care e termenul pt angajarea celor 2 persoane?


Esti obligat doar in momentul in care obtii finanrea.




#3 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 15 June 2011 - 12:36 PM

Conform OUG 6/2011, art.4:
"...microîntreprinderea aparținând întreprinzatorului debutant are și urmatoarele obligații specifice:
b) sa angajeze cu contract de munca pe durata nedeterminata și sa mențina în activitate cel puțin 2 salariați de la momentul obținerii facilitaților prevazute la art. 5 lit. a) și/sau b) și/sau c) pâna la pierderea calitații de microîntreprindere aparținând întreprinzatorului debutant;"
La art.5 scrie (selectiuni):
"Microîntreprinderea aparținând întreprinzatorului debutant beneficiaza de urmatoarele facilitați:
a) acordarea de catre A.I.P.P.I.M.M. a unei alocații financiare...
b) garanții acordate de Fondul Național de Garantare a Creditelor...
c) scutirea de la plata contribuțiilor de asigurari sociale..."
Pana la folosirea acestor facilitati banuiesc ca trebuie sa indeplineasca si conditiile de microintreprindere daca vrea sa functioneze ca microintreprindere, deci trebuie sa angajeze cel putin un angajat in termen de 60 de zile inclusiv de la data inregistrarii.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 15 June 2011 - 12:38 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#4 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 15 June 2011 - 02:02 PM

Vezi postareanopris, la 15 June 2011 - 12:36 PM, a spus:

Conform OUG 6/2011, art.4:
"...microîntreprinderea aparținând întreprinzatorului debutant are și urmatoarele obligații specifice:
b) sa angajeze cu contract de munca pe durata nedeterminata și sa mențina în activitate cel puțin 2 salariați de la momentul obținerii facilitaților prevazute la art. 5 lit. a) și/sau b) și/sau c) pâna la pierderea calitații de microîntreprindere aparținând întreprinzatorului debutant;"
La art.5 scrie (selectiuni):
"Microîntreprinderea aparținând întreprinzatorului debutant beneficiaza de urmatoarele facilitați:
a) acordarea de catre A.I.P.P.I.M.M. a unei alocații financiare...
b) garanții acordate de Fondul Național de Garantare a Creditelor...
c) scutirea de la plata contribuțiilor de asigurari sociale..."
Pana la folosirea acestor facilitati banuiesc ca trebuie sa indeplineasca si conditiile de microintreprindere daca vrea sa functioneze ca microintreprindere, deci trebuie sa angajeze cel putin un angajat in termen de 60 de zile inclusiv de la data inregistrarii.
A beneficiat de scutirea de la plata taxelor pt operatiunile de inmatriculare efectuate la Reg Com. Deci, a beneficiat de o facilitate



#5 ela_ioana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 15 June 2011 - 02:40 PM

Chiar azi am vorbit la agentie. Nu esti obligat sa angajezi oameni pana in momentul finantarii.Daca s-a optat la infiintare pentru plata imp. pe venit microintreprindere atunci da, in termen de 60 de zile, trebuie angajat 1 omulet pentru care platesti doar contributiile salariatului pe un termen de 3 ani de zile.



#6 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 15 June 2011 - 04:28 PM

Vezi postareaela_ioana, la 15 June 2011 - 02:40 PM, a spus:

Chiar azi am vorbit la agentie. Nu esti obligat sa angajezi oameni pana in momentul finantarii.Daca s-a optat la infiintare pentru plata imp. pe venit microintreprindere atunci da, in termen de 60 de zile, trebuie angajat 1 omulet pentru care platesti doar contributiile salariatului pe un termen de 3 ani de zile.
cas, cass si somaj angajator nu se plateste, nu?



#7 iagy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 July 2011 - 05:02 PM

Trebuie depusa decl.112 in 0 (pana angajarea "omuletului")



#8 Cristian C.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 October 2011 - 08:48 PM

Buna seara,

La indemnul unei contabile mi-am deschis un SRL-Debutant. Pe urma mi-am dat seama ca acea contabila nu stia prea multe despre acest tip de societate comerciala.
Am intrebat intr-o parte si alta, am cautat pe internet, dar nu am gasit prea multe detalii...asa ca, sper sa ma puteti ajuta.
Ce declaratii trebuie sa depun si ce contributii, si taxe trebuie sa platesc?

Am optat pentru plata a 3% din Impozitul pe Venit. Acest impozit se declara si se plateste lunar sau trimestrial?
Nu sunt platitor de TVA (trebuie sa depun ceva declaratie cu suma 0 sau ceva de genul acesta?)

Pentru Salarii trebuie sa depun declaratia 112. Din ce am inteles, nu trebuie sa platesc contributiile angajatorului, decat cele ale angajatului si anume: CAS, CASS, somaj si Impozit.

Mai sunt si alte declaratii care trebuiesc depuse?

Multumesc!

Cristian



#9 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 21 October 2011 - 12:22 PM

Nu aveti un contabil care sa va faca actele? Ati obtinut cei 10000 euro?
Impozitul pe venit de 3% se plateste trimestrial . Pentru salarii se depune declaratia 112. Sunteti scuteti de plata CAS si a contributiei de accidente de munca si boli profesionale dar dupa obtinerea banilor.
Pentru TVA nu depuneti nimic.
serafimescu



#10 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 24 October 2011 - 04:04 PM

Vezi postarearalsera, la 21 October 2011 - 12:22 PM, a spus:

Nu aveti un contabil care sa va faca actele? Ati obtinut cei 10000 euro?
Impozitul pe venit de 3% se plateste trimestrial . Pentru salarii se depune declaratia 112. Sunteti scuteti de plata CAS si a contributiei de accidente de munca si boli profesionale dar dupa obtinerea banilor.
Pentru TVA nu depuneti nimic.
Sunteti scutiti de plata celor doua obligatii si daca nu depuneti banii! Sanse sa ii obtineti sunt minime!



#11 Cristian C.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 October 2011 - 02:44 PM

Vezi postarearalsera, la 21 October 2011 - 12:22 PM, a spus:

Nu aveti un contabil care sa va faca actele? Ati obtinut cei 10000 euro?
Impozitul pe venit de 3% se plateste trimestrial . Pentru salarii se depune declaratia 112. Sunteti scuteti de plata CAS si a contributiei de accidente de munca si boli profesionale dar dupa obtinerea banilor.
Pentru TVA nu depuneti nimic.

Nu am nici un contabil. De ce sa ii platesc 200 de lei lunar, sau poate mai mult...ca sa imi depuna 2 declaratii trimiestriale?
Impozitul l-am platit deja, multumesc!

Nu ma intereseaza cei 10.000 euro, nici nu am aplicat pentru ei fiindca fondul e limitat si se obtine foarte greu.

Si eu stiam ca sunt scutit de plata obligatiilor chiar daca primesc sau nu cei 10.000 euro. Inseamna ca totusi trebuie sa platesc CASS-ul si Somajul? Stiam ca si acestea sunt scutite.



#12 Remus Mateescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2011 - 08:11 AM

Stimate domn, din intrebarile formulate reiese destul de clar ca aveti nevoie de un contabil ... iar din afirmatia privind cei 10.000 de euro se deduce ca nu va fi o problema sa-l si platiti asa cum se cuvine.
In rest, toate bune si succes in afaceri !



#13 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 01 November 2011 - 11:54 PM

bravo Remus



#14 Cristian C.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 November 2011 - 04:30 PM

Domnule Remus, dupa cum am spus mai sus...nu am aplicat pentru acei 10.000 de euro pentru ca fondul e limitat si se obtine foarte greu.
Daca ar trebui sa fac doar o cerere ca sa mi se aprobe acea suma...as completa-o acum. Interesati-va putin si apoi sa va dati cu parerea.
Si problema mea e ca am intrebat deja de vreo cinci persoane care detin firme de evidenta contabila si nici una nu a putut sa imi dea detalii concrete legat de SRL-Debutant, asa ca...de ce sa ii platesc?
Asta e motivul pentru care am apelat la acest forum, am sperat ca in toata tara va fi cineva care stie mai multe despre acest tip de societate. Se pare ca m-am inselat.

Bravo mihaela_cva! Vad ca ai multe postari facute pe acest forum, ar fi foarte frumos daca ai spune si ceva folositor.

Distractie placuta in continuare!



#15 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 02 November 2011 - 10:41 PM

de ce persoanele cu firma de contabilitate sa iti dea consultanta?
de ce nu citesti tu insuti legile? vei sti ce sa aplici fara a iti pierde timpul pretios cu noi si cu altii...si iti vei pastra in mod cinstit cei 200 lei...
Eu ceva folositor am spus, dar nu pentru tine...



#16 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2011 - 01:59 PM

Vezi postareaCristian C., la 02 November 2011 - 04:30 PM, a spus:

Bravo mihaela_cva! Vad ca ai multe postari facute pe acest forum, ar fi foarte frumos daca ai spune si ceva folositor.

Cristian C, gresesti !
.....mihaela_cva, este una din multele persoane de pe acest forum care ofera extrem de multe informatii privind contabilitatea unei societati si, unde mai pui ca sunt si ....free !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#17 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 03 November 2011 - 10:37 PM

Vezi postareaCristian C., la 02 November 2011 - 04:30 PM, a spus:

Domnule Remus, dupa cum am spus mai sus...nu am aplicat pentru acei 10.000 de euro pentru ca fondul e limitat si se obtine foarte greu.
Daca ar trebui sa fac doar o cerere ca sa mi se aprobe acea suma...as completa-o acum. Interesati-va putin si apoi sa va dati cu parerea.
Si problema mea e ca am intrebat deja de vreo cinci persoane care detin firme de evidenta contabila si nici una nu a putut sa imi dea detalii concrete legat de SRL-Debutant, asa ca...de ce sa ii platesc?
Asta e motivul pentru care am apelat la acest forum, am sperat ca in toata tara va fi cineva care stie mai multe despre acest tip de societate. Se pare ca m-am inselat.

Bravo mihaela_cva! Vad ca ai multe postari facute pe acest forum, ar fi foarte frumos daca ai spune si ceva folositor.

Distractie placuta in continuare!
Domnule Cristian C.
Eu nu am intervenit şi nici nu am încercat să vă răspund până acum şi de fapt, nici acum referitor la chestiunea privind un SRL Debutant. De ce ? Păi, după aprecierea mea orice om de afaceri debutant, prima dată se informează temeinic, citind chiar legislaţia în cauză, care reglementează domeniul de care se interesează.. Adică -şi dovedeşte tenacitatea nu prin vorbe - întrebări lansate pe internet, crezând că imediat cineva se va găsi să îi îndrume "în doi timpi şi trei mişcări", pe calea afirmării, îmbogăţirii!
Ziceţi că aţi discutat cu vreo 5 confraţi de ai mei, contabili cu firme proprii, deci care nu mai sunt chiar debutanţi, şi nici unul nu v-a lămurit. Cum nici aici pe acest Forum ! Nu v-aţi întrebat de loc de ce ?! Doar v-aţi lansat imediat în aprecieri, critici descalificante. Deci chiar fără să citiţi întrebările şi răspunsurile postate chiar pe acest Forum . Adică cele vreo 500, dacă nu 5000 de pagini printate despre societăţi, SRL-uri, PFA-uri, şi să vă daţi seama că guvernul a lansat această formă de SRL DEBUTANT doar pentru a vă oferi chiar şi nişte avantaje, facilităţi, dacă ... sunteţi, vă dovediţi ...om de afaceri!Debutant.Deci dvs. , nu neapărat şi contabilul dvs. Iar dacă vă asumaţi concomitent statutul şi rolul de investitor şi angajator , cu siguranţă vă veţi găsi pe lângă salariaţii pe care să-i angajaţi , şi consilieri ori/şi contabili liberprofesionişti, prestatori dacă-i căutaţi, şi care să vă lumineze sau chiar să vă îndrume paşii ! De proaspăt om de afaceri.Pe o bază contractuală, şi contra unui onorariu decent! Credeţi-mă , zeci de mii patroni s-au descurcat şi s-au afrmat de 20 de ani încoace. Adică cei care s-au apucat de treabă şi au ţinut să şi reuşească , nu doar să debuteze, ci şi să-şi dezvolte afacerea.. Deci eu zic şi dvs.doar ...trebuie să vă apucaţi de treabă.
Şi pentru că v-aţi exprimat că doamna mihaela_cva are multe postări, iar acum după părerea dvs. nu v-a spus ceva folositor, îmi permit să vă contrazic: eu cred că tocmai v-a spus: V-a rugat să citiţi legile pe care trebuie să le aplicaţi, să le respectaţi în cadrul unui SRL. Fie şi debutant!
Iar eu vă mai zic că dacă "debutaţi" fiţi sigur şi facilităţile le veţi avea. Cu condiţia să îndepliniţi chiar toate condiţiile şi premisele ori criteriile stabilite .
Şi pentru că pe acest Forum chiar puteţi obţine şi informaţii şi răspunsuri la înrebările puse, eu zic că ... dacă chiar aveţi nişte întrebări concrete, ce şi cum ori când, poate chiar se va găsi cineva să vă şi răspundă! Văzând că dvs. chiar v-aţi apucat de treabă! Şi aţi înfiinţat acel , un oarecare S.R.L.DEBUTANT !



#18 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 04 November 2011 - 12:49 PM

Cristian,
1. Exista un topic deschis pe aceasta tema, nu mai trebuia sa deschizi inca unul, uite aici:http://www.conta.ro/...__1#entry242347. Functia "cautare" este obligatorie.
2. Ar fi necesar sa iti ceri scuze colegei Mihaela, asta doar in conditiile in care dai dovada de bun simt.
3. Asuma-ti responsabilitatea deschiderii acestei firme, nu conteaza cine te-a sfatuit in aceasta privinta, decizia finala a fost si este a ta, inclusiv pt. optiunea de a fi platitor de impozit pe venit, adica microintreprindere in acceptiunea Codului Fiscal nu a Legii 346/2004 (bonus1: caz in care chiar esti obligat sa angajezi o persoana in cel mult 60 de zile de la deschiderea firmei, chiar daca nu beneficiezi de fonduri, in schimb daca te declarai platitor de impozit pe profit nu erai obligat sa ai calitatea de angajator decat dupa obtinerea fondurilor). Un om de afaceri interesat se documenteaza inainte si nu transfera responsabilitatea faptelor sale, altora.
4. Din moment ce nu acorzi nici o importanta muncii care se face cu privire la evidenta financiar-contabila, a nenumaratelor declaratii obligatorii si a legislatiei stufoase care ii sta la baza, te sfatuiesc si eu sa iti pastrezi cei 200 de lei si mai bine sa platesti amenzile pentru aceste "nimicuri" de declaratii si altele.
5. Ca si colegii mei iti recomand sa citesti OUG 6/2011 (se gaseste pe Forum) si normele de aplicare pe care ti le postez chiar aici [attachment=6183:Norme SRL_debutant.doc], dar pana la a cunoaste si practica meseria noastra...este cale lunga si nu doar de cateva zeci de mii de pagini...
6. Bonus2: daca nu esti platitor de TVA deocamdata nu ai nici o obligatie de declarare cu privire la TVA.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 04 November 2011 - 12:50 PM

Dana




#19 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 November 2011 - 09:48 PM

Vezi postareamihaela_cva, la 02 November 2011 - 10:41 PM, a spus:

Eu ceva folositor am spus, dar nu pentru tine...
Replica imi place, dar nu trebuie sa te justifici, nu merita! :laugh:



#20 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2011 - 09:31 AM

Vezi postareaLexiroxi, la 12 November 2011 - 09:48 PM, a spus:

Vezi postareamihaela_cva, la 02 November 2011 - 10:41 PM, a spus:

Eu ceva folositor am spus, dar nu pentru tine...
Replica imi place, dar nu trebuie sa te justifici, nu merita! :laugh:

...ai dreptate dar, cateodata chiar nu poti sa taci ......in ciuda faptului ca nu merita sa le dai o replica si sa intri in polemici ! :smile:

Aceasta postare a fost editata de cristina5859: 13 November 2011 - 09:37 AM

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL