Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contul 4551 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contul 4551


11 replies to this topic

#1 contabil_iasi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 October 2011 - 01:38 PM

am tot cautat si iar am cautat insa nu se explica nicaieri functionarea corecta a cotului 4551 (sau poate nu vad eu )
deci problema se pune in felul urmator...daca administratorul are un sold in acest cont el poate renunta la aceasta suma pentru a deveni venit cont758 si de a acoperi eventualele pierderi....
eu vin cu o alta intrebare acest cont4551....devenit cont 758 poate acoperi si o pierdere de marfuri???
asta vreau sa stiu ce acopera in mod explicit 4551 ??? contul 117 sau mai am si alte posibilitati...va multumesc de intelegere



#2 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 26 October 2011 - 02:25 PM

Vezi postareacontabil_iasi, la 26 October 2011 - 01:38 PM, a spus:

am tot cautat si iar am cautat insa nu se explica nicaieri functionarea corecta a cotului 4551 (sau poate nu vad eu )
deci problema se pune in felul urmator...daca administratorul are un sold in acest cont el poate renunta la aceasta suma pentru a deveni venit cont758 si de a acoperi eventualele pierderi....
eu vin cu o alta intrebare acest cont4551....devenit cont 758 poate acoperi si o pierdere de marfuri???
asta vreau sa stiu ce acopera in mod explicit 4551 ??? contul 117 sau mai am si alte posibilitati...va multumesc de intelegere

Hai să-ncepem cu "pierderea de mărfuri". Se impută. Pur și simplu. Fie cu sau prin DECIZIE de imputare, fie pur și simplu facturând. Persoanei fizice (considerate pe just temei) vinovate. Sau facturând ... către sine. Că ... asociatul, administratorul, sunt vinovați de pierderea mărfii. Facturarea , desigur implică și colectarea de TVA. Conform Codului fiscal. Această factura este înregistrată după formula 461 (sau 455) = % (758, 4427)
Cât despre 4551, acesta este Contul curent al asociaților sau acționarilor, care se creditează cu sumele depuse de aceștia, fie acționari, fie asociați, sau/și cu dividendele distribuite, rămase neridicate, depuse în numele acționarilor ori asociaților , în cauză. Evidența se conduce pe analitice deschise pentru fiecare acționar sau asociat în parte.
Sumele depuse, cu care de fapt este creditată societatea, firma, de regulă, SE RESTITUIE deponenților.
Contul 4551 în cazuri speciale ar putea avea înregistrări în corespondență cu 758 (mai sus) sau cu 411 (4551 = 411 o factură încasată direct de un asociat, potrivit unei chitanțe de mâbnă sau declarații pe propria răspundere).
Ori în corespondență cu 401, adică plata unui furnizor efectuat de asociat, din buzunarul său, 401= 4551.
În cazurile în care deponenții, fie acționari sau asociați, RENUNȚĂ la restituirea sumei depuse pentru că VOR SĂ MAJOREZE CAPITALUL SOCIAL AL FIRMEI, atunci hotărând acesta potrivit actelor constitutive ale societății și cu respectarea legii, sumele în cauză se transferă în creditul contului 456, debitând contul 4551.
Și ulterior se face înregistrarea contabilă 456 = 1011, respectiv 1011 = 1012.
Deci ... nicăieri în cazul majorării capitalului ... nu intervin ... VENITURI, fie și cele de înregistrat în 758 !
În schimb, la lichidarea societății chiar ar fi cazul să fie, și probabil sunt venituri de înregistrat în 758.
Însă indicat ar fi ca acționarii/asociații să fie ultimii care au de primit bani!
Cât despre pierderi de acoperit, eu sunt de părere ca acționarii, asociații să facă o majorare de capital, care să acopere pierderile firmei, reportate și după redresarea firmei pot hotărâ o reducere, diminuare de capital, retrăgându-și în mod corespunzător o cotă parte din capitalul subscris și vărsat anterior!
P.S. Bibliografie OMFP nr.3055/2009 cu modificările la zi, precum și Ghidurile date în aplicare și de MFP și de CECCAR. Ca să nu mai spun de cărțile -cursurile-manualele diverșilor universitari! Fiecare cu drepturi de autor complete. Că-n materie de contabilitate nu există PLAGIAT! Totul este justificat cu documente primare. Potrivite!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 26 October 2011 - 02:29 PM




#3 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 November 2011 - 02:35 PM

Sa inteleg ca pentru acoperirea unei pierderi pot face 455=758?
Banuiesc ca aplic 16% la suma transferata la venituri.
Tva-ul nu cred ca are ce cauta in acest caz.
Am o creditare foarte mare si ma gandesc sa se acopere pierderile din aceste sune.
Este corect?



#4 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 03 November 2011 - 03:31 PM

Făcând înregisrarea 4551= 7582 sau 7588 cu suma pierderilor reportate (soldul debitor al contului 117) cu pierderile curente (soldul debitor al contului 121), majorat cu 16% , vă veţi asigura să aveţi PROFITURI BRUTE acoperitoare pentru compensarea pierderilor înregistrate deja.
Deci închizând contul 7582 sau 7588 = 121 veţi avea un profit brut potenţial acoperitor pentru pierderi chiar şi după constituirea impozitului pe profit datorat..
Dar, revin la ideea mea "fixă" , pentru situaţia în care pierderile sunt mari, deci şi 16% este o sumă consistentă şi mult mai mare decât taxele şi onorariile notariale şi la ORC ocazionate de legalizarea unei majorări de capital.
Deci este mai avantajos ca asociatul unic sau asociaţii să hotărească majorarea capitalului cu o sumă acoperitoare pentru pierderi.,
Înregistrările contabile sunt 4551= 456 constituirea , prezervarea sumei necesare majorării, respectiv 456 = 1011 sibscrierea sumei cu care se majorează capitalul , şi, în fine, 1011 = 1012 vărsarea sumei cu care s-a hotărât majorarea capitalului.
În acest fel în contul 1012 veţi avea un capital subscris şi vărsat SUFICIENT de mare , adică chiar acperitor pentru pierderile reportate regăsite ca sold debitor al contului 117, respectiv , după caz şi pentru pierderile exerciţiului curent, regăsite ca sold debitor al contului 121. Şi veţi mai avea un avantaj pe lângă faptul că şi capitalul total al firmei este pozitiv, şi anume că pierderile contabile care sunt recunoscute ca şi pierderi fiscale pot fi recuperate din profiturile ce se vor realiza în următorii ani.
Deci suma avansată acum pentru majorarea capitalului este, poate fi recâştigată ca atare în anii următori fără să fie diminuată, dijmuită de stat, cu impozitul pe profit sau/şi cu impozitul pe dividende!.

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 03 November 2011 - 03:36 PM




#5 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 November 2011 - 07:03 PM

Va multumesc mult domnule!
Suma este in jur de 14 miliarde, iar capitalul SOCIAL actual de 1000. Stiu ca nu pot face o majorare mai mare de 50% din capital.



#6 contabil_iasi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 November 2011 - 08:51 AM

buna ziua..va multumesc ca mi-ati acordat din timpul dumneavoastra pentru rezolvarea acestei probleme
de ce am intrebat de acest cont?pentru ca cum stim unii administratori considera propria curte "problemea mea" m-am confruntat cu urmatoarea problema:
treburile au mers cam asa...
nu a facut incasarile prin casa...s-au platit furnizorii si salariile si desigur ca acoperirea casei s-a facut cu creditarea administratorului
si m-am trezit cu un cont 371 de 140.000 lei ( cand eu de fapt am numai 30.000) si contul 4551 cu 67.000 lei
De aceea m-am gandit la acest "artificiu" deoarece firma are si ceva datorii la stat si daca va veni cineva in control va face probabil si un sechestru pe aceasta marfa...ori eu nu am in fapt aceasta marfa....
Ce ma sfatuiti pe langa acest "artificiu"??? multumesc anticipat



#7 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 04 November 2011 - 11:32 AM

contabil_iasi, Stefan Mares nu ti-a oferit un "artificiu" pt. contul 4551, ci ti-a explicat functionalitatea legala a contului.

In ceea ce priveste minusul marfii din gestiune, ai aici raspunsul dat tot de catre dansul:

Citeaza

Mares Stefan: Hai să-ncepem cu "pierderea de mărfuri". Se impută. Pur şi simplu. Fie cu sau prin DECIZIE de imputare, fie pur şi simplu facturând. Persoanei fizice (considerate pe just temei) vinovate. Sau facturând ... către sine. Că ... asociatul, administratorul, sunt vinovaţi de pierderea mărfii. Facturarea , desigur implică şi colectarea de TVA. Conform Codului fiscal. Această factura este înregistrată după formula 461 (sau 455) = % (758, 4427)


Citeaza

contabil_iasi...pentru ca cum stim unii administratori considera propria curte "problemea mea

Pe tine nu trebuie sa te intereseze ce considera unii administratori si nu ai nici obligatia, nici dreptul si nici cum sa transformi evaziunea fiscala intr-o actiune legala si chiar nu vad de ce cauti solutii si iti pui pielea la bataie pt. niste inconstienti, ca sa ma exprim elegant.
De patrimoniu raspunde administratorul si...punct. Daca nu a emis bonuri fiscale pt. marfa vanduta, s-a sustras colectarii de TVA, si-a diminuat profitul, are un minus de inventar la marfa de 110.000 lei si in plus a trebuit sa isi "umfle" artificial ct. 4551 pentru a acoperi soldul negativ din Casa, este problema lui si numai a lui.

Te sfatuiesc sa o lasi balta si sa ii explici clientului tau calea legala si consecintele nerespectarii ei; si anume ca nu exista alta solutie decat sa isi regleze soldul marfii prin inventarierea corecta, stabilirea minusului, a cauzelor si inregistrarea acestui minus in urma concluziilor inventarierii, astfel incat fapticul sa ajunga la nivelul real. Daca nu o face el, consecintele vor fi foarte grave in urma unui control, pentru ca nu trebuie sa ai cine stie ce ochi de vultur ca sa vezi ca in locatia respectiva nu exista marfa de aproape un miliar si jumatate, ci doar de 300 de miloane de lei vechi.

Dragilor :smile: , nu mai cautati solutii care nu exista, nu va ridica nimeni statuie, mai mult riscati sa pierdeti mult mai mult decat va puteti imagina.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 04 November 2011 - 11:35 AM

Dana




#8 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 04 November 2011 - 10:02 PM

Vezi postareaavdia, la 03 November 2011 - 07:03 PM, a spus:

Stiu ca nu pot face o majorare mai mare de 50% din capital.

De unde stii? S-au mai schimbat legile?! Eu am facut majorare de capital prin depunere numerar si/sau renuntare la datorii, de la 200lei la 54.000lei, 30.000lei etc.



#9 contabil_iasi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 November 2011 - 02:41 PM

va multumesc pentru raspunsuri



#10 anita.t

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 15 November 2011 - 03:29 PM

Buna ziua,
Si eu as vera sa fac majorare de capital cu suma aflata in contul 455 dar in OMFP 3055 contul 455 nu are corespondenta cu 456, a facut cineva de curand o astfel de majorare?



#11 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 15 November 2011 - 06:56 PM

Vezi postareaanita.t, la 15 November 2011 - 03:29 PM, a spus:

Buna ziua,
Si eu as vera sa fac majorare de capital cu suma aflata in contul 455 dar in OMFP 3055 contul 455 nu are corespondenta cu 456, a facut cineva de curand o astfel de majorare?

Faceţi "plata" către asociat(ţi) 455 = 5311 suma cu care vreţi să majoraţi capitalul, care se şi depune imediat în caserie , deci
5311 = 456.
Dacă cumva suma cu care vreţi sî majoraţi capitalul este mai mare de 5000 lei, atunci faceţi această operaţiune un număr de zile cu câte 5000 lei zilnic, până când transferaţi suma necesară majorării capitalului social de subscris şi de vărsat, din 455 în 456.
Şi iată că şi OMFP nr.3055/2009 va fi respectat.
Ad literam.
Întocmai.
O. K. ?!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 15 November 2011 - 06:58 PM




#12 anita.t

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 16 November 2011 - 08:10 AM

am inteles,
multumesc!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL