Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Registrul operatorilor intracomunitari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


- - - - -

Registrul operatorilor intracomunitari

contabilitate roi tva
134 replies to this topic

#81 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 August 2010 - 10:04 PM

Inscrierea in Registrul operatorilor intracomunitari poate fi solicitata oricand, dar sa fie anterioara efectuarii de operatiuni intracomunitare, astfel incat la data efectuarii acestor operatiuni persoana inregistrata in scopuri de TVA sa figureze in registru.
In cazul tau, pana la emiterea Deciziei de catre organul fiscal nu esti inscris in Registrul operatorilor intracomunitari, nu ai cod valid de TVA, nu poti folosi codul de TVA si daca efectuezi operatiuni intracomunitare esti amendat.
Art. I 158^2 alin. (14) din OUG 54/2010:
Persoanele care nu figureaza in Registrul operatorilor intracomunitari nu au un cod valabil de TVA pentru operatiuni intracomunitare, chiar daca acestea sunt inregistrate in scopuri de TVA conform art. 153 sau 153^1.



#82 taga

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 04 August 2010 - 09:37 AM

Vezi postareaclaudia020881, la Aug 3 2010, 08:17 PM, a spus:

buna ziua,

Cum ati procedat pana la urma pentru obtinerea cazierului judiciar in cazul in care un asociat este persoana fizica straina si acesta nu poate veni in Romania sa solicite cazierul judiciar? Se poate obtine cazierul de catre o alta persoana? De ce acte e nevoie?

Va multumesc.
Persoana fizica sau juridica straina isi dsemneaza un imputernicit. Imputernicirea se legalizeaza in tara de origine, apoi se trimite in Romania, se traduce, se legalizeaza si traducerea la notar, iar cu actul de identitate in original si cu imputernicirea, cel din Romania se prezinta personal la Politie. Acolo se mai face o cerere se platesc taxele aferente si se obtine cazierul.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 12 September 2010 - 11:35 AM
eliminare citare dubla




#83 mihaela r

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 20 August 2010 - 01:35 PM

buna ziua,
eu inca nu sunt lamurita cu cazierele necesare pentru acest registru.
Deci actionar unic al firmei din Romania care efectueaza operatiuni intracomunitara este o persoana juridica americana, administratorul este numit o persoana fizica romana. De ce am eu nevoie pentru a ma putea inscrie in registrul operatorilor intracomunitari.

Va multumesc!



#84 elenuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 10 September 2010 - 03:48 PM

Am o achizitie intracomunitara cu data de 20.07.2010 si receptionata in 03.08.2010(nota de transport).
Nu avem actele depuse la fisc ptr. ROI.
Dar din august nu am mai achizitionat nimic.
Exista vreo consecinta? - deoarece eu am facut receptia in august si declar acum in 15.09.2010.
Trebuia sa ma inscriu in ROI?



#85 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 September 2010 - 08:40 PM

Vezi postareaelenuta, la Sep 10 2010, 04:48 PM, a spus:

Am o achizitie intracomunitara cu data de 20.07.2010 si receptionata in 03.08.2010(nota de transport).
Nu avem actele depuse la fisc ptr. ROI.
Dar din august nu am mai achizitionat nimic.
Exista vreo consecinta? - deoarece eu am facut receptia in august si declar acum in 15.09.2010.
Trebuia sa ma inscriu in ROI?

Da trebuia sa va insrieti. Riscati o amenda.



#86 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2010 - 11:38 AM

elenuta,

o functie de cautare ai folosit si tu ca sa vezi ca exista deja 1 topic (daca nu chiar 2) pe tema Reg. Operatorilor Intracom. ?? uite aici, de ex : http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry230096
regulamentul acestui forum l-ai citit ca sa vezi ca nu ai voie sa deschizi topic nou daca exista unul similar ??

fara suparare, ai avertisment public pt nerespectarea regulamentului priv. postarea, cea mai usoara sanctiune.
la urmat. abatere iti voi restrictiona dreptul de a posta. :lnr (1):

topic mutat si unit !



#87 elenuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 13 September 2010 - 06:36 PM

Vezi postareaelenuta, la Sep 10 2010, 04:48 PM, a spus:

Am o achizitie intracomunitara cu data de 20.07.2010 si receptionata in 03.08.2010(nota de transport).
Nu avem actele depuse la fisc ptr. ROI.
Dar din august nu am mai achizitionat nimic.
Exista vreo consecinta? - deoarece eu am facut receptia in august si declar acum in 15.09.2010.
Trebuia sa ma inscriu in ROI?

1. Daca am facut achizitii in iulie si nu am depus actele pana la 30.07.2010 oricum primesc amenda?
2. Eu am inteles ca incepand cu 01.08.2010 sa nu mai fac achizitii daca nu sunt inscrisa.



#88 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 21 October 2010 - 07:59 PM

Circulara cu privire la Registrul operatorilor intracomunitari
http://www.mfinante....?pagina=infotva

„In cazul achizitiilor intracomunitare de servicii care au locul in Romania, conform art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, si sunt taxabile, realizate de o persoană impozabilă care nu este inregistrata în ROI, persoana nu va figura in VIES ca avand un cod valabil de TVA, chiar daca este inregistrata in scopuri de TVA conform art. 153 sau 1531. In aceste situatii, in principiu, prestatorul din alt stat membru va considera ca realizeaza operatiuni catre un beneficiar persoana neimpozabila, pentru care va aplica regulile privind locul prestarii corespunzatoare, care presupun de cele mai multe ori emiterea unei facturi cu TVA din statul prestatorului. Si in aceste situatii este posibil ca furnizorii sa nu verifice valabilitatea codului de TVA al beneficiarului de fiecare data si, in consecinta, sa emita facturi fara TVA.
In ceea ce priveste obligatiile ceiîi revin beneficiarului roman ca urmare a efectuarii unei achizitii intracomunitare de bunuri sau servicii, taxabile in Romania, indiferent daca a primit o factura cu sau fara TVA din alt stat membru, precizam ca acestea difera in functie de modul de inregistrare in scopuri de TVA, conform art. 153 sau art. 1531 din Codul fiscal.
Astfel, indiferent daca s-a inregistrat sau nu in ROI, pe langa respectarea regulilor stabilite de legislatia in domeniul TVA referitoare la determinarea locului prestarii/achizitiei intracomunitare, exigibilitate, cota aplicabila, baza impozabila, facturare, scutiri s.a., beneficiarul va avea si urmatoarele obligatii:
- daca este inregistrat in scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, va avea obligatia sa depuna decontul de TVA (formularul 300) prevazut la art. 1562 din Codul fiscal, in care sa inregistreze taxa pe valoarea adaugata aferenta achizitiilor intracomunitare de bunuri si servicii ca taxa colectata si deductibila, in limitele si in conditiile stabilite la art. 145 - 1471 conform prevederilor art. 157 alin. (2) din Codul fiscal si sa depuna declaratia recapitulativa (formularul 390) prevazuta la art. 1564 din Codul fiscal;

………………………….
In situatia in care furnizorul/prestatorul din alt stat membru a emis factura cu TVA din statul in care se considera ca a avut loc livrarea sau prestarea, aceasta va fi inclusa in baza de impozitare a TVA pentru achizitia intracomunitara de bunuri/servicii care are locul in Romania.



#89 cont-conta-ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 10 November 2010 - 11:42 AM

Am de intregistrat in ROI o firma care are asociati straini (firme si privati) si administratori straini. Oamenii nu au timp/chef sa vina in tara pentru hartogaraie. M-am scos :thumbup:

Sesizeaza cineva ca este pur si simplu absurd sa pui pe drumuri o firma straina (asociata intr-un SRL autohton), sa cheltui bani aiurea, din moment ce ea are deja un VAT european ?? La ce bun, cui ii foloseste asta ???

ok, pt cetatenii straini e de inteles ca trebuie cazier, dar pt firmele straine e o tampenie crasa, tipica tarii originale in care traim. Chiar nu stiu cum sa explic strainilor ca trebuie imputernicire, apostila Haga and stuff. Bani si timp irositi aiurea .......




#90 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 10 November 2010 - 01:47 PM

Buna dimineata si bine ai venit la bord!



#91 SMCE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 10 February 2011 - 12:18 AM

Prestez servicii in comunitatea europeana, adica merg si lucrez in UE pentru diverse firme.Firma mea este platitoare de TVA, dar toate facturile pe care le emit beneficiarului sunt fara TVA, deoarece sunt externe.
Intrebari:
1.Sunt obligat sa ma inscriu in ROI ?
2.Voi fi obligat sa emit pe viitor facturi cu TVA la extern?
3.Cum ar trebui sa decurga activitatea mea ca firma de cind cu infiintarea ROI?

Va multumesc anticipat!



#92 laura_maria87

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 April 2011 - 08:24 AM

Vezi postareabelvedere, la Aug 2 2010, 06:29 PM, a spus:

Sunt un I.I neplatitor de TVA in RO, dar cu nr. de TVA pentru achizitii intracomunitare.
Am depus actele pt. inscriere in baza de data al operatorilor de cam 2 saptamani.
Unde pot verifica daca apar sau nu in baza de data ?
Mersi

Am o rugaminte. In acelasi caz sunt si eu. I.I. neplatitor de tva in ro. Spune-mi, te rog, facturezi in continuare fara tva in romania, iar pe baza codul de tva intracomunitar, furnizorii din strainatate iti intocmesc factura de achizitii fara tva? As vrea sa ma inregistrez si eu, dar nu as vrea sa devin platitoare de tva in romania.
Iti multumesc anticipat.



#93 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 April 2011 - 09:09 PM

Prin inregistrarea in scopuri de TVA intracomunitar cf. art 153.1 CF nu devii platitor de TVA pentru operatiunile din Romania, ci doar pentru operatiunile intracomunitare= achizitii/livrari intracomunitare de bunuri, achizitii/livrari servicii intracomunitare.



#94 maram

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 May 2011 - 04:20 PM

Salutare,daca o I.I. are ca obiect de activitate,comert cu autoturisme (sub 3.5 to)platitio de tva in tara si vrea sa faca achizitii din EU,trebuie sa se inregistreze in registru operatorilor intracomunitari? http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/cool.gif



#95 elena666

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 28 November 2011 - 07:41 PM

Buna seara!
Am o firma de transport marfuri CAEN 4941 nou infiintata care detine licenta transport internationala, nu reusesc sa o inscriu ca platitoare de tva pentru ca nu desfasoara activitati economice la sediul social. Intrebarea este daca pot sa ma inscriu in registrul operatorilor intracomunitar, sau daca pot efectua servicii de transport in UE fara a fi inscrisa in ROI?
Va multumesc.



#96 elena666

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 28 November 2011 - 07:50 PM

Buna seara!
Firma nou infiintata CAEN 4941- Transport marfuri, nu gasesc solutia sa o inregistrez ca platitoare de TVA. Daca nu este inregistrata ca platitoare de TVA se poate inregistra in ROI - registrul operatorilor intracomunitari.
Licenta de transport este internationala, nu stiu daca poate efectua servicii in UE, daca nu este inregistrata in ROI.
Multumesc



#97 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 29 November 2011 - 02:35 PM

Vezi postareaelena666, la 28 November 2011 - 07:41 PM, a spus:

Buna seara!
Am o firma de transport marfuri CAEN 4941 nou infiintata care detine licenta transport internationala, nu reusesc sa o inscriu ca platitoare de tva pentru ca nu desfasoara activitati economice la sediul social. Intrebarea este daca pot sa ma inscriu in registrul operatorilor intracomunitar, sau daca pot efectua servicii de transport in UE fara a fi inscrisa in ROI?
Va multumesc.
nu poti efectua servicii de transport in UE fara sa fi inscris in ROI.



#98 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 01 December 2011 - 09:50 AM

Cum adica nu desfasoara activitati economice la sediul social?(cine a stabilit asta?).



#99 Mastara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 December 2011 - 04:51 PM

Buna ziua!
Eu sunt PFA neplatitor de TVA si am efectuat niste servicii (instructor ateliere de creatie) in cadrul unui proiect european de rezidenta artistica in Franta. Am aflat de la ANAF (pentru ca francezii nu mi-au cerut nimic, am lucrat cu o primarie) ca ar fi trebuit sa ma inregistrez in registrul operatorior intracomunitari in vedere platii de TVA inainte de a pleca din tara (declaratiile 091 si 095), pentru ca am nevoie de un numar de inregistrare ca sa pot emite factura. Lucru care m-a dezorientat complet (mai ales ca m-au amenintat si cu o amenda)...
...asadar, despre ce e vorba? ce trebuie sa fac - as intreba si de ce, dar nu stiu daca are rost :)
Si ce e cu decontul 390 despre care mi-au pomenit in fuga?
Multumesc mult!



#100 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 06 December 2011 - 03:06 PM

Pfa-urile (ca si societatile) care doresc sa presteze servicii intracomunitare au obligatia de a se inregistra mai intai in registrul operatorilor intracomunitari. Daca sunteti neplatitor de tva va inregistrati ca platitor doar pentru operatiunile intracomunitare (pentru operatiunile pe care le desfasurati in tara ramaneti neplatitor pana la atingerea plafonului). Cu codul fiscal de tva emis pentru operatiunile intracomunitare mergeti si va inregistrati in registrul operatorilor intracomunitari (impreuna cu cazier judiciar). Dupa emiterea deciziei de inregistrare in ROI comunicati partenerului ue codul dumneavoastra de tva, prestati servicii, emiteti facturi, intocmiti decont special de tva si declaratia 390 (termenul lor de depunere este 25 a lunii urmatoare facturarii).






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL