Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
data incetare CIM, in Revisal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


data incetare CIM, in Revisal


25 replies to this topic

#1 elamoldovan12

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 02 December 2011 - 06:24 PM

Poate ma lumineaza si pe mine cineva. Am desfacut un contract de munca in Revisal. Am dat "Incetare contract", data incetare 02.12.2011 si l-am transmis in 02.12.2011. Nici nu stiu exact daca e corect. Intrebarea mea este daca eu trebuie sa pontez persoana respectiva pe data de 02.12.2011 (01.12 find zi libera nationala) sau ultima zi de lucru este 30.11.2011.



#2 kid_sim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 21 December 2011 - 02:24 PM

Vezi postareaelamoldovan12, la 02 December 2011 - 06:24 PM, a spus:

Poate ma lumineaza si pe mine cineva. Am desfacut un contract de munca in Revisal. Am dat "Incetare contract", data incetare 02.12.2011 si l-am transmis in 02.12.2011. Nici nu stiu exact daca e corect. Intrebarea mea este daca eu trebuie sa pontez persoana respectiva pe data de 02.12.2011 (01.12 find zi libera nationala) sau ultima zi de lucru este 30.11.2011.

Revisal corect. Ultima zi lucrata in firma este ziua anterioara datei deciziei de incetare a cim, deci 1.12.2011 (zi libera nationala), deci ultima zi pontata este 30.11.2011.




#3 Contahld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 22 December 2011 - 10:30 AM

Buna ziua,
As dori sa intocmesc actele aditionale privind modificarea salariului minim de la 670 la 700 lei incepand cu 01.01.2012 dar nu stiu cand sa le operez si sa le trimit in revisal. Trebuie sa trimit modificarea acum in decembrie sau pot sa las in primele zile din ianuarie?



#4 bogdan_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 22 December 2011 - 11:11 AM

Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)-g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.

Art. 3. -
(1) Registrul se intocmeste in forma electronica.
(2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:

a) elementele de identificare a tuturor salariatilor: numele, prenumele, codul numeric personal - CNP, cetatenia si tara de provenienta - Uniunea Europeana - UE, non-UE, Spatiul Economic European - SEE;
b) data angajarii;
c) perioada detasarii si denumirea angajatorului la care se face detasarea;
d) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii Ocupatiilor din Romania (COR) sau altor acte normative;
e) tipul contractului individual de munca;
f) durata normala a timpului de munca si repartizarea acestuia;
g) salariul, sporurile si cuantumul acestora;
h) perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale;
i) data incetarii contractului individual de munca.





#5 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 26 December 2011 - 12:39 PM

Buna ziua!
As vrea sa stiu daca se mai depune revisal in cazul in care expira un contract de munca pe perioada determinata. Angajatului respectiv ii expira contractul pe data de 9.01.2012. Va multumesc!
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#6 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 December 2011 - 09:17 PM

se depune la incheierea cim (inaintea inceperii activitatii si in ziua plecarii-decizie de desfacere)



#7 Contahld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 02 February 2012 - 10:35 AM

Buna ziua,
Am o decizie de incetare a CIM ultima zi lucrata 02.02.2012, data incetarii 03.02.2012. Are ceva daca o inregistrez in revisal azi 02.02.2012 mentionand data incetarii 03.02.2012 sau sa astept pana maine 03.02.2012?



#8 Dana Dobrota

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2012 - 11:21 AM

Buna ziua,

Ma confrunt cu o greseala destul de mare in Revisal si nu stiu cum sa rezolv aceasta situatie
Am contracte de munca incetate in Revisal, in versiunea 5.0.6, care la vremea respectiva, data de incetare era ultima zi in care angajatul a venit la munca si a fost platit. Acuma in versiunea noua 5.0.8, intamplator, am descoperit ca nu mai e asa, data de incetare este cu o zi inainte. Stie cineva ce ar trebui sa fac ca sa reglez aceasta situatie, tinand cont ca hartiile au fost facute? ce se intampla in cazul in care ultima zi de lucru efectiv a angajatului a fost vinerea si el de luni a inceput la celalat angajator?

Multumesc anticipat,
Dana



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2012 - 12:18 PM

Dana, :smile:

Data de incetare corecta este prima zi din care salariatul nu a mai venit la serviciu. In ultima zi in care a venit si a foat platit CIM era in vigoare si a produs toate efectele proprii unui CIM in functiune.

Corecteaza, in decizia de incetare, data incetarii si fa corectiile si in Revisal. Faptul ca salariatul apare pontat si platit in acea ultima zi de lucru iti da baza pt aceste operatiuni.

Numai bine.



#10 lili-ana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 04 October 2012 - 07:27 AM

In fapt, am un contract de medic- suspendat pe perioada mandatului de director medical si un contract (inregistrat in Revisal) pe functia de director medical. Cum activez contractul suspendat la revenirea pe functia de medic daca eu pe acesta nu-l am in Revisal. Ii intocmesc alt contract la data revenirii pe functia de medic?



#11 Cosmino

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 October 2012 - 10:59 AM

Nu este nici o problema, se poate inregistra inainte. Sa nu se faca dupa incetare.



#12 ssmsvc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 January 2013 - 11:55 AM

În data de 27.12.2012 s-a depus prin revisal incetarea unui contract de munca cu data de 31.12.2012.Problema este ca la aceasta data persoana respectiva si-a dat demisia cu preaviz, in mod normal contactul ar fi trebuit incheiat la sfarsitul lunii ianuarie 2013 o data cu ultima zi de preaviz, dar din gresala raportul a fost trimis, contactul fiind inregistrat ca incheiat cu data de 31.12.2012. Cum pot corecta aceasta gresala? pot reactiva din nou contactul persoanei respective cu data de 01.01.2013 desi suntem in data de 29.01.2013, urmanda sa-l inchid in data de 31.01.2013.??
Va multumesc



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2013 - 01:25 PM

n-am inteles f bine cum stau lucrurile, asa ca iti dau 2 variante :

- daca salariatul nu a mai venit la serviciu in ian. 2013 si CIM a fost inchis cu data de 31.12.2012, atunci raportarea in Revisal e corecta ca data si va trebui doar sa faceti (la firma) o nota prin care angajatorul renunta partial la preaviz (are voie sa renunte).
Codul muncii, art 81, (7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.

- daca salariatul a venit la serviciu pana la sf. lunii ian. 2013 si CIM a fost inchis gresit, atunci trebuie sa refaci decizia de inchidere CIM si sa mai trimiti o data Revisal pt. per. dec. 2012-ian. 2013 cu datele corecte (sau numai dec. 2012 daca nu ai oper. in ian. 2013), caz in care sistemul preia ultimele date pe care le raportezi (ca si cum ar fi raportare rectificativa) si le suprascrie peste cele anterioare, astfel ca daca o sa te uiti in datele salariatului o sa vezi ca apar asa cum ai facut ultima raportare .
iti spun astea din proprie experienta - anul trecut (2012) am avut caz de raportare gresita in Revisal a unor modificari la un CIM si am rezolvat-o asa dupa cateva luni bune de la raportarea initiala ! :smile:
desigur ca s-ar putea lasa cu amenda pt raportare date gresite, dar s-ar putea sa fie doar un avertisment pt ca firma a corectat singura.



#14 stoiansimona

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 30 January 2013 - 12:59 PM

Multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns,
lucrurile s-au petrecut cam asa:
salariatul a venit si in luna ianuarie 2013 (in preaviz ) desi eu initial am crezut ca preavizul s-a inchiat la data de 31.12 2012(lipsa de comunicare) , ca dovada ca i-am incheiat contractul in revisal si l-am si transmis .
Ieri(29.01) i-am reactivat contractul cu data de 01.01.2013, l-am transmis prin revisal ,apoi l-am si inchis cu data de 28.01.2013 si evident l-am transmis din nou la Itm. sper ca totul sa fie ok si sa nu primesc amenda tinand cont ca suntem la prima abatere .

O zi buna
Simona



#15 danniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 February 2013 - 11:10 AM

Buna ziua,am si eu o modificare de salariu si timp de lucru...e corect sa fac Act.aditional....sau trebui sa inchid contractul de munca cu 8 ore si sa fac altul cu 4 ore?am facut modificarea asta anul trecut....daca nu am facut bine ce pot face acum?Multumesc



#16 bogdan_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 18 February 2013 - 12:45 PM

Modificarea duratei normale a timpului de munca se face prin act aditional si se inregistreaza in ReviSal cel tarziu in ziua anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare. Tot prin acelasi act aditional ii modificati si salariul.



#17 Raluca Oltean

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 March 2013 - 11:20 AM

Buna ziua,

Eu am facut o mare prostie. Angajatul a fost lichidat in data de 01.11.2012, dar in declaratiile depuse de catre contabil apare lichidat din 12 nov. Problema este urmatoarea, persoaana respectiva avea contract pe perioada determinata, pana la 30.10.2012 si automat ar fi trebuit sa fie transmisa in revisal modificarea cu prelungirea de CIM.(daca ar fi avut contractul valabil pe o perioada mai lunga, nu era problema, ii faceam direct modificare incetare contract, asa, a trebuit sa il activez) Acest lucru a fost facut zilele acestea, cand mi-am dat seama de greseala. Am reactivat CIM-ul si l-am modificat, facand prelungire pana la data de 11 nov, ca din 12 nov sa se poata face incetarea. Nu stiu cat de legal este ceea ce am facut si ma sperie ideea.

Va multumesc!



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2013 - 12:13 PM

n-am inteles bine daca a fost o eroare a contabilului sau salariatului chiar i s-a prelungit CIM cu inca 11 zile si tu nu ai stiut de asta.

daca a fost o eroare a contabilului, atunci - dupa parerea mea - el trebuia sa-si refaca decl., nu tu CIM-ul respectiv + Revisal.
acum e tarziu, insa daca ai preferat sa preiei tu greseala contabilului va trebui sa fii sigura ca nu vei suporta si amenda care e posibil sa insoteasca aceasta raportare cu intarziere a modificarilor aduse CIM-ului resp.

nu mai spun ca trebuia sa-l si platiti pe cel care v-a fost angajat inca 11 zile din nov. ... dar presupun ca asta s-a facut fiindca pe baza statelor de plata se face D112.



#19 Raluca Oltean

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 March 2013 - 12:50 PM

Ce se mai poate face in acest caz? Ieri am reactivat CIM-ul, pentru a-l modifica, acesta era valabil pana la sf. lui oct, l-am prelungit pana in 11 nov si am facut incetarea din 12 nov, conform declaratiilor facute de catre contabil.



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2013 - 10:47 PM

dar si tu, draga de tine, ne intrebi dupa ce-o "comiti" ... cand puteai f bine sa ne intrebi inainte ... :sad:

acum nu mai conteaza, dar corect este ca fiecare sa-si repare greselile, nu sa puna beleaua in carca altcuiva.
prin urmare, parerea mea e sa anulezi raportarea aceea in Revisal (sincer, in clipa asta nu-mi dau seama cum ai putea-o face), iar contabilul sa-si faca rectificative la decl. DACA salariatul chiar nu a mai venit la serviciu incepand cu 1 nov.

in Revisal, la ora asta ma gandesc c-ai putea anula inreg. aceea modificand data incetarii CIM-ului activat, adica trecand-o cu 01.11.2012 ceea ce ar insemna ca s-a inchis in ziua in care s-a reactivat.

pana la un control va trebui sa gasesti o expl. plauzibila pt aceste "manevre".
o sa ma gandesc si eu la una care sa spuna adevarul (obligatoriu), dar intr-un mod mai bland ca sa scapi, eventual, numai cu avertisment.

:smile:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL