Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Proiect OUG care modifică Codul Fiscal - 02.12.2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Proiect OUG care modifică Codul Fiscal - 02.12.2011

34 replies to this topic

#21 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 22 December 2011 - 06:30 PM

mutual, esti incredibil! Jos palaria pentru ceea ce ai scris, pare a fi esenta ultimilor 22 de ani de "administratie democratica".



#22 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 23 December 2011 - 03:06 PM

Va multumesc pentru aprecieri, eu am incropit cele cateva randuri dintr-o suparare si experienta de viata neplacuta legata de cateva PFA la care am intocmit ceva evidente primare.

Forumul este apolitic si ce am scris este politic si nici nu este strict pe tema.

Forma de organizare PFA este o solutie excelenta pentru tarile democratice: se evita impovararea administratiei cu obligatii de plata sociale pe termen mediu si lung (pensii, somaj, sanatate), stimuleaza initiativa si responsabilitatea individuala, castigul este direct proportional cu munca, norocul, inteligenta si calificarea dobandita, oamenii de rand devin cu adevarat cetateni, banii castigati direct si nu de la patron, ii determina sa fie interesati ce face statul cu partea care oricum trebuie platita ca impozite si taxe, bunul renume si corectitudinea de zi cu zi sunt o conditie sa supravietuiesti ca persoana independenta, s.a.m.d.

In SUA un fel de PFA au fost in garaj Steve Jobs sau Bill Gates, in camera de camin de student proprietarii de la Google, Facebook, dar puteti gasi pe net ce se intampla in Europa in Germania, Franta, Italia, Spania, Turcia si cati cetateni sunt persoane cu miniafaceri, platesc un forfetar rezonabil si singura grija a lor este sa gaseasca clienti si sa-i incaseze.

Mie imi place PFA pentru ca este cea mai buna contrapondere stapanirii multinationalelor (si aici includ marile banci), care sunt un pericol social si umanitar extraordinar.

Va doresc un Craciun Fericit si La Multi Ani !




#23 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 25 December 2011 - 03:36 AM

Mutual, sunt de acord cu tine, ai punctat excelent multe aspecte. Din pacate foarte multe micro. au fost desfintate cu impozitul minim (si nu este adevarat ceea ce spun spun EI, ca s-au desfiintat firmele "in plus", am lucrat cu firme mici, dar cu oameni seriosi si care au tras din greu, nu cu spagari si... s-au desfiintat, nu au mai rezistat fiscalitatii excesive si abuzive, ramanand cu multe datorii si probleme, din pacate... ), acum vor sa distruga si PFA-urile . Ce/cine mai urmeaza??? Am impresia ca suntem, din pacate, un popor masochist.
Sa speram ca ma insel!
Numai bine va doresc!

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 25 December 2011 - 03:36 AM

Dana




#24 Voicu Rogojan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 25 December 2011 - 04:28 PM

Va reamintesc ca asta nu e prima incercare de a impune impozitarea CAS (31,3% din venitul net) la PFA.

Prima incercare a fost in Ianuarie 2010, in proiectul legii pensiilor. A doua incercre a fost esecul OUG nr.58/2010, daca tineti minte, ce a fost abrogata dupa 2 luni.

Asta este a 3a, iar s-a putea sa nu se aprobe.

In alta ordine de idei, proiectul acestei ordonante s-a aflat pe agenda de lucru a guvernului din 22.12.2011:
http://www.gov.ro/in..._l1a115495.html
http://www.gov.ro/gu..._l1a115497.html

Nu pare sa fi fost aprobata pana acum.

Furthermore, a fost publicat si proiectul de hotarare de guvern privind NORMELE METODOLOGICE de aplicare a acestui proiect de OUG:

http://discutii.mfin..._HG571_9dec.pdf

Iar in norme nu apare nicaieri acel punct 97 cu CAS-ul la PFA.

Mai mult, acel proiect de OUG nu abroga decat prevederile OUG NR. 58/2010 (care a fost abrogata de 1 an prin OUG 82/2010) , si nu articolele din legea pensiilor - L263/2010, ce reglementeza plata CAS-ului de catre PFA-uri , si nici articolele din legea sanatatii, ce reglementeaza CASS-urile pt PFA.

Ca urmare, acest proiect de OUG nici macar nu poate fi aplicat.



#25 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 December 2011 - 04:22 PM

Modificarile au fost aprobate ieri in sedinta de guvern; pentru PFA-uri:
"O altă modificare constă în preluarea contribuţiilor sociale şi a contribuţiilor sociale de sănătate la ANAF pentru persoanele fizice autorizate şi cei care obţin venituri independente. “Până acum, aceste persoane trebuiau să meargă la ANAF să plătească impozitul pe venit, iar contribuţiile sociale la Casa de Pensii şi Casa de Sănătate. Din 2012, aceste persoane vor plăti aceste obligaţii numai la ANAF. Este o simplificare - persoanele nu mai fac atâtea drumuri”, a afirmat ministrul Finanţelor.
Tot în scopul simplificării administrării fiscale, s-a stabilit ca persoanele fizice sau persoane juridice care realizează o cifră de afaceri sub 35.000 de euro şi sunt plătitoare de TVA, să aibă posibilitatea să solicite anularea obligaţiei de a mai fi plătitori de TVA."
Emitent: Guvernul Romaniei – Biroul de presa
Data: 27.12.2011



#26 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 28 December 2011 - 05:08 PM

Vezi postareaVoicu Rogojan, la 25 December 2011 - 04:28 PM, a spus:

Furthermore, a fost publicat si proiectul de hotarare de guvern privind NORMELE METODOLOGICE de aplicare a acestui proiect de OUG:

http://discutii.mfin..._HG571_9dec.pdf

Iar in norme nu apare nicaieri acel punct 97 cu CAS-ul la PFA.

M-au uitat peste textul OG nr. 30/2011 din 28.12.2011 prin care s-a modificat codul fiscal (așa cum este publicat la http://www.avocatnet...lui-fiscal.html - în altă parte nu am găsit deocamdată documentul). Articolele prin care se intenționa extinderea aplicării cotei de 31,3% CAS la tot venitul net al persoanelor care obțin venituri din activități independente NU SE AFLĂ în ordonanță.

Ceea ce înseamnă că vom plăti contribuția la pensii după regulile vechi: baza de impozitare pentru CAS rămănând o sumă aleasă de PFA, dar nu mai mică de 35% din salariul mediu brut folosit la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale (dacă nu greșesc acesta este de 2117 lei pentru 2012). Făcând un mic calcul rezultă că suma minimă de achitat va fi de 232 lei/lună.



#27 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 29 December 2011 - 08:37 AM

Da, cred că am încurcat borcanele! Pe site-ul celor de la avocatnet.ro a fost publicată, la 28.12.2011, ordonanața guvernului nr. 30. Eu am considerat că este vorba de ordonanța care a fost aprobată de guvern în ședința ținută cu o seară înainte (adică la 27.12.2011). Astăzi însă am făcut o mică investigația și am descoperit că OG nr. 30 a fost publicată în monitorul oficial la data de 02.09.2011! Așa că am tras concluzii pripite în postarea de mai sus.

În concluzie: agricultura este în pom, iar pomu'n aer! Cine are textul ordonanței recent adoptate de guvern?



#28 Voicu Rogojan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 29 December 2011 - 04:12 PM

Vezi postareaVital, la 29 December 2011 - 08:37 AM, a spus:

Da, cred că am încurcat borcanele! Pe site-ul celor de la avocatnet.ro a fost publicată, la 28.12.2011, ordonanața guvernului nr. 30. Eu am considerat că este vorba de ordonanța care a fost aprobată de guvern în ședința ținută cu o seară înainte (adică la 27.12.2011). Astăzi însă am făcut o mică investigația și am descoperit că OG nr. 30 a fost publicată în monitorul oficial la data de 02.09.2011! Așa că am tras concluzii pripite în postarea de mai sus.

În concluzie: agricultura este în pom, iar pomu'n aer! Cine are textul ordonanței recent adoptate de guvern?

Salut,

OUG a fost aprobata, dar nu stim in ce forma. Nicaieri nu se mentioneaza despre schimbarea bazei de calcul la PFA. Mai mult, presa nu a scris absolut nimic despre asta.

Textul final o sa il vedem in Monitorul Oficial zilele acestea.



#29 Voicu Rogojan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 29 December 2011 - 11:04 PM

ANUNT IMPORTANT! Normele de venit pentru IT au fost reintoduse.
Verifiati www.monitoruloficial.ro , din 29.12.2011, Partea a I-a M. Of. Partea I nr. 931 29 Decembrie 2011
Pagina nr.15



#30 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 30 December 2011 - 10:45 AM

Vezi postareaVoicu Rogojan, la 29 December 2011 - 11:04 PM, a spus:

ANUNT IMPORTANT! Normele de venit pentru IT au fost reintoduse.
Verifiati www.monitoruloficial.ro , din 29.12.2011, Partea a I-a M. Of. Partea I nr. 931 29 Decembrie 2011
Pagina nr.15

Da, serviciile de informatică au fost reintroduse în nomenclator. Însă au menționat doar următoarele coduri CAEN:
- 6202 Activitati de consultanta in tehnologia informatiei
- 6203 Activitati de management (gestiune si exploatare) a mijloacelor de calcul


Lipsesc coduri CAEN care se referă la munca propriu-zisă a programatorului:
- 6201 Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat client)
- 6209 Alte activitati de servicii privind tehnologia informatiei

Ceea ce înseamnă că în acest moment suntem practic la cheremul administrațiilor financiare județene (pentru că acestea au posibilitatea să introducă codurile CAEN care lipsesc în ordinul ministrului de finanțe).



#31 thanandar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 30 December 2011 - 11:53 AM

Vezi postareaVital, la 30 December 2011 - 10:45 AM, a spus:

Vezi postareaVoicu Rogojan, la 29 December 2011 - 11:04 PM, a spus:

ANUNT IMPORTANT! Normele de venit pentru IT au fost reintoduse.
Verifiati www.monitoruloficial.ro , din 29.12.2011, Partea a I-a M. Of. Partea I nr. 931 29 Decembrie 2011
Pagina nr.15

Da, serviciile de informatică au fost reintroduse în nomenclator. Însă au menționat doar următoarele coduri CAEN:
- 6202 Activitati de consultanta in tehnologia informatiei
- 6203 Activitati de management (gestiune si exploatare) a mijloacelor de calcul


Lipsesc coduri CAEN care se referă la munca propriu-zisă a programatorului:
- 6201 Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat client)
- 6209 Alte activitati de servicii privind tehnologia informatiei

Ceea ce înseamnă că în acest moment suntem practic la cheremul administrațiilor financiare județene (pentru că acestea au posibilitatea să introducă codurile CAEN care lipsesc în ordinul ministrului de finanțe).

Salut. daca am caen 6201 princ si 6202 secundar pot sa raman la norma in 2012 daca fac contracte care privesc 6202 ? sau tre sa merg la reg comertului si sa modific 6202 principal ?



#32 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 30 December 2011 - 02:29 PM

"Activitatea de care vorbim este considerata purtatoare de drepturi (patrimoniale si nepatrimoniale) de proprietate intelectuala si tot ce tine de IPR nu poate face face obiectul unui PFA cu norma de venit...problema vine din Legea 8/1996 si din directiva europeana care asimileaza din punctul de vedere al proprietatii intelectuale productia de soft cu creatia literara."

Mai multe gasiti pe
http://economie.hotn...i-finantele.htm

(e un comentariu chiar sub articol, selectat de moderator)



#33 thanandar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 30 December 2011 - 02:44 PM

Vezi postareakmkz, la 30 December 2011 - 02:29 PM, a spus:

"Activitatea de care vorbim este considerata purtatoare de drepturi (patrimoniale si nepatrimoniale) de proprietate intelectuala si tot ce tine de IPR nu poate face face obiectul unui PFA cu norma de venit...problema vine din Legea 8/1996 si din directiva europeana care asimileaza din punctul de vedere al proprietatii intelectuale productia de soft cu creatia literara."

Mai multe gasiti pe
http://economie.hotn...i-finantele.htm

(e un comentariu chiar sub articol, selectat de moderator)

am citit, dar se pare ca nu au rezolvat nimic.

pana la urma daca schimb pe 6202 o sameraga la norma ? asa pare dupa ultimele stiri.
Are cineva idee cam ce trebuie pt schimbare cod caen ? si cat dureaza ? Banuiesc ca trebuie facuta modificarea in primele zile ale lui 201 altfel se trece automat in sist real.



#34 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 30 December 2011 - 04:19 PM

Am reușit, în sfârșit, să arunc un ochi peste textul ordonanței de urgeță nr 125 care modifică codul fiscal (monitor oficial nr 938/30.12.2011). Persoanele fizice autorizate vor plăti CAS 31,3% la venitul declarat (care nu poate fi mai mic de 35% din caștigul mediu salarial utilizat la fundamendarea bugetului asigurărilor sociale).



#35 Voicu Rogojan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 30 December 2011 - 04:57 PM

Am verificat pe www.monitoruloficial.ro

Vom plati 31,3% din VENITUL DECLARAT (care e 35% din venitul mediu brut folosit la funamentarea bugetului asigurarilor sociale, in jur de 2100-2200 RON), deci platim inainte.

ATENTIE!!! La calculul CASS, cheltuielile cu CAS / CASS sunt NEDEDUCTIBILE!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL