Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Exercitarea a doua profesii liberale concomitent - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Exercitarea a doua profesii liberale concomitent

profesii liberale
10 replies to this topic

#1 Zorraide

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 06 January 2012 - 04:11 AM

Buna ziua,


Incerc de ceva vreme sa gasesc raspuns la urmatoarea situatie :

Daca doresc sa obtin venituri din doua sau chiar trei profesii liberale in acelasi timp - sa zicem traducator (pentru care deja am documentele aferente de la Min Justitiei) iar in cursul acestui an voi dobandi si calitatea de contabil expert (membru CECCAR) precum si auditor financiar (membru CAFR) cum trebuie sa procedez?


Intrucat am inteles ca trebuie pentru o profesie liberala sa merg doar la Finante si sa ma inregistrez folosind formularul 070 cum procedez? Pe acest formular se poate trece doar o profesie liberala (cod CAEN aferent) din cate am observat. Mentionez ca ideea ar fi sa nu ma complic cu infiintarea unui SRL.

Mi se pare normal sa pot obtine venituri din oricate profesii liberale doresc in acelasi timp din moment ce am depus eforturi destul de mari pentru a obtine aceasta calitatea de traducator, respectiv pentru a face parte din CECCAR si CAFR.


M-ar interesa in special raspunsuri de la persoane care s-au mai confruntat cu asa ceva. Desigur, orice raspuns este binevenit.

Multumesc.



#2 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 06 January 2012 - 09:53 PM

Iti recomand sincer sa infiintezi un "srl" cu cel putin 2 asociati, nu este o complicatie mai mare decat "pfa". De preferat, sa respecti pentru inceput cerintele CECCAR si CAFR ca sa o poti inregistra in tablourile aferente, urmand sa completezi obiectul de activitate si cu alte servicii.




#3 Zorraide

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 07 January 2012 - 12:26 AM

Multumesc de raspuns.

Ideea e ca la aceste organisme cotizatiile anuale pentru SRL din cate am inteles ar fi mai mari decat pentru persoana fizica si bineinteles as vrea sa profit de acest lucru daca se poate.



#4 ali_deia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 January 2012 - 11:14 PM

Vezi postareaZorraide, la 07 January 2012 - 12:26 AM, a spus:

Multumesc de raspuns.

Ideea e ca la aceste organisme cotizatiile anuale pentru SRL din cate am inteles ar fi mai mari decat pentru persoana fizica si bineinteles as vrea sa profit de acest lucru daca se poate.

Pentru expert contabil, la un SRL daca sunteti 2 sau mai multi asociati se imparte suma, stampila este pe societate si nu pe persoana fizica in statut treceti toate codurile CAEN agreate de CECCAR, nu stiu pentru CAFR
Pentru PFA (Cabinet) nu stii astazi ce se modifica maine :smile:
Oricum este mai avantajos chiar si pentru un singur asociat
Succes !

Aceasta postare a fost editata de ali_deia: 07 January 2012 - 11:16 PM




#5 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 07 January 2012 - 11:55 PM

la ceccar se plateste taxa pt societate si taxa pt actionari persoane fizice (la Dolj e 880 srl +440 pf actionar)



#6 ali_deia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 January 2012 - 09:40 PM

Vezi postareamihaela_cva, la 07 January 2012 - 11:55 PM, a spus:

la ceccar se plateste taxa pt societate si taxa pt actionari persoane fizice (la Dolj e 880 srl +440 pf actionar)
sau modificat
Cotizatii fixe unice pe tara Decizia 11/266 din 21.10.2011
- 400 lei pentru experţi contabili activi;
- 350 lei pentru contabili autorizaţi activi
- 800 lei pentru societăţile de expertiză şi de contabilitate



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 January 2012 - 07:54 PM

Vezi postareaZorraide, la 07 January 2012 - 12:26 AM, a spus:

Ideea e ca la aceste organisme cotizatiile anuale pentru SRL din cate am inteles ar fi mai mari decat pentru persoana fizica si bineinteles as vrea sa profit de acest lucru daca se poate.
Ai dreptate, este mai avantajos ca persoana fizica, dar atentie la completarea Declaratiei pentru veniturile realizate in Romania-formular 200
http://static.anaf.r...0_2012ian09.pdf
Codul fiscal
ART. 46 Definirea veniturilor din activitati independente
(1) Veniturile din activitati independente cuprind veniturile comerciale, veniturile din profesii libere si veniturile din drepturi de proprietate intelectuala, realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere, inclusiv din activitati adiacente.



#8 Zorraide

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 January 2012 - 09:43 PM

Multumesc mult pentru raspunsuri tuturor :biggrin:



#9 Zorraide

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 11 January 2012 - 09:03 AM

Am mai cautat informatii si in continuare sunt interesata de exercitarea in sistem de persoana fizica a celor 3 profesii liberale.



Ideea e ca din 2011 nu ma mai pot inregistra ca PFA (la ORC si fisc) ci doar ca persoana fizica (doar la fisc) in ceea ce priveste profesiile liberale - traducator autorizat, contabil expert, auditor financiar etc.



Daca ma inregistrez ca persoana fizica deci la fisc, pe formunlarul 070 pe care trebuie sa il depun ca sa fac acest lucru (pt constituirea persoanei fizice), pot trece din cate vad doar un CAEN si un singur document in baza caruia exercit profesia libera (autorizatie Min Justitiei pentru traducator, carnet membru CECCAR sau carnet membru CAFR in cazurile de mai sus). Deci nu pot trece 3 CAEN-uri.



Din cate am citit, pentru cele 3 profesii nu exista incompatibilitati pentru a nu le putea profesa concomitent.



In conditiile astea, oare cum pot profesa, inregistra venituri si declara aceste venituri aferente acestor 3 profesii ca si persoana fizica?



1.Sa pun 3 coduri CAEN pe formularul de persoana fizica nu am unde pe acel formular, cum am explicat mai sus. :-)


2.Legea nu ma lasa sa am pe numele meu ca persoana fizica decat un PFA sau o "persoana fizica" sa ii zic asa, nu mai multe.


3.PFA nu am voie sa imi fac ca sunt profesii liberale si nu imi primeste dosarul la ORC-am citit mai multe cazuri ca au fost refuzati la ORC cei cu profesii liberale ce doreau infiintarea de PFA.


4.SRL vreau sa evit sa imi fac, prefer solutia mai simpla a persoanei fizice. Un punct in minus pentru SRL este ca sunt mai multe declaratii si acte de intocmit pe parcursul anului si sunt cotizatii mai mari de platit CECCAR si CAFR si deci as vrea sa evit acest lucru.



Pe de alta parte ma gandesc ca neexistand restrictii la profesarea concomitent a celor 3 profesii, legiuitorul ar trebui sa imi permita sa ma inregistrez ca persoana fizica cu cele 3 activitati, chiar daca una din ele ar fi activitate principala iar celelalte secundare. Logica mea e ca daca spre exemplu, tot ca persoana fizica (inregistrata la fisc) obtin sa zicem venituri din chirii si totodata prestez diverse alte servicii de conta primara (pe baza de contract civil amandoua), imi pot declara aceste venituri, nici o problema. Desigur, aceste venituri nu sunt aferente unor profesii liberale, dar neavand restrictii de compatibilitate a celor 3 profesii liberale mentionate, ar trebui sa mi se ofere posibilitatea sa inregistrez pe o singura persoana fizica cele 3 activitati si sa platesc "darile" aferente intr-un mod cat mai simplu, neingradindu-mi-se libertatea de a alege intre persoana fizica sau SRL.



Deci cum as putea oare sa mentionez pe formularul de inscriere 070 al persoanei fizice cele 3 profesii liberale din care ar urma sa obtin venit - chiar daca una principala si celelalte secundare?


Sau cum as putea face - sa mentionez CAEN-ul obiectului principal de activitate pe formularul 070 de constituire a persoanei fizice urmand ca la depunerea declaratiei 200 pentru venituri realizate sa descriu veniturile pe fiecare cod CAEN fie el principal sau secundar? Pe acest formular ar fi loc pentru aceasta defalcare pe CAEN-uri dar nu stiu daca este o solutie acceptata/agreata de cei de la fisc.



De aceea ma intereseaza in continuare daca e cineva care s-a confruntat in practica cu acest aspect pentru a sti la ce sa ma astept. Fireste ca fisc-ul va avea cuvantul final, dar vroiam sa imi fac o idee despre aceasta problema.





#10 cecil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 January 2012 - 06:13 PM

Sunt expert contabil, inactiv la CECCAR din 2008.Sunt angajata cu contract de individual de munca

As dori sa ma inregistrez la fisc, am inteles ca pot fi persoana fizica independenta

Ce ar trebi sa fac?


sa devin activ, sa-mi iau autorizatia de la Ceccar, sa depun la fisc 070 si 220?

as dori sa tin evidenta unui cabinet medical cu 2 angajati. trebie sa fac contract si sa ii emit factura?

este o suma minima, adica cu norma de venit pentru calculul impozitului sau poate fi mai mica decat norma impusa de Cofdul Fiscal?

Ce taxe platesc? doar sanatatea si imp 16%?

Are cineva idee cam cat se percepe pentru un cabinet medical cu 2 angajati?





#11 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 13 January 2012 - 09:20 PM

@cecil
activeaza-te, plateste cotizatia, declara-te la organul fiscal si poti tine evidenta cabinetului pe baza de contract, la suma convenita in contract; avand CIM in alta parte nu vei datora CAS dar vei datora CASS pentru toate veniturile obtinute.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL