Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
balanta/bilant de lichidare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


balanta/bilant de lichidare


236 replies to this topic

#121 Tatiana Doina Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucharest
  • Interests:Accounting, Fiscal law,

Postat 10 January 2012 - 02:51 PM

Buna, sunt si eu in aceeasi situatie. Balanta cu solduri zero e la Dec 2011. Eu am facut bilantul astfel : prima coloana la 30.11.2011 si a doua la 31.12.2011. Eu am completat tot bilantul (formularele 10,20,30,40) . Fisierul poate fi editat, pentru ca trebuie scris pe el Bialnt de Lichidare ...... Impreuna cu Declaratia 101, pe care se scrie "de Lichidare" se depune la Adm Financiara. Depinde de la administratie la administratie formatul bilantului de lichidare



#122 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2012 - 05:27 PM

Am si eu urmatoarele intrebari daca poate sa ma ajute cineva.
Trebuie sa intocmesc balanta de lichidare la o societatea si conturile sunt :
1012 = credit = 500
1061 = credit = 100
117 = debit = 3995.43
4551 = debit = 3588.83

Mentionez ca firma a fost in 2011 = MICROINTREPRINDERE si in 2012 este platitoare de imp/profit = deci pierderea din 117 nu este deductibila.
Mentionez de asemenea ca atunci cand au fost create rezervele legale ( 1061 ) = 100 lei, firma era tot MICROINTREPRINDERE = deci nu cred ca acum ar trebui sa impozitez cu impozit/profit rezervele legale. Dar cu imp/dividende ?
Marea mea intrebare este ce fac cu 4551. Daca il inchid cu un venit si imi rezulta profit, atunci tinand cont ca pierderea din anii anteriori este nedeductibila rezulta ca ar trebui sa ii constitui imp/profit.
Sa zicem ca fac si asta dar de unde se plateste pt ca firma nu mai are bani - contul la banca si casa sunt zero?




#123 Tatiana Doina Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucharest
  • Interests:Accounting, Fiscal law,

Postat 02 February 2012 - 10:34 AM

Buna ziua,
Intai am o nelamurire : contul 4551 ar trebui sa aiba sold creditor - e cont de pasiv. Daca e pe debit, inseamna ca de fapt sunt dividende ascunse . Banuiesc ca ai gresit cand ai scris sold debitor. Daca e totusi corect, se impoziteaza suma respectiva cu impozit pe dividende. In cazul in care acest cont e pe credit trebuie ca asociatii sa dea declaratie ca, avand in vedere faptul ca societatea nu are resurse financiare pentru a le restitui creditarea, sumele respective devin venituri impozabile pentru societate. Totusi, impozit pe profit nu vei avea, pentru ca trebuie sa acoperi pierderea din 117. Iar in hotararea AGA, asociatii vor "pierde " capitalul si rezerva legala , in cuantumul adus la capitalul social. Avand in vedere faptul ca societatea se afla in lichidare, obligatia de a plati impoztul pe dividende revine asociatilor.

Daca ai nelamuriri, contacteaza-ma



#124 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2012 - 10:44 AM

Multumesc de raspuns si scuze am gresit 4551 are sold creditor.
Asa am gandit si eu ca se inchide cu un venit si apoi cu 121 - astfel devine profit.
In mod normal ar trebui sa se inchida cu 117 " pierdere " si nu s-ar impozita.
Problema este ca firma a fost pana la 31.12.2011 Microintreprindere si acum de la 01.01.2012 este platitoare de impozit/profit ( am facut 010 deoarece nu mai indeplinea conditia de salariat ).
Deci daca a fost Microintreprindere pierderea din 117 este nedeductibila.
In concluzie din punct de vedere fiscal am profit impozabil.
Si pana la urma as calcula impozit/profit ( suma este relativ mica ), dar am doua nelamuriri :
- din ce se plateste acest imozit = casa si banca sunt goale ? Iar impumuta asociatul cu bani ? Apare un perpetum-mobile si chiar nu mai stiu cum e corect.
- in ce declaratie declar acest impozit = practic ar trebui in D101 dar utilizez versiunea pt 2011?



#125 Tatiana Doina Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucharest
  • Interests:Accounting, Fiscal law,

Postat 02 February 2012 - 12:18 PM

In conformitate cu prevederile art. 26, alin 4 din Codul Fiscal, recuperezi intai pierderea :))
(4) Contribuabilii care au fost plătitori de impozit pe venit şi care anterior au realizat pierdere fiscală intră sub incidenţa prevederilor alin. (1), respectiv alin. (5), de la data la care au revenit la sistemul de impozitare reglementat de prezentul titlu. Această pierdere se recuperează pe perioada cuprinsă între data înregistrării pierderii fiscale şi limita celor 5 ani, respectiv 7 ani, după caz.

Si ramai cu pierdere in continuare - deci nu mai ai nici impozit pe profit, nici impozit pe dividende
Inregistrari contabile :
- cerere de renuntare a asociatilor in ceea ce priveste creditarea firmei
4551 = 758 cu suma de 3.558.83
- inchiderea contului 758
758 = 121 cu suma de 3.558.83
- acoperirea pierderii
121 = 117 cu suma de 3.558.83

O sa ramana
- cont 117 - cu diferenta de 406.6 D
- cont 1012 - 500 C
- cont 1061 - 100 C

456 = 117 406.6
1012 = 456 500
1061 = 456 100

Totusi am o problema, debitul nu e egal cu creditul ........... Debit = 3.995,83
Credit = 500+100+3.588.83 = 4.188.83

Ce lipseste ?

Aceasta postare a fost editata de Tatiana Doina Topan: 02 February 2012 - 12:18 PM




#126 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2012 - 07:07 PM

M-am grabit si am gresit sumele.
De fapt este :
- 117 debit = 3558.83
- 121 credit = 3558.83
Restul le inchisesem.
Deci daca se face nota 121 = 117 3558.83, balanta imi ramane pe zero.

Sunt de acord cu articolul postat. Eu insa interpretez " Contribuabilii care au fost plătitori de impozit pe venit şi care anterior au realizat pierdere fiscală ... " ca anterior se refera la perioada cand era platitor de impozit/profit. Firma asta a fost microintreprindere tot timpul ( mai putin in 2009 cand au disparut microintreprinderile si atunci a avut profit ). Deci nu are ce pierdere sa recupereze din perioada cand a fost platitor de impozit/profit iar cand a fost micro pierderea este nedeductibila.
Poate nu interpretez eu corect...

Multumesc mult pentru ajutor.



#127 Tatiana Doina Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucharest
  • Interests:Accounting, Fiscal law,

Postat 03 February 2012 - 10:50 AM

Acopera pierderea. Eu consider asa : ca atunci cand ai fost micro, ai platit impozit pe venit. Nu s-a tinut cont de cheltuielile inregistrate in contabilitate. Daca ai fi platit pe diferenta intre venituri si cheltuieli, poate ai fi platit mai putin. Eu as considera pierderea deductibila si as acoperi-o din profitul realizat. Daca totusi nu esti multumit de raspunsul meu, trebuie sa verifici ce cheltuieli au influentat aceasta pierdere, daca aceste cheltuieli au fost efectuate in scopul realizarii de venituri si atunci o consideri pierdere deductibila fiscal. Daca aceste cheltuieli nu sunt aferente veniturilor, atunci pierderea e nedeductibila fiscal, si chiar daca contabil o acoperi, obligatia platii impozitului pe profit ramane. Se constuie impozitul, se plateste, se diminueaza contul 121, se acopera o parte din 117, iar restul ramane pierdere ce va fi distribuita acosiatilor



#128 lias

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 28 February 2012 - 05:51 PM

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine. S-a dispus inchiderea prod\cedurii falimentului dar firma are datorii la BS si BASS. Datoriile nu se pot achita. Daca le trec pe venituri 758 se genereaza impozit care din nou nu se poate achita si stinge..... SRL nu raspunde dacat cu capitalul social, restul inregistrarilor sunt clare, dar cum pot aduce balanta pe zero ?
Multumesc anticipat.



#129 Tatiana Doina Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucharest
  • Interests:Accounting, Fiscal law,

Postat 29 February 2012 - 12:18 PM

Buna ziua,

V-a trebui sa achitati datoriile catre bugetul de stat. Chiar daca aveti actele depuse la Registrul Comertului si aveti datorii, Administratia Financiara se va opune deschiderii procedurii, pana nu achitati. Conform Legii societatilor comerciale in cazul in care societatea nu poate sa isi achite datoriile, oricine se poate intoarce impotriva asociatilor persoane fizice. Asa ca achitati-va datoriile catre stat , prin finantare de la asociati .............. Datoriile de genul acesta nu le puteti trece pe venit fara o baza legala, un document de la fisc, prin care sa va scuteasca de plata datoriilor. Administria Financiara va va introduce in insolventa si se va inscrie la masa credala . Instanta va numi un lichidator si se va merge pe procedura instituita de Legea 85/2006.

Oricum din ceea ce mi-ati spus, pasivul nu e egal cu activul.... ce altceva in afara de aceste datorii aveti ?Fisier atasat  Ordin nr. 1376 din 2004.html   12.97K   81 downloadsFisier atasat  Norma metodologica din 2004.zip   58.94K   85 downloads



#130 veronicas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 May 2012 - 08:33 AM

buna ziua,
am o nelamurire cu intocmirea unui bilant de lichidare:

am sold debitor la contul 267 creante imobilizate in valoare de 148 ron si nu stiu exact ce trebuie sa fac cu acest cont astfel incat sa pot elabora o balanta si un bilant de lichidare.

ma poate ajuta cineva, va rog??????

ms.



#131 Timea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2012 - 07:50 PM

Buna tuturor,

Am citit toate postarile si mi s-a facut partial lumina cu privire la balanta si bilantul de inchidere.
Totusi pentru a avea o imagine clara a ceea ce este de facut in continuare, am nevoie de ajutor din partea voastra....Mai jos prezint situatia curenta si pun intrebarile pe care le consider eu necesare....Insa este posibil sa mai apara intrebari pe parcurs.

Situatie: SRL cu activitate suspendata din Mai 2009. Nu are regim derogatoriu de la ANAF pentru declaratiile fiscale. A depus si depune in continuare declaratia 112, tva si impozit pe veniturile micro.
-In oct 2011, a fost scoasa din oficiu din evidentele TVA si tot de atunci surprinzator nu mai figureaza ca platitor pe impozit pe profit si nici micro. In continuare depune lunar doar declaratia 112.
- Mai 2012. Expira perioada de suspendare temporara
- Apr 2012. Asociatul deschide procedura de lichidare voluntare.
- Mai 2012 - este publicata in MoF lichidarea
- urmeaza radierea - depunere balanta si bilantul de lichidare

Alte informatii

- inregistreaza pierderi : 121 = 0 si 117 (D) >0 (ultimii 3 ani fara activitate)
- TVA de recuperat >0
- Cont 462 © >0
- Cont 473 (D) > 0
- Cont 461 (D) >0
- Cont 446 = 3, 88 si cont 446.1 = 3,67 OBS: suma de 3,88 este o mostenire de 10 ani (pensia suplimentara). S-a incercat platirea acum 6-7 ani, insa banii au fost returnati in cont. Suma de 3.67 sint diferentele de impozit (rotunjirile )
- Cont 512 = 10 lei si 531 = 66 lei



Intrebari:

1. Cind si cum se inregistreaza factura emisa de lichidator ? (Aprilie 2012)
2. Ce fac cu datoria catre stat (de 10 ani), de valoare mica ce e drept, dar fara de care nu mi se elibereaza Certificatul de atestare fiscala ? In ce cont sa o platesc fara sa se intoarca banii inapoi iar ?
3. Nu se doreste solicitarea rambursarii TVA. Ce fac cu TVA-ul ? - am citit pe forum ca se preia pe contul 635 ?. Corect ?)
4. Nu se doreste recuperarea imprumutului de la administrator (462). - am citit pe forum ca se poate da o Hotarire de renuntare. Unde si pe ce cont se preia in acest caz pentru inchidere ?
5. De ce nu mai figureaza firma ca platitor pe impozit pe venit micro sau impozit pe profit ? Oare cum s-a putut intimpla asta ?
6. Daca firma nu figureaza ca platitor pe impozit pe venit micro / imp pe profit, cum poate calcula , declara si plati impozitul pe profit petnru toate veniturile - preluare a unor conturi (ex. 461) ?
7. Fiind in lichidare, firma mai depune declaratiile lunare, pina la radiere ? Ex. d112 ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Timea



#132 Tatiana Doina Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucharest
  • Interests:Accounting, Fiscal law,

Postat 11 June 2012 - 09:44 AM

Buna,

Sa o luam pe rand :

1. Avand in vedere faptul ca in Mof a fost publicata decizia asociatului unic de lichidare in mai 2012 si ca exista factura de la lichidator, aceasta se va inregistra in aprilie direct pe cheltuiala, cu tot cu TVA, avand in vedere ca nu mai sunteti platitor de TVA.
2. Datoria catre stat , daca este de 10 ani, este prescrisa. Ar trebui sa te duci la Administratia Financiara sa ceri o fisa pe platitor, sa faci cerere de prescriere de datorii si sa platesti doar curentele (maxim 5 ani). Daca descarci programul de OP-FV de pe static.anaf.ro/asistenta contribuabili/ programe utilie, poti sa faci OP sau FV cu conturile corecte si nu mai exista sansa sa se intoarca banii. Dar plateste doar diferenta, nu totul.
3. Daca ai TVA de rambursat, ai 2 posibilitati : sa ceri rambursarea , dar asta presupune control si nu se stie pe ce perioada se intinde sau renunti la el si il inregistrezi in contul 635.
3. Imprumutul de la asociat trebuia evidentiat in contul 4551 si nu 462. Oricum iti trebuie o hotarare de renuntare, si acest cont se inchide prin 7588 - alte venituri din exploatare - venituri impozabile
4. In ceea ce priveste faptul ca nu mai ai vector fiscal decat pentru contributiile salariale, nu e normal, pentru ca chiar daca ai fost suspendat, din oficiu se anuleaza numai TVA-ul , nu si restul de contributii inscrise in vectorul fiscal. Deci trebuie sa te duci la Administratia Financiara, la serviciul vector fiscal si sa discuti acolo. Ia cu tine si ultima declaratie 010, unde figureaza ca esti platitor de impozit pe profit ( nu ai cum sa fii platitor de impozit pe venit pentru ca nu mai indeplinesti una din conditii : nu mai ai salariati) si sa vorbesti cu cei de acolo sa iti modifice vectorul fiscal. Daca nu se poate nici asa, fa Declaratia 010, scoate-ti contributiile salariale ca nu mai ai de ce sa le tii - depui declaratie pe zero, pana nu le scoti din vector si bifeaza doar impozitul pe profit.
Dupa cate am inteles societatea a fost suspendata din 2009, deci din 2009 esti platitor de impozit pe profit si nu venit.

O zi buna,
Tatiana



#133 Timea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2012 - 08:33 AM

Multumesc mult Tatiana !

Acum imi este mai clar ce e de facut.

O zi minunata,
Timea



#134 florinag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Romania

Postat 18 June 2012 - 12:49 PM

Buna ziua,

in balanta de verificare a unei societati in lichidare se afla in contul 457 suma de 787.65 lei care reprezinta divident net ( s-a platit impozitul pe dividend pana la 31.12 a anului in care s-a repartizat ) .Nu s-a ridicat din lipsa de lichiditati.

Cum procedez cu aceste dividende ? Pot acoperi direct pierderea de 1333 adica 457= 117 sau trebuie inregistrate ca venit 457=7588 ( in acest caz rezulta un profit si implicit de plata un impozit pe profit ) si apoi 121= 117 ?

Nu este dubla impozitare a acestei sume ?

Multumesc



#135 valeria67

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 June 2012 - 12:28 AM

Buna ziua,
Am studiat postarile din acest topic, dar am nevoie de o confirmare pentru urmatoarele inregistrari in legatura cu bilantul de lichidare a unei societati fara activitate in ultimii 2 ani si cu urmatoarele solduri in acest moment>
1012 - Sold creditor 200 lei
105 - Sold creditor 0,25 lei
1061 - Sold creditor 40 lei
1068 - Sold creditor 9632,17 lei
1171 - Sold creditor 5556,56 (profit nerepartizat din 2008)
1171 - Sold debitor 80431,79 lei (pierderi din per. 2009-2011, chelt telef+dobanzi credit lichidat in februarie 2012)
121 - Sold debitor 21632,88 lei (pierdere an curent)
4551 - Sold creditor 86635,69 lei

Inregistrari pt dizolvare
1012 = 1171 200 lei - cf aga, reducere capital cu pierderea
% = 1171 9672,42
1061 40 - rezerve utilizate pt acoperire pierdere cf aga
1068 9632,17 - idem
105 0,25
4551 = 7588 86635,69 - societatea nu are resurse financiare hotarare aga
7588 = 121 86635,69
121 = 1171 65002,81

Un sfarsit de saptamana placut si racoros, multumesc anticipat

Aceasta postare a fost editata de valeria67: 22 June 2012 - 12:30 AM




#136 Iunia28

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 June 2012 - 07:55 AM

Buna ziua!

Am si eu o dilema in legatura cu ceea ce am exact de facut in cazul unei lichidari voluntare a unei firme care are numai pierderi, TVA de recuperat si impozit de recuperat si ceva bani in banca. sa presupunem ca vreau sa fac lichidarea cu 31.07.

Fac inventar, si in lege scrie sa faci situatii financiare. Ok. Deci fac situatii financiare la 31.07.2012. Si ce fac cu ele? Le depun la ANAF? In cate zile? Ca la RECOM intr-o prima faza nu-mi cere asa ceva. Ca sa incep procedura lichidarii imi trebuie hot AGA, cerere, plata taxelor si asta e. Apoi urmeaza publicarea in Mof si astept 30 de zile. Dar in timpul asta daca mai am inregistrari ce fac cu ele? Poate imi vine o factura de la contabili, taxele de lichidare nu le platesc de pe firma? Unde le inregisrez? Ca in iulie nu mai pot. Ce se intampla cu contabilitatea pana la inchiderea efectiva a conturilor?

Declaratia de TVA cand o depun? Si cea de impozit pe profit? La 31.07 sau imediat ce fac bilantul de lichidare si inchid conturile?

Daca cer rambursare de TVA in timp ce eu sunt in proces de lichidare (pt ca mi-am depus actele la ONRC si acum astept sa traeca cele 30 de zile) ce se intampla? Astept sa zicem 6 luni sa vina controlul timp in care eu nu pot finaliza procedura de lichidare?

Iar daca ma hotarasc ca nu mai vreau TVA-ul de recuperat si il dau pe pierdere, trebuie sa fac vreo adresa speciala la ANAF sa-i instiintez sau?

Multumesc mult!



#137 Tatiana Doina Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucharest
  • Interests:Accounting, Fiscal law,

Postat 22 June 2012 - 11:52 AM

View Postveronicas, on 17 May 2012 - 08:33 AM, said:

buna ziua,
am o nelamurire cu intocmirea unui bilant de lichidare:

am sold debitor la contul 267 creante imobilizate in valoare de 148 ron si nu stiu exact ce trebuie sa fac cu acest cont astfel incat sa pot elabora o balanta si un bilant de lichidare.

ma poate ajuta cineva, va rog??????

ms.

Contul 267 Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta creantelor legate de participatii, imprumuturilor acordate pe termen lung si a altor creante imobilizate, cum sunt depozite si garantii platite.

Contul 267 "Creante imobilizate" este un cont de activ.

In debitul contului 267 "Creante imobilizate" se inregistreaza:
- valoarea imprumuturilor acordate si a veniturilor din dobanzile aferente creantelor imobilizate, precum si a garantiilor depuse la furnizori (269, 512, 531, 763);
- valoarea imprumuturilor acordate pe termen lung si a dobanzilor aferente pentru bunurile cedate in regim de leasing financiar (211, 212, 213, 214, 472);
- diferentele favorabile de curs valutar, aferente imprumuturilor acordate in valuta, rezultate din evaluarea acestora la cursul de la inchiderea exercitiului (765);

In creditul contului 267 "Creante imobilizate" se inregistreaza:
- valoarea creantelor imobilizate si a dobanzilor aferente, incasate, precum si a garantiilor restituite de furnizori (512, 531);
- diferentele nefavorabile de curs valutar, aferente imprumuturilor acordate rezultate in urma incasarii creantelor sau evaluarii acestora la cursul de la inchiderea exercitiului (665);
- valoarea dobanzii facturate de locator in cazul leasingului financiar (411);
- valoarea pierderilor din creante imobilizate (663);
- valoarea avansului si a ratelor recunoscute la venituri pentru bunurile cedate in leasing financiar (658);

Soldul contului reprezinta valoarea imprumuturilor acordate si altor creante imobilizate.


Deci, ai 2 posibilitati : il recuperezi sau il inchizi prin 663 .

O zi buna,
Tatiana

View Postflorinag, on 18 June 2012 - 12:49 PM, said:

Buna ziua,

in balanta de verificare a unei societati in lichidare se afla in contul 457 suma de 787.65 lei care reprezinta divident net ( s-a platit impozitul pe dividend pana la 31.12 a anului in care s-a repartizat ) .Nu s-a ridicat din lipsa de lichiditati.

Cum procedez cu aceste dividende ? Pot acoperi direct pierderea de 1333 adica 457= 117 sau trebuie inregistrate ca venit 457=7588 ( in acest caz rezulta un profit si implicit de plata un impozit pe profit ) si apoi 121= 117 ?

Nu este dubla impozitare a acestei sume ?

Multumesc

Procedezi asa : daca ai bani de dat, da-i. Daca nu, ii inregistrezi in 7588 dar este venit neimpozabil ( a fost impozitat o data ). Inchizi 7588 prin 121, dupa care acoperi pierderea.

O zi buna,
Tatiana



#138 Tatiana Doina Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucharest
  • Interests:Accounting, Fiscal law,

Postat 22 June 2012 - 12:06 PM

View Postvaleria67, on 22 June 2012 - 12:28 AM, said:

Buna ziua,
Am studiat postarile din acest topic, dar am nevoie de o confirmare pentru urmatoarele inregistrari in legatura cu bilantul de lichidare a unei societati fara activitate in ultimii 2 ani si cu urmatoarele solduri in acest moment>
1012 - Sold creditor 200 lei
105 - Sold creditor 0,25 lei
1061 - Sold creditor 40 lei
1068 - Sold creditor 9632,17 lei
1171 - Sold creditor 5556,56 (profit nerepartizat din 2008)
1171 - Sold debitor 80431,79 lei (pierderi din per. 2009-2011, chelt telef+dobanzi credit lichidat in februarie 2012)
121 - Sold debitor 21632,88 lei (pierdere an curent)
4551 - Sold creditor 86635,69 lei

Inregistrari pt dizolvare
1012 = 1171 200 lei - cf aga, reducere capital cu pierderea
% = 1171 9672,42
1061 40 - rezerve utilizate pt acoperire pierdere cf aga
1068 9632,17 - idem
105 0,25
4551 = 7588 86635,69 - societatea nu are resurse financiare hotarare aga
7588 = 121 86635,69
121 = 1171 65002,81

Un sfarsit de saptamana placut si racoros, multumesc anticipat

Buna,

contul 105 il inchizi prin 1065
1065 = 7588 0.25


ai asa : 4551 = 7558, 86635.69 cu decizie renuntare din cauza de lipsa de disponibilitati
7558 = 121 86635.94

deci soldul lui 121 devine creditor 65.003,06 lei

acoperi pierderea din 1171 121=1171 65.003,06 lei

acoperi pierderea in continuare 1171 = 1171 5.556.56

problema care apare mai departe : e vorba de alte rezerve cont 1068 - trebuie sa verifici cum au fost constituite . eu banuiesc ca din profituri nete, dar nu sunt sigura. Daca nu sunt din profituri nete, trebuie sa le impozitezi, si apoi sa acoperi pierderea.

1068 = 1171 9632,17

1012, 1061 = 1171

cam asta e :)



#139 Tatiana Doina Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucharest
  • Interests:Accounting, Fiscal law,

Postat 22 June 2012 - 12:21 PM

View PostIunia28, on 22 June 2012 - 07:55 AM, said:

Buna ziua! Am si eu o dilema in legatura cu ceea ce am exact de facut in cazul unei lichidari voluntare a unei firme care are numai pierderi, TVA de recuperat si impozit de recuperat si ceva bani in banca. sa presupunem ca vreau sa fac lichidarea cu 31.07. Fac inventar, si in lege scrie sa faci situatii financiare. Ok. Deci fac situatii financiare la 31.07.2012. Si ce fac cu ele? Le depun la ANAF? In cate zile? Ca la RECOM intr-o prima faza nu-mi cere asa ceva. Ca sa incep procedura lichidarii imi trebuie hot AGA, cerere, plata taxelor si asta e. Apoi urmeaza publicarea in Mof si astept 30 de zile. Dar in timpul asta daca mai am inregistrari ce fac cu ele? Poate imi vine o factura de la contabili, taxele de lichidare nu le platesc de pe firma? Unde le inregisrez? Ca in iulie nu mai pot. Ce se intampla cu contabilitatea pana la inchiderea efectiva a conturilor? Declaratia de TVA cand o depun? Si cea de impozit pe profit? La 31.07 sau imediat ce fac bilantul de lichidare si inchid conturile? Daca cer rambursare de TVA in timp ce eu sunt in proces de lichidare (pt ca mi-am depus actele la ONRC si acum astept sa traeca cele 30 de zile) ce se intampla? Astept sa zicem 6 luni sa vina controlul timp in care eu nu pot finaliza procedura de lichidare? Iar daca ma hotarasc ca nu mai vreau TVA-ul de recuperat si il dau pe pierdere, trebuie sa fac vreo adresa speciala la ANAF sa-i instiintez sau? Multumesc mult!

Deci ai asa :
1. daca vrei sa recuperezi TVA-ul, faci cerere de rambursare inainte de deschiderea procedurii , ptr ca nu stiu pe ce perioada se poate intinde. Daca renunti, nu trebuie sa faci nimic in privinta lui, pentru ca se elibereaza certificatul de atestare fiscala in vederea radierii si cu TVA de recuperat.
2. pentru impozitul de recuperat, trebuie sa faci cerere, in cf cu preverile art. 117, alin 1, lit b din Codul de Procedura Fiscala - republicat, cu modificarile si completarile ulterioare si in conformitate cu prevederile Ordinului 1899/2004 - spui de unde provine, cum a fost achitat, etc. Impozitul trebuie cerut, pentru ca altfel nu poti sa obtii certificatul de atestare fiscala in vederea radierii.

Procedura de lichidare voluntara, fara numire de lichidator, urmata de radiere cuprinde 2 faze :
imi pare rau, nu pot sa atasez fisierul cu procedura de la ONRC ( cica e prea mare). Intre cele 2 faze trebuie sa astepti 30 zile de la publicarea in MO , perioada in care oricine poate face opozitie procedurii. Apoi faci asa : bilant de lichidare, decl 101 de lichidare, restul de declaratii pentru care mai ai vector fiscal pe zero , cerere de restituire ( pe asta poti sa o faci si mai inainte de inceperea procedurii) , cerere eliberare certificat atestare fiscala si apoi urmeaza faza a 2-a la ONRC.

Toate cele bune,
Tatiana Topan



#140 valeria67

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 June 2012 - 11:09 AM

Multumesc tare mult.
Da, ai dreptate, rezervele constituite in 1068 sunt din repartizari profit din anii precedenti, deci in acest caz soldurile din 1061 si 1068 nu mai trebuiesc impozitate, sting cu aceste solduri direct pierderea.

As mai avea 2 intrebari:
-Cu toate operatiunile efectuate se intocmeste un raport contabil care se anexeaza impreuna cu balanta de lichidare la bilantul de lichidare care se depune la registrul comertului, semnate de un expert?
-Bilantul de lichidare trebuie depus si inregistrat si la finante?

Multumesc





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL