Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
(bilant) raportari contabile la 30 iunie 2012 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


(bilant) raportari contabile la 30 iunie 2012


38 replies to this topic

#21 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2012 - 12:14 PM

Pai si acum trimitem doar pdf-ul on-line, fara balanta de verificare la 30 iunie 2012? Semnat numai electronic? Atunci de ce apare pe formulare explicit "semnatura si stampila"? Semnaturile administratorului (care la noi nu are semnatura electronica) si celui care a intocmit lucrarea.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#22 constantin petruta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:valea argovei jud calarasi
  • Interests:contabilitate

Postat 01 August 2012 - 01:25 PM

Nelamurirea asta o am si eu. Ce depunem? Scanam bilantul cu semnaturi sau PDF-ul nesemnat? Multumesc.




#23 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 01 August 2012 - 03:01 PM

Pai si daca scanati, ce faceti cu scanarea? O puneti in rama?



#24 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2012 - 04:05 PM

Vezi postareakmkz, la 01 August 2012 - 03:01 PM, a spus:

scanarea o puneti in rama?
:laugh:

Tot recitind OMFPu' 879 am dedus si o chestie interesanta : la inceputul lui scrie ca "Entitatile depun raportarile contabile la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice, in format hartie si in format electronic sau numai in forma electronica pe portalul www.e-guvernare.ro, avand atasata o semnatura electronica extinsa".
La punctul 3.1. Termenul pentru depunere se precizeaza ca "Raportarile contabile la 30 iunie 2012 se depun la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice pana cel mai tarziu la data de 16 august 2012." Deci cele trimise on-line nu au termen :rolleyes: ?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#25 constantin petruta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:valea argovei jud calarasi
  • Interests:contabilitate

Postat 01 August 2012 - 06:51 PM

Termenul este acelasi pentru toate, si cele depuse pe format electronic si listate pe hartie si cele transmise online

scanarea o atasam asa cum s-a procedat cu notele explicative la 31 dec 2011, eventual prima pagina su semnaturile si stampila. Poate a depus cineva si ne lamureste.



#26 andrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 02 August 2012 - 11:25 AM

Eu am depus, doar formularul de bilant semnat electronic de expertul contabil. A fost validat, am primit recipusa. Formatul fizic il semnez si eu si administratorul si il pun la dosar. Nu ai ce scana pentru ca la modelul de la 30.06.2012 nu ai buton pentru atasament.

Andrea
Andrea



#27 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2012 - 11:27 AM

Pai, aia e problema. Ca la trimiterea on-line n-ar fi nevoie de nici o scanare atasata :cool:
Eu o sa trimit azi pdfu' cu semnatura digitala ca sa termin treaba. Numai sa nu aflu dupa aia ca mai trebuie ceva, ca administratorul pleaca in concediu.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#28 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 August 2012 - 09:13 PM

Vezi postareaandrea, la 02 August 2012 - 11:25 AM, a spus:

Eu am depus, doar formularul de bilant semnat electronic de expertul contabil. A fost validat, am primit recipusa. Formatul fizic il semnez si eu si administratorul si il pun la dosar. Nu ai ce scana pentru ca la modelul de la 30.06.2012 nu ai buton pentru atasament.

Andrea
exact asa am inteles si eu ca trebuie facut, adica depunerea online sa aiba formularele PDF semnate electronic si atat ! la dosarul ramas in firma vor figura toate docum cu ambele semnaturi de mana (olografe).

mai mult, nu am vazut nicaieri sa mai trebuiasca hot. AGA si raportul administratorului (cum era pe vremuri) :biggrin2: ,
prin urmare, eu o sa alcatuiesc dosarul de raportare contabila punand in el doar balanta si cele 3 formulare din raportare (10, 20 si 30). in plus, ca asa vreau eu, o sa mai pun si alte fise + calcule pt a exista o mai buna justificare a sumelor trecute in formularele resp.

ce ziceti ?? e ok asa ?? :smile:



#29 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 August 2012 - 01:34 PM

sa nu sariti peste randul 170 din formularul 30 - detinere capital social - persoane fizce - sau alta situatie de acolo



#30 mia76

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 07 August 2012 - 02:31 PM

Buna ziua! Ma poate ajuta cineva, cum preiau datele din F10 la 31.12.2011!



#31 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2012 - 02:36 PM

am trimis online bilant.PDF numai cu semnatura mea electronica pe el (NEscanat sau altele ... ci fisierul ca atare), am primit recipsa ANAF cu validare fara erori !

Andrea a zis f bine !! ms frumos pt confirmare ! :wub:

yessss.... :biggrin2:



#32 adriana_a

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 August 2012 - 02:42 PM

Buna ziua,

Mergeti in bilant 31122011, dati click pe agrafa si luati xml-ul apoi ii dati save; dupa reveniti in bilant 300612 si incarcare xml salvat.



#33 luminitacristescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 August 2012 - 04:16 PM

In norme nu se specifica absolut nimic despre documente suplimentare atasate raportarilor semestriale.Asadar, depuneti bilantul cu semnatura expertului contabil, listati recipisa si este in ordine.



#34 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 August 2012 - 09:41 AM

View Postcosmin0304, on 07 August 2012 - 01:34 PM, said:

sa nu sariti peste randul 170 din formularul 30 - detinere capital social - persoane fizce - sau alta situatie de acolo

O lamurire va rog... cum trecem capitalul subscris si varsat:
- odata la defalcarea ceruta de randul 159, respectiv in cazul meu Parti sociale si capital subscris vãrsat de nerezidenti
- a doua oara la defalcarea randului 164, respectiv persoane fizice - cazul meu. Adica vrea sa se cunoasca tote aceste date, sau e suficient numai intr-una din defalcari... pentru ca randul 159 nu se completeaza de la sine prin aditionarea ciferlor defalcate, pe cand randul 164 da!?
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#35 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 August 2012 - 09:50 AM

vezi butonul INSTRUCTIUNI unde se specifica Pentru raportarile semestriale legea nu prevede atasarea altor documente (arhiva ZIP)
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#36 tase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 August 2012 - 10:08 AM

Va rog daca se poate sa ma luminati si pe mine,va rog, ce inseamna cifra de control de la sfarsitul formularelor(F10; F20; F30)?



#37 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2012 - 12:08 PM

e o suma calculata de program pt verif. unor corelatii.



#38 melina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:braila

Postat 14 August 2012 - 02:20 PM

Mii de scuze daca nu trebuia postata aici intrebarea, dar nu mai stiu unde sa mai caut.
Entitatile juridice fara scop patrimonial depun situatii financiare semestriale?



#39 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2012 - 03:47 PM

uita-te la capitolul "ONG" pt. entitatile juridice fara scop patrimonial care tin contabilitate in partida dubla !
oricum, ele nu depun semestrial ! (doar anual depun)

daca entitatile juridice fara scop patrimonial tin contabilitate in partida simpla, atunci sigur nu depun situatii financiare ( nici semestriale si nici anuale), ci depun " Situaţia soldurilor elementelor de activ şi de pasiv”.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL