Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Examen ACCES stagiu EXPERT CONTABIL 2013 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Examen ACCES stagiu EXPERT CONTABIL 2013


132 replies to this topic

#1 dar22

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 January 2013 - 01:52 PM

Anul acesta intentionez sa sustin examenul de acces la stagiul pt EXPERT CONTABIL. Nu am lucrat in domeniu, ci am doar cunostinte teoretice, pt ca am terminat o facultate si un master de profil.
As dori sa stiu cat de dificil este accesul pt persoanele care nu au lucrat in domeniu, si sa primesc cateva sfaturi cu privire la pregatirea pt examen.
Si anul trecut am intentionat sa dau examenul, dar m-a speriat faptul ca GHIDUL de pregatire 2012 a suferit modificari majore fata de cel din 2011, eu invatand dupa modelul ghidului.
Daca cineva a dat examen anul trecut as avea rugamintea sa ne impartaseasca impresii.
A urmat examenul modelul ghidului, sau a fost mai complex?
Multumesc anticipat!



#2 dar22

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 January 2013 - 03:13 PM

Se pare ca nu e nimeni interesat de acest subiect....din cate am citit pe forum din anii anteriori in carte sunt probleme gresit rezolvate...nu toate intrebarile de la examen provin din ghid...deci trebuie mult, mult studiu...

Spor la invatat tuturor ce dau examen anul acesta!




#3 raynaliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Neamt

Postat 16 January 2013 - 08:24 PM

acceseaza sit-ul ceccar-ului, acolo vei gasi toate informatiile si materiale din ce trebuie sa te pregatesti. Chiar daca nu practici ai sanse sa iei examenul de acces....dar cu munca sustinuta si participare la cursurile de pregatire. Nimic nu este imposibil in viata ..... :mellow2: trebuie doar sa stii ce vrei si sa-ti impui obiective. Dupa ce te mai lamuresti, iti stau la dispozitie sa te ajut cu materiale care binenteles vor trebui actualizate. Am dat examenul de acces acum 5 ani. Succes!!!



#4 ioana1979

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 January 2013 - 01:03 PM

Si eu intentionez sa dau examenul de acces in 2013. Bibliografia este enorma. Cred ca cel mai important lucru este ,,sa inveti'' sa inveti. Sa incepem cu contabilitatea: eu am ghidul din 2011 si toate problemele trebuiesc rezolvate cu creionul in mana si cu multa rabdare. Contabilitatea nu este altceva decat ordine, rigoare si gandire logica. Dar, iniante de a trece la rezolvarea problemelor trebuie invatat si inteles foarte bine OMFP 3055/2009, ala este cheia.In rest, materia trebuie parcursa in mare, adica citita si cat de cat inteleasa. Daca intentioneaza cineva sa invete IAS-urile, cred ca are nevoie de vreo 2-3 ani. Sunt mii de pagini. Si hai sa fim seriosi, nici domnii de la CECCAR sau cei care elaboreaza subiectele nu le stiu pe toate, pentru ca nu au cum.
Deci, eu cred ca bibliografia trebuie citita cat de cat, dar cel mai important lucru este sa intelegi ceea ce citesti si chiar daca nu reusesti sa cuprinzi totul, macar din ceea ce ai citit sa ramai cu ceva. Este necesar sa-ti formezi o cultura economica si o logica sanatoasa, cel putin la contabilitate. Si astfel, eu cred ca cine face asa poate lua examenul de acces fara probleme. Bineinteles ca trebuie inceput de acum cu invatatul pentru a avea sanse in toamna.
La fiscalitate trebuie citit codul fiscal cu normele de aplicare si inteles. Este dealtfel f. importanta conexiunea dintre contabilitate si fiscalitate.
Un singur lucru nu inteleg insa. De ce este examenul de acces atat de dificil in conditiile in care CECCAR-ul a incheiat conventii de echivalare a accesului cu universitati de toata jena (a se vedea lista cu universitatile cu care a incheiat protocoale). Printre acestea, sunt cateva ,,no name'', adica societati comerciale care au ca scop obtinerea de profit in schimbul eliberarii de diplome. Avand sansa sa interactionez cu astfel de absolventi, care culmea se cred si scoliti, am avut un sentiment de greata organica. Deci, CECCAR-ul nu se respecta intru-totul. Daca s-ar respecta, ar schimba metodologia de acces si ar structura-o pe mai multe sectiuni, printre care: punctaj pentru universitatea absolvita, punctaj pentru media anilor de studiu, pentru licenta, punctaj pentru un eventual master absolvit la o universitate cat de cat acceptabila si eventul un interviu oral de evaluare a cunostintelor. Urmeaza totusi 3 ani de stagiu si de invatare continua, nu trebuie sa le stii pe toate inca de la acces. Atunci de ce trebuie sa te mai formezi continuu? Astia de la CECCAR sunt niste atoatestiutori, dar daca ii scuturi putin mai mult, iti dai seama ca le stiu pe toate si nimic bine. Nu rezolva nimic ca incarca in nestire bibliografia, pe care oricum nici ei nu o stiu. Sunt conectati pe viteza automata, cum vad ca apare o lege, un ordin nou, cum o trec si ei in bibliografie. Azi - maine, bibliografia va fi atat de vasta, incat iti trebuie o saptamana numai sa citesti titlurile a ceea ce ai de invatat.
Ne mai auzim. Spor la invatat, adica la citit.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2013 - 05:40 PM

... un deliciu de mesaj, Ioana !! :biggrin2: ti-am dat dreptate 100% si m-am amuzat pe alocuri ... a fost chiar o placere sa-l citesc !

bine ai venit ! :smile:



#6 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 29 January 2013 - 08:04 AM

Mi-a placut cand ai zis: "Azi - maine, bibliografia va fi atat de vasta, incat iti trebuie o saptamana numai sa citesti titlurile a ceea ce ai de invatat."
Intr-un an mi-a luat o gramada de timp numai sa caut, sa aranjez in pagina toate legile enumerate (atunci erau mi multe legi, OG-uri si HG-uri enumerate in lista decat acum)... Si binenteles ca dupa ce am terminat, nu stiam cu ce sa incep.
Referitor la facilitatea pe care o au cei ce termina un master, nici mie nu-mi convine. Eu am invatat in anii trecuti si am picat, pe merit ce-i drept, caci nu invatasem destul. Dar cei cu master nu pun mana pe nici un articol de lege sa citeasca, fata de cei ce se pregatesc cand dau examenul de acces. Sa mai zic ca eu cunosc persoane care au facut masterul anumit ca sa scape de examenul de acces?
In alta ordine de idei, as vrea sa zic ca eu am avut "intentia" de a invata in fiecare an din ultimii 5 ani, insa mereu mi se parea ca mai e timp, si mai tarziu mi se parea ca mai e prea putin timp pentru a studia toata bibliografia (mai ales la drept, cu care mie mi se pare ca-s paralela)...
Trebuie sa te organizezi, sa-ti faci un program si un plan in asa fel incat sa ai timp nu numai de citit o data tot si de rezolvat problemele din ghid, ci si sa revizui, sa iti dai seama ce nu stapanesti bine si sa revii asupra lor
Va doresc la toti mult curaj, sa dati examenul daca asta doriti.. eu deocamdata sunt in faza cu "mai e timp pana la examen"... :)
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#7 Kirana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 30 January 2013 - 01:03 PM

Foarte tari aceste mesaje. Eu una sunt frustrata de mult timp in legatura cu acest examen de acces. Mereu am zis si eu ca mai am timp, apoi m-am trezit prea tarziu.
Cat despre mastere si etc., la mine frustrarea a fost si mai mare. Am terminat un master la ASE in 2008 Contab, control si expertiza (m-am inscris imediat dupa terminarea faculatii, tot ASE dar Management). Dupa ce am terminat eu in 2008, in 2009 se incheie protocol pentru acelasi master.
Intreb daca se poate face ceva...raspunsul este nu...protocolul este incheiat dupa...
Trec peste...asta este...apoi in 2009 dau examen de acces la CAFR in octombrie. La inceputul lui 2010, se incheie protocol si cu CAFR...dar nu am acces...se aplica de la cei care dau examen in 2010.
Ca sa sintetizez: liceu ec profil finante-conta, fac la ASE, master la conta, stagiar anul 3 la CAFR si ma ajuta cu absolut...NIMIC.
Daca ma nasteam cu un an mai tarziu....dar asta este...unii fac master acum sau dupa protocol, iau examenele cum le iau, habar nu au de nimic si au acces la stagiu. Altii...
Nu vreau sa va plictisesc...si eu as vrea sa dau examenul anul acesta, insa numai cand ma gandesc...ma apuca groaza...si din nou nervii... :(



#8 raynaliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Neamt

Postat 30 January 2013 - 08:16 PM

Kirana... daca esti stagiar la CAFR anul III, pentru ce anume crezi ca-ti va folosi sa te faci expert contabil??? nu are sens daca vrei sa devii auditor!!!



#9 raynaliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Neamt

Postat 30 January 2013 - 09:04 PM

Buna,
la toata lumea. Vreau sa va ajut prin a va spune ca nimic nu este imposibil daca-ti doresti cu adevarat si esti perseverent. Daca ma gandesc bine eram la fel de speriata ca si voi, in mometul in care am citit bibliografia pentru examenul de acces la CECCAR....dar nu am renuntat la ceea ce mi-am propus si am inceput sa adun materiale....bine-nteles dupa ce mi-am cumparat cartea aceea voluminoasa de la CECCAR.
De atunci mi-am dat si examenul de aptitudini care a fost mult mult mai usor de trecut ca cel de acces si in mai am dreptul sa dau primul examen la CAFR dupa trei ani de stagiatura. Pentru a veni in ajutorul celor care vor sa incerce va atasez materiale adunate de mine....unele trebuie actualizate (ex. conta, fiscalitate) dar expertiza, evaluarea, auditul, doctrina si deontologia nu cred ca au suferit modificari enorme. Nu este usor dar nu este imposibil!!! Nu exista vant favorabil pentru cei care nu stiu incotro se indreapta!
Eu, va doresc spor la invatat! sper ca veti gasi sprijin in materialele pe care vi le-am atasat si multa bafta!!!!

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de raynaliv: 30 January 2013 - 09:05 PM




#10 fb.matei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 31 January 2013 - 08:48 PM

Buna ziua tuturor,

As dori sa aflu care este tipologia examenului pentru accesul la profesia de expert contabil, ma refer la parte scrisa. Este grila, sau...
Stie cineva? Multumesc



#11 raynaliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Neamt

Postat 31 January 2013 - 09:54 PM

Examenele de acces la CECCAR nu mai sunt de tip grila de foarte multi ani. Ca idee pot sa-ti spun din ceea ce-mi aduc aminte ( am dat examen in 2008), ca toate examenele au subiecte si intrebari din cartea editata de CECCAR ” Intrebari si studii de caz”, subiecte care la cursurile de pregatire de la fiecare centru sunt prelucrate si explicate. Cine participa la aceste cursuri care se organizeaza inainte de examen cu vreo 2 luni, mai mult ca sigur ca va trece. Binenteles trebuie sa te pregatesti intens...examenul nu este deloc usor!!
In prima saptamana se da examen la contabilitate, fiscalitate, drept si audit. La contabilitate minim 6 subiecte de la usor la foarte greu, la fiscalitate am avut 8 subiecte, lejer ( mi s-a parut cel mai ok), la drept 5-6 intrebari ( mie mi-a picat greu la stomac), la audit la fel 5-6 intrebari...usoare.
In a doua saptamana se da examen la evaluare, expertiza, doctrina si deontologie. Toate subiectele sunt din carte imposibil sa nu le poti rezolva!!! Cel mai greu este la doctrina si deontologie pe intelesul tuturor ... necomestibil, cel putin pentru mine. Este foarte mult de scris!!!!!!!! La primul examen am scris 15 pagini A4, la al doilea 10.
Cel mai mare inamic la acest examen este timpul si regulile foarte stricte. Examenul incepe la 9 pana la 13. Trebuie sa muncesti pe rupte. Nota minima 6 la toate materille iar media celor 7 materii trebuie sa fie 7.
Primul pas pe care trebuie sa-l faceti este sa va procurati cartea de la CECCAR....In fiecare an apare o editie noua!!!atentie! Tot timpul apar schimbari legislative si le actualizeaza.
Daca mai aveti si alte intrebari va raspund cu placere.
Rayna



#12 raynaliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Neamt

Postat 01 February 2013 - 04:20 PM

Buna ziua,
revin cu alte materiale pe care le-am gasit cautand altceva. Aceste materiale sunt prelucrate din Studiile de caz (CECCAR) din 2010. De asemenea va voi atasa si cateva formule si alte subiecte foarte utile pe tot parcursul stagiaturii! Multa bafta la asimilat informatii!

Fisiere atasate





#13 dragos_

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 February 2013 - 03:48 PM

Vezi postarearaynaliv, la 01 February 2013 - 04:20 PM, a spus:

Buna ziua,
revin cu alte materiale pe care le-am gasit cautand altceva. Aceste materiale sunt prelucrate din Studiile de caz (CECCAR) din 2010. De asemenea va voi atasa si cateva formule si alte subiecte foarte utile pe tot parcursul stagiaturii! Multa bafta la asimilat informatii!
merci frumos, apreciez



#14 Dan Ene

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Tirgoviste

Postat 09 February 2013 - 07:57 PM

Ghidul Expertului Contabil - Intrebari studii de caz privind accesul la stagiu pentru obtinerea calitătii de expert contabil si contabil autorizat

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 12 February 2013 - 07:41 PM
reclama neautorizata in semnatura, foto si link ! AVERTISMENT PUBLIC !!




#15 ioana1979

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 February 2013 - 04:00 PM

Cu cat citesc mai mult, cu atat ma sperii mai rau, parca nu pot asimila atatea si atatea informatii. Greu examen. La contabilitate, am parcurs problemele din ghid, pe unele le-am inteles foarte bine, pe altele mai putin. Le voi relua oricum. Acum sunt la faza de invatat teorie.Este atat de multa incat nu stiu cu ce sa incep. Ba citesc doctrina si deontologie contabila, ba citesc audit, ba fiscalitate si parca nu le pot aprofunda. Sunt extrem de utile postarile facute de raynaliv, ii multumesc mult.
Eu sunt din Deva si as vrea sa stiu unde se organizeaza cursuri de pregatire (stiu ca sunt cam cu 2-3 luni inainte), ptr. ca aici la Deva nu s-au organizat de ani buni. Oare se organizeaza numai in centre universitare? M-as duce oriunde (Cluj, Timisoara), numai sa fie utile si sa pot lua examenul. De bune, cred ca sunt bune, macar si pentru faptul ca sistematizeaza cat de cat materia enorma.
Daca a participat cineva la astfel de cursuri de pregatire poate sa-mi spuna care a fost durata lor? (eu sunt salariata si va trebui sa-mi sacrific concediul din 2013.
Multumesc, Ioana.



#16 AndreeaOana1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 11 February 2013 - 12:03 AM

Vezi postarearaynaliv, la 30 January 2013 - 09:04 PM, a spus:

Buna,
la toata lumea. Vreau sa va ajut prin a va spune ca nimic nu este imposibil daca-ti doresti cu adevarat si esti perseverent. Daca ma gandesc bine eram la fel de speriata ca si voi, in mometul in care am citit bibliografia pentru examenul de acces la CECCAR....dar nu am renuntat la ceea ce mi-am propus si am inceput sa adun materiale....bine-nteles dupa ce mi-am cumparat cartea aceea voluminoasa de la CECCAR.
De atunci mi-am dat si examenul de aptitudini care a fost mult mult mai usor de trecut ca cel de acces si in mai am dreptul sa dau primul examen la CAFR dupa trei ani de stagiatura. Pentru a veni in ajutorul celor care vor sa incerce va atasez materiale adunate de mine....unele trebuie actualizate (ex. conta, fiscalitate) dar expertiza, evaluarea, auditul, doctrina si deontologia nu cred ca au suferit modificari enorme. Nu este usor dar nu este imposibil!!! Nu exista vant favorabil pentru cei care nu stiu incotro se indreapta!
Eu, va doresc spor la invatat! sper ca veti gasi sprijin in materialele pe care vi le-am atasat si multa bafta!!!!
Multumim pentru ajutor

Si eu am hotarat sa dau examenul in 2013. Am fost la sediul ceccar si mi-am luat Ghidul Expertului Contabil 2012 (sper sa nu se schimbe mult cel din 2013).

Am decis sa las contabilitatea la urma pt ca e foarte mult si nu vreau sa intru in panica de timp pe cand termin cu ea. Am inceput cu Fiscalitatea, am parcurs Codul Fiscal si Codul de Procedura Fiscala, care cuprind (cred eu), toata teoria necesara la Fiscalitate. Le gasiti pe site-ul anaf.ro (daca are cineva nevoie de link sa ma anunte).
Imediat incep Dreptul si cred ca o sa ma folosesc de Codul Civil (stie cineva un site oficial unde il gasesc?) si de materialele postate aici de raynaliv.



Succes tuturor!



#17 raynaliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Neamt

Postat 18 February 2013 - 01:35 PM

Vezi postareaioana1979, la 10 February 2013 - 04:00 PM, a spus:

Cu cat citesc mai mult, cu atat ma sperii mai rau, parca nu pot asimila atatea si atatea informatii. Greu examen. La contabilitate, am parcurs problemele din ghid, pe unele le-am inteles foarte bine, pe altele mai putin. Le voi relua oricum. Acum sunt la faza de invatat teorie.Este atat de multa incat nu stiu cu ce sa incep. Ba citesc doctrina si deontologie contabila, ba citesc audit, ba fiscalitate si parca nu le pot aprofunda. Sunt extrem de utile postarile facute de raynaliv, ii multumesc mult.
Eu sunt din Deva si as vrea sa stiu unde se organizeaza cursuri de pregatire (stiu ca sunt cam cu 2-3 luni inainte), ptr. ca aici la Deva nu s-au organizat de ani buni. Oare se organizeaza numai in centre universitare? M-as duce oriunde (Cluj, Timisoara), numai sa fie utile si sa pot lua examenul. De bune, cred ca sunt bune, macar si pentru faptul ca sistematizeaza cat de cat materia enorma.
Daca a participat cineva la astfel de cursuri de pregatire poate sa-mi spuna care a fost durata lor? (eu sunt salariata si va trebui sa-mi sacrific concediul din 2013.
Multumesc, Ioana.

Cursurile de pregatire se organizeaza in toata tara de catre filialele CECCAR. Pot sa-ti spun ca acolo unde am participat eu la aceste cursuri (2008) s-au organizat cursuri pentru toate disciplinele din care am dat examen!! durata lor a fost in jur de 6 saptamani in zilele de vineri, sambata, duminica chiar si joi. Depinde foarte mult si de cei care predau aceste cursuri. Pentru mai multe informatii apeleaza la filiala CECCAR din judetul in care ai domiciliul!



#18 Madalina Angelescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 February 2013 - 03:34 PM

Buna tuturor,
intentionez sa sustin si eu examenul in septembrie 2013. Aveti idee cand apare Ghidul pentru 2013? Aveti tematica pentru examenul din 2013? Pe site-ul CECCAR este doar tematica din 2012.
Spor la invatat!



#19 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 18 February 2013 - 03:44 PM

In anii trecuti, programa aparea cam prin primavara. Iar Ghidul cu maxim 2 luni inainte de examen.
In ceea ce priveste programa, daca vrei sa te apuci de studiat, poti sa o folosesti pe cea din 2012, mai ales in ce piveste evaluare, doctrina, expertiza si audit, pentru ca oricum nu s-a schimbat mai nimic. Teoria e aceeasi.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#20 cameliar2you

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 February 2013 - 08:48 PM

Vezi postarearaynaliv, la 01 February 2013 - 04:20 PM, a spus:

Buna ziua,
revin cu alte materiale pe care le-am gasit cautand altceva. Aceste materiale sunt prelucrate din Studiile de caz (CECCAR) din 2010. De asemenea va voi atasa si cateva formule si alte subiecte foarte utile pe tot parcursul stagiaturii! Multa bafta la asimilat informatii!
Multumesc din suflet !
Sunt foarte utile.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL