Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Examen ACCES stagiu EXPERT CONTABIL 2013 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

Examen ACCES stagiu EXPERT CONTABIL 2013


132 replies to this topic

#21 denisa_bebi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 February 2013 - 04:44 PM

Buna
Ma poate ajuta cineva cu o sugestie pentru a structura mai bine materia?Mai sunt cateva luni pana la examen si nu stiu de unde sa incep si unde sa termin.Cum a-ti procedat cei care a-ti trecut prin examen?

Multumesc



#22 ioana1979

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 March 2013 - 07:56 PM

Vezi postareadenisa_bebi, la 24 February 2013 - 04:44 PM, a spus:

Cum a-ti procedat cei care a-ti trecut prin examen?

Inainte de a-ti dori sa devii expert contabil, trebuie sa inveti limba romana - scris. Altfel, este rusinos pentru un viitor expert contabil sa scrie un raport cu greseli atat de grave ca ale tale.




#23 tinastanciu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 March 2013 - 12:40 PM

are cineva subiectele de la examenul de acces de anul trecut?



#24 Lavinia89

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 March 2013 - 04:06 PM

Buna,

Si eu vreau sa dau examenul ptr admiterea la CECCAR anul acesta.
Eu am fost la filiala unde m-am inscris si mi-am luat cartiile ptr a ma apuca de invatat :D.
Dna directoare mi-a dat Ghidul revizuit 2012, plus carti ptr fiecare materie in parte (in fiecare carte sunt recomandate ce Legi, HG, etc treb parcurse pt a intelege materia).
Eu am intrebat cum este examenul si m-i s-a spus k nu este nici greu, dar nici foarte usor. Ideea e sa st macar cum evidentiezi dpv contabil cum se inregistreaza, macar, o aprovizionare cu marfa, o plata prin casa.
Am fost initial la filiala CECCAR Bucuresti, dar mi-a recomandat sa ma inscriu la filiala unde am domiciliul. Mi-a zis k in Bucuresti cursurile se tin..si nu prea, deoarece toti se inscriu in luna august, si nu are timp sa tina atatea cursuri cu 200 de cursanti in 3 sapt.
Multi spun ca nu se intra atat de greu ptr ca oricum o data intrat se va cotiza la ei toata viata :D (viza anuala, cotatie de membru , cursuri perfectionare etc.)..si la cum arata filiala din Bucuresti nici nu ma mira de unde au atatea fonduri :-”
Mentionez ca inca nu m-am apucat de studiu.. :D
Va urez multa bafta!
Sport la invatat!



#25 raynaliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Neamt

Postat 08 March 2013 - 01:41 PM

Vezi postareatinastanciu, la 05 March 2013 - 12:40 PM, a spus:

are cineva subiectele de la examenul de acces de anul trecut?

Trebuie sa te dezamagesc...asa ceva nu are nimeni! subiectele sunt foarte complexe si vin sigilate de la Bucuresti!
Cine participa la examen nu are timp sa-si faca ciorna cu subiectele date pentru ca timpul este insuficient pentru rezolvare.
Si vreau sa-ti spun ca este mult mai greu examenul de acces decat cel de admitere. Nu greu...foarte greu.



#26 marybel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 March 2013 - 01:50 PM

Buna..
La drept foloseste legea societatilor comerciale



#27 marybel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 March 2013 - 01:58 PM

Eu sunt membru CECCAR din 2012...
Daca iti doresti poti lua examenul.
Am citit discutiile de pe acest forum..Este mai greu daca nu lucrezi in contabilitate...
Recunosc ca la teorie e foarte mult de invatat....
Un sfat din partea mea ar fi sa cauti subiectele din anii trecuti...La materiile la care se da teorie (expertiza, doctrina, audit ) intrebarile s-au repetat in fiecare an...
La contabilitatea s-au dat si subiecte care nu erau in ghid....
Cititi ( aprofundati ) standardele emise de CECCAR.....
Apucati-va din timp de citit (aprofundat)........
Multa bafta!!!!!



#28 AC2309

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 06 April 2013 - 04:52 PM

Ma alatur si eu celor care vor sustine examenul de admitere CECCAR 2013.

Am fost la sediul lor si mi-am cumparat toate cartille,materia este voluminoasa dar sper sa pot cuprinde cat mai mult pana la examen.

Am inceput sa invat sistematic,macar 2 ore pe zi , sunt zile cand ma ocup doar de partea conta-fiscalitate - drep ,iar zile cand citesc doar teoria la una din celelate materii. Oricum mi se pare mult sa poti invata raspunsurile de la toate intrebarile si sa le stapanesti bine intr-un timp atat de scurt, dar macar sa le poti da un raspuns cat de cat cu,cuvintele tale,am inteles ca nu trebuie sa tii minte legile,articole,hotarari etc sau sa dai raspunsrile exact ca in carte.

Ar fi util daca am gasi pe undeva raspunsurile din anii trecuti,din cate am inteles multe intrebari sunt repetitive de la an la an. Cat despre cursurile lor,am inteles ca se vor tine cursuri daca se vor strange destui cursanti,iar pretul cursurilor va fi in functie de numarul cursantilor si se va tine undeva in vara,pretul cursurilor incepand de undeva de la 600-700 ron :)



#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2013 - 01:18 PM

raspunsuri din anii trecuti gasesti tot la acest capitol, citeste topice mai vechi ! :smile:



#30 lauralaura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 08 April 2013 - 06:18 PM

Buna,

Ma alatur si eu celor ce doresc sa sustina examenul de anul acesta la CECCAR cu o rugaminte. Daca gasiti probleme rezolvate in ghid in mod eronat, mentionati-le aici... Cred ca ar fi de un mare ajutor pentru noi toti...

Va multumesc si spor la invatat!



#31 Roxana0707

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 April 2013 - 07:40 PM

Vezi postareaAC2309, la 06 April 2013 - 04:52 PM, a spus:

Am fost la sediul lor si mi-am cumparat toate cartille,

Buna

Eu abia ma inceput sa ma interesez ce presupune examenul de admitere si sunt complet bulversata in acest moment.
Poti sa imi spui exact ce carti si materiale ai achizitionat ? in acest moment nici nu stiu cu ce sa incep si ma tem ca este cam tarziu ca sa am o sansa pentru admitere in 2013.

Mersi frumos !



#32 AndreeaOana1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 15 April 2013 - 08:49 PM

Am o nelamurire pentru cei care v-ati apucat de rezolvat probleme.
La problema 76 din Ghid 2012 (partea de contabilitate) se vand produse finite in valoare de 3.000 lei, cost de productie 2.600 lei. Avem:
vanzarea propriu-zisa :4111 Clienti = % 3.720
701 V. din vanzarea produselor finite 3.000 lei
4427 TVA colectata 720 lei
descarcarea gestiunii: 711 Venituri aferente costurilor stocurilor de productie =345 Produse finite 2.600 lei

Pana aici am inteles, insa la punctul b) clientul ii returneaza marfa in valoare de 1.000 lei, cost de productie 900 lei.
Ei rezolva astfel returul marfii:
Ajustarea venitului din vanzare:
4111 Clienti = % 1.240 lei
701 Venituri din vanzarea produselor finite 1.000 lei
4427 TVA colectata 240 lei

si ajustarea stocului de produse finite:

711 Venituri aferente costurilor stocurilor de produse = 345 Produse finite 900 lei.




Daca marfa iti e returnata cum cresc in continuare creantele clientilor cu 1.000 lei , scade stocul de marfa cu 900 lei, creste TVA colectata cu 240 lei????
Care e rezolvarea corecta?



#33 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 16 April 2013 - 09:22 AM

Nu am cartea in fata, insa ceva nu mi se pare in regula, ori sunt greseli de scriere in carte, ori ai inteles tu gresit semnele.
La retur de marfa, nota contabila e corecta, insa cu semnul minus la toate cele 3 sume.
La fel si stocul de produse finite, nota ar fi corecta: 711 = 345, ceea ce inseamna descarcare de gestiune, insa tot cu semnul minus, ceea ce inseamna ca anulezi o parte din descarcarea de gestiune initiala (cand ai vandut produsele).
Verifica un pic in carte, poate sumele sunt cu minus, si nu le-ai dat importanta.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#34 AC2309

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 16 April 2013 - 01:04 PM

Vezi postareaRoxana0707, la 10 April 2013 - 07:40 PM, a spus:

Vezi postareaAC2309, la 06 April 2013 - 04:52 PM, a spus:

Am fost la sediul lor si mi-am cumparat toate cartille,

Buna

Eu abia ma inceput sa ma interesez ce presupune examenul de admitere si sunt complet bulversata in acest moment.
Poti sa imi spui exact ce carti si materiale ai achizitionat ? in acest moment nici nu stiu cu ce sa incep si ma tem ca este cam tarziu ca sa am o sansa pentru admitere in 2013.

Mersi frumos !

Cel mai bine este sa mergi la sediul CECCAR care este mai aproape de tine. Fiecare din cele 7 materii care trebuie sa le stii pentru examen are si o carte,iar intrebarile pentru examen le vei gasi in ghidul ceccar 2012, iar raspunsurile ti le vei cauta tu singura in carti,eu asa am facut, m-am uitat de ex la intrebarile pt audit si am cautat in cartea de audit raspunsurile singur,mi le-am insemnat cu un creion de unde pana unde tine raspunsul si am lipit un semn de carte cu numarul intrebarii la acea pagina si tot asa mai departe....

Costul cartilor este undeva la 350 ron daca nu ma insel atat am dat pe ele...cat despre invatat depinde,doamna de la ceccar mi-a spus ca sunt persoane care se apuca si prin luna Mai de invatat si au reusit sa intre fara probleme,mai ales daca au si urmat acele cursuri care le fac ei pt examen,care vor fi undeva in vara...
Eu unul m-am apucat serios de ele acum aprox 3 sapt ,intradevar e mult de asimilat,cateodata nici eu nu mai stiu cu ce sa incep :biggrin: depinde cat de mult poti invata pe zi si depinde de capacitatea ta de asimilare/intelegere a ceea ce citesti.treaba asta ,daca e tarziu sau nu sa te apuci acum de invatat e cam subiectiva,depinde de fiecare :tongue:



#35 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 16 April 2013 - 01:37 PM

Intr-adevar e foarte subiectiva. Insa pana la urma cred ca conteaza cat de mult isi doreste fiecare sa reuseasca la examenul de acces.
Eu am fost genul care zicea la inceput.. "eeee .. mai e timp", si apoi .."vai .. nu ma mai incadrez .. trebuia sa ma apuc mai devreme de invatat, de acum la anul..." :)
Am o prietena care desi era contabil de ani de zile, lucra la o firma foarte mare si nu-si stia decat bucatica ei pe care o lucra de mult timp. Si-a facut curaj si a invatat zilnic cateva ore seara timp de 4 luni parca. Aproape totul era nou pentru ea, inclusiv ce invata despre contabilitate. Si ce credeti? A luat examenul. Si eu care credeam ca nu va reusi in anul acela, ci poate in urmatorul.
Deci, nu va lasati. Incercati, indiferent de cat de mult sau putin credeti ca va stiti meseria. Vi se pare prea putin timp pana la examen? E greu de estimat, pentru ca e multa materie, multa teorie, nu stii cum sa inveti, de ce sa te apuci, de cate ori sa recitesti materia... Insa ganditi-va asa ... ceea ce invatati acum va va fi de ajutor in cel mai bun caz anul acesta, si in cel mai rau caz la anul. Materia nu se schimba decat in foarte mici proportii.
Si inca ceva: tot ce invatati, invatati sa fie si pentru voi, nu doar pentru examen.
Doamne Ajuta!
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#36 floare de rai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 April 2013 - 03:30 PM

Pentru Andreea Oana1 :Paranteza inseamna minus,aici te-ai incurcat, mai reia problema si ai sa vezi ca returul este in paranteza adica minus.

Aceasta postare a fost editata de floare de rai: 16 April 2013 - 03:32 PM




#37 AndreeaOana1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 16 April 2013 - 06:30 PM

Vezi postareabrenda_sv_ro, la 16 April 2013 - 09:22 AM, a spus:

Nu am cartea in fata, insa ceva nu mi se pare in regula, ori sunt greseli de scriere in carte, ori ai inteles tu gresit semnele.
La retur de marfa, nota contabila e corecta, insa cu semnul minus la toate cele 3 sume.
La fel si stocul de produse finite, nota ar fi corecta: 711 = 345, ceea ce inseamna descarcare de gestiune, insa tot cu semnul minus, ceea ce inseamna ca anulezi o parte din descarcarea de gestiune initiala (cand ai vandut produsele).
Verifica un pic in carte, poate sumele sunt cu minus, si nu le-ai dat importanta.
M-am uitat acum. Nu sunt trecute cu minus, dar pare logic asa cum spui tu, probabil e o eroare in carte.
Mersi frumos de ajutor.

Vezi postareafloare de rai, la 16 April 2013 - 03:30 PM, a spus:

Pentru Andreea Oana1 :Paranteza inseamna minus,aici te-ai incurcat, mai reia problema si ai sa vezi ca returul este in paranteza adica minus.

aaaaa..... am inteles. Sumele sunt in paranteza. Nu am stiut ca paranteza inseamna minus. Foarte utila informatia, mersi frumos.



#38 AndreeaOana1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 18 April 2013 - 02:00 PM

Am o noua nelamurire (eu si problemele mele :))) ). Ma ajuta cineva sa inteleg problema 92 din Ghid 2012 pct d), cu coeficientul de repartizare. Nu inteleg ce-i -500 si ce-i 65.000 ?



#39 floare de rai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 April 2013 - 04:22 PM

Vezi postareaAndreeaOana1, la 18 April 2013 - 02:00 PM, a spus:

Am o noua nelamurire (eu si problemele mele :))) ). Ma ajuta cineva sa inteleg problema 92 din Ghid 2012 pct d), cu coeficientul de repartizare. Nu inteleg ce-i -500 si ce-i 65.000 ?
Sa vedem , mai intai a trtebuit sa rezolv problema.Asadar ,urmarim mai intai formula coeficientului de repartizarecare zice asa:
SI AL DIF DE PRET=12000(il avem in datele problemei )+ dif de pret aferente intrarilor in cursul perioadei, cumulat de la inceputul ex. financiar pana la finele perioadei de referinta=500,acest 500 pe care nu l-ai gasit il cauti la punctul C, ai acolo dif .de pret la pantaloni = - 1000 si dif de pret la fuste =1500, facem dif erenta si iese acei 500.
Pe urma nu gaseai acei 65000 , pe acestia ii gasesti la punctul D. CARE ZICE ASA :soldurile initiale la produsele evaluate la cost standard :
-Pantaloni 300 * 100= 30 000
-Fuste 500 * 70 = 35000
total = 65000 si se pare ca i-am gasit . Scuzati greselile , sunt la munca si scriu printre timp.

Aceasta postare a fost editata de floare de rai: 18 April 2013 - 04:24 PM




#40 AndreeaOana1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 20 April 2013 - 11:03 AM

Vezi postareafloare de rai, la 18 April 2013 - 04:22 PM, a spus:

Vezi postareaAndreeaOana1, la 18 April 2013 - 02:00 PM, a spus:

Am o noua nelamurire (eu si problemele mele :))) ). Ma ajuta cineva sa inteleg problema 92 din Ghid 2012 pct d), cu coeficientul de repartizare. Nu inteleg ce-i -500 si ce-i 65.000 ?
Sa vedem , mai intai a trtebuit sa rezolv problema.Asadar ,urmarim mai intai formula coeficientului de repartizarecare zice asa:
SI AL DIF DE PRET=12000(il avem in datele problemei )+ dif de pret aferente intrarilor in cursul perioadei, cumulat de la inceputul ex. financiar pana la finele perioadei de referinta=500,acest 500 pe care nu l-ai gasit il cauti la punctul C, ai acolo dif .de pret la pantaloni = - 1000 si dif de pret la fuste =1500, facem dif erenta si iese acei 500.
Pe urma nu gaseai acei 65000 , pe acestia ii gasesti la punctul D. CARE ZICE ASA :soldurile initiale la produsele evaluate la cost standard :
-Pantaloni 300 * 100= 30 000
-Fuste 500 * 70 = 35000
total = 65000 si se pare ca i-am gasit . Scuzati greselile , sunt la munca si scriu printre timp.
500 asta nu-l inteleg... de ce e cu minus? -1000 +1500= +500






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL