Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Examen ACCES stagiu EXPERT CONTABIL 2013 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


- - - - -

Examen ACCES stagiu EXPERT CONTABIL 2013


132 replies to this topic

#81 elena.boa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 August 2013 - 01:36 PM

Buna!

Se poate, va rog, sa ma ajutati cu rasp la cateva intrebari legate de stagiul de expert contabil CECCAR?

1. Cand se tin cursurile? (de cate ori pe an, in ce zile ale sapt, etc.)
2. Se tine cont de prezenta la cursuri? ( In ideea ca lucrez si nu stiu cum as putea ajunge la cursuri. Voi cum procedati?)
3. Care sunt tarifele pt. aceste cursuri? Sau, care sunt tarifele in cadrul CECCAR? Incerc sa imi fac o idee, cat m-ar costa sa fac cei 3 ani de CCECAR)

Multumesc!



#82 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 15 August 2013 - 02:46 PM

Din ce stiu eu, cursurile pentru stagiari sunt gratuite pe perioada stagiului. Exista o taxa anuala care pare-mi-se tot 175 de euro costa, la fel ca si taxa de examen pentru acces la stagiu.
Deci 3 ani * 175 euro.

sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#83 oana luiza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 August 2013 - 08:47 AM

Buna,
Am si eu o intrebare, de unde se poate obtine Certificatul medical care să ateste capacitatea deplină de exercițiu pentru profesia de expert contabil / contabil autorizat (ștampilat de neurolog / psihiatru)?
Multumesc,



#84 gabyalbu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 20 August 2013 - 10:31 AM

eu am sunat la Medas-Bucuresti si imi pot da adeverinta de la psihiatru, cost 50 lei.



#85 eucristinaeu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 August 2013 - 08:42 AM

Buna ziua! M-am inscris si eu pt acces stagiu expert contabil 2013. Este foarte mult de invatat. Mi-am luat ghidul pt pregatire si spre sa-l parcurg in intregime, pana la data examenului. O intrebare am: examenul este in sistem test grila? Multumesc!



#86 eucristinaeu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 August 2013 - 08:55 AM

Vezi postarearaynaliv, la 31 January 2013 - 09:54 PM, a spus:

Daca mai aveti si alte intrebari va raspund cu placere.
Rayna
MULTUMESC. SPER SA IAU EXAMENUL



#87 eucristinaeu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 August 2013 - 09:16 AM

Vezi postareabrenda_sv_ro, la 15 August 2013 - 02:46 PM, a spus:

Din ce stiu eu, cursurile pentru stagiari sunt gratuite pe perioada stagiului. Exista o taxa anuala care pare-mi-se tot 175 de euro costa, la fel ca si taxa de examen pentru acces la stagiu.
Deci 3 ani * 175 euro.
Cursurile pt acces la stagiu costa 600 lei. Eu atat am platit in iulie 2013.



#88 c_mary78

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 August 2013 - 01:15 PM

Ati platit cam mult, eu am dat 450 lei, la Constanta



#89 chirvasuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 27 August 2013 - 06:09 PM

Salutari tuturor,
Sunt noua aici, dar sper sa vin cu informatii utile si nu prea tarziu.
Am data anul trecut examenul la Bucuresti ( ASE- amfiteatrul I). Nu am facut cursurile si nu m-am pregatit, asa ca nu am luat ( am picat la una din materii). Nu se dau subiecte grila ( nu se mai dau de multi ani). Ai fost cate 5 intrebari pentru fiecare materie. Va lasa cu planul de conturi si cu calculator. Nu aveti voie cu ciorne proprii. S-a dat pe 16 numere. Slabe sanse ca cel de langa tine sa aiba acelasi subiect. In schimb la primul examen s-a vorbit si chiar copiat, dar la al doilea nu a miscat nimeni ( exact la ala unde ai teorie cat cuprinde). Cursurile sunt de foarte mare ajutor. Nu se da din contabilitatea institutiilor financiare si nici impozite amanate ( am vazut ca cineva pe forum era chiar stresat de impozitele astea) Toate subiectele se regasesc in ghid.
Daca inveti intensiv ( adica, pentru mine, cam 4-6 ore pe zi, ca mai avem si alte treburi) si te duci la cursusi nu ai cum sa nu iei. Daca esti greu de cap, e bine sa te apuci din timp. Subiectele, dupa cum a-ti vazut, nu sunt foarte grele. Depinde de capacitatea fiecaruia de a invata. Clar, cine lucreaza in domeniu are avantaj ( era cineva care nu lucra si avea dubii) Daca inveti bine subiectele, nu ai cum sa nu iei exam. Totusi stiu ca era o cerinta de experienta de minim 3 ani ( nu stiu daca mai e valabila).

Spor.
PS Mai am rezolvarile de anul trecut, dar am vazut ca s-au impartit deja. Totusi daca vreti le mai pun si eu odata.
PS Ghidul de anul asta e 99 % indentic cu ala din 2012.

Spor.



#90 Bogdan Andrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 27 August 2013 - 06:57 PM

Vezi postareachirvasuta, la 27 August 2013 - 06:09 PM, a spus:

Mai am rezolvarile de anul trecut, dar am vazut ca s-au impartit deja. Totusi daca vreti le mai pun si eu odata.

PS Ghidul de anul asta e 99 % indentic cu ala din 2012.

Buna,

ti-as fi recunoscator daca ai mai pune subiectele aici.

Multumesc anticipat.

Vezi postareaoana luiza, la 20 August 2013 - 08:47 AM, a spus:

Buna,
Am si eu o intrebare, de unde se poate obtine Certificatul medical care să ateste capacitatea deplină de exercițiu pentru profesia de expert contabil / contabil autorizat (ștampilat de neurolog / psihiatru)?
Multumesc,

Buna,

eu l-am luat de la medicul de familie. M-am inscris cu el si fara parafa de psihiatru....



#91 teo30967

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2013 - 09:33 AM

are cineva subiectele adaugate in 2013 la fiscalitate ? am inteles ca in proportie de 99% cele doua carti au aceleasi subiecte, spunea cineva totusi ca la fiscalitate ar fi ceva mai mult ...



#92 chirvasuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 29 August 2013 - 02:07 PM

La celelalte imi tot spune ca sunt prea mari sa le atasez. :(

Fisiere atasate





#93 chirvasuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 29 August 2013 - 04:55 PM

Pentru ca am inteles ca unii dintre voi invata din cartea din 2012, eu, pt ca le am pe amandoua, voi incerca sa va spun diferentele dintre ele, dar pe masura ce invat si eu.
Ptr ca acum invat la fiscalitate, am ajuns la impozitul pe veniturile microintreprinderilor. Este actualizata teoria, iar problema 44 e schimbata astfel :
Societatea de panificatie Moara SRL este detinuta de asociatul unic Popescu Ion. La data de 31 decembrie anul precedent a realizat urmatorii indicatori in cadrul contului de profit si pierdere :
- venituri din vanzarea produselor finite : 150.000 lei
- venituri din vanzarea marfurilor : 100.000 lei
- venituri din subventii de exploatare : 40.000 lei
- venituri din provizioane si ajustari pentru depreciere sau pierdere de valoare : 16.000 lei
- curs euro la 31 decembrie : 4.4287 lei/euro
Determinati daca societatea poate sa opteze in continuare pentru impozitul pe veniturile microintreprinderilor .
Rezolvare :
Societatea indeplineste criteriille privind domeniul de activitate, capitalul social si veniturile realizate
Total venituri din orice sursa : 306.000 lei
- Venituri din subventii de exploatare = 40.000 lei
- Venituri din provizioane si ajustari pentru depreciere sau pierdere de valoare : 16.000 lei
Venituri realizate = 250.000 lei (56.449,97 euro)
In acest sens, societatea indeplineste criteriile si va fi obligata la plata impozitului pe veniturile microintreprinderilo.

PS:Scuze daca nu scriu tocmai corect, dar ma grabesc.



#94 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 29 August 2013 - 08:53 PM

Multumim pentru rezolvarile la evaluare, insa la expertiza tot intrebarile de la evaluare sunt in document.

Cat priveste celelalte rezolvari, daca iti permite timpul, incearca sa imparti cate un document in mai multe de dimensiuni mai mici si sa le atasezi.

Minte limpede, memorie buna si rabdare tuturor ce se pregatesc de examen.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#95 mirela74

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 30 August 2013 - 07:26 PM

buna seara!
am o rugaminte, daca are cineva cursurile care s-au tinut la Constanta si daca le poate posta aici,m-ar interesa si pe mine!



#96 teo30967

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2013 - 08:04 PM

Vezi postareachirvasuta, la 29 August 2013 - 04:55 PM, a spus:

Pentru ca am inteles ca unii dintre voi invata din cartea din 2012, eu, pt ca le am pe amandoua, voi incerca sa va spun diferentele dintre ele, dar pe masura ce invat si eu.

multumesc f mult, te-ai inscris pt examen? daca ajung imi iau si eu cartea . activeaza ti pm



#97 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2013 - 03:14 PM

Vezi postareachirvasuta, la 29 August 2013 - 02:07 PM, a spus:

La celelalte imi tot spune ca sunt prea mari sa le atasez. :(

o sa cer spatiu mai mare de atasamente, pt tine !
:smile:



#98 Luciana_Elena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 September 2013 - 09:01 PM

Buna seara.

Stie cineva daca Ghidul 2011 difera mult de 2013? Eu m-am apucat sa invat dupa acesta, l-am cumparat acum 2 ani cand am vrut sa dau examen. Trebuie neaparat sa-l cumpar pe 2013?
Multumesc.



#99 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2013 - 11:19 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 01 September 2013 - 03:14 PM, a spus:

Vezi postareachirvasuta, la 29 August 2013 - 02:07 PM, a spus:

La celelalte imi tot spune ca sunt prea mari sa le atasez. :(

o sa cer spatiu mai mare de atasamente, pt tine !
:smile:

ia vezi acum daca poti atasa, te rog ! :smile: ti s-a acordat spatiu suplimentar pt atasamente !

multumesc mult pt ajutorul cu materiale si te rog sa ai grija de unde le iei ca sa nu avem pbl. cu legea drepturilor de autor :biggrin: .



#100 JPA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 06 September 2013 - 01:10 PM

Vezi postareaeucristinaeu, la 23 August 2013 - 08:42 AM, a spus:

Buna ziua! M-am inscris si eu pt acces stagiu expert contabil 2013. Este foarte mult de invatat. Mi-am luat ghidul pt pregatire si spre sa-l parcurg in intregime, pana la data examenului. O intrebare am: examenul este in sistem test grila? Multumesc!

Nu, examenul nu este sistem grila . La contabilitate sunt probleme iar la celelalte materii sunt intrebari deschise.

Vezi postareaLuciana_Elena, la 01 September 2013 - 09:01 PM, a spus:

Buna seara.

Stie cineva daca Ghidul 2011 difera mult de 2013? Eu m-am apucat sa invat dupa acesta, l-am cumparat acum 2 ani cand am vrut sa dau examen. Trebuie neaparat sa-l cumpar pe 2013?
Multumesc.

Da , ghidul din 2011 difera foarte mult de cel din 2013. Anul trecut s-a schimbat ghidul de acces la profesie.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL