Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Aptitudini 2013 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

Aptitudini 2013

42 replies to this topic

#21 A.T.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 October 2013 - 12:04 PM

Multumesc de raspuns.

Cu pregatirea pentru examen nu ma laud, chiar deloc. :unsure:
Astept sa se incheie perioada declaratiilor si dupa data de 25 ma voi apuca intens de studiu. Cu toate ca nu am mai gasit ghidul pentru aptitudini 2013 editat de Ceccar (la Constanta s-a epuizat stocul) l-am gasit online scanat...este enorm de parcurs ca si materii...sper sa ma descurc!
Pana la urma, materiile cred ca sunt acestea (pt proba scrisa):contabilitate, deontologie, expertiza, evaluare, audit. Este asa sau mai sunt si altele?

Numai bine si spor la treaba.



#22 U_Cristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 October 2013 - 09:36 AM

Da pentru proba scris astea sunt, iar la oral inra si fiscalitatea




#23 annabularca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 October 2013 - 10:17 PM

Cine ne poate ajuta cu niste materiale (intrebari rezolvate) la expertiza, evaluare, audit?



#24 c@meli@_04_03_1985

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 November 2013 - 06:56 PM

eu am 140 de intrebari la doctrina rezolvate , daca aveti si alte intrebari in afara de acestea va rog sa le puneti.

Fisiere atasate





#25 mirelatrita1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 November 2013 - 11:17 AM

variante 2012 dar nu am rezolvari

nu pot sa atasez



#26 120705

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 November 2013 - 05:50 PM

Dragi mei,
atasat sunt subiecte rezolvate la contabilitate de-a lungul timpului 2006-2012
Sper sa va foloseasca!
Spor!

Elena

iata si atasamentulFisier atasat  Contabilitate.doc   2.93MB   402 downloads

Aceasta postare a fost editata de 120705: 11 November 2013 - 05:47 PM




#27 pascu raluca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 November 2013 - 02:26 AM

Buna,
Poti posta te rog aici ghidul pt aptitudini.

Multumesc



#28 120705

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 November 2013 - 04:44 PM

aveti idee ce profesori vor fi in comisiile de supraveghere de la examen? Sau daca ati auzit din anii trecuti....Ideea este...putem sa ne mai consultam intre noi?



#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2013 - 07:43 PM

Vezi postareapascu raluca, la 13 November 2013 - 02:26 AM, a spus:

Buna,
Poti posta te rog aici ghidul pt aptitudini.

Multumesc

NU POATE !!

mai, oameni buni, :sad: ghidul pe care tot il cereti este protejat de legea drepturilor de autor !!!
probabil ca si de pe celalalt site a "disparut" din acelasi motiv !!

"© Toate drepturile pentru prezenta ediţie sunt rezervate CECCAR (Editurii CECCAR).
Orice reproducere parţială sau totală este interzisă."

prin urmare (si cf. regulamentului), va solicit insistent sa nu mai publicati acest ghid pe forum si sa nu-l mai solicitati aici !!
daca doriti sa-l procurati trebuie sa luati legatura cu editura care l-a publicat !

Editor: Editura CECCAR

Intrarea Pielari nr. 1, sector 4, Bucureşti

Tel.: 021/330.88.69/70/71

Fax: 021/330.88.88

E-mail: edituraceccar@yahoo.com

www.ceccar.ro

Tipărit: Tipografia UMC

©

TOATE MESAJELE CARE INCALCA ACEASTA ATENTIONARE VOR FI STERSE FARA PREAVIZ, IAR AUTORII LOR VOR FI SANCTIONATI CU BLOCAREA CONTULUI !!

IMI PARE RAU, sincer inteleg perfect ca aveti mare nevoie de acest material, insa ce faceti voi aici este ilegal si implicati acest portal in nerespectarea legii drepturilor de autor !
pt aceste motive, sunt obligata sa iau masurile necesare !! :sad:

tot ce pot face sa va ajut, in acest moment, este sa vb cu administratia forumului - poate gasesc ei o cale de colaborare cu CECCAR pt a va pune si conta.ro la disp. acest ghid (pe un CD, sau altcumva ....)



#30 mikaela31

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 November 2013 - 01:41 PM

Buna

Aveti si rezolvarea variantei 3 din 2012 ?In fisierul cu toate rez la conta nu apare aceasta varianta.

Multumesc.



#31 raluca macarie

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 November 2013 - 10:03 PM

Buna seara. Stie cineva cand vom primi rezultatele? Va multumesc si bafta tuturor!



#32 annggy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 18 November 2013 - 08:28 PM

Buna tuturor!
Am sustinut ieri, 17 noiembrie examenul de aptitudini CECCAR, proba scrisa care a durat dupa cum stim cu totii 6 ore,....vroiam daca sunt interesati, alti colegi, sa schimbam opinii, partea de evaluare si analiza si aplicatiile din contabilitate au fost destul de grele, nimic din ghidul ptr.aptitudini 2013 nu ne-a venit, este un examen la care trebuie sa fii foarte bine pregatit.Eu am studiat si am pus accentul pe cartile de sinteza privind aplicarea IAS(revizuite) -IFRS de Maria madalina GIRBINA si Stefan Bunea -editura CECCAR 2009 (cele 4 volume)-si asta m-a ajutat mult sa pot face aplicatiile.Sper sa-l iau , rezultatele se vor da joi, cred.



#33 U_Cristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 November 2013 - 02:50 PM

eu am avut varianta 2, la conta am avut o problema cu discount, risturn, remiza, trebuiau contabilizate si facut contu de profit si pierdere, la problema 2 sodurile de gestiune si la teorie cam tot pe ce s-a pus accentu anii trecuti asa au facut si acum, sper sa-l iau



#34 lauralaura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 20 November 2013 - 07:19 PM

o intrebare pentru ANNGGY: ai aflat rezultatele? Cum au fost subiectele?

Aceasta postare a fost editata de lauralaura: 20 November 2013 - 07:20 PM




#35 monnyy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 November 2013 - 01:43 PM

s-au afisat rezultatele!!!!!!!!!.....am luatttttttttt.............sa vedem duminica cum o sa fie....BAFTA TUTUROR



#36 annggy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 21 November 2013 - 08:17 PM

Buna tuturor!

S-au afisat rezultatele la aptitudini CECCAR sesiunea noiembrie 2013.Felicitari celor care au luat examenul.Eu sunt pe lista celor admisi asa ca ma pregatesc pentru proba orala . Sper sa fie OK
.Pentru cei care vor sustine examenul de aptitudini in urmatorii ani , pot sa vin cu cateva sugestii, concluzii personale.Mai jos am sa atasez cateva din materialele din care m-am pregatit in ideea ca vor beneficia si altii de ele in anii urmatori, specificand ca la deontologie, audit ,evaluare si expertiza au venit anul acesta exact aceste subiecte, exact cu enuntul de aici.
La contabilitate, trebuie invatat pe langa Ghidul care s-a editat de CECCAR, si sintezele privind aplicarea IAS-urilor, de care spuneam cu vreo trei zile in urma.
Este un examen care se ia, si este mai usor ca examenul de acces.Bafta tuturor pentru viitor!

Fisiere atasate





#37 annggy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 21 November 2013 - 11:35 PM

Nu pot atasa alte documente,desi sunt mai mici de 400K,...daca stie cineva (de ce?), va rog sa-mi spuneti.

ptr.acces si aptitudini CECCAR



#38 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2013 - 04:29 PM

cred ca ai depasit spatiul de atasamente alocat implicit oricarui user.

voi cere spatiu suplimentar, pt tine !
te rog sa fii f atenta ce materiale postezi - sa nu fie copiate/ scanate din vreo lucrare ce se afla sub protectia legii drepturilor de autor !!



#39 annggy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 24 November 2013 - 05:34 PM

Buna tuturor!
Azi am sustinut examenul oral la aptitudini CECCAR, sesiunea noiemb.2013.
Impresii:un examen stresant, mult de invatat,dar la oral nu a picat nimeni.
Multumim utilizatorului U_Cristina, care a postat subiectele la oral intr-un mesaj din 28 sept.2012, cel cu 210 subiecte.Pentru cei care vor sustine in anul urmator examenul de aptitudini ceccar, pot sa se bazeze pe aceste subiecte.Exact aceste subiecte le-am avut azi, poate se vor actualiza la fiscalitate dupa noul Cod Fiscal.
Multumesc Otilia Alupei daca ma ajuti cu spatiu sa postez variantele de la audit,evaluare si deontologie pentru colegii care vor sustine in viitor examenul,mentionez ca aceste materiale in varianta pe care le am eu acum, nu sunt sub protectia legii drepturilor de autor, pur si simplu le-am adunat si eu de la cursuri , de pe diverse forum-uri postate de colegii nostrii.Circula multe variante pe ne, dar acestea cuprind exact continutul cu intrebarile cerute la examenul scris.(cel putin anul acesta si in anul 2012).Poate pe viitor sa fie la fel, deoarece sunt discipline la care nu se schimba prea mult bibliografia.
Felicitari tuturor pentru rezultatele obtinute!!!,....poate ne intilnim in viitor pe acest forum, pe un alt topic, cu alte probleme , unde putem veni cu sugestii sau sa cerem o parere colegilor nostri.
Bafta pe viitor!



#40 U_Cristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 November 2013 - 07:56 AM

Buna tuturor.
Am trecut si eu cu bine peste acest examen de aptitudini, intradevar cele 210 bilete sunt bune, eu nu le-am actualizat atunci pentru ca pana in noiembrie nu ar mai fi fost de actualitate si in momentu in care vi le-ati fi actualizat ramaneati cu ceva la fiscalitate :biggrin: Cei care vor da examenu in anii urmatori sa se apuce din timp de invatat pentru ca este foarte mult, la contabilitate sa se axeze pe ghid-ul scos pentru aptitudini dar si pe cel de acces, pe IAS-uri se pune accent pe diferentele dintre OMFP 3055/2009 si IAS-uri, in rest la teorie trebuie citit si cat mai mult inteles si retinut, la fiscalitate sa fiti la curent cu actualizarile. Important este sa treceti de examenul scris pentru ca la oral nu mai este asa mare stresul. Bafta.

Aceasta postare a fost editata de U_Cristina: 25 November 2013 - 08:03 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL