Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia 392B, pt PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Declaratia 392B, pt PFA

392b declaratii declaratii pfa completare
80 replies to this topic

#61 natsandrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 18 February 2012 - 08:34 AM

Buna,
In legatura cu acest subiect am si 2 intrebari:
1. cifra de afaceri = veniturile realizate pe an?
2.livrari de bunuri si prestari servicii ... se emit bonuri de casa catre persoane fizice, astea le trec la persoane neinregistrate in scopuri tva nu? pentru ca eu nu emit facturi decat f rar, anul acesta chiar deloc

Multumesc.



#62 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 18 February 2012 - 01:33 PM

1. Da se trec si AIC/LIC.Ideea e ca nu prea o sa avem o corelatie intre CA din D 392 si total livrari.Poate pentru ca e mai mult o declaratie informativa si nu una de oblligatie de plata;
2. Despre cifra de afaceri luata in considerare citim art.152 alin.2 lit.a. din Cod Fiscal.

Aceasta postare a fost editata de Tzica: 18 February 2012 - 01:33 PM




#63 Mihaela_85

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 February 2012 - 02:16 PM

Buna tuturor,

am preluat de o saptamana un pfa si lucrez la declaratia 392B. acest pfa emite o singura factura pe luna si are la cheltuieli: bonuri de taxi, metrou, si facturi de consumbabile (papetarie).

Toate aceste cheltuieli (inclusiv bonurile) trebuie sa le trec in declaratie?

Multumesc anticipat!



#64 romeoc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 February 2012 - 07:28 PM

AS DORI SA STIU SI EU DACA IN DECL 392b SE TRECE FACTURA DE CHIRIE?



#65 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 22 February 2012 - 10:02 PM

Vezi postarearomeoc, la 21 February 2012 - 07:28 PM, a spus:

AS DORI SA STIU SI EU DACA IN DECL 392b SE TRECE FACTURA DE CHIRIE?

da, se trece



#66 cristeae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 26 June 2012 - 10:12 AM

Buna ziua, stie cineva la un PFA - apicultor crestere albine ce declaratii se depun, am inteles ca nu se plateste impozit pe profit. Multumesc.



#67 sadobre

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 January 2013 - 09:19 PM

Conform instructiunilor de completare a Declaratiei 392b pentru persoane fizice neinregistrate in scopuri de TVA, valorile din cimpurile de completat se fac pe baza datelor din "Jurnalul de vanzari" si cel de "cumparari". Daca sunt un CMI cu contabilitate in partida simpla nu am obligatia sa conduc astfel de jurnale, in acest caz mai am obligatia sa depun aceasta declaratie ?
Cu stima.



#68 teda

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 February 2013 - 10:03 PM

in cazul unui cabinet med individual, cifra de afaceri inseamna ce? -totalul facturilor emise de casa de asigurari pt prestari de servicii in cursul anului2012?
in cazul in care cifra depaseste 35000 euro/an ce trebuie facut?! noi, cmi-urile la ce sa platim TVA?!

CARE ESTE VALOAREA UNUI EURO IN 2012 ?

MULTUMESC



#69 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 07 February 2013 - 08:05 AM

S-a marit plafonul pentru TVA de la 35.000 euro la 220.000 lei de anul trecut.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#70 gigel

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:sv

Postat 07 February 2013 - 02:01 PM

Petru PFA-urile sistem real neplatitoare de TVA nu este obligatorie intocmirea Jurnalelor de Cumparari, respectiv Vanzari.
Prin urmare Declaratia 392B, care este obligatorie, se intocmeste pe baza Registrului de Incasari si Plati?
Adica adun toate facturile taiate, in anul precedent, de unde rezulta Cifra de afaceri?
Respectiv, toate facturile si bonurile de cheltuieli, de unde rezulta `achizitiile de la furnizori`?

Sper ca raspunsul sa fie DA.



#71 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2013 - 02:09 PM

Vezi postareateda, la 06 February 2013 - 10:03 PM, a spus:

CARE ESTE VALOAREA UNUI EURO IN 2012 ?
in 2012 ?? :biggrin2: pai, sunt vreo 200 si ceva de valori zilnice (365 zile - WE - alte zile nelucratoare)

poate vrei sa stii val. unui euro la 31.12.2012 (val. luata ca baza de calcul in diverse sit.) si ea este de 4,4287 lei/euro :smile:

Vezi postareateda, la 06 February 2013 - 10:03 PM, a spus:

in cazul unui cabinet med individual, cifra de afaceri inseamna ce? -totalul facturilor emise de casa de asigurari pt prestari de servicii in cursul anului2012?

facturi emise de CMI si calculate la cursul euro la momentul aderarii, adica total venituri obtinute de CMI din prestari servicii medicale.



#72 FlorinNVF

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 February 2015 - 07:13 PM

Va rog sa-mi spuneti cum trec CNP-ul in delc 392 B.
Eu nu am cod fiscal ci douar CNP.
Asa am fost infiintat inca din 2006.
In formularul nou nu pot trece decat codul fiscal, sau CIF



#73 chaos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 24 February 2015 - 09:30 AM

Buna dimineata,

In D392 se trec la achizitii si Facturile-Chitanta primite de la ONRC pentru cheltuielile de constituire?

Cu mii de multumiri anticipate astept raspunsu dumneavoastra.



#74 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 February 2015 - 10:15 AM

Sunt achizitii de servicii, deci da.



#75 chaos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 24 February 2015 - 03:18 PM

Multumesc.

Inteleg ca nu conteaza faptul ca nu sunt emise pe CUI-ul atribuit PFA-ului (neplatitor de TVA) trebuie sa le trec in Jurnalul de Cumparari al PFA-ului?



#76 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 February 2015 - 03:41 PM

Cheltuielile de constituire au regim aparte, sunt ale CUI-ului, doar ca sunt facute inainte de atribuirea acestuia si in consecinta, n-au cum sa fie emise pe cui.

Sunt cheltuieli deductibile, se trec si in RJIP si in jurnalul de cumparari.

PS: Cheltuielile respective sunt ale PFA-ului, facute anterior atribuirii unui cod si sunt efectuate in scopul obtinerii unor venituri.

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 24 February 2015 - 03:48 PM




#77 chaos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 24 February 2015 - 05:30 PM

Multumesc.
Stiam ca se trec in RJIP si sunt considerate cheltuieli deductibile dar nu imi era clar daca trebuie sa le trec si in Jurnalul de cumparari avand in vedere ca nu sunt intocmite pentru PFA-ul care s-a constituit....



#78 PFA Traducator

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 February 2015 - 04:59 PM

Buna ziua!
Am completat ultima varianta a declaratiei 392B de pe site-ul ANAF. Am printat 2 exemplare si am scris si pe CD varianta editabila. La Fisc imi spun ca nu e buna varianta de pe CD, solicitandu-mi sa caut o varianta mai veche (sa inteleg ca e prea noua pt calculatoarele lor sau cum??!!), una dinainte de Craciun, inainte sa fi fost updatata. Am cautat pe internet pana mi-au iesit peri albi...am gasit o varianta mai veche dar partea cu LIVRARI DE SERVICII si cea privind ACHIZITIILE nu este editabila. Ma puteti ghida cumva catre o varianta editabila (cap coada) un pic mai veche? (ma crucesc singura cand cer asta)

Multumesc anticipat!



#79 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 February 2015 - 10:16 AM

Nu exista varianta la 392 pdf "mai veche" , pentru ca este primul an in care se depune pdf.

Daca ti-a cerut varianta veche, cea de anul trecut se scotea dintr-o aplicatie pe care o gasesti la sectiunea Programe utile la ANAF, dar nu se poate intocmi decat pentru anul 2013, nu accepta 2014 la an.

Poate ai ca vrut sa depui pentru anul 2013, nu pt.2014 ... si ai uitat sa ne spui "amanuntul" :biggrin:



#80 JustJohnDoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 February 2015 - 02:09 PM

Vezi postareaPFA Traducator, la 26 February 2015 - 04:59 PM, a spus:

Buna ziua! Am completat ultima varianta a declaratiei 392B de pe site-ul ANAF. Am printat 2 exemplare si am scris si pe CD varianta editabila. La Fisc imi spun ca nu e buna varianta de pe CD, solicitandu-mi sa caut o varianta mai veche (sa inteleg ca e prea noua pt calculatoarele lor sau cum??!!), una dinainte de Craciun, inainte sa fi fost updatata. Am cautat pe internet pana mi-au iesit peri albi...am gasit o varianta mai veche dar partea cu LIVRARI DE SERVICII si cea privind ACHIZITIILE nu este editabila. Ma puteti ghida cumva catre o varianta editabila (cap coada) un pic mai veche? (ma crucesc singura cand cer asta) Multumesc anticipat!

Am una din 28.01.2015.

Fisiere atasate







2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL