Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitate paypal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


contabilitate paypal

paypal ecommerce incasare paypall
30 replies to this topic

#21 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2015 - 12:50 PM

Daca ai fi fost un pic mai atent la scopul urmaririi averilor NEdeclarate dpv FISCAL, ai fi inteles ca el este impozitarea acestora. De LEGALITATEA activitatilor in urma carora s-au obtinut veniturile nedeclarate se ocupa alte institutii (politie, DNA...)

altfel spus, ANAF-ul se ocupa doar de scoaterea la suprafata/ identificarea veniturilor pt a fi supuse impozitarii, dar nu rezolva si aspectele ce tin de legalitatea provenientei lor. Deci, ex. tau cu drogurile, vilele, etc ... este fara suport dpv al laturii fiscale.

In alta ordine de idei, desi iti inteleg revolta fata de un sistem fiscal perfectibil, te sfatuiesc sa fii mai ponderat in mesajele si 'aprecierile' pe care le scrii pe acest forum la adresa tagmei contabile, in general. Altfel, ma obligi sa-ti suspend dreptul de a mai posta aici.



#22 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 22 September 2015 - 10:40 PM

Vezi postareabruce45, la 22 September 2015 - 10:53 AM, a spus:

Vezi postareamutual, la 23 August 2015 - 11:00 AM, a spus:

IRecomand declararea si plata celor 16% sau, dupa caz, 21,5% la sumele incasate si previne un eventual control al averii personale de catre anaf.
Mergand la ANAF, declansezi tragaciul. Adica, din acel moment, ANAF are o posibila victima, pasibila oricand de controale. Nu previne controlul, il provoaca.
Vrei sa testezi afirmatia asta??
Du-te si declara venit de 100000 ron pe 201 si vezi ce va urma.
Deci ale mele 2 vile si 10 masini sunt ok..pe 201..

Ai un discurs incoerent in postarile tale - pe de o parte sustii declararea completa a veniturilor realizate, pe de alta parte spui ca este periculos pentru averea personala. Daca cunosti mai in detaliu procedura privind controlul veniturilor personale nedeclarate, subliniez, nedeclarate, esti invitatul nostru sa le expui si sa ne lamuresti. De asemenea, daca cunosti o prevedere legala sau o procedura fiscala prin care anaful <urmeaza> sa faca ceva in legatura cu persoanele si veniturile declarate prin D201 mai mari de 100.000 de lei, esti invitat sa le expui si sa dai cu "profesionistii" de pamant. In caz contrar, am impresia ca ai timp de o mica barfa ca la piata, cu ceva jigniri si zvonuri alarmiste.
In legatura cu PayPal : blocarea unui cont personal este legala cand se constata ca tranzactiile au legatura in realitate cu operatiuni comerciale derulate in cadrul unui business intre profesionisti comercianti. Nu se confisca detinerile din contul personal, se solicita numai clarificarea tranzactiilor suspectate si mutarea justificata a acestora pe un cont tip business. Dupa cateva "confiscari" PayPal nu ar mai fi existat astazi pe piata. Din nou avem de-a face cu zvonuri si informatii incorecte.




#23 stefan88

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 October 2015 - 11:05 AM

Vezi postareamutual, la 23 August 2015 - 11:00 AM, a spus:

In anul 2016, in luna mai, vei completa si vei transmite la anaf-ul local declaratia 201 prin care trebuie sa calculezi si sa platesti impozit de 16% aplicat la sumele incasate prin banca din strainatate. Daca nu ai vreun contract de munca incheiat cu o firma sau ONG din RO, trebuie sa mergi pana la casa de sanatate locala si sa vezi concret care este procedura pentru declararea si plata CASS in procent de 5,5% din suma incasata din strainatate - daca nu faci pasul acesta, anaf iti va calcula si iti va trimite prin septembrie 2016 o notificare cu sumele de plata pentru acest CASS, care vor cuprinde si dobanzi, penalizari pana la data respectiva. O varianta de evitare a platii de impozite este folosita de sistemele videochat, care transfera in RO "donatii" pentru prestatiile realizate individual, dar exista un risc ca printr-o procedura agresiva fiscal anaf sa nu ia in seama explicatia beneficiarului si sa reconsidere sumele primite ca fiind venituri.
Recomand declararea si plata celor 16% sau, dupa caz, 21,5% la sumele incasate si previne un eventual control al averii personale de catre anaf.

Aflandu-ma intr-o situatie similara am o nelamurire: La aceasta declaratie atasez extrasul din banca RO sau cel din paypal? Tind sa atasez extrasul din banca RO pentru ca din paypal apar tranzactii de la mai multe adrese si nu ar fi foarte clar si in plus nu ar coincide suma.

Multumesc.



#24 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 07 October 2015 - 09:23 PM

@stefan88,

Nu este cazul, D201 se inregistreaza simplu la registratura sau se trimite cu posta cu confirmare de primire.



#25 stefan88

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 October 2015 - 11:44 AM

Inseamna ca baza de impozitare o reprezinta suma de intrare in contul bancar romanesc? Sau suma de intrare din paypal, convertita in RON. Mentionez ca suma din paypal e mai mare cu 20-25% decat ce ajunge in RO pentru ca am platit niste servicii software.



#26 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 13 October 2015 - 08:07 PM

Vezi postareastefan88, la 09 October 2015 - 11:44 AM, a spus:

Inseamna ca baza de impozitare o reprezinta suma de intrare in contul bancar romanesc? Sau suma de intrare din paypal, convertita in RON. Mentionez ca suma din paypal e mai mare cu 20-25% decat ce ajunge in RO pentru ca am platit niste servicii software.

Veniturile si declararea de catre persoanele fizice cu cetatenie romana pot fi controlate fiscal conform Codului de procedura fiscala, art. 1091-1094.

Limita maxima de control in timp este momentul prescriptiei datoriei fiscale pentru impozitului pe venit si, dupa caz, a contributiei (impozitului) pentru sanatate - este vorba de 5 ani dupa termenul de declarare a impozitului anual. De exemplu, pentru anul 2014 nu se mai pot verifica veniturile si declaratiile depuse dupa data de 15 mai 2020.

Practic acest control fiscal poate aparea numai in situatia in care organul fiscal constata diferente semnificative intre veniturile declarate si cheltuielile / averea personala.

Ca urmare, trebuie apreciat daca acel 20-25% nedeclarat reprezinta o suma detectabila fiscal intr-un termen de 5 ani. Riscul nedeclararii costa penalizari si dobanzi de cca. 7% anual din veniturile nedeclarate, ce se va adauga la cei 16% impozit pe venit calculat cu ocazia prezumatului control fiscal. De exemplu, dupa 3 ani se vor retine de catre fisc cca. 16% + 21% = 37%.



#27 stefan88

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 14 October 2015 - 08:28 AM

Multumesc frumos pentru lamuriri.



#28 AndraMihaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 December 2017 - 03:37 PM

Buna ziua.

Am un extras de la PayPal in care apare operatiunea de plata catre PayPal CA Corporate Chargeback. Deci este un Chargeback de 21.99 dolari.
M-ati putea ajuta va rog frumos cu nota contabila? pe credit voi avea 5124 dar pe debit ce cont va fi?

Multumesc.



#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2017 - 12:29 PM

Dupa parerea mea, pot fi comisioane bancare. Astfel, nota contabila va fi 627 = 5124.



#30 AndraMihaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 December 2017 - 12:43 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 09 December 2017 - 12:29 PM, a spus:

Dupa parerea mea, pot fi comisioane bancare. Astfel, nota contabila va fi 627 = 5124.
Multumesc frumos dar parca nu sunt convinsa :sad: . Nu stiu exact ce inseamna acest CHARGEBACK. Poate a mai intalnit cineva?



#31 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2017 - 02:25 PM

Avand in vedere suma, am banuit ca este vb de vreun comision, insa nu e singura semnificatie a chargeback. In functie de situatia ta concreta (operatiunile pe care le-ai facut anterior, de ex vreo vanzare) suma poate fi si o cerere de refund a unui cumparator.

https://en.wikipedia...wiki/Chargeback

https://www.paypal.c...get-one-faq2036 - asta e mai lamuritor !!





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL