Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Acces stagiu expert - topic 2017 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

Acces stagiu expert - topic 2017

364 replies to this topic

#21 florinaelena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 09 March 2017 - 08:14 PM

Buna...la celelalte materii aveti raspunsuri.?...le puteti incarca aici..ms



#22 Florent@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 March 2017 - 11:05 AM

Buna,

Gasiti atasate raspunsurile care nu se gasesc in Ghid2016:

Spor!

Fisiere atasate





#23 mihaela oancea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sibiu

Postat 16 March 2017 - 02:58 PM

Multumim.



#24 florinaelena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 16 March 2017 - 05:58 PM

Multumim mult pt materiale..succes tuturor

Stie cineva daca trebuie sa scriem la conta si teoria din omfp 1802/2014?...sau doar rezolvarea?



#25 Ariadna B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 20 March 2017 - 07:33 PM

Buna seara!

Eu stiu ca nu trebuie scrisa teoria, doar rezolvarea. Am inteles ca nici nu ai avea timp.

O seara frumoasa!



#26 florinaelena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 21 March 2017 - 06:16 PM

S-a apucat cineva de invatat?...cate ore pe zi acordati?...e ffff multa materie...



#27 CCCorina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 21 March 2017 - 07:18 PM

Buna ziua tuturor,

Si eu mi-am propus anul acesta sa dau examenul de acces la stagiu pt experti contabili. Intradevar este multa materie, insa mi-am propus sa parcurg din timp materialele, in functie de timpul disponibil; cred ca cel mai important este sa nu uit obiectivul propus si sa imi rezerv ceva timp pentru studiu. Sunt 2 examene diferite, aproximativ 3 discipline /examen, iar notarea se face pe fiecare disciplina in parte, nota minima fiind 6, iar pe total media 7. Ar fi util daca am putea vedea si un model de subiecte de la toate disciplinele, pentru a aprecia dificultatea, ponderea subiectelor cu continut de terorie, probleme de rezolvat etc; pe mine m-ar ajuta ca sa stiu daca la materiile de teorie trebuie sa expun detaliat raspunsul, sau este suficient un raspuns succint; recunosc ca parcurg foarte greu teoria si trebuie sa ma concentrez foarte mult pentru a retine toate informatiile. As vrea sa stiu daca este un numar egal de intrebari/probleme pentru fiecare disciplina in parte; la contabilitate cate subiecte sunt din contabilitate publica, ctb institutiilor de credit, IAS-uri.
Am rugamintea daca poate cineva , care are sa posteze un model de subiecte recente.
Multumesc anticipat si va doresc sa aveti spor la studiu.



#28 florinaelena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 22 March 2017 - 01:05 PM

Buna
Sunt 7materii..fff multa teorie...la ctb se dau cam 8probleme,fiscalitate 4,audit 4..cam asta e prima proba;la proba 2 sunt cam 4 intrebari din fiecare cele 4 materii..dureaza 3h examenul si dk stii scrii non stop...cam 15pg...deci tb raspunsuri ample...

Trebuie parcurs ghidul...in principiu...daca ai un job...e fff greu cu invatatul



#29 CCCorina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 23 March 2017 - 10:14 AM

Vezi postareaflorinaelena, la 22 March 2017 - 01:05 PM, a spus:

Buna
Sunt 7materii..fff multa teorie...la ctb se dau cam 8probleme,fiscalitate 4,audit 4..cam asta e prima proba;la proba 2 sunt cam 4 intrebari din fiecare cele 4 materii..dureaza 3h examenul si dk stii scrii non stop...cam 15pg...deci tb raspunsuri ample...

Trebuie parcurs ghidul...in principiu...daca ai un job...e fff greu cu invatatul

Multumesc pentru lamuriri. Da, e greu cu teoria. insa am preluat ideea data aici pe forum de o colega, de a inregistra pe telefon partea teoretica. Astfel pot asculta inregistrarea oricand am timp liber sau desfasor o activitate nesolicitanta. Sper sa functioneze.
Toate bune si mult spor !



#30 florinaelena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 23 March 2017 - 11:09 AM

De unde ati inregistrat teoria?

Cum vi se par problemele?...sunt cam grele



#31 CCCorina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 23 March 2017 - 03:24 PM

Vezi postareaflorinaelena, la 23 March 2017 - 11:09 AM, a spus:

De unde ati inregistrat teoria?

Cum vi se par problemele?...sunt cam grele

Teoria la drept si audit o gasim in ghid, la evaluare, expertiza si deontologie , sunt materialele postate pe forum de colegi.



#32 florinaelena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 06 April 2017 - 04:48 PM

Cine stie daca putem folosi planul de conturi la examen?



#33 Ariadna B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 11 April 2017 - 02:23 PM

Avem voie cu planul de conturi.
S-au stabilit datele la care se vor da examenele? Nu am vazut nimic pe siteul CECCAR.
Spor!



#34 florinaelena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 18 April 2017 - 05:40 PM

Nu s-au stabilit datele pt examen.abia la sfarsitul lunii mai,inceputul lunii iunie se stabileste..dar de regula la inceputul lunii octombrie se da examen...cum vi se pare materia?

Cam cati candidati sunt?...



#35 Ariadna B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 19 April 2017 - 10:23 AM

Materia e multa si dificila. Mi se pare greu de invatat mai ales la Doctrina si Expertiza. Nu are importanta cati candidate sunt pentru ca nu concurezi cu nimeni. Esti admis daca iei cel putin 6 la fiecare disciplina de examen si media 7. Spor la invatat!



#36 florinaelena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 19 April 2017 - 05:38 PM

Cate ore dedicati invatatului?va rezumati doar la ghidul de acces?

A rezolvat cineva problema 169pct d?dim ghid 2016



#37 teodorra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 24 April 2017 - 08:42 PM

Buna seara !
Unde as putea vedea subiectele care s-au dat in anii trecuti ?
La problemele de contabilitate din prima parte,trebuie argumentate raspunsurile cu toata teoria aceea?
Multumesc anticipat !



#38 animda

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 April 2017 - 04:29 PM

Buna ziua! Sunt noua pe forum si am urmarit putin discutia voastra.
Eu as vrea sa ma inscriu in toamna 2017 la examenul pentru contabil autorizat. Am cumparat chiar azi ghidul din 2016, dar am cateva nedumeriri:

1. Ghidul este exaustiv pentru a raspunde in mod corect la întrebarile de la examen sau trebuie integrat cu alte materiale?
2. Ce tip de intrebari vor fi? Exercitii sau teorie?
3. Am inteles ca examenul dureaza 3h, ca cate intrebari sunt pt fiecare subiect? As vrea sa imi calculez cat timp max pot acorda undei intrebari, pt a raspunde la toate.

Desi as terminat facultatea de economie si management, si nu am notiunile de conta, drept si fiscalitate foarte clare, credeti ca e destul sa invat ghidul sau multe concepte vor fi greu de inteles pentru ca nu am un background in domeniu?

Multumesc frumos!



#39 Coraliaandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 27 April 2017 - 08:55 AM

Buna ziua, as avea si eu o intrebare la dumneavoastra , am facut si eu rost de la o prietena de ghidul acces la ceccar 2016 dar am vazut ca nu are intrebari la sfarsitul capitolelor de contabilitate, doctrina, etc. Aveti cumva vreun alt ghid ceccar 2016 care sa aiba aceste intrebari la care sa raspundem ? Sau trebuie invatat ghidul cu rezolvarile care sunt in el.
Daca ma puteti ajuta vreau si eu raspunsurile la aceste intrebari din ghidul acces ceccar 2016.
Va multumesc frumos

O zi buna

Radu Coralia



#40 florinaelena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 29 April 2017 - 02:45 PM

Buna
Ghidul Ceccar are la sf intrebari..iar materialele le-au adaugat in forum mai sus alti colegi
..pt cei care nu au cunostinte de conta si nici experienta este mai greu de invatat...dar nu imposibil...insa trebuie acordat f mult timp...

Buna
Ghidul Ceccar are la sf intrebari..iar materialele le-au adaugat in forum mai sus alti colegi
..pt cei care nu au cunostinte de conta si nici experienta este mai greu de invatat...dar nu imposibil...insa trebuie acordat f mult timp...

Examenul dureaza 3 ore...dar fiecare intrebare este cu dificultatea ei...la teorie sunt cam 5 intrebari din fiecare materie...doar la conta cam 8 probleme...mi se pare mai greu ca la admitere...avand in vedere ca avem job..timpul de invatat e limitat






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL