Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu medical - stagiu la aceasta societate < 6 luni - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

concediu medical - stagiu la aceasta societate < 6 luni


11 replies to this topic

#1 atodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 14 February 2019 - 09:42 PM

Am mare nevoie de ajutor:

O salariata se angajeaza la firma X in septembrie 2018. In ianuarie 2019 primeste 2 zile de concediu medical (cod 06).
Anterior a lucrat la o alta firma pana la 1 septembrie 2018 cand intra in somaj circa 3 saptamani..
Practic are cele 6 luni/12 cotizate.

1. Cum se calculeaza baza pentru concediu medical? E suficient sa calculez pe baza salariilor sept. 2018-dec.2018, sau trebuie sa iau in calcul si salariile din lunile anterioare(de la vechiul angajator) si eventual sa iau in calcul si indemnizatia de somaj?

2. Avand in vedere ca nu am mai avut cazuri de concedii medicale de mai bine de 4 ani, chiar daca intrebarea va parea puerila: pentru cele 2 zile platite de angajator mai trebuie sa depunem ceva la casa de asigurari de sanatate? Se mai depune undeva unul din cele 2 formulare a concediului medical?

3. Daca nu luam in considerare concediul medical(propunerea patronului) si platim cele 2 zile ca si cand doamna ar fi fost la servici, ce se poate intampla?

4. In ce priveste monografia contabila pt. cele 2 zile de CM:

641 = 421 Valoare CM suportat de unitate

Retinerea sumelor datorate pentru concediile medicale:
421 = 4315 CAS datorat pentru CM
421 = 444 Impozit pe salarii

646 = 436 Contributia asiguratorie pentru munca

Pt.CM suportat de unitate se retine/achita CASS ?


Multumesc anticipat pentru raspuns!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2019 - 02:51 PM

1. da, se iau in calcul toate veniturile salariale si asimilate obtinute in per. celor 6 luni anterioare, de aceea vechiul angajator este obligat sa elibereze (la cererea angajatului) adeverinta de concedii medicale pentru ultimele 12 luni si adeverinta de venit pentru ultimele 12 luni (care a inlocuit fisa fiscala). Ca tot veni vb de adeverinte, ai aici http://www.conta.ro/...-cuprinzatoare/ un model nota de lichidare, foarte cuprinzator, asta ar trebui sa eliberezi si tu la plecarea salariatului si, de asemenea, sa ceri salariatului la angajare ca sa ai toate datele pt per. anterioare necesare.

Revenind, in per. de somaj se achita CASS de catre platitorul indemnizatiei, astfel ca salariata se incadreaza la art. 8, alin (2) din OUG 158/2005 actualizata (vezi aici http://www.conta.ro/...le-de-sanatate/)

ART. 8
(1) Stagiul de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzut la art. 7, se constituie din însumarea perioadelor:
a) pentru care s-a achitat contribuţia asiguratorie pentru muncă;
b) pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii de către angajator sau, după caz, de către asigurat, respectiv de către fondul de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale sau bugetul asigurărilor pentru şomaj;

2. Nu, nu trebuie sa depui nicaieri vreun document. Ex. roz il depui la Casa de Sanatate doar atunci cand ai zile de CM suportate din FNUASS si vrei sa-ti recuperezi banii platiti. Mai multe detalii iti dam cand o fi cazul ... :smile: dar daca esti curios, vezi aici : http://www.conta.ro/...tualizata-2018/
3. Daca vreti sa considerati ca persoana a fost la serviciu trebuie sa o pontati si sa va asumati ca fost prezenta in timp ce ea nu a fost si D-zeu stie ce-o fi facut in timpul acela. Nu vreau sa zic ca ... dar nu poti fi sigur niciodata decat daca esti tu in cauza. Eu n-as adopta solutia asta. Daca voi aveti incredere maxima in persoana respectiva si adoptati var. cu prezenta (caz in care nu mai primiti CM-ul deloc), dpv al cheltuielilor salariale e cam acelasi lucru (mai putin CASS-ul care nu se retine la CM), deci de ce nu ati accepta CM-ul ?
4. Da, monografia este corecta. Vezi detalii si aici : http://www.conta.ro/...-2018-7355.html




#3 atodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 15 February 2019 - 05:40 PM

MULTUMESC!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2019 - 06:05 PM

Cu drag si alta data ! :smile:



#5 doris2012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 31 May 2019 - 08:19 AM

Buna ziua
Pentru un angajat nou din 01.04.2019 , pensionat la limita de varsta , imi aduce in 27.05.2019 concediu medical cod 01.Stagiul de cotizare la firma noastra nu este complet. Perioada dinainte de angajare , fiind pensionat , poate fi asimilata stagiului de cotizare?Pensia pentru limita de varsta este sau nu stagiu asimilat pentru baza de calcul a concediului medical?
Iar ca baza de calcul cum procedez ?

Va multumesc



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 June 2019 - 12:12 PM

Cat a fost la pensie (fara angajare) nu a fost asigurat la CCI. Daca nu aduna stagiu de 6 luni, nu are dreptul la CM platit.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2019 - 03:39 PM

Pensionarii "obisnuiti" fac parte din categoria persoanelor asigurate fara plata contributiei, adica ei pot avea medic de familie, se pot interna, pot primi retete compensate, etc .. .
Astfel, cf. CF, art. 154 Categorii de persoane fizice exceptate de la plata contributiei de asigurri sociale de sanatate :
.............
h) persoanele fizice care au calitatea de pensionari, pentru veniturile din pensii, precum si pentru veniturile realizate din drepturi de proprietate intelectuala;

Pt pensionarii-salariati, dreptul la concediile si indemnizatiile de asigurari sociale este conditionat de plata contributiei asiguratorii pentru munca (CAM), destinata suportarii acestor indemnizatii pt salariati si reglementata tot prin CF.

Deci, medicul de familie ii poate elibera pensionarului-salariat certificatul medical cod 01 (boala obisnuita) cu care isi justifica absentele, dar angajatorul, de regula, nu il poate plati cata vreme persoana nu are stagiul minim de cotizare, adica 6 luni in care angajatorul a calculat CAM si pt acest salariat. Exceptia e data de art.70 din Normele de aplicare a OUG nr.158/2018 care da posibilitatea angajatorului sa plateasca indemnizatia de asigurari sociale de sanatate si in situatiile in care nu se indeplineste stagiul minim de cotizare, insa aceste indemnizatii nu se pot deconta din FNUAS (Ordin MS CNAS 15 1311 2018 modif Norme concedii medicale) http://www.cnas.ro/c...ii_medicale.pdf
Chiar daca stagiul este mai mic de 6 luni, salariatul va putea beneficia de indemnizatia de asigurari sociale de sanatate care se acorda fara a fi necesara indeplinirea stagiului de cotizare (urgente medicale, HIV/ SIDA, tuberculoza, neoplazii ...) - si nu este cazul tau (cod 01).

Pe net am gasit parerea cf careia nu i se poate primi CM nici macar pt justificarea absentelor, adica medicul nu trebuia sa ii fi eliberat CM cod 01 daca nu era indeplinit stagiul de cotizare. In acest caz, CM nu poate fi inregistrat la societate, dar pensionarul-salariat poate fi pontat absent motivat (fara venit). In D112 va fi inregistrat cu ore suspendate, randul 5 „Ore lucrate efectiv in luna" se va completa cu numarul de ore efectiv lucrate in luna.

Parerea mea este, totusi, ca daca salariatul prezinta un certificat de CM, acesta nu poate fi ignorat si avem obligatia de a evidentia acele absente motivate atat in pontaj, cat si in statul de salarii si in D112, astfel incat salariatul sa apara in toate aceste acte ca fiind in CM, cf realitatii. Chiar daca nu are stagiu, CM il tratam ca atare, doar ca nu se plateste. Nu este indicat sa trecem salariatul nici in CFP (cum am auzit ca se mai procedeaza) fiindca va pierde per de vechime aferenta (spun ca regula generala).
In D112 se introduc/se preiau toate datele certificatului de CM, inclusiv baza de calcul si zile baza de calcul, dar la zile prestatii (lucratoare) suportate de angajator/FNUASS se va completa/modifica 0 (zero) daca nu se plateste CM. In plus, pentru ca D112 sa fie validata, nu trebuie sa apara sume la punctul “Baza calcul CAS aferenta indemnizatiilor (OUG 158/2005) – asigurat” si nici zile indemnizatii la “Indemnizatii Asigurari Sociale cf. Ord. 158 /2005 sau prestatii cf. Legii 346/2002”. De asemenea, se opereaza suspendarea de la rd. 5.

Suspendarea in baza unui certificat medical nu se inregistreaza in REVISAL. Perioada concediului medical nu diminueaza nr. zilelor de concediu de odihna la care are dreptul salariatul.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2019 - 11:55 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 03 June 2019 - 03:39 PM, a spus:

Pe net am gasit parerea cf careia nu i se poate primi CM nici macar pt justificarea absentelor, adica medicul nu trebuia sa ii fi eliberat CM cod 01 daca nu era indeplinit stagiul de cotizare. In acest caz, CM nu poate inregistrat la societate, dar pensionarul-salariat poate fi pontat absent motivat (fara venit). In D112 va fi inregistrat cu ore suspendate, randul 5 „Ore lucrate efectiv in luna" se va completa cu numarul de ore efectiv lucrate in luna.

Din verificari ulterioare (inclusiv cu dna mea doctor de familie) apreciez ca aceasta parere de pe net este gresita, medicul poate elibera CM unui salariat chiar daca nu este indeplinita conditia de stagiu minim ! Ramane decizia angajatorului daca il plateste sau nu.



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2021 - 10:00 PM

mihaela_maria
MESAJ TRIMIS GRESIT SI PRELUAT DIN MODULUL DE MODERARE

Buna ziua,

Ma aflu in situatia angajatei lui atodor: am fost angajata pana la 31 iulie 2020, in somaj in august, septembrie, 01-11 octombrie 2020, din nou angajata din 12 octombrie 2020. In decembrie 2020 am avut 5 zile concediu medical-boala obisnuita. Sunt in posesia documentelor cu veniturile obtinute atat de la vechiul angajator cat si din perioada de somaj. As avea nevoie de ajutor s-o conving politicos pe doamna de la resurse umane (lege, norme de aplicare, exemple) sa-mi ia in calcul si veniturile incepand cu iunie 2020 (ar fi in avantajul meu-plati compensatorii la plecarea de la vechiul loc de munca, compensare concediu odihna neefectuat), ea sustine ca se ia in calcul doar veniturile de la actualul loc de munca.

Multumesc anticipat,



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2021 - 10:17 PM

CF OUG 158/2005 actualizata, trebuie sa-ti ia in calcul veniturile din ultimele 6 luni, sa citeasca si ea aici : http://legislatie.ju...iDocument/66305

Articolul 3^1
Pentru a beneficia de concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate, persoanele prevăzute la art. 1 trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiții:
a) să îndeplinească stagiul minim de cotizare prevăzut de prezenta ordonanță de urgență;
b) să prezinte adeverința de la plătitorul de indemnizații din care să reiasă numărul de zile de concediu de incapacitate temporară de muncă avute în ultimele 12 luni, cu excepția urgențelor medico-chirurgicale sau a bolilor infectocontagioase din grupa A;
--------------
Articolul 7
Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.
----------------------------------------------------
Articolul 2
(1) Concediile medicale și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, la care au dreptul asigurații, în condițiile prezentei ordonanțe de urgență, sunt:
a) concedii medicale și indemnizații pentru incapacitate temporară de muncă, cauzată de boli obișnuite sau de accidente în afara muncii;
b) concedii medicale și indemnizații pentru prevenirea îmbolnăvirilor și recuperarea capacității de muncă, exclusiv pentru situațiile rezultate ca urmare a unor accidente de muncă sau boli profesionale;c) concedii medicale și indemnizații pentru maternitate;d) concedii medicale și indemnizații pentru îngrijirea copilului bolnav;
------------------------------------------------
Articolul 10
(1) Pentru persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. A și B, baza de calcul al indemnizațiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.
(2) Pentru persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. C, baza de calcul al indemnizațiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor brute lunare reprezentând indemnizație de șomaj, din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar.


Mihaela, te rog nu mai trimite mesaje prin Report (Reclamatie) fiindca ajung in alta parte (in modulul de moderare). Report = raporteaza = reclamatie, ori tu nu ai ceva de raportat/adus la cunostinta/reclamat, ci vrei o solutie la o pbl.
Deci posteaza-ti mesajele pe forum la topicul respectiv, prin butonul "Raspuns Nou". Sau deschide topic nou. Altfel, ti le ignor, fara suparare.
Seteaza-ti forumul la limba romana ca sa nu mai faci confuzii, te rog. Si citeste regulamentul.

Bafta multa si bine ai venit la noi ! :biggrin:



#11 cristina2410

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 16 April 2021 - 05:56 AM

Buna ziua. Va rog ma ajutati in urmatoarea problema:):
Am concediu medical , in veniturile din ultimele 6 luni ar intra si 2 luni de somaj. Cum este foarte corect de calculat acest CM? Ma intereseaza daca bag cele 2 luni de somaj in calcul sau ma duc inapoi cu doua luni si iau in calcul veniturile realizate din munca. Dar am nevoie de acest mod de calcul sa fie corect sa nu imi vina Casa de Sanatate ceara sa refac documentele cand fac cerere de recuperare.
Multumesc pentru timpul acordat si va rog sa imi dati un sfat cum sa procedez. Este sau nu obligatoriu sa iau in considerare si indemnizatia pentru somaj in calculul concediului medical.

Revvin cu mentiunea ca nu este somaj tehnic. Multumesc.



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2021 - 04:03 PM

Asa cum am mentionat intr-un mesaj anterior la acest topic (ce buna e functia de cautare pe care n-o folositi, dragilor, deloc), in per. de somaj se achita CASS de catre platitorul indemnizatiei, astfel ca te incadrezi la art. 8, alin (2) din OUG 158/2005 actualizata (vezi aici http://www.conta.ro/...le-de-sanatate/)

ART. 8
(1) Stagiul de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzut la art. 7, se constituie din însumarea perioadelor:
a) pentru care s-a achitat contribuţia asiguratorie pentru muncă;
b) pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii de către angajator sau, după caz, de către asigurat, respectiv de către fondul de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale sau bugetul asigurărilor pentru şomaj;

Deci, da - iei in calcul si per. de somaj fiindca face parte din stagiu de cotizare.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL