Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Reorientare spre contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Reorientare spre contabilitate

3 replies to this topic

#1 EduardEduard

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 August 2020 - 10:49 PM

Buna seara,

Eu am terminat acum 9 ani liceul de contabilitate, am avut doar note de 9 si de 10 dar prin anii aia nu stiam de unde se incepe o astfel de meserie si asa ca am terminat informatica la politehnica fara sa reusesc ceva relevant in ultimii 5 ani, pur si simplu rar pot sa trec de interviurile initiale(poveste lunga).

Eu in clasa a 12-a si a 11-a am facut contabilitate primara, cel putin asa cred. Primeam exercitii cu o oarecare SC, primeam dirverse chitante si hartii legate de problema respectiva si trebuiau inregistrate intr-un tabel cu numarul corespunzator din planul de conturi, trebuia sa ne dam singuri seama din problema ce e activ ce e pasiv si la final de semestru sa dea bilantul egal sau pozitiv.

M-am gandit la o reorientare spre contabilitate deoarece am in caracter organizarea, atentia, rabdarea si mereu am fost laudat pentru scrisul organizat si structurat si cum imi pastram hartiile primite de la profesoara. Si nu cred ca e mare lucru sa invat vreun software contabil sau excel sau alte abilitati pe PC.

Ma gandesc ca eu la 28 ani, sa fac un curs de contabilitate de vreo 3 luni ca macar sa am ceva cunostiinte recente si relevante in CV, sa aplic pe contabilitate primara, Cine e contabil de aici ar angaja un junior cu background-ul meu?
Problema urmatoare pe care nu o inteleg sunt cursurile astea platite. Sunt chiar asa de serioase? Ce intrebari ar trebui sa pun cand ma pun la puricat de cursuri? O facultate are pana la urma 3 ani, Ce invat eu in 3 luni sa fiu luat in serios la un interviu?

Multumesc,
Eduard

Aceasta postare a fost editata de EduardEduard: 11 August 2020 - 10:50 PM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2020 - 12:31 PM

Buna, Eduard ! :smile:

Problema cu interviurile repetate am trait-o multi dintre noi, eu chiar am deschis un topic in care s-a vorbit despre cat de arbitrar poate fi rezultatul unui interviu, deci nu te mai necaji pt asta fiindca nu tine de tine in suficienta masura pt a te simti cumva vinovat.

Vezi postareaEduardEduard, la 11 August 2020 - 10:49 PM, a spus:

Eu in clasa a 12-a si a 11-a am facut contabilitate primara, cel putin asa cred.
Cel putin asa crezi ? :laugh: ... "sa dea bilantul egal sau pozitiv ?"

Liceul economic absolvit ti-a dat calificarea (cel putin pe diploma) pt a tine evidenta contabila NUMAI pana la balanta inclusiv (nu si bilantul), tu fiind contabil cu studii medii, insa e perfect normal ca dupa atatia ani sa uiti multe din si dintre cele invatate (adica unele partial si unele total).
Calitatile pe care le ai sunt f potrivite in meseria asta, dar operarea intr-un soft contabil presupune in primul rand stiinta in conta si abia secundar in IT, depinzand, desigur, si de softul respectiv.

Un curs de 3 luni ar trebui sa fie cuprinzator pt contabilitatea primara, durata destul de mare presupune acest fapt daca, bineinteles, cursurile insumeaza cel putin 10 ore/saptamana. Pt nivelul entry pe care ti-l ofera ar trebui sa te invete tot ce ai nevoie, restul il poti dobandi pe parcursul practicarii meseriei la locul de munca. Un asemenea curs da bine in CV, dar mult mai important este sa stii sa lucrezi efectiv ce te-a invatat cursul fiindca multe dintre interviurile pe conta sunt cu proba practica. Prin urmare, ar trebui sa alegi un curs care sa puna mult accent pe practica fiindca asta te va ajuta consistent.

In alta ordine de idei, permite-mi, te rog, sa-ti marturisesc ca sunt putin nedumerita de faptul ca nu ti-ai putut gasi un job pe informatica, cf studiilor tale universitare, fiindca zona asta cere mult personal, se intampla de cativa ani buni si inca este in plina dezvoltare... dar tu stii mai bine care ti-e situatia.
Sincera sa fiu, imi pare f rau pt toti cei care au terminat o facultate cu tot efortul, chiar si financiar, pe care il presupune un asemenea demers academic, pt. ca mai apoi, dupa absolvire, sa se reorienteze spre alte calificari sub nivelul acestor studii sau chiar fara nicio legatura cu ele. Am si eu 2 cazuri in familie si e mare pacat de banii munciti cu greu de catre parinti si bagati in "fundul" copiilor pt facultati si mastere, ca ulterior ei sa nu profeseze deloc in domeniile respective pe care singuri si le-au ales.
Mare pacat de efortul tuturor ! :sad:




#3 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 25 August 2020 - 10:23 AM

Știu că pare surprinzător ca o persoană cu studii in domeniul IT să nu își găsească loc de muncă, dar am și eu prieteni IT-iști dar când au vrut să își găsească un serviciu sau să își schimbe actualul loc de muncă s-au lovit de incompetența ''specialiștilor'' de la resurse umane ai companiilor respective - cred ca aici e problema de multe ori. Ba chiar au fost chemați la interviu pentru un anumit post și li s-a comunicat că au fost aleși pentru alt post la care NU candidaseră și nu aveau experiență sau cunoștințe în softul/limbajul de programare respectiv. Unde mai pui că unii te cheamă la mai multe teste/interviuri pentru postul respectiv, tu pierzând timp prețios în care ai putea să-ți cauți altceva, și apoi NU îți comunică niciodată rezultatele, nu îți mai răspund la emailuri sau pur și simplu te anunță prea târziu, când ți-ai găsit deja altceva. De asemenea, refuză să te lase să lucrezi de acasă pe timp de pandemie deși tu soliciți acest lucru și ai condițiile perfecte acasă. Asta deși munca ta NU include secrete de stat și oricum există o grămadă de metode de asigurare a securității, indiferent de unde ai lucra.

Eu lucrez în alt domeniu dar m-am lovit de exact aceleași probleme. Conducătorii interviurilor erau ba plictisiți, ba nepricepuți, ba habar nu aveau cu ce se mănâncă postul respectiv. La un moment dat am dat vreo 7 teste/interviuri pentru un post, ca la final să-mi comunice un salariu modic, mai mic decât ce câștigam în acel moment, asta deși îi rugasem de la început să-mi comunice un interval de salariu ca să nu pierdem timpul degeaba, nici eu, nici ei. Și tot ei s-au supărat când nu am acceptat postul. De experiența cu instituțiile de stat nici nu mai vorbesc, în unele dintre ele ... există alte așteptări, care nu țin de competență. Este plin peste tot de pile și rude și normal că nu are loc altcineva în domeniul respectiv, oricât de competent ar fi.

În altă ordine de idei, contabilitatea e f grea, mai ales din cauza legilor date de necunoscători, a relei-voințe/dorinței de a complica viețile contribuabililor și din cauza faptului că oamenii/contabilii nu se unesc ca să-și facă viețile mai ușoare și să le solicite autorităților să simplifice tot ce se poate simplifica. În alte țări birocrația e redusă la minim și le merge foarte bine pe toate planurile. E mare lucru să-ți poți desfășura activitatea fără să ai stresul că ai interpretat ceva greșit sau că mâine se dă o lege care va da totul peste cap. Așa că ar trebui să devină contabil doar cine are aplecare spre așa ceva și rezistă la stres.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2020 - 03:33 PM

Si uite asa, Dana draga, se mai verifica inca o data, vorbind despre interviurile pt job, proverbul "Pana la D-zeu te mananca sfintii" ! Este socant, si revoltator in acelasi timp, cat rau poate face incompetenta lasata de capul ei ...

Iata ca sunt profesionisti care nici nu mai apuca sa dea ochii cu viitorul sef direct, fiindca totul se opreste la HR, adica la niste oameni care nu pot nicicum aprecia pregatirea profesionala a aplicantului, decat daca pt selectie s-a dat vreun test grila la care HR a primit si raspunsurile corecte pt evaluare (ca la examenul teoretic pt carnetul auto).

Cat priveste suma calitatilor pt a profesa in conta, toti cei care lucram avand un grad de raspundere ceva mai insemnat (adica mai sus de contabilitate primara) stim ca fara nervi de otel, minte sprintena, o fire calma si f echilibrata, plus studiu permanent NU se poate face aceasta meserie in RO ! Pur si simplu se clacheaza de la mult stres, asta-i realitatea romaneasca de 3 decenii incoace.

Un contabil bine pregatit stie, cel mai adesea, mai multa teorie si spete practice ce tin de activitatea sa decat stie persoana care ii vine in control, ori asa ceva este inacceptabil. De-a lungul timpului am vazut multa incompetenta la nivelul angajatilor ANAF si ai Garzii financiare (cei din urma aveau un tupeu si o aroganta iesite din comun, se simteau minunat sa intimideze cat mai mult), ori acesti oameni sunt cei care ar trebui sa ne invete pe noi meserie, respectuos, nicidecum sa ii invatam noi pe ei ... fiindca atunci ar fi normal sa schimbam rolurile.... si salariile, desigur.





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL