Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
girare bilet la ordin catre un furnizor! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


girare bilet la ordin catre un furnizor!

7 replies to this topic

#1 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 28 September 2005 - 04:13 PM

am avut o factura de platit in valoare de 3275.96 ron, insa am girat un bilet la ordin de 3275.97 ron. in concluzie, la inreg contabile am compensat furnizorul cu clientul meu la valoarea de 3275.96 insa nu stiu cum e mai bine. sa platesc cu 0.01 mai mult furnizorului sau sa ramana clientul meu cu un sold de 0.01?! :oops:
suma e f mica, dar cumva trebuie sa fac ca sa fie corect si bine :smt010



#2 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2005 - 04:18 PM

pai ai girat deja BO!!!




#3 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 28 September 2005 - 04:39 PM

pai...da, dar eu ma refer la inregistrari contabile....cu ce valoare fac inregistrarea? cu valoarea BO (care e mai mare cu 0.01 decit valoarea facturii)?...acum ca ma gindesc mai bine cred ca asa trebuie... :cry:



#4 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 28 September 2005 - 04:59 PM

inregistrezi valoarea BO-ului, chiar daca e mai mult cu 0.01 lei. 0.01 lei treci la plati in avans si data viitoare faci compensare.



#5 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2005 - 09:03 AM

categoric cu valoarea BO exact asa cum iti apare si pe extrasul de cont :D



#6 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 02 October 2005 - 03:31 PM

Daca a girat BO nu cred sa-i mai apara in extrasul de cont. Ii apare furnizorului caruia i-a platit cu BO de la client.



Acceptare incasare prin BO de la client: 413 = 411: 3.275,97 RON
Primire BO de la client: 5113 = 413: 3.275,97 RON

Acceptare plata cu BO la furnizor: 401 = 403: 3.275,97 RON
Girare BO catre furnizor: 403 = 5113: 3.275,97 RON

6588 = 401: 0,01 RON sau lasi banul in sold si regularizezi la fact.urmatoare

Intotdeauna cand girati efecte comerciale, faceti copii dupa ele, fata-verso, ca altfel nu aveti doc.justificativ. Dati-le si nr.de inreg. de primire de la client, respectiv de transmitere catre furnizor.



#7 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2005 - 08:48 AM

mersi Lorenzo..m-am cam prostit in ultima vreme :oops: :oops:



#8 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 03 October 2005 - 04:30 PM

stii care e faza: eu nu folosesc deloc 413,5113....ca ma complic. tin un dosar separat cu astfel de bo care sunt girate. iar cand primesc astfel de bo de la client fac un pv ca sa ma asigur ca le am pe toate prinse undeva....ca le dau sau nu mai departe...aflu din acel dosar....si nu mi s-a intimplat sa ratacesc vreunul...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL