Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cheltuieli de protocol - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


cheltuieli de protocol


134 replies to this topic

#21 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 22 May 2006 - 12:59 PM

si eu procedez la fel ca ronaldo . cititi si normele de aplicare a codului fiscal si ve-ti gasi.



#22 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 May 2006 - 01:25 PM

dalila1ro a spus:

Nu pot sa cred!
Vreti sa spuneti ca daca chelt.de protocol depasesc pragul de dedeuctibilitate,pt.diferenta nedeductibila calculez si T.V.A.? :shock: Pe care-l trec pe nedeductibil? Sunt cu codul fiscal in fata.....va rog aratati-mi unde se specifica ca se calculeaza si se trece pe nededuct.tva-ul?

In Norme pct. 7.1 a spus:

(3) Bunurile acordate gratuit în cadrul acțiunilor de protocol nu sunt considerate livrări de bunuri în limita în care sunt deductibile la calculul impozitului pe profit cheltuielile de protocol, stabilită la titlul II al Codului fiscal. Aceeași limită este aplicabilă și microîntreprinderilor care se încadrează în prevederile titlului IV al Codului fiscal.
(4) Bunurile acordate gratuit în cadrul acțiunilor de sponsorizare și mecenat nu sunt considerate livrări de bunuri în limita a 30/00 din cifra de afaceri, determinată potrivit art. 152 alin. (6) din Codul fiscal, și nu se întocmește factura fiscală pentru acordarea acestor bunuri.
(5) Prin acordarea de bunuri în mod gratuit potrivit destinațiilor prevăzute de lege, în sensul art. 128 alin. (9) lit. f) din Codul fiscal, se înțeleg destinații cum sunt: masa caldă pentru mineri, alimentația de protecție, materiale igienico-sanitare acordate obligatoriu angajaților în vederea prevenirii îmbolnăvirilor. Limita până la care nu sunt considerate livrări de bunuri este cea stabilită prin actele normative care instituie acordarea acestor bunuri. Plata în natură a salariilor și a dividendelor reprezintă livrare de bunuri, nefiind aplicabile prevederile art. 128 alin. (9) lit. f) din Codul fiscal.
(6) Încadrarea în limitele prevăzute la alin. (3)-(5) se determină pe baza datelor raportate prin situațiile financiare anuale. Nu se iau în calcul pentru încadrarea în aceste limite sponsorizările, acțiunile de mecenat sau alte acțiuni prevăzute prin legi, acordate în numerar. Depășirea limitelor constituie livrare de bunuri și se colectează taxa pe valoarea adăugată, dacă s-a exercitat dreptul de deducere a taxei pe valoarea adăugată corespunzătoare depășirii. Taxa pe valoarea adăugată colectată aferentă depășirii se calculează și se include la rubrica de regularizări din decontul întocmit pentru perioada fiscală în care persoanele impozabile înregistrate ca plătitori de taxă pe valoarea adăugată au depus situațiile financiare anuale, dar nu mai târziu de termenul legal de depunere a acestora.
(7) Preluarea de către persoanele impozabile înregistrate ca plătitori de taxă pe valoarea adăugată a unor bunuri din activitatea proprie pentru a fi utilizate în scopul desfășurării activității economice a acestora nu este considerată livrare de bunuri. Aceleași prevederi se aplică și pentru prestările de servicii.




#23 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 May 2006 - 01:26 PM

Pt dalila1 ro - eu am incercat sa te ajut, dar daca esti ironica, acum chiar regret. E strict optiunea ta, incearca sa gasesti singura in codul fiscal, ca banuiesc ca il ai. Si in general pt cheltuielile sociale, care depasesc pragul, nu ai TVA, ca nu ai factura. In cazul exceptional, cand ai factura pt cheltuieli de genul asta, sa stii si tu ca TVA-ul aferent cheltuielilor de depasesc prag e nedeductibil. Dar tu esti atotstiutoare si ironica, buna combinatie :lol:



#24 dalila1ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 107 Postari:

Postat 22 May 2006 - 02:31 PM

marinic a spus:

Pt dalila1 ro - eu am incercat sa te ajut, dar daca esti ironica, acum chiar regret. E strict optiunea ta, incearca sa gasesti singura in codul fiscal, ca banuiesc ca il ai. Si in general pt cheltuielile sociale, care depasesc pragul, nu ai TVA, ca nu ai factura. In cazul exceptional, cand ai factura pt cheltuieli de genul asta, sa stii si tu ca TVA-ul aferent cheltuielilor de depasesc prag e nedeductibil. Dar tu esti atotstiutoare si ironica, buna combinatie :lol:
Imi cer scuze daca am parut ironica.Nu asta mi-a fost intentia.Scriu lapidar fiindca nu am timp.
Multumesc tuturor pt.explicatii.



#25 dalila1ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 107 Postari:

Postat 22 May 2006 - 02:38 PM

Tot nu sunt lamurita cu T.V.A.ul
Dupa mine sunt 2 chestii distincte:
1.daca dau de exemplu niste produse gratis unor clienti-valoarea o trec pe 623,daca suma depaseste limita deductibila-calculez tva-deci aici aveti dreptate
2.daca administratorii servesc masa =>623.Presupunand ca tot contul 623 e format numai din mese servite,mai clacule tva?Conform Normelor e vorba numai de bunuri



#26 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 22 May 2006 - 08:01 PM

daca nu ai dedus tva pt cazul 2 ,nu ai de ce sa o platesti si sa o treci pe cht neded.



#27 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 10 June 2006 - 09:02 AM

2 % din profit??????



#28 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 21 June 2006 - 02:33 PM

impozitul pe profit se calculeaza lunar.Deductibilitatea ch cu protocolul deci se calculeaza tot lunar?



#29 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 21 June 2006 - 03:28 PM

mihails2005 a spus:

impozitul pe profit se calculeaza lunar.Deductibilitatea ch cu protocolul deci se calculeaza tot lunar?

Cota nedeductibila o calculezi la sfarsitul exercitiului financiar , cand calculezi impozitul final



#30 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 21 June 2006 - 06:35 PM

te rog mult.explica mi si mie.deci in fiecare luna calculezi impozit la venituri - cheltuieli?sau aplici la venituri -ch+ch nedeductibile-venituri neimpozabile?!?!?!?!
Ai spus ceva de sfarsitul exercitiului...



#31 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 24 June 2006 - 02:44 PM

am si eu intrebare si multumesc anticipat.nu am lucrat cu impozit pe profit
El se calculeaza,lunar,si se inregistreaza lunar.691= 441.
se platreste semestrial.corect ?ce fac cu ,cheltuielile cu protocolul ???le includ si pe ele in intregime ?de unde stiu care este limita de 2 % ???cum procedez ?
si inca ceva daca societatea are pierdere eu mai pot inregistra cheltuieli cu protocolul???
multumesc.



#32 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 24 June 2006 - 05:19 PM

tatutzu... ai auzit de codu fiscal ?
baga un ochi pe acolo, ca te invata el



#33 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 26 June 2006 - 12:45 PM

mihalis , de unde ai scos astea?
"el" se calculeaza si se plateste trimestrial
cat despre chelt de protocol , intai treb sa te lamuresti cum se declara si se plateste impozitul
citeste si ce scrie in modalitatea de completare a declaratiei 100
serafimescu



#34 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 26 June 2006 - 07:28 PM

am gresit?nu se plateste trimestrial?



#35 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 June 2006 - 07:52 PM

Cheltuielile de protocol în limita unei cote de 2% aplicată asupra diferenței rezultate dintre totalul veniturilor impozabile și totalul cheltuielilor aferente veniturilor impozabile, altele decât cheltuielile de protocol și cheltuielile cu impozitul pe profit;



#36 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 27 June 2006 - 08:21 AM

Ramona,intrebarea era daca trimiestrial ! Sinca ceva Acest 2% faci trimestrial ?? Ce este cu 2 la mie ca am auzit si varianta asta.



#37 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 27 June 2006 - 10:49 AM

tu ai scris semestrial
de aia am zis trimestrial
3 la mie se face la sponsorizare
serafimescu



#38 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 29 June 2006 - 05:17 PM

Buna ziua la tot poporul ! Pana una alta,adica pana va lamuriti daca e semestrial sau trimestrial impozitull pe profit,,,,am si eu un caz,legat de deductibilitatea cheltuielilor,in acest caz fiind vb. de chelt. de protocol.Conform acelei O.U.1814 (parca),la punctul c),este specificat ca au deductibilitate pt. inregistrarea in contabilitate a cheltuielilor,bonurile cu valoarea pana la 100 ron .Corect ? ...corect. ! Eu am un bon emis de OMV care reprezinta diverse bunuri (ex:ciocololata,apa,crema etc) ,pe care le consider chelt.de protocol, insa valoarea acestui bon este de 306 Ron.De inregistrat ,l-am inregistrat in felul urmator :
6231 = 401 100 ron
6231.1 (nedeductibil) = 401 206 ron.
Consider ca este corect,chiar daca este un bon emis de o uniatate care ,chipurile ,nu emit facturi.Bineinteles ca am fost contrazisa de administrator,si rog sa va dati cu parearea.



#39 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 29 June 2006 - 05:20 PM

Am revenit pt. corectie: este vorba de Ordinul 1714/2005. Sunt convinsa ca va-ti dat seama ca am gresit.....



#40 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 June 2006 - 06:01 PM

SARINA a spus:

legat de deductibilitatea cheltuielilor,in acest caz fiind vb. de chelt. de protocol.Conform acelei O.U.1814 (parca),la punctul c),este specificat ca au deductibilitate pt. inregistrarea in contabilitate a cheltuielilor, bonurile cu valoarea pana la 100 ron .Corect ? ...corect. !
Eu am un bon emis de OMV care reprezinta diverse bunuri (ex:ciocololata,apa,crema etc) ,pe care le consider chelt.de protocol, insa valoarea acestui bon este de 306 Ron.De inregistrat ,l-am inregistrat in felul urmator :
6231 = 401 100 ron
6231.1 (nedeductibil) = 401 206 ron.
Consider ca este corect,chiar daca este un bon emis de o uniatate care ,chipurile ,nu emit facturi.Bineinteles ca am fost contrazisa de administrator,si rog sa va dati cu parearea.

Eu zic ca nu e chiar asa!
Regula este ca:
"(2) Bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale vor fi folosite începând cu data de 1 ianuarie 2006 numai ca documente de înregistrare a plăților în Registrul de casă."

La punctul c este exceptia (pentru cele de sub 100).

Daca un bon este peste 100 atunci intra in functiune regula,
adica vor fi folosite numai ca documente de înregistrare a plăților.

Nu poti extinde exceptia dincolo de ce scrie in textul legii.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL