Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
scanare carti de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

scanare carti de munca


79 replies to this topic

#21 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 01 February 2008 - 09:30 AM

Eu am intrebat inspectoarea cand am dus minunatele decizii de salariu si mi-a spus ca deocamdata s-a oprit scanarea, sa mai iau legatura cu ea prin februarie daca se mai linistesc apele cu deciziile astea. Deci nu este nici un termen limita, deocamdata! :biggrin: :lostit (13): :biggrin:



#22 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 01 February 2008 - 09:47 AM

Si daca mie acuma mi-a adus angajatul cartea de munca, ce termen sa fie. Nu e vina firmei, e a lui...




#23 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2008 - 11:16 AM

Vezi postareariquiqui, la Feb 1 2008, 09:30 AM, a spus:

Eu am intrebat inspectoarea cand am dus minunatele decizii de salariu si mi-a spus ca deocamdata s-a oprit scanarea, sa mai iau legatura cu ea prin februarie daca se mai linistesc apele cu deciziile astea. Deci nu este nici un termen limita, deocamdata! :biggrin: :tongue: :biggrin:
ba exista un termen de predare, cel putin ... legal : Hotararea nr. 36/2008 pentru modificarea si completarea Hotararii Guvernului nr. 1.768/2005 privind preluarea din carnetele de munca a datelor referitoare la perioadele de stagiu de cotizare realizat in sistemul public de pensii anterior datei de 1 aprilie 2001, a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 50 din 22.01.2008.

Principala modificare : La articolul 2, dupa alineatul (5) se introduc doua noi alineate, alineatele (6) si (7), cu urmatorul cuprins:
"(6) Termenul limita de predare a carnetelor de munca de catre persoanele fizice si juridice pentru activitatea de preluare a datelor este 30 noiembrie 2008.
(7) Termenul limita de predare a carnetelor de munca de catre persoanele fizice si juridice pentru activitatea de scanare a carnetelor de munca este cel prevazut la art. 3 alin. (2)."



#24 teo30967

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2008 - 01:19 PM

am si eu o intrebare : cartile noastre de munca sunt tinute si completate de ITM .
ce facem noi firma ca sa intre cartile la scanat ?
intra automat din moment ce sunt la ei sau trebuie depus "CEVA" ( ma refer la o cerere) ca de proces verbal de predare primire nu poate fi vorba ca nu avem ce preda odata ce sunt cartile la ei?

Aceasta postare a fost editata de teo30967: 12 March 2008 - 01:20 PM




#25 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2008 - 05:48 PM

Vezi postareateo30967, la Mar 12 2008, 01:19 PM, a spus:

am si eu o intrebare : cartile noastre de munca sunt tinute si completate de ITM .
ce facem noi firma ca sa intre cartile la scanat ?
intra automat din moment ce sunt la ei sau trebuie depus "CEVA" ( ma refer la o cerere) ca de proces verbal de predare primire nu poate fi vorba ca nu avem ce preda odata ce sunt cartile la ei?
Doamnee.... ce intrebare, ma si minunez cateodata ... ai citit tot topicul de la inceput ? gasesti cele mai amanuntite detalii.



#26 teo30967

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2008 - 12:06 PM

nu te mai minuna! am intrebat deoarece :

florika spunea : Chiar daca cartile de munca se tin la ITM se face un proces verbal tip de predare-primire in 4 ex.semnat si de societate si se depune la inspectorul societatii. Si eu am avut o societate care a tinut cartile de munca la ITM si am fost miercuri si am depus procesul-verbal.

si voiam sa mai aud si alte pareri !
nu a exprimat nimeni clar : cartile care se tin la itm intra direct la scanat !

acum stiu am fost ieri la itm si am intrebat inspectorul cei care tin cartile la ei nu depun nimic intra direct la scanat!



#27 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 March 2008 - 12:43 PM

Vezi postareateo30967, la Mar 14 2008, 12:06 PM, a spus:

am fost ieri la itm si am intrebat inspectorul cei care tin cartile la ei nu depun nimic intra direct la scanat!
Cei care tin cartile de munca la ei (adica la firma si nu la ITM) nu depun nimic la ITM dar depun cartile de munca si acel proces verbal, probabil doar in 2 exemplare, la Casa de pensii pentru scanat.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#28 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2008 - 08:02 PM

mai stie cineva noutati referitoare la scanare ? nu le-am depus nici pana acum :thumbup:



#29 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 24 May 2008 - 11:07 AM

Eu am depus o carte de munca acum vreo zece zile (comision itm 0,75%). Am depus cartea de munca, copie dupa cartea de identitate a posesorului, pv in 4 exemplare (doamna ce mi le-a primit a spus ca si ei la randul lor le predau casei de pensii si treb. sa aiba "cat mai multe" exemplare dupa pv). Mi le-a primit jos la depunere state plata si declaratii, nu neaparat inspectorul societatii. Despre termenul limita nu stiu ce sa spun, am auzit de ceva pana in septembrie. Dar, inca o data precizez, nu stiu nimic sigur.



#30 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2008 - 09:45 AM

Vezi postareariquiqui, la May 24 2008, 12:07 PM, a spus:

Eu am depus o carte de munca acum vreo zece zile (comision itm 0,75%). Am depus cartea de munca, copie dupa cartea de identitate a posesorului, pv in 4 exemplare (doamna ce mi le-a primit a spus ca si ei la randul lor le predau casei de pensii si treb. sa aiba "cat mai multe" exemplare dupa pv). Mi le-a primit jos la depunere state plata si declaratii, nu neaparat inspectorul societatii. Despre termenul limita nu stiu ce sa spun, am auzit de ceva pana in septembrie. Dar, inca o data precizez, nu stiu nimic sigur.

o sa ma duc si eu dupa 25-ul asta sa vad ce si cum .......... stau cu cartile de munca ale oamenilor la mine acasa si imi ocupa locul ........... ar fi bine sa fie asa de simplu, doar cu un PV ................



#31 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 21 July 2008 - 03:17 PM

am intrebat eu azi si am inteles ca se scaneaza in prezent cartile de munca deschise inainte de 01.04.2000.



#32 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 July 2008 - 08:01 PM

Vezi postareaandreea, la Jul 21 2008, 04:17 PM, a spus:

am intrebat eu azi si am inteles ca se scaneaza in prezent cartile de munca deschise inainte de 01.04.2000.
si cartile deschise dupa 01.04.2000 ce fac cu ele ?



#33 =dNz=

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 25 July 2008 - 11:16 AM

cartile intocmite dupa 01.04.2000 nu se scaneaza.
Eu am depus carti pentru scanare in 17.09.2007 si le-am primit in luna iunie 2008.
Se intocmeste doar PV, programul a picat de anul trecut.

Mult succes! :frusty:



#34 micky101

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 September 2008 - 02:14 PM

hotarirea 36/2008 -scanare cari munca la purtator

unde are loc scanarea carte muna aflata la purtator pentru bucuresti?
ma refer la cazul romanilor rezidenti in strainatate care au cartile de munca la purtator. care este procedura (procura, imputernicire) si unde practic se scaneaza - adresa, institutia - in bucuresti.
va rog comentati si clarificati



#35 micky101

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 September 2008 - 02:44 PM

casa de pensii bucuresti - sector 6 spune ca preia carti de munca pt scnare dar numai pentru dosar de pensii.
ITM bucresti spune ca scaneaza numai prin angajatori.
deci cartile de munca aflate la purtator unde se scaneaza?

36/2008 spune:
"
1. Articolul 1 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 1. - In vederea aplicarii prevederilor art. 160 alin. (6) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, se va desfasura activitatea de preluare din carnetele de munca a datelor referitoare la perioadele de stagiu de cotizare realizat in sistemul public de pensii anterior datei de 1 aprilie 2001, precum si a veniturilor salariale aferente, elemente care, conform legii, sunt utilizate la calculul pensiilor, si se va crea o arhiva electronica prin scanarea carnetelor de munca."

2. La articolul 2, dupa alineatul (1) se introduce un nou alineat, alineatul (11), cu urmatorul cuprins:
"(11) In situatia fostilor asigurati ai sistemului public de pensii, care nu au domiciliul sau resedinta in Romania, carnetul de munca poate fi prezentat pentru prelucrare casei teritoriale de pensii in a careia raza au fost asigurati ultima data sau, dupa caz, din raza de domiciliu a persoanei desemnate de catre titular."
"
este neclar. consulatele romanesti din strainatate - nu stiu nimic in detalui, dar elibereaza procuri/imputerniciri pentru asa ceva -= incasind circa 40E de fiecare procura. apoi unde trebuiesc folosite procurile in bucuresti - unde se scaneza cartile de munca la purtator?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 26 September 2008 - 03:50 PM




#36 titi35

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 26 September 2008 - 06:04 PM

Scanarea (sau prelucrarea- scanarea s-ar putea sa aiba loc intr-o etapa urmatoare) se face la sediul din Vitan,
etajul 6, cam. 21 parca, pentru toate sectoarele daca domiciliul titularului cartii de munca a fost in Bucuresti.
Sunt necesare:carnetul de munca in original, imputernicire simpla(nu notariala), o copie dupa CI imputernicit, copie
dupa un act al titularului cartii de munca in care sa apara CNP-ul acestuia (BI-CI, pasaport romanesc chiar expirate, certificat nastere)



#37 micky101

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 September 2008 - 08:56 PM

pentru titi35,

multumesc pentru detalii. deci sint 2 etape? cit dureaza prelucrarea, si apoi scanarea? adica cit timp vor tine cartea de munca acolo, si cind o vor inapoia? cum se identifica pe cartea de munca ca a fost prelucrata, dar scanata?
multumesc



#38 titi35

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 27 September 2008 - 09:42 PM

Asa spunea cineva de la acel birou. Oricum acum se inapoiaza cartea de munca dupa circa o saptamana. Ce va mai fi vom vedea. Poate anul viitor.
Acum se primesc carnete de munca care au inregistrari anterioare datei de 01.04.2001, cred (sau cam asa ceva). dupa aceasta data angajatorii au depus declaratii privind contributiile angajatilor si cei de la pensii au datele necesare.
Ei introduc in calculator datele necesare calcularii punctajului de pensii. Nu le scaneaza acum.



#39 radubc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Location:Calgary, AB

Postat 27 September 2008 - 10:02 PM

Vezi postareatiti35, la Sep 27 2008, 10:42 PM, a spus:

...Oricum acum se inapoiaza cartea de munca dupa circa o saptamana...
Is nebuni? Sa astepte pana o aduc eu.



#40 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 November 2008 - 03:10 PM

Noi termene pentru predarea datelor din carnetele de munca
- Emitent: Guvernul Romaniei – Biroul de presa
Data: 04.11.2008

Operatiunea de predare-primire a carnetelor de munca de catre inspectoratele teritoriale de munca catre casele teritoriale de pensii, precum si cea de scanare a acestora, se vor finaliza pana la 31 decembrie 2010, a decis Guvernul in sedinta de astazi. Executivul a modificat, in acest sens, HG nr. 1768/2005 privind preluarea din carnetele de munca a datelor referitoare la stagiul de cotizare realizat in sistemul de pensii anterior datei de 1 aprilie 2001.
Termenul de predare a carnetelor de munca de catre persoanele fizice si juridice pentru activitatea de preluare a datelor a fost prelungit pana la 30 noiembrie 2009 (termenul anterior 30 noiembrie 2008). De asemenea, termenul de predare a carnetelor de munca in vederea scanarii este 30 noiembrie 2010.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL