Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
neplatitoiri de TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


neplatitoiri de TVA

6 replies to this topic

#1 DIANACLAUDIA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 May 2004 - 08:52 PM

in cazul unei soc com nou infiintate neplatitoare de TVA se tine contul 442? la achizitiile de marfa de la firme platitoare de Tva, TVA de pe factura se evidentiaza undevasau se inregistreaza 371=401? dar la mijloacele fixe intrate in unitate , la amortizare se tine seama de suma totala de pe factura?



#2 carmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 24 May 2004 - 01:45 PM

La societatile neplatitoare de TVA in cazul cumpararilor de marfa tva-ul de pe factura se include in valoarea marfii . Inreg este 371 = 401
La fel si la mijloace fixe. 212%=404.




#3 Catalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2005 - 09:12 AM

Dar in cazul altor achizitii? Materii prime, materilae intretinere? Tot la fel, se include toata suma in contul de debitare?



#4 Vranau Sorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 16 February 2005 - 10:08 AM

Orice firma neplatitoare de TVA nu are dreptul sa deduca TVA-ul de pe nici un act pe care acesta ar fi evidentiat.
neplatitoare = nu ai drept de deducere



#5 Catalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2005 - 10:19 AM

Multumesc frumos.
O zi buna



#6 bucuriulia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2005 - 01:56 PM

As dori sa stiu daca a nu fi platitor de tva conduce la anumite inconveniente pentru cel care imi cumpara serviciul (eu fiind o firma de curatenie)?
Va multumesc



#7 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 19 May 2005 - 11:53 AM

In mod normal, nu... Din contra: daca tu ii facturezi serviciul la 100 lei, iar alta firma (platitoare) i l-ar factura la 119 lei (100 + 19), cred ca te-ar prefera pe tine...desi, pe termen lung pentru beneficiar este cam acelasi lucru...avand posibilitatea de a deduce apoi cei 19 lei platiti ca TVA...
Evident, daca tu facturezi la 119 lei, iar firma platitoare tot la 119, beneficiarul alege furnizorul platitor...lesne de inteles de ce...nu?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL