Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit profit - Sponsorizare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Impozit profit - Sponsorizare


396 replies to this topic

#21 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2006 - 07:10 PM

lasand "intelesul" la o parte, fboji si apreciind onestitatea lui eco, nu ma pot opri sa nu ma ingrozesc de cata indrazneala = inconstienta sunt in stare bobocii meseriei de contabil. eu sunt stupefiata de-a dreptul. v-am mai rugat , si cu alte ocazii, sa tineti cont de o regula de aur : daca vrei sa stii intr-adevar cum e, pune-te in locul celuilalt !!

Draga fboji, sunt convinsa ca, daca un bobcel ca eco vine si iti face mari si gogonate prin contabilitate si tu vei fi in situatia de a plati amenzi de pe urma lui ( fara scapare) n-ai mai fi asa toleranta.

daca numai stampila era pusa mai aiurea pe op, nu cred ca e capital, insa ce intreaba eco denota o lipsa majora de cunostinte, chiar elementare in ale contabilitatii.

draga eco, cu tot respectul, mai ales ca te-ai dovedit un baiat cu mult bun simt in modul de a raspunde mesajelor noastre, fac un act de prietenie adevarata fata de tine, desi nu ma cunosti, si te rog sa ai mare grija de tine, invatand mai intai si, abia apoi, profesand de unul singur. in mod sigur aventura pe care ai inceput-o te va costa scump. asculta-ne , ca nu-ti vrem raul. sa dea D-zeu sa nu-ti aduci aminte de vb noastre. daca iti place meseria asta, nu renunta, dar pune boii in fata carului si nu invers!

succes



#22 cristina i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:afaceri

Postat 20 March 2006 - 07:18 PM

Draga ECO,ai fost sfatuit numai de bine,poate te gandesti de 1000......de ori inainte de a nenoroci o societate si pe urma pe unul din noi [-o<

Sa aveti minte!



#23 adry69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 03 April 2006 - 07:08 PM

As avea si eu o intrebare. Ce se intimpla daca o societate, infiintata in decembrie 2003, neindeplinind conditiile pentru a ramine microintreprindere, trebuia sa devina platitoare de impozit pe profit incepind din 2005, insa nu a facut nimic in acest sens?
Va multumesc.



#24 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 03 April 2006 - 07:23 PM

Va plati ceva amenda pentru nedepunere declaratie 010. Si ar trebui sa vezi cum stai cu vectorul fiscal.



#25 adry69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 03 April 2006 - 07:30 PM

Cu amenda e clar, asta este. Vectorul fiscal 'nu pushca'. Va trebui depusa declaratie 010. Insa cu trecerea la platitor de impozit pe profit, care trebuia facuta din 2005? Se ramine tot la stadiul de microintreprindere?
Multumesc pentru raspuns.



#26 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 03 April 2006 - 07:42 PM

Nu cred ca mai e considerata acum micro. Dat fiind ca la un moment dat administratiile financiare au avut obligatia intocmirii vectorului fiscal din oficiu. Dupa care au trimis ag. economici pentru confirmare instiintari privind contributiile cu care figureaza in evidentele financiare.



#27 adry69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 03 April 2006 - 07:56 PM

Si atunci ce se intimpla cu impozitul pe veniturile microintreprinderilor care s-a platit de un an si ceva? Multumesc.



#28 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 03 April 2006 - 08:03 PM

Sugestia mea este sa reglezi vectorul ala. Si apoi pentru ce ai platit la impozitul pe venitul microintrep sa faci o cerere de compensare cu impozitul pe profit datorat in aceasta perioada. Daca firma a fost pe pierdere sa compensezi cu alte obligatii.



#29 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 03 April 2006 - 09:04 PM

adry69 a spus:

Si atunci ce se intimpla cu impozitul pe veniturile microintreprinderilor care s-a platit de un an si ceva? Multumesc.

Se recalculeaza impozitul (pe profit, de data asta), de depun declaratii rectificative pentru fiecare trimestru de la infiintare pana in prezent si, asa cum s-a mentionat mai sus, se depune cerere de compensare a impozitului pe venitul micro achitat cu impozitul pe profit.
Urmari:
-pentru impozitul pe profit se vor calcula accesorii pentru plata cu intarziere
-se depune 010 cu amenda de rigoare
-idem decl.101
Bilantul la 31.12.2005 a fost depus?



#30 adry69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 03 April 2006 - 09:07 PM

Bilantul pentru 2005 a fost depus...
Societatea e in pierdere.
Legat de declaratia 101, ce consecinte are nedepunerea ei? Amenda pentru fiecare declaratie in parte care nu a fost depusa?
Multumesc mult.



#31 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 03 April 2006 - 09:15 PM

S-ar putea sa primeasca o sanctiune si pentru bilant incorect intocmit (micro, in loc de simplificate).
Legat de decl. 101, aceasta are acelasi tratament ca si decl.100. Nedepunere=amenda. Din cate stiu eu, nu se aplica pentru fiecare decl. in parte, ci "en-gros". Daca nu ai depus 2, se plateste tot cat pentru una. :wink:



#32 adry69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 03 April 2006 - 09:17 PM

SI CIT E AMENDA PENTRU BILANT SI PENTRU DECLARATIA 101, VA ROG?
MULTUMESC.



#33 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 03 April 2006 - 09:24 PM

Pentru decl. este 500 RON, cu posibilitatea de a plati in 48h jumatate. Pentru bilant,
LEGEA nr. 82 din 24 decembrie 1991 a contabilitatii - Republicare*)
...
CAPITOLUL VI: Contraventii si infractiuni
Art. 41
Constituie contraventii la prevederile prezentei legi urmatoarele fapte, daca nu sunt savârsite în astfel de conditii încât, potrivit legii, sa fie considerate infractiuni:
...
3.prezentarea de situatii financiare care contin date eronate sau necorelate, inclusiv cu privire la identificarea persoanei raportoare.

Art. 42
(1)Contraventia prevazuta la art. 41 pct. 2 lit. g) se sanctioneaza cu amenda de la 20.000.000 lei la 300.000.000 lei, cea prevazuta la pct. 1, cu amenda de la 10.000.000 lei la 100.000.000 lei, cele prevazute la pct. 2 lit. c) si d), cu amenda de la 4.000.000 lei la 50.000.000 lei, cele prevazute la pct. 2 lit. a) si B), cu amenda de la 3.000.000 lei la 40.000.000 lei, cea prevazuta la pct. 2 lit. e), cu amenda de la 5.000.000 lei la 15.000.000 lei, cea prevazuta la pct. 3, cu amenda de la 2.000.000 lei la 10.000.000 lei, iar cea prevazuta la pct. 2 lit. f), cu amenda de la 1.000.000 lei la 2.000.000 lei. Criteriile în functie de care se stabileste nivelul amenzii se coreleaza cu nivelul cifrei de afaceri. ...
(3)Guvernul, la propunerea Ministerului Finantelor Publice, poate modifica nivelul amenzilor prevazute la alin. (1) în functie de rata inflatiei.
(4)Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de persoanele cu atributii de control financiar si de alte persoane anume împuternicite de Ministerul Finantelor Publice.
(5)Amenzile contraventionale prevazute la alin. (1) si (2) se suporta de persoanele vinovate.
(6)Contraventiilor prevazute la art. 41 le sunt aplicabile dispozitiile Ordonantei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor**).
:wink:



#34 adry69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 04 April 2006 - 07:06 AM

Multumesc mult.



#35 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 April 2006 - 11:26 AM

Inca mai ai timp sa depui decl. 101 pt 2005 pana la 30.04.2006, fara amenda. Dar grabeste-te cu clarificarea vectorului fiscal.
Stii ce nu am inteles eu? Chiar daca firma e pe pierdere, nu am inteles daca totusi ai platit acel impozit pe veniturile micro de 1.5% resp. 3% pt 2004 si 2005.



#36 adry69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 04 April 2006 - 12:33 PM

Multumesc pentru raspuns. Da, s-a platit acel impozit in 2004 si 2005.



#37 NEGOITESCU DRAGOS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:CONTABIL

Postat 04 April 2006 - 02:43 PM

BA DASTEPTI SUNTETI

A pus si omul o intrebare, nu a spus ca a facut asa.
Si eu sunt tot "incepator" (6 luni) si am pus o groaza de intrebari, poate si unele tampite, dar ce-i drept nu am facut pana acum nici o inregistrare contabila fara sa fiu sigur de ea (poate totusi vreo doua), doar intreband poate invata.

In final as avea si eu in sfat pentru tine ECO, eu zic sa o iei mai de jos cu contabilitatea, ceva casa, banca, jurnale cumparari, vanzar. Un lucru onest fata de angajatorul tau ar fi sa recunosti nivelul tau de cunostinte.

Iar voi DASTEPTILOR credeti ca el e cel mai grav lucru intalnit pana acum va dau eu exemple cate vreti de imbecili cu experienta, si facturau servicii contabile numai de la 500 euro in sus...............................



#38 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 04 April 2006 - 02:53 PM

:shock: Draga ECO,iti recomand sa faci macar un curs de contabilitate-sa ai niste cunostiinte de baza.
LAURA JUNC



#39 NEGOITESCU DRAGOS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:CONTABIL

Postat 04 April 2006 - 03:53 PM

Eu nu am inteles intrebarea... vrei sa acoperi pierderea, sau ai o problema cu soldul contului la banca ?



#40 lylya

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2006 - 10:31 PM

Am si eu o nelamurire vis-a-vis de acest subiect. Societatea la care lucrez are un caz asemanator, doar ca este vorba de primul trimestru 2006.
Nu stiu ce suma inregistrez la 691=441.
In exemplul precedent era:venituri totale-ch.totale+ch.impozit profit + ch. cu spons.
Dar in cazul meu fiind primul trimestru, formula este doar: v.totale-ch.totale+ch.spons, nu? Nu mai iau in calcul 691 pe care de abia acum il calculez, nu? Asta este nelamurirea mea, sper ca am fost cat de cat coerenta.
Multumesc anticipat.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL