Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen acca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


examen acca

359 replies to this topic

#1 diana_s

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 22 January 2006 - 11:16 PM

A facut cineva cursurile pentru acca? Am vazut oferta pe net, sunt foarte scumpe si as vrea sa stiu daca merita.

Multumesc.



#2 Stanciu Laurentiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2006 - 12:51 PM

Da, eu fac cursurile si sunt 14 in total. am dat 1(Managing People), maine am 1 (Business Taxation) si mi s-au recunoscut 4.
Examenele se dau in iunie si decembrie DOAr.
Pentru examenul de maine au fost cam 1300 de pagini de citit cu probleme cu tot.




#3 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2006 - 12:57 PM

la 26 GPB pe carte adica ~110 RON - nu este excesiv de scump.



#4 Stanciu Laurentiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2006 - 01:01 PM

Avand in vedere toate acestea, sa se mai planga careva de examenul "greu" de acces la profesia de auditor din Romania....



#5 lore

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 07 June 2006 - 03:11 PM

unde se fac aceste cursuri?

as dori mai multe informatii


multumesc



#6 Stanciu Laurentiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2006 - 05:39 PM

Eu le fac la o firma care se numeste ATC International.. De asemenea BPP si Irecson mai dau cursurile.
DE asmenea, in afara de meteriale, se organizeaza si cursuri propriuzise de 1-2 saptamani(in jur de 600 de euro cursul).
Unii se descurca si cu matreilalele.In medie sunt 1500 de pagini pe examen...(cu probleme cu tot) in engleza.



#7 danieladorca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 15 June 2006 - 08:41 PM

as vrea sa stiu daca cursurile de la acca sunt recunoscute de catre camera auditorilor



#8 monica_m_mm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 15 June 2006 - 09:49 PM

din cate stiu eu nu sunt recunoscute de camera auditorilor din romania



#9 danieladorca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 15 June 2006 - 11:20 PM

moni mm locatia baia mare cumva (moni miron)?



#10 monica_m_mm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 16 June 2006 - 12:06 AM

nu. arad



#11 negoita viorel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 June 2006 - 07:56 AM

Stanciu Laurentiu a spus:

Eu le fac la o firma care se numeste ATC International.. De asemenea BPP si Irecson mai dau cursurile.
DE asmenea, in afara de meteriale, se organizeaza si cursuri propriuzise de 1-2 saptamani(in jur de 600 de euro cursul).
Unii se descurca si cu matreilalele.In medie sunt 1500 de pagini pe examen...(cu probleme cu tot) in engleza.
Buna. As dori sa stiu si eu mai multe detalii despre aceste cursuri si examene. Multumesc.
Negoita Viorel



#12 Stanciu Laurentiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 June 2006 - 10:38 AM

Am intrebat asta la Camera auditorilor si au zis ca DUPA ce sunt INTEGRAL TERMINATE, sunt recunoscute de CAFR, in sensul unui articol din statutul lor referitor la alte calificari profesionale sau cam asa ceva. Nu stiu exact articolul.
Mi s-a spus ca te duci cu diploma in care scrie ca ai absolvit fiecare curs in parte, cu dosarul; ACCA de experienta de minim 3 ani in domeniul financiar sub supravegherea sau in colaboarre cu un auditor sau expert contabil si mai dai un inteviu ORAL ca CAFR pentru diploma.
DAr iti trebuie minim 3 ani sa termini ACCA. E foarte mult si foarte greu.
14 examene din care cel putin 10 ca cel de la acces profesie CAFR dein 2005.
DAt merita. Faci managementul res umane, conta manag BASIC si ADVANCED, performance management, strategic planning, 2 materii de audit si CONTA la greu, evident..TIOATE IAS< IFRIC< IFRS.
Dar merita. Vei ajunge un foarte bun manager cu solide cunostinte de conta audit si management evident.
Bafta.



#13 lore

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 19 June 2006 - 08:28 AM

ATC International are filiala si in Timisoara?



#14 Stanciu Laurentiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2006 - 10:53 PM

DIn cate stiu eu nu, dar intratir pe site-ul lor, ca pot fi si trimise prin posta cursurile, facturi, etc...



#15 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 30 November 2006 - 01:18 PM

cum stati cu pregatirea?
luni am 2.1 si vineri 1.2 si-mi tartaie o anumita parte a corpului



#16 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 30 November 2006 - 01:42 PM

Chiar nimic?



#17 carmeng

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 November 2006 - 08:58 PM

Buna, Muchodolor!
Se pare ca luni dam acelasi examen. La care centru de examinare ai fost repartizata?
Cine stie, poate ne vedem acolo; eu dau la ora 12.00, la Romexpo.

Am invatat aproape 3/4 din materie la 2.1; noroc cu ziua nationala, mai stau si maine acasa sa tocesc.
O sa fie mai greu la 1.3, pt acela n-am invatat decat 4 capitole din cele 16.
Deja a inceput sa se invarta toata materia aia in capul meu; in ultimele 2 saptamani nu m-am culcat mai devreme de 1 noaptea, am luat lecitina, medicamente pt memorie, cafea si ceai verde. La materiile astea doua nu vreau decat cate un 5 la fiecare, ca oricum nu au de-a face cu contabilitatea; nu le vad cu nimic folositoare la serviciul meu.
Prietenii ma tot tenteaza cu iesirile in oras si eu nu pooot.

Greu...


Iti urez multa bafta, chef de invatat si inspiratie! (Si mie la fel)



#18 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 05 December 2006 - 11:28 AM

Vezi postareacarmeng, la Nov 30 2006, 08:58 PM, a spus:

Buna, Muchodolor!
Se pare ca luni dam acelasi examen. La care centru de examinare ai fost repartizata?
Cine stie, poate ne vedem acolo; eu dau la ora 12.00, la Romexpo.

Am invatat aproape 3/4 din materie la 2.1; noroc cu ziua nationala, mai stau si maine acasa sa tocesc.
O sa fie mai greu la 1.3, pt acela n-am invatat decat 4 capitole din cele 16.
Deja a inceput sa se invarta toata materia aia in capul meu; in ultimele 2 saptamani nu m-am culcat mai devreme de 1 noaptea, am luat lecitina, medicamente pt memorie, cafea si ceai verde. La materiile astea doua nu vreau decat cate un 5 la fiecare, ca oricum nu au de-a face cu contabilitatea; nu le vad cu nimic folositoare la serviciul meu.
Prietenii ma tot tenteaza cu iesirile in oras si eu nu pooot.

Greu...


Iti urez multa bafta, chef de invatat si inspiratie! (Si mie la fel)

buna
la romexpo am dat si eu
m-a omorat modelul V

am emotii pt 1.2 de vineri



#19 Stanciu Laurentiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2006 - 12:21 PM

Am pe 13 examenul 2.4...
Sunt curios cam cat se invata in medie pentru un examen.
Eu o ora jumate pe zi, plus 2 ore pe zi de weekend. cam 3 luni. Evident cu unele intreruperi.



#20 carmeng

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2006 - 10:13 PM

Eu invat cam 5 saptamani inaintea examenului - seara cate 3-4 ore si in weekend cate 6-7-8 ore, cat ma tin curelele. Abia atunci am si eu manuale dupa care sa invat

Tampenia aia de model V am reusit sa-l reproduc din memorie; in schimb am bulibasit limbajele 4GL. Nu vad la ce le-ar trebui unor contabili sa-si omoare neuronii memorand scheme informatice. Inteleg necesitatea unor cunostinte generale, dar nu chiar in halul asta!
Totusi, cred ca sunt sanse mari sa iau examenul asta.

Mi-e frica pt lunea viitoare, cand dau 1.3...






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL