Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fara microintreprinderi, din 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Fara microintreprinderi, din 2007

29 replies to this topic

#1 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2006 - 10:39 AM

Microintreprinderile nu vor mai avea regim special de impozitare din 2007, dar in mod cert va exista cota unica, potrivit ministrului Finantelor Publice, Sebastian Vladescu. Microintreprinderile vor trece din 2007 pe statut normal de companii impozitate cu 16 la suta, a declarat ministrul Finantelor Publice, la postul de televiziune B1 TV. Modalitatea de plata a unor salarii mascate, prin intermediul microintreprinderilor, este in atentia autoritatilor, care vor sa limiteze aceasta practica. Unele firme folosesc aceasta modalitate de plata a salariilor pentru a evita contributiile de asigurari la buget.

Andreea Toader - Curierul National
conta_ro



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 23 January 2006 - 09:12 PM

pai mi se pare corect... microintreprinderile sunt o gluma de firma... au fost facute pt a ajuta dezvoltarea economica... din moment ce din 2007 se spera ca romania sa intre in UE... inseamna ca tara noastra a ajuns la un nivel economic pt care nu mai este nevoie de microintreprinderi... oricum am observat o tentinta de a migra de la microintreprinderi catre platitoare de 16%... si asta de anu trecut de cand s-a micsorat impozitul la 16%...




#3 ANCI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Location:tg.mures
  • Interests:diverse

Postat 23 January 2006 - 09:15 PM

si iarasi vom sta cozi interminabile sa depunem declaratia 010. asa ca totul se "simplifica"



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 23 January 2006 - 09:16 PM

ANCI a spus:

si iarasi vom sta cozi interminabile sa depunem declaratia 010. asa ca totul se "simplifica"
tot stai sa depui 100, 300 asa ca nu te mai plange :lol:
mie mi-a luat 3 minute in plus sa depun 010



#5 ANCI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Location:tg.mures
  • Interests:diverse

Postat 23 January 2006 - 09:38 PM

probabil in bucuresti. in tg.mures te mai plimba la alt ghiseu si tot pierzi o ora



#6 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 24 January 2006 - 09:37 AM

la ce vareferiti cu"plata salariilor mascate prin intermediul microintreprinderilor"?



#7 marian manolea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 January 2006 - 12:14 PM

mihails2005 a spus:

la ce vareferiti cu"plata salariilor mascate prin intermediul microintreprinderilor"?
este simplu.iti spun despre un caz real, unde tin evidenta contabila.
patronul este "mare" agent la o firma si are un salariu de vreo 30-40 milioane, dar in acelasi timp are si o firma care exista doar pe acte, deoarece intre timp a dat faliment, ca magazin, dar repet exista pe acte.
este un contract intre firma unde lucreaza si firma lui, iar salariul ii este dat pe factura. si atunci el isi ia banii, se deduce tva-ul pt ca isi baga o caruta de ch: benzina, leasing, haine etc, iar firma nu plateste impozitele la stat. eu nu semnez nici un act la acea firma, pt ca imi place sa dorm linistit, dar la un moment dat ti se face efectiv..sila......
iar cazuri de acest fel sunt multe, si se pare ca din 2007, se vor mai diminua din aceste gainarii.ce-i drept impozitele in romania sunt destul de mari, dar oare nu este o lege pt toti???????



#8 misshu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Muzica,IT

Postat 31 January 2006 - 07:44 AM

acum sa nu generalizam, in mare parte aveti dreptate,dar mai sunt si microintreprinderi care chiar lucreaza astfel, sa luam de exemplu un prestator de servicii - care nu are cheltuieli - nu prea ii convine cel 16% pe profit, pt ca la sf. anului mai plateste 16% pe dividende, iti dai seama la ce cota de impozitare ajunge la sfarsit...dar oricum ideea e aceste micro vor disparea "daca" intram in UE in 2007(pt ca UE nu accepta o asfel de "facilitate" fiscala), iar dupa cum vad eu ca merg treburile pe la noi nu prea cred ca intram noi asa repede



#9 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 31 January 2006 - 04:28 PM

El isi deduce tva ul.........dar firma care emite factura nu colecteaza???!?!



#10 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 31 January 2006 - 04:52 PM

Pai le convine sa plateasca 19% fata de 33 (parca atat e suma) cat erau contrbutiile pentru salarii pana acum. Plus declaratii. In plus e o cheltuiala care se deduce la impozit.
Sanda



#11 hombre

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 31 January 2006 - 07:50 PM

Poate unora le pare o gluma o microintreprindere....Dar daca ar fi in locul celor care (cu adevarat) ar vrea sa intre intr-o afacere, probabil si-ar schimba opinia. Pentru proaspatul patron e greu de inteles de ce unele cheltuieli sunt nedeductibile, de ce ii sunt scoase din contabilitate anumite documente (asta la control), de ce are profit pe hartie si el aduce zeci de milioane de acasa.... Microintreprinderile ar trebui vazute ca atare. Mici afaceri care nu ar trebui sa fie sufocate de zecile de acte care se tot schimba si se tot modifica si se tot abroga si care apar iar dupa schimbarea politica. Nu mi se pare normal sa platesti impozit pe profit si apoi impozit pe dividende. Si nici sa dai cu pietre in cel care-si ia salariul pe o microintreprindere. 1-legea ii permite; 2- de prea multe ori salariatul e cel care sufera din cauza angajatorului si 3-nu cred ca mai e valabila ideea de a contribui solidar daca nu poti beneficia de efectele contributiilor sau nici nu exista o transparenta a cheltuirii banilor publici.
Si ca sa nu mai avem idei preconcepute, va pot spune din experienta ca sunt si microintreprinderi care au pierdere la sfarsit de an si platesc impozit chiar daca nu au de ce....Noi am ramas pe ideea ca trebuie sa actionam asupra efectului, nu asupra cauzei. Cu un minim de efort s-ar putea reforma intregul sistem de contributii astfel incat sa nu mai fie nevoie de smeqerii pt a minimiza platile cate stat.



#12 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 01 February 2006 - 12:30 PM

misshu a spus:

acum sa nu generalizam, in mare parte aveti dreptate,dar mai sunt si microintreprinderi care chiar lucreaza astfel, sa luam de exemplu un prestator de servicii - care nu are cheltuieli - nu prea ii convine cel 16% pe profit, pt ca la sf. anului mai plateste 16% pe dividende, iti dai seama la ce cota de impozitare ajunge la sfarsit...dar oricum ideea e aceste micro vor disparea "daca" intram in UE in 2007(pt ca UE nu accepta o asfel de "facilitate" fiscala), iar dupa cum vad eu ca merg treburile pe la noi nu prea cred ca intram noi asa repede

Parca nu era vorba ca se defiinteaza acest sistem de impozitare "daca intram in Europa" ci incepand cu 01 01 2007, indiferent daca vom fi sau nu amanati un an sau mai multi.
Era o facilitate , numai ca unii "jmecheri" s-au gandit sa speculeze aceasta facilitate si sa fenteze bugetul cu ceva sume, drept pentru care armata ANAF s-a gandit sa loveasca in toti, ca altfel nu are cum sa ii separe in buni si rai. Concluzia, pentru unii sufera toti.



#13 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 02 February 2006 - 07:11 AM

Impozitul pe venitul microintreprinderilor nu este o facilitate fiscala.
Este un alt tip de impozit.

Si in UE exista "microintreprinderi" (nu stiu cum le-o zice), dar diferenta fata de Ro este ca si lor si celorlalte intreprinderi ("macro") li se aplica acelasi tip de impozit (pe profit), nu tipuri diferite (cu baza de impozitare diferita).
Ceea ce difera este cota de impozitare: mai blanda la micro si mai nasoala la macro. Si cel mai nasol e pentru holdinguri (societati - mama), care sunt impozitate si ele bine de tot.

Deci ceea ce UE nu agreeaza nu e faptul ca exista microintreprinderi, ci modul (diferit) de impozitare.

Daca facem un calcul, vom avea:

P (Profit) = V (venituri) - C (Cheltuieli)
r (rata profitului) = P/V

I1 = impozit/profit = 0,16 x P
I2 = impozit/venit (micro) = 0,03 x V

I1 = I2 <=> 0,16P = 0,03V | impartim la V
0,16 (P/V) = 0,03
0,16r = 0,03
r = 0,03/0,16 = 0,1875 = 18,75 %

Deci la o rata a profitului de 18,75 % cele doua impozite sunt egale.
Daca o micro are o rata a profitului < 18,75 %, e in dezavantaj, deci e mai bine sa treaca la impozit/profit, pt.ca plateste mai putin impozit.
Daca o micro are o rata a profitului > 18,75 %, e avantajata.

Impozitul pe dividende este acelasi in ambele cazuri, deci nu influenteaza.

In 2004 aveam I1 = 0,25P si I2 = 0,015V
Daca faceti calculele iese o rata a profitului de 6 % peste care era mai avantajos sa ai micro.

De aia s-a basicat UE. Pt.ca pragul de rentabilitate incepand de la care micro erau avantajate era prea mic.

Ceea ce probabil se va intampla dupa ce intram in UE este impozitarea micro tot pe profit, dar cu o cota mai mica decat cele ce nu sunt micro.
Deci ori se pastreaza 16 % pentru firmele non-micro si se pune o cota inferioara la micro, ori se pastreaza 16 % la micro si se majoreaza pentru celelalte.
De asemenea, probabil ca criteriile pt. a fi micro se vor schimba in sensul majorarii (CA, nr.angajati).

Astea sunt supozitiile mele, in urma faptului ca la curs s-a spus ca impozitarea va trebui sa se alinieze la cea din UE ca principiu: acelasi tip de impozit, dar cu cote diferite.



#14 ANCI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Location:tg.mures
  • Interests:diverse

Postat 02 February 2006 - 08:31 PM

in ungaria si italia la asa zisa micro, se aplica un impozit cum sunt la noi p.f,-urile cu norma de venit.realizez pana la 500.000 venit cu 5 salariati ai pe an 15000 eu impozit de platit. ca realizez 499.000 eu sau 10.000 nu ii intereseaza. cam aste cred eu ca se va intampla si la noi
in schim aceste societati nu sunt cu raspundere limitata.



#15 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 05 February 2006 - 06:14 PM

uitati ca mai avem si un 19 % tva colectat de dat statului!??!?!?



#16 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 February 2006 - 12:01 AM

cred ca pe nimeni nu intereseaza forma de organizare a microinteprinderii ...doar din punct de vedere decat fiscal...
sa mai zic ca din punct de vedere statistic microintreprindere este considerata societatea care are pana in 2 milioane de euro active sau cifra de afaceri :roll: ?



#17 florinas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 09 February 2006 - 11:23 AM

[quote="lorenzo"]Impozitul pe venitul microintreprinderilor nu este o facilitate fiscala.
Este un alt tip de impozit.

Si in UE exista "microintreprinderi" (nu stiu cum le-o zice), dar diferenta fata de Ro este ca si lor si celorlalte intreprinderi ("macro") li se aplica acelasi tip de impozit (pe profit), nu tipuri diferite (cu baza de impozitare diferita).
Ceea ce difera este cota de impozitare: mai blanda la micro si mai nasoala la macro. Si cel mai nasol e pentru holdinguri (societati - mama), care sunt impozitate si ele bine de tot.

Deci ceea ce UE nu agreeaza nu e faptul ca exista microintreprinderi, ci modul (diferit) de impozitare.

Daca facem un calcul, vom avea:

P (Profit) = V (venituri) - C (Cheltuieli)
r (rata profitului) = P/V

I1 = impozit/profit = 0,16 x P
I2 = impozit/venit (micro) = 0,03 x V

I1 = I2 <=> 0,16P = 0,03V | impartim la V
0,16 (P/V) = 0,03
0,16r = 0,03
r = 0,03/0,16 = 0,1875 = 18,75 %

Deci la o rata a profitului de 18,75 % cele doua impozite sunt egale.
Daca o micro are o rata a profitului < 18,75 %, e in dezavantaj, deci e mai bine sa treaca la impozit/profit, pt.ca plateste mai putin impozit.
Daca o micro are o rata a profitului > 18,75 %, e avantajata.

Impozitul pe dividende este acelasi in ambele cazuri, deci nu influenteaza.

In 2004 aveam I1 = 0,25P si I2 = 0,015V
Daca faceti calculele iese o rata a profitului de 6 % peste care era mai avantajos sa ai micro.

De aia s-a basicat UE. Pt.ca pragul de rentabilitate incepand de la care micro erau avantajate era prea mic.

Ceea ce probabil se va intampla dupa ce intram in UE este impozitarea micro tot pe profit, dar cu o cota mai mica decat cele ce nu sunt micro.
Deci ori se pastreaza 16 % pentru firmele non-micro si se pune o cota inferioara la micro, ori se pastreaza 16 % la micro si se majoreaza pentru celelalte.
De asemenea, probabil ca criteriile pt. a fi micro se vor schimba in sensul majorarii (CA, nr.angajati).

Astea sunt supozitiile mele, in urma faptului ca la curs s-a spus ca impozitarea va trebui sa se alinieze la cea din UE ca principiu: acelasi tip de impozit, dar cu cote diferite.

lorenzo,deoarece admir raspunsurile tale as vrea sa-ti mai cer o parere.

Deci daca firma(prestatoare de servicii) are rata prof mai mica de 18.75 % si trece la platit de imp/prof,cum e mai bine sa fie platitoare sau neplatitoare de TVA ?
Si apropos,pe langa cele relatate de tine mai intervine faptul ca la o micro esti obligat sa ai un angajat pt. care platesti impozite,iar la platit de imp/prof,nu.Nu-i asa ?



#18 TACU OVIDIU VIRGIL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:galati
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, contabilitate de gestiune, analiza economica, eficienta, microeconomie, macroeconomie...

Postat 09 March 2006 - 12:08 AM

in conditiile unei economii "bolnave", bazata din diferite motive, cele mai multe nonetice, pe colectarea de taxe si impozite care nu va mai rezista mult timp mai ales in conditiile unei economii reale de piata, microintreprinderile si celelalte forme de organizare, reprezinta, poate, o solutie de a desfasura o activitate economica care sa aduca un plus de valoare adaugata interna, locuri de munca, un deficit de cont curent mai mic si de ce nu BUNASTAREA-o crestere economica reala bazata pe productie, servicii si comert! inceperea si dezvoltarea oricarei activitati economice ar trebui incurajata si nu "omorata" succesiv prin taxe, impozite, birocratie, instabilitate legislativa......etc. Eu cred ca ar trebui sa fim mai patrioti, cel putin d.p.d.v. economic; Odata cu aderarea vom fi efectiv o piata de desfacere pt economii puternic sustinute si nu suntem pregatiti!!! Faptul ca unii isi primesc salariile sub forma de facturi este doar un efect secundar generat de "foamea disperata a statului de taxe"! SOLUTII SUNT-TREBUIE DOAR SA VREM!!!
tacuovidiuvirgil



#19 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 09 March 2006 - 01:27 AM

ANCI a spus:

in ungaria si italia la asa zisa micro, se aplica un impozit cum sunt la noi p.f,-urile cu norma de venit.realizez pana la 500.000 venit cu 5 salariati ai pe an 15000 eu impozit de platit. ca realizez 499.000 eu sau 10.000 nu ii intereseaza. cam aste cred eu ca se va intampla si la noi
in schim aceste societati nu sunt cu raspundere limitata.


poti sa spui sursa informatiilor tale?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#20 TACU OVIDIU VIRGIL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:galati
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, contabilitate de gestiune, analiza economica, eficienta, microeconomie, macroeconomie...

Postat 09 March 2006 - 01:35 AM

Bineinteles! EU! am un liceu economic, o facultate de stiinte economice- "licenta in analiza economica a activitatii de productie si comercializare", de masterat in "finantarea si controlul afacerilor in sistem european", lucrez pt. un cabinet de expertiza contabila-ca economist, administrator de aproape 3 ani la propria mea microintrepridere! E ok?
tacuovidiuvirgil






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL