Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monografie fonduri phare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


monografie fonduri phare

12 replies to this topic

#1 crissaaccc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 posts
  • Location:arad

Posted 14 February 2006 - 08:32 AM

Va rog monografie fonduri phare



#2 nico76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 posts

Posted 16 February 2006 - 06:41 PM

depinde pentruce proiect iti trebuie monografia. Daca fondurile sunt sau nu rambursabile, si ce cuprinde proiectul, pentru ce este. Mai multe detalii......




#3 crissaaccc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 posts
  • Location:arad

Posted 17 February 2006 - 12:23 PM

Mersi Nico76
Sunt fonduri pfare nerambursabile , pentru investitii de mediu
Daca poti sa-mi bai o baza legala despre folosirea acestor fonduri. Trebuie tinute separ de contabilitatea sociatatii? se intocmesc balante, situatii financiare separate de cele ale unitatii?



#4 frothalia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 posts
  • Gender:Female
  • Location:mangalia

Posted 18 February 2006 - 12:29 PM

si mie mi-ar place sa stiu cam cum se procedeaza cand ai obtinut un fond, sapard... cred. Trb facut ceva in mod deosebit??? adica dupa ce l-ai obtinut?!?!?! unde se inregistraza???
andreea



#5 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 posts

Posted 27 March 2006 - 04:01 PM

acum cativa ani, pentru fondurile phare trebuia tinuta o balanta separata.

acum este suficienta evidentierea operatiunilor in conturi analitice.

sumele nerambursabile sunt considerate subventii (131), iar odata cu amortizarea mijlocului fix (pentru fonduri de investitii), in functie de procentul cu care se finanteaza (ex. 60% din valoarea investitiei), se trec pe venituri (7584).



#6 adadu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 30 March 2006 - 02:16 PM

Fondurile Phare sunt o categorie aparte in contabilitate, dar cert este ca o data cu amortizarea se trece pe venituri partea nerambursabila a fondului. Fiecare Agentie de Dezvoltare (organismul care gestioneaza acordarea fondurilor) are propria politica de contabilizare. Mai greu este cu controalele de dupa. Timp de trei ani esti verificat periodic de Agentie. Spun asta din proprie experienta.



#7 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 posts

Posted 30 March 2006 - 02:57 PM

da asa este. exista o perioada de monitorizare, in care sunt verificate printre altele:
-numarul de personal precizat in cererea de finantare
-cheltuielile cu personalul mentionat mai sus
-obligativitatea de a nu instraina mijlocul fix
-alte aspecte obligatorii, cum ar fi publicitatea la locul investitiei, etc.

plus de asta trebuie intocmite raportarile catre agentie: intermediare si finale.



#8 adadu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 30 March 2006 - 04:50 PM

Se accepta publicitatea numai daca in bugetul proiectului sunt prevazute fonduri destinate expres acestui lucru (este situatie concreta).Ceea ce nu ai voie este sa schimbi locatia proiectului, mai ales daca acesta a fost acordat pentru zone defavorizate(sub nici o forma nu poti schimaba zona in care desfasori proiectului).



#9 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 posts

Posted 30 March 2006 - 06:03 PM

nu la acest gen de publicitate (prin media) m-am referit. ci la afisarea la locul investitiei a unei placute sau a unui autocolant, din care sa reiasa ca mijlocul fix respectiv a fost achizitionat prin fonduri nerambursabile Phare.

dar oricum, asta este alta discutie care nu face obiectul topicului asta.

problema este ca nu am primit nici un raspuns de la initiatorul/initiatoarea acestui topic, daca au fost de ceva ajutor raspunsurile primite sau mai trebuie sa detaliem



#10 adadu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 30 March 2006 - 06:12 PM

La firma unde am lucrat, am putut (cu acordul Agentiei locale de dezvoltare) sa punem autocolante cu mentiunea "Phare" pe calculatoare, iar pe mapele de prezentare, pe brosuri, carti de vizita am putut pune stema UE (stelutele) si mentiunea "proict finantat prin Phare". Cate bordee, atatea obicee.



#11 carmenpuie

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 posts
  • Gender:Female

Posted 20 April 2006 - 07:37 AM

Am inteles ca in cazul unei subventii phare nerambursabile pt.investitii in mijloace fixe pt.mediu se foloseste cont 131 dar daca se acorda aceleasi societati si fonduri nerambursabile pt.scolarizarea unui nr. de someri in domeniul timplariei.Se precizeaza ca pot cumpara atatea caiete, tabla etc.Unde inregistrez aceste fonduri?
La mijl.fixe e clar
5121 = 131
6811 = 2813
131 = 7583
dar la scolarizare? 5121= ????
Zice ca trebuie facuta contabilitate separata ca si o subunitate fara personalitate juridica.



#12 AnAbEllA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 posts

Posted 22 October 2007 - 02:34 PM

Vezi postareacarmenpuie, la Apr 20 2006, 08:37 AM, a spus:

Am inteles ca in cazul unei subventii phare nerambursabile pt.investitii in mijloace fixe pt.mediu se foloseste cont 131 dar daca se acorda aceleasi societati si fonduri nerambursabile pt.scolarizarea unui nr. de someri in domeniul timplariei.Se precizeaza ca pot cumpara atatea caiete, tabla etc.Unde inregistrez aceste fonduri?
La mijl.fixe e clar
5121 = 131
6811 = 2813
131 = 7583
dar la scolarizare? 5121= ????
Zice ca trebuie facuta contabilitate separata ca si o subunitate fara personalitate juridica.
Buna, daca ai aflat ceva intre timp pe aceasta tema te rog sa ma anunti si pe mine pt ca am si eu o situatie asemanatoare... Sau poate imi poti da o adresa de mail sa te contactez. Multumesc.



#13 ana crina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Posted 10 July 2008 - 10:43 AM

Buna ziua! As avea mare nevoie de ajutor din partea voastra.
Derulez un program phare "coeziune economica si sociala" la un srl pt calificare persoane de etnie roma si am cateva intrebari: am creat analitice pt toate conturile si nu stiu daca tb da fac inregistrarile proportional cu suma nerambursabila (care este 77.23%). Consider subventia ca o subventie pt finantarea cheltuielilor sau pt investitii (pe langa salarii, consumabile, utilitati, etc cumpar si mijloace fixe)?
445 = 131
5124 = 445 cu suma primita
apoi fiecare factura o inreg. de ex 6022.1 = 5311.1 cu contrib mea 22.77%
6022.2 = 5311.2 cu contrib UE 77.23%
4426 = 5311.1 val tva neeligibila in contab firmei
131 = 7584 cu cei 77.23% sau
sau
445 = 472
5124 = 445 si cand trec pe ven 472 = 741?
adica chelt diverse le trec pe 741 iar cele care cu amotuzarea pe 7548???
Tb sa inregistrez subventia de primit cand incep derularea programului cu toata suma? Eu banii i-am luat luna urmatoare si doar o parte iar daca inreg asa am dif f mare la cursul infoeuro sau ii inreg pe mas ce ii primesc?
Va multumesc!






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL