Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract de comodat!!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

contract de comodat!!!!

pfa contract comodat fara cheltuieli utilizare intretinere energie utilitati
221 replies to this topic

#1 DIANASUTEU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 posts
  • Location:ALBA

Posted 29 November 2004 - 11:33 AM

cum pot sa folosesc masina personala in interesul firmei si sa inregistrez bonurile de benzina pe firma, in calitatea mea de asociat unic, prin acest contract de comodat? ce este de fapt acest contract si unde trebuie sa il inregistrez? unii zic ca doar in firma mea, cu nr de ordine, altii la finante, iar altii ca trebuie facut de notar!?!?

Multumesc mult!!!!!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 29 November 2004 - 11:48 AM

Buna, Diana !

Contractul de comodat este un contract de inchiriere fara plata. Prin el se transfera dreptul de folosinta, eventual cu toate chelt. ocazionate de aceasta folosinta. Se foloseste deseori tocmai in situatii ca a ta. Nu trebuie inregistrat undeva, dar, daca vrei sa-i dai o nota superoficiala, il poti inregistra la notar insa te va costa destul de mult (cateva sute de mii daca nu mai mult). Eu am folosit acest tip de contract fara a-l inreg. inafara firmei si nu am avut probleme la acceptarea chelt. de benzina, piese de schimb, reparatii (in cote normale)...de catre controalele fiscale. Daca vrei iti pot trimite si 1-2 modele de contract de comodat.

O zi buna.




#3 laura817

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 29 November 2004 - 09:31 PM

Otilia, ma poti ajuta si pe mine cu un model de contract de comodat pt masina. Sunt in aceeasi situatie, asociat unic la microintreprindere.

Multumesc mult1



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 30 November 2004 - 09:47 AM

Cum sa nu, Laura ! Ti-l pun pe pm & mail.
O zi frumoasa.



#5 ionela ginghina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 posts
  • Location:galati

Posted 03 December 2004 - 01:44 PM

Contractele de inchiriere a masinii catre firma se inregistreaza la finante, cu siguranta; de asemenea tot acolo depui si o declaratie anticipata cu privire la venitul obtinut de tine ca persoana fizica; eu am pus o suma mica de inchiriere 50.000/ luna.cred ca e bine sa te duci la DGFP sa vezi.



#6 ramonarav

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 posts
  • Location:craiova

Posted 03 December 2004 - 01:45 PM

Buna Otilia,
te rog sa-mi trimiti si mie modelul unui contract de comodat pentru folosirea masinii personale in interesul firmei-am un PF.si as mai dori o informatie, daca este posibil, pf functioneaza intr-un imobil care nu este proprietate personala.pentru a inregistra cheltuielile curente-energie electrica, apa, etc.-cum trebuie formulat contractul de comodat?
Iti multumesc anticipat;adresa mea de mail este ramonar@em.ucv.ro.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 03 December 2004 - 01:52 PM

Buna, Ramona !

Din ce spui cred ca-ti trebuie 2 tipuri de contract de comodat: 1 pt. masina si 1 pt. spatiu, DA ? Ti-l trimit intai pe cel pt. masina (pe care il am deja) si apoi pe cel pt. spatiu (pt. ca pe asta nu stiu daca il am salvat, dar stiu de unde sa-l iau => mai dureaza un picut). BINE ?

O zi frumoasa.



#8 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 posts
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Posted 02 March 2005 - 02:21 PM

Daca am contract de comodat pe spatiu , cheltuielile cu telefonul fix sunt deductibile ? In spatiul respectiv nu mai locuieste nimeni , telefonul fix este inreg. pe persoana fizica dar folosit in interesul societatii.
Multumesc



#9 Stanieta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 posts
  • Location:Slobozia

Posted 04 March 2005 - 04:57 PM

Si eu am aceeasi rugaminte. Daca este posibil sa-mi trimiteti un model de contract de comodat pe adresa stanieta@home.ro .

Si o intrebare : am inteles ca cei de la finante nu prea mai accepta astfel de contracte, este adevarat?? Eu am incercat sa fac un contract de comodat pentru spatiul firmei si mi s-a spus de la Camera de Comert ca nu mai accepta finantele. M-au sfatuit sa fac un contract de inchiriere.

Multumesc mult,
Nicoleta



#10 Kiwi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 posts
  • Location:Timisoara

Posted 12 March 2005 - 03:18 PM

Salut tuturor!

Sunt noua pe aici, dar ma bucur ca v-am gasit. Va rog sa ma ajutati ... si pe mine.
1.Urmeaza sa infiintez o firma, am gasit un model de contract de comodat dar nu sunt lamurita pe cine trec la comodatar- pe mine ca asociat unic sau firma care urmeaza sa fie infiintata, dar care nu exista inca, nu am rezervat inca denumirea? Cei d ela ORC au spus ca trebuie sa ma prezint cu contractul de comodat. Proprietarul spatiului se afla in strainatate, asa ca trebuie sa-i trimit contractul la semnat.
2. Apoi nu gasesc in modelul pe care-l am nici-o specificatie cu privire la cheltuieli. Ce trebuie sa scriu ca sa pot deduce apoi cheltuielile la utilitati (gaz, apa, curent)?
3. Pe langa contractul de comodat se poate incheia apoi si un contract de inchiriere, pt acelasi spatiu?

Va multumesc!



#11 SIMONA CODREANU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 posts
  • Location:HUSI/VASLUI

Posted 15 March 2005 - 06:26 PM

Contractul de comodat trebuie inregistrat neaparat la notar si la finante, numai asa cheltuielile cu combustibilul si cu piesele sunt deductibile d.p.d.v. fiscal, altfel s-ar putea sa aveti probleme cu fiscul!



#12 luiza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 posts
  • Location:bucuresti

Posted 15 March 2005 - 09:03 PM

Buna Otilia!
Imi poti trimite si mie, te rog modelul de contract de comodat pt. spatiu? luiza@penguin.ro
Pot deconta numai ce cheltuieli vreau eu(ex geamuri termopan) sau trebuie si chirie, intretinere, etc?
Multumesc



#13 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 posts
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Posted 17 March 2005 - 08:29 AM

Draga Otilia, iti doresc o primavara frumoasa. Am si eu un contract de comodat pentru o masina -te rog mult sa ma lamuresti- vis a vis- de cheltuielile aferente masinii(combustibil, reparatii) -ce se intelege ( si cat procent din cifra de afaceri ) prin limita normala, pentru care nu ai probleme cu cei de la finante la un control?
Am si un contract de inchiriere pentru un spatiu- inregistrat la finante-.Pot sa trec cheltuielile cu utilitati(gaz, curent, apa) daca factura este emisa pe numele proprietarului??? In contract se stipuleaza ca toate cheltuielile vor fi suportate de chirias. In spatiul inchiriat este doar firma-si aceste cheltuieli eu le-am trecut pe firma-Nu voi avea probleme cu un control? Ele sunt deductibile la calcul impozit profit??? multumesc Otilia.



#14 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 posts
  • Gender:Female
  • Location:-

Posted 17 March 2005 - 09:19 AM

Asociatul poate sa-si inchirieze autoturismul personal firmei la care este asociat.
Potrivit art. 81, alin. 2 din O.U.G. 138/2004 pentru modificarea si completarea Codului fiscal, contribuabilii care obtin venituri din cedarea folosintei bunurilor din patrimoniul personal au obligatia sa depuna o declaratie privind venitul estimat, in termen de 15 zile de la incheierea contractului intre parti. Declaratia privind venitul estimat se depune o data cu inregistrarea la organul fiscal a contractului incheiat intre parti.
Legislatia nu prevede un plafon maxim pentru chirie, aceasta o stabilesc partile, de comun acord.
Veniturile din cedarea folosintei bunurilor se impun conform prevederilor art. 62 alin. 2 din ordonanta mai sus mentionata.



#15 sogardro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 17 March 2005 - 03:13 PM

SIMONA CODREANU a spus:

Contractul de comodat trebuie inregistrat neaparat la notar si la finante, numai asa cheltuielile cu combustibilul si cu piesele sunt deductibile d.p.d.v. fiscal, altfel s-ar putea sa aveti probleme cu fiscul!

Baza legala te rog in sustinerea ta, te rog.
Eu stiu sigur ca nu e nevoie sa inregistrezi la finante sau sa autentifici la notar un contract de comodat. Persoanele fizice semneaza pe baza de semnatura privata.



#16 GABRIELAD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 17 March 2005 - 05:24 PM

Contractul de comodat nu se inregistreaza la adm financiara.
Desi nu scrie nicaieri, contractul de comodat se recomanda a se incheia la notariat pentru a fi opozabil fata de terti(in special masinile care pot fi implicate in accidente etc). In plus, cheltuielile aferente masinilor pt care sunt incheiate contracte de comodat autentificate la notar sunt mai bine (total) digerate de fisc



#17 AVRAM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 posts

Posted 22 March 2005 - 04:53 PM

Se poate incheia contract de comodat pentru o masina intre 2 persoane juridice?.......daca da unde trebuie inregistrat?



#18 Madalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 25 March 2005 - 12:08 PM

As dori si eu cele doua modele de contract: puffym2003@yahoo.com

Daca exista un contract de comodat intre firma si o persoana fizica pe un apartament, imbunatatirile (termopane, reamenajare) care care se fac in acel apartament se pot inregistra ca si cheltuieli pe firma?

Multumesc



#19 Pinky

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 posts
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Posted 25 March 2005 - 01:02 PM

buna. legat de contractul de comodat, stiti cumva daca si acesta se inregistreaza la administratia financiara?



#20 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 25 March 2005 - 01:15 PM

"Pinky" a spus:

buna. legat de contractul de comodat, stiti cumva daca si acesta se inregistreaza la administratia financiara?
Nu! Pentru ca nu implica sume si apoi acest contract priveste partile care-l incheie!
Nu exista obligativitatea inregistrarii undeva in afara de partile contractuale!Dar. pentru mai multa siguranta in caz de controale, se practica, incheierea acestui contract la un notar public ( costa!).






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL