Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract de comodat!!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 11

Salt la continut


- - - - -

contract de comodat!!!!

pfa contract comodat fara cheltuieli utilizare intretinere energie utilitati
221 replies to this topic

#201 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 02 March 2010 - 10:24 AM

extrasul CF se cere obligatoriu, nu ajunge doar contractul (inregistrat obligatoriu la AFP in cazul persoanei fizice).

mult succes.
Bea



#202 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 02 March 2010 - 11:59 AM

multumesc, asemeni.




#203 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 02 March 2010 - 01:30 PM

Vezi postareaYros..., la Oct 16 2009, 10:40 AM, a spus:

Buna,
Sunt si eu noua pe aici si tocmai de aceea indraznesc sa va intreb si eu ceva:
Se poate incheia un contract de comodat intre 2 persoane juridice....avand ca sop un bun mobil (o masina)?
Merci frumos!


Vezi postareaBea, la Oct 16 2009, 11:07 AM, a spus:

nu, contractul de comodat este un contract civil, in care cel putin una dintre parti este persoana "necomerciala" fizica.
se poate incheia cu riscul de a fi reconsiderat de un control, se va plati amenda, pretul va fi impus de catre fisc cu scopul calcularii impozitului la societatea proprietar.

Teoretic ai dreptate, in mod normal aceasta inchiriere trebuie facuta la pretul pietii. Dar care este pretul pietii? Dar avand in vedere ca este o perioada de criza, eu cred ca fiscul ar trebui sa accepte si contracte de inchiriere, daca nu gratis (comodat), macar pe 1 RON chirie. E posibil sa ai un bun mobil/imobil si sa nu gasesti sa il inchiriezi. Si atunci preferi sa il inchiriezi pe mai nimic pentru ca chiriasul sa suporte cheltuielile de intretinere ale acelui bun si astfel tu ca proprietar sa diminuezi costurile.
Pana la urma statul nu pierde, proprietarul face venituri 1 RON, chiriasul deduce cheltuieli de 1 RON.
Si chiar daca o persoana fizica care este proprietarul unui apartament, il da in folosinta unei persoane juridice printr-un contract de comodat, fiscul poate sa vina, teoretic, sa impuna acelei persoane fizice o chirie si sa calculeze un impozit din cedarea folosintei bunurilor.

Aceasta postare a fost editata de flo8200: 02 March 2010 - 01:37 PM




#204 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 02 March 2010 - 02:51 PM

cu riscul de a fi penalizat pentru repetare:
comodatul este o "dare in folosinta gratuita", fara pret.
daca vorbim de pret, vorbim de inchiriere.
comodatul este un contract civil, nu se poate folosi in comert decat daca una dintre parti este persoana fizica, in afara activitatii comerciale.
daca doua firme legate incheie contract de inchiriere, fiscul poate oricand sa reconsidere operatiunea la pretul pietei(vezi metode de stabilire) si sa dea amenda, resp. recalcularea impozitului si majorari de intarziere pentru impozitul ascuns, insa acest PV de control se poate ataca in instanta.

daca tu consideri ca ai avea castig de cauza in speta propusa de tine, poti contesta decizia controlului.

depinde foarte mult si de control, ce cauta, pe ce tema vine, ce mai gaseste si alte aspecte(cum va intelegeti, cat spaga are nevoie sa nu vada ce-i evident...).
Bea



#205 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 06 March 2010 - 08:49 AM

Vezi postareaflo8200, la Mar 1 2010, 06:28 PM, a spus:

Detin un apartament pe o firma inregistrata la CECCAR si nu pot sa facturez chirie, nefiind in obiectul de activitate.
Ma gandesc la varianta ca printr-un contract de comodat firma sa dea unei persoane fizice (din familie) apartamentul spre folosinta, iar persoana fizica sa incheie un contract de chirie cu chiriasul (persoana juridica). Chiriasul va achita si deduce toate cheltuielile de intretinere.
Vedeti vreo problema?

Multumesc anticipat.

Am facut exact cum am scris mai sus si actele au fost acceptate de fisc.
Un apartament si o masina au fost date printr-un contract de comodat catre o persoana fizica (din familie), iar persoana fizica le-a subinchiriat catre o persoana juridica. Cei de la fisc au analizat si contractul de comodat si cel de subinchiriere.
Nu au cerut extras de CF, ci doar actul de proprietate pentru apartament si factura de achizitie masina.
Neputand inchiria apartamentul si masina de pe firma inregistrata la CECCAR pentru ca nu pot adauga codul CAEN aferent, nu imi ramane decat sa le dau cu contract de comodat. Am precizat ca toate cheltuielile de intretinere si reparatii si chiar de combustibil vor fi suportate de persoana fizica care le-a subinchiriat, deci nicio firma nu va deduce aceste cheltuieli (oricum 25% din chirie nu se impoziteaza). In felul acesta pot dovedi ca firma proprietara a obtinut o diminuare a cheltuielilor prin cedarea lor prin comodat.



#206 trident04

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 March 2010 - 05:10 PM

Buna seara..
spuneti-mi va rog.....cei care aveti comodat la masina...

cheltuielile cu RCA si CASCO le puteti baga in contabilitatea firmei...

Am o masina luat in comodat de la o persoana fizica cu contract si tot ce trebuie insa domnul are de platit RCA si CASCO....
Ma gandeam sa taie Asiguratorul chitanta pe firma sa le pot platii eu ,

Multumesc tare mult



#207 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 March 2010 - 06:50 PM

Vezi ce tipuri de cheltuieli, care se pot suporta de firma, sunt trecute in contractul de comodat pe care-l aveti. Daca se poate, atunci decontezi dar polita trebuie facuta pe numele proprietarului asa cum apare pe talon.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 April 2010 - 02:12 PM




#208 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 16 March 2010 - 07:32 PM

la incheierea politei de asigurare trebuie facut cunoscut ca vehiculul are si utilizator, diferit de proprietar, si in acest caz se vor include in polita si datele utilizatorului, se poate emite chitanta pe utilizator. desigur, doar daca in contractul de comodat este trecut ceva de genul "utilizatorul va suporta toate costurile aferente utilizarii vehiculului" ori mentionat expres de RCA, CASCO si alte cheltuieli. daca nu e trecut > act aditional pentru acesta.
Bea



#209 angelik

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 March 2010 - 09:49 AM

buna ziua!
Societatea isi desfasoara activitatea intr-un spatiu apartinand parintilor administratorului. Pentru acest lucru s-a incheiat in 2007 contract de comodat pentru folosirea spatiului " cu titlu gratuit" .
Tinand cont de situatia financiara in care se afla toata lumea, proprietarii vor o suma pentru folosirea spatiului. Astfel s-a incheiat o conventie la contractul de comodat in care se stipuleaza ca firma sa plateasca proprietarului cu " titlul de folosinata a spatiului" o suma de .... plus utilitatile consumate – energie electrica, termica, alimentarea cu apa, evacuare ape uzate, salubrizare, precum si cotele de intretinere aferente spatiului utilizat de societate (care pana acum erau platite de administrator personal, nu de firma)
Va rog sa-mi spuneti daca aceasta conventie trebuie inregistrata pe undeva,daca este valabila pentru inregistrarile contabile si daca proprietarul este obligat sa plateasca impozit la suma primita.
va multumesc anticipat!



#210 jandor61

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 19 March 2010 - 04:47 PM

Contractul de comodat reprezinta o dare in folosinta cu titlu strict gratuit. Nu se pot primi sume in baza contractului de comodat. Prin actul aditional se poate stabili ca societatea se angajeaza sa achite toate utilitatile (enumerarea acestora ...)si poate suporta reparatiile intervenite de-a lungul folosintei spatiului.



#211 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2010 - 04:58 PM

Trebuie facut contract de inchiriere, declarat la administratie, impozit la stat, etc...
Dragos



#212 64xgeo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 April 2010 - 09:30 AM

Vezi postareacristina30, la Jan 5 2009, 10:19 PM, a spus:

buna seara.sunt noua pe aici si am si eu o intrebare,daca se poate sa ma ajutati...in calitate de pfa vreau sa lucrez intr-un spatiu inchiriat de alte 2 pfa-uri,ce fel de contract trebuie sa fac cu persoanele care au inchiriat spatiul respectiv,sau trebuie sa fac un contract direct cu proprietarul,este valabil un contract de comodat,se poate face in conditiile in care spatiul este inchiriat de alte persoane,in acest caz cele 2 pfa?
va multumesc.....astept raspuns.o seara buna in continuare
buna ziua.
sunt intr-o situatie similara celei de mai sus si nu am gasit un raspuns pe forum. daca stie cineva cum se procedeaza, raman profund indatorat.
...si as mai intreba: cum se incheie contractul de comodat intre proprietarul spatiului/apartament si 3 PFA? cu fiecare in parte pe cota parte din spatiu, cu fiecare pe tot spatiul sau un contract unic in care sa apara toate 3 PFA?
Multumesc!



#213 _toni

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 23 February 2012 - 08:58 PM

Buna seara, am urmatoarea problema: doresc sa cumpar niste componente pentru calculatorul personal( care o sa-l folosesc in interesul firmei ), dar care nu este trecut pe firma, se poate face contract de comodat pentru a se justica acele cheltuieli? trebuie facut la notar? va multumesc.



#214 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 23 February 2012 - 10:50 PM

1.Se poate face ct. de comodat pt. calculator, iar la obligatia comodatarului (firmei) sa se specifice printre altele si faptul ca suporta cheltuiele legate de intretinerea si functionarea bunului.
2. Ct. de comodat nu trebuie facut la notar.
3. Cheltuielile se justifica doar daca sunt facute in interesul firmei ( calculatorul se utilizeaza doar pt. nevoile firmei).

Dana




#215 _toni

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 23 February 2012 - 11:29 PM

Si cum se poate justifica utilizarea calculatorului doar in interesul firmei?



#216 doubleee

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 January 2013 - 09:58 AM

Buna ziua!
Mi-am depus actele la Registrul comertului pentru ca sa imi fac un pfa pe domeniul design specializat. As dori ulterior sa fac un contract de comodat cu masina personala ce o voi folosi in interesul serviciilor oferite pentru deplasari. De unde se poate lua un exemplar de contract de comodat? Ulterior dupa ce il completez ce trebuie sa fac cu acesta? Trebuie depus undeva? Sau il tin la mine? Nu are nevoie de o stampila?

Va multumesc mult!



#217 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 18 January 2013 - 11:16 AM

Contractele de comodat nu trebuie inregistrate la Administratia Financiara (spre deosebire de cele de inchiriere). Un model puteti gasi pe internet. Trebuie semnat de ambele parti, iar stampila o puneti la finalul contractului unde semnati ca titlular al PFA-ului. Acest contract il pastrati, impreuna cu celelalte acte ale dvs., sa il puteti arata la un eventual control fiscal in viitor.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#218 ana fetcu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 January 2013 - 09:23 PM

Buna seara,

Am si eu o intrebare cine ma poate ajuta? am un PFA pe domeniul asigurarilor caen 6622 , sunt la inceput, si vreau sa intreb daca pot sa-mi decontez factura de gaz , lumina pe PFA, in conditiile in care sediul social este acasa, unde locuiesc, iar casa este pe numele bunicii mele....trebuie sa fac contract decomodat intre pfa si ea si sa mentionez ceva de gaz,lumina? sau cum as putea sa-mi bag pe cheltuiala firmei o parte din fact. de gaz, lumina?

Va multumesc



#219 LaurV

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 June 2013 - 09:17 AM

Buna ziua.
Am o mica nelamurire privind contractele de comodat. Cheltuielile de folosinta si intretinere (apa, gaze, electricitate etc) sunt obligatorii sa fie trecute la obligatiile comodatarului sau le pot exclude din contract?

Intentionez sa creez o microintreprindere in IT, cu angajati care lucreaza de acasa si cu sediul social la o ruda care nu are intentia de a-mi lua vreun ban pe inchiriere, intretinere, energie etc, el platind toate facturile pt utilitati si intretinere. Astfel vreau sa stiu daca legislatia ma obliga sa am astfel de cheltuieli.. (fie datorita contractului, fie altei legi din contabilitate).

Totodata perioada contractului trebuie sa fie minim 1 an sau pot fi trecute si cateva luni?

As aprecia foarte mult daca pot fi indicate si articolele din lege in caz ca trebuie sa ma confrunt vreodata cu autoritatile pe tema asta :)
Multumesc.



#220 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2013 - 12:49 PM

reglementările privind contractul de comodat sunt cuprinse in Codul Civil , art. 1560 - 1575.
contractul de comodat se numeste si imprumut de folosinta, fiind un act de administrare.
printr-un astfel de contract, comodatarul este obligat sa restituie proprietarului bunurile respective intr-o stare impecabila.

NU este obligatorie includerea in contract a chelt. de folosinta si intretinere fiindca valabilitatea contractului este asigurata de acordul de vointa al partilor, respectiv de predarea bunului care constituie obiectul imprumutului de folosinta.
un astfel de acord se numeste "solo consensu” si isi pastreaza valabilitatea chiar daca nu a fost aprobat de un organ fiscal fiindca legislaţia romana nu impune inregistrarea unui astfel de imprumut de folosinta.

prin urmare :
- ctr. de comodat poate fi intocmit si pe cateva luni, ulterior existand posibilitatea prelungirii sale prin act aditional sau a intocmirii unui nou ctr.
- nu este obligatorie includerea decontarii chelt. de folosinta si intretinere
- nu trebuie inreg. nicaieri


:smile:

nota moderator : exista o sectiune special dedicata contractelor comerciale, pe viitor te rog sa foloseti functia de cautare (e obligatorie inainte de a posta) !
citeste regulamentul !

topic mutat !

iti las link temporar !






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL