Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Avem nevoie de contabili? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


Avem nevoie de contabili?

90 replies to this topic

#81 Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2006 - 01:29 AM

Vad aici o serie de pareri, multe dintre ele exprimand chiar frustrare. Si eu am trecut prin asta si inteleg. Exista totusi printre cei care practica meseria aceasta si persoane care au o experienta nu foarte vasta si simplul fapt ca stiu sa opereze in conturi documente justificative, sa intocmeasca o balanta, un bilant, niste rapoarte fiscale lunare le face sa se creada indreptatite la o atentie deosebita din partea managementului. Nu este chiar asa, managerul are o gramada de responsabilitati si nu cred ca il intereseaza prea tare articolele contabile sau egalitatile din balante. Pe acesta il intereseaza rapoarte financiare si propuneri de optimizare pe care sa le foloseasca drept informatie-suport in fundamentarea deciziilor pe care trebuie sa le ia. Acum as intreba cati dintre contabili au facut sau si-au pus problema sa elaboreze un cash-flow, bugete, diagnosticuri si analize financiare pertinente ? Veti spune probabil ca asta e rolul managerului financiar sau CFO-ului (chief financial officer) cum il mai numesc unii. Ok, asa este, dar trebuie sa recunoastem ca rapoartele pe care el le genereaza sunt cele care il intereseaza pe manager, chiar daca unele au ca suport datele din evidenta contabila. Pentru multi manageri o balanta nu reprezinta mare lucru (nu spun ca e normal sa fie asa) dar nu trebuie sa avem pretentii exagerate in aprecierea pe care o fac ei la adresa muncii contabilului. Contabilitatea in practica uzuala se cam rezuma la a inregistra in evidente fapte petrecute, care nu mai prezinta interes deosebit pentru un manager, atentia acestuia fiind absolut firesc indreptata spre prezent si viitor. In firmele mici in care activitatea de evidenta contabila este prestata de aceeasi persoana care face si munca de "financiar" apare frecvent fenomenul de rutina in inregistrarea contabila in detrimentul activitatii financiare. Meseria nu este usoara, nu spun asta. Stiu ca de multe ori apare supraincarcarea si nu mai este timp de altceva, dar mai stiu si ca sunt perioade in care se "arde gazul". Daca am folosi perioadele respective pentru a face ceva extra, ceva ce stim ca ar fi folositor la nivel managerial eu cred ca am avea numai de castigat.
Nu vreau sa fiu inteles gresit, dar trebuie sa acceptam faptul ca munca noastra se inscrie in activitatile tipice de suport si nu in cele productive. Nu noi facem banii sa se "invarta" cum am vazut ca a scris cineva mai sus, noi doar inregistram "invartirea" lor. Nu noi bagam bani in buzunar patronilor, chiar daca avem impresia ca uneori avem gaselnite extraordinare cu acoperire legala. Nu sunt chiar asa extraordinare, ele reprezinta doar aplicarea corecta a legii fiscale, nu putem face minuni.
Eu spun ca inainte sa ne supraevaluam si sa cerem o recunoastere a meritelor ar trebui sa construim o relatie de comunicare sustinuta de competenta si in timp real cu managementul si abia apoi putem avea pretentia sa asteptam un feed-back pozitiv la adresa muncii noastre. Acesta sigur va veni, chiar si de la genul de oameni de la care nu va asteptati. Invatati sa oferiti patronilor informatiile care ii intereseaza si veti vedea ca vor aprecia eforturile voastre. Si inca ceva, nu tineti pentru voi ceea ce stiti, nu va temeti ca va fura managerul meseria, nu o va face, pentru ca nu este interesat sa profeseze contabilitatea, dar va ajunge sa inteleaga mult mai usor ce trebuie sa-i transmiteti.
Sper sa nu se supere unii dintre voi pe mine pentru ce am scris, intentia este de a sugera un mod functional in care se poate schimba ceva in relatia patron-contabil. Succes va doresc si profesional numai ascensiune.
Si eu cu parerea ...



#82 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 November 2006 - 10:18 AM

De acord! cu conditia ca patronul sa vrea sa te asculte.

Daca e un "buticar" care il ia pe "nu stiu" in brate, si face numai prostii ( fara sa se consulte cu contabilul mai intai), iar la control da vina pe contabil, si nici nu-i apreciaza efortul , ceva de genul: e, 3 hartii acolo, termini in 10 min, de ce imi ceri atatia bani??? Si stim cu totii ca realitatea e cu totul alta... Iar daca ii faci un raport de activitate nici nu-l intereseaza, ramane la ideile lui fixe... Iar de lasat nu poti sa-l lasi, ca ai facturi de platit, deci banii sunt buni, multi - putini, asta e!

Cineva zicea mai sus ca sunt patroni care considera contabilii "un rau necesar". E adevarat ca nu facem munca productiva, dar asta nu inseamna ca e doar "scarta - scarta pe hartie". Imi cer scuze pt expresii, nu-mi apartin.

Daca-i faci unui patron din asta ( nu comentez nivelul lui de pregatire) situatii de gen buget, cash flow, etc, se uita la tine de parca ai vorbi chineza. Si-ti mai pune si o intrebare "desteapta" de genul : "de ce nu pot sa iau bani din casa, ca doar sunt ai mei!"

Atata timp cat mentalitatea patronului e sa ia decizii fara sa stie contabilul, ce pretentii de feed back ai? Eu cred ca nemultumirea breslei noastre a aparut de la relatii cu astfel de patroni, de genul prezentat de mine mai sus ( cu care, din pacate, am avut nefericirea sa si colaborez pt o perioada de timp)

Cat timp exista administratori de firma care nu-si cunosc drepturile si obligatiile legale, care fac confuzie intre buzunarul firmei si al lor, nu o sa fim apreciati in munca noastra. Iar daca vrei sa-i inveti, iti mai si spune ca nu-i treaba lui.. dar a cui???

Eu cred ca multe probleme in tara asta au radacina in mentalitatea gresita a oamenilor cu privire la unele aspecte ale vietii. Iar asta se schimba prin educatie, prin informare, prin media. Atata timp cat se considera ca munca e o rusine, cat nu se respecta dreptul de proprietate, si idei de genul "sa ni se dea, sa ni se spuna" , ce pretentii de civilizatie avem?

Stiu ca am deviat de la subiect cu ultimul paragraf, dar vroiam sa-l impartasesc.

Nu tin sa fiti de acord cu mine, eu mi-am spus parerea, bazata pe experienta proprie si pe oamenii pe care ii vad in jurul meu. Slava Domnului ca mai vad si oameni de calitate, iar acum colaborez cu o firma la care imi place sa lucrez si cu a carui administrator colaborez foarte bine.

Toate cele bune!

Julia S



#83 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 28 November 2006 - 10:50 AM

Lucrez la o firma de contabilitate cu peste 100 de clienti. Sefa cea mare, o tipa extraordinar de descurcareata are o politica de invidiat. Daca vreunul din clienti nu vrea s-o asculte cand le spune ca au de platit ceva (de ex. cei 50 ron pt jurnalul de evidenta fiscala, sau tva lunar sau trimestrial) pur si simplu ii pune sa semneze. Altora le da mail, sa fie "acoperita" in cazul in care are reclamatii. Daca se repeta aceasta situatie, le pune actele in brate si ii sfatuieste sa isi caute alt contabil.

Nu stiu daca asta este o solutie, dar niciun client nu a plecat de la ea, ba mai mult, clientii isi aduc prieteni cu firme si cu fosti contabili care aproape au falimentat firma.

Este un mod de a iti respecta meseria.

la intrebarea "avem nevoie de contabili?" am un raspuns sincer. DA, dar avem nevoie de contabili BUNI. Daca vreunul se simte depasit de probleme, de activitatile firmelor care sunt care mai de care mai ciudate, sfatul meu sincer este sa renunte. Decat sa nu stie sa tina evidenta contabila unor firme ciudatele, mai bine sa renunte.Sa faca ce stiu!



#84 tudorachee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti, Gara Obor
  • Interests:Contabilitate si afaceri

Postat 06 March 2007 - 01:05 AM

Vezi postareaconta_ro, la Feb 27 2006, 03:56 PM, a spus:

Azi am vazut un mesaj de genul: Am facut o firma si vreau sa fac niste chestiuni. Cum se inregistreaza una, si alta...?
------------------------------
Intrebarea pe care mi-o pun este urmatoarea:
Cei care isi fac firma vor sa devina contabili? Nuinteleg ca fiecare isi face munca lui?Eu am gandit intotdeauna in felul urmator.
Eu imi fac meseria mea si dau toate actele la un contabil sa le proceseze.
Gresesc cumva?

Astept parerea altor persoane care nu sunt contabili.

Mi-ar placea sa fiu doar operator de procesare (as dormi linistita noaptea si nu as mai gandi ca meseria de economist e bulversata)

Vezi postareaconta_ro, la Feb 27 2006, 05:09 PM, a spus:

pai asta ce inseamna ca cei care isi fac firme nu inteleg necesitatea unui contabil. Corect.

uni dintre ei nu stiu ce vor si peste un an cand trebuie sa plateasca impozitul pe dividend se trezesc ca sunt faliti



#85 costelinonpdc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 15 April 2007 - 10:12 AM

Vezi postareahombre, la Mar 3 2006, 04:23 PM, a spus:

Mai sus se scria ca in tarile civilizate, la infiintarea firmei, exista deja un contract cu contabilul.
1)In tarile acelea civilizate, contabilitatea NU este acelasi lucru cu fiscalitatea.
2)Contabilul prezinta realitatea economico-financiara a firmei/persoanei. Deci ajuta in luarea deciziei. Minimizarea taxelor o face altcineva care si stie cum se face (legal chiar!!!!).
3)Tot in acele tari taxele sunt blestemate (ca si la noi) de toti, dar diferenta este ca toti sunt constienti ca TREBUIE sa le plateasca si de ce sa le plateasca (la noi nu!).
Cred ca pana nu ajungem si noi sa separam contabilitatea de fiscalitate vom vorbi mult si bine pe forumuri, dar fara rezultat.

Buna interventia, asta explica multe.



#86 s13teddy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 19 April 2007 - 06:54 PM

:pullhair: sigur ca avem nevoie de contabili, ne fac viata mai usoara in relatiile cu fiscul si altii..



#87 ILFenomeno1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 April 2007 - 12:21 AM

farqa contabili ar fii o harababura



#88 carmen_dobre

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 November 2007 - 10:22 PM

cei care au ales sa profeseze aceasta meserie ar trebui sa se considere oarecum norocosi,ia ganditi-va:este o meserie straveche si va continua sa existe intotdeauna...deci reprezinta o sursa sigura de venit (nu conteaza ca e mare sau mic)ptr cine o presteaza...o economie nu poate sta in picioare fara interventia unui contabil in mecanismele ei.si ce daca ajungi cu parul carunt inainte de vreme?si incepi sa orbesti singur la inchiderea de luna?merita fiecare efort :)



#89 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 26 April 2008 - 07:19 PM

Sa ma ierte Dumnezeu, ca e ajunul Pastelui, dar femeia asta (doamna administrator la Marcuta SERVICE) m-a scos din minti. A vazut ca sunt expert contabil si mi-a dat telefon ca are facut bilantul la dec 07 in "ciorna" si sa i-l semnez. Ii cer si eu actele pe 2007 sa ma uit prin ele. Vine la mine, si ce vad: NU S-A SCHIMBAT PLANUL DE CONTURI DIN 1990 INCOACE DELOC. (cam atunci s-a infiintat firma). Doamna are diploma de contabil obtinuta in urma unor cursuri la inceputul anilor 90 si-si tine singura contabilitatea. Nu am mai vazut: note contabile, state de salarii, balante scrise de mana, de cand eram in facultate si le faceam pentru proiectele cerute de catre profesori. Nu asta-i baiul....ci faptul ca dupa ce ii spun ca trebuie facuta translatarea conturilor conform cu OMFP 1752/2005 de care nici nu auzise, si apoi facut bilantul, (desi la iunie 2007 nu stiu cum i-au dat corelatiile, ca l-a depus) incepe sa ma sune din 2 in 2 zile ca bilantul tb depus pana pe 30 aprilie, ca firma dumneaei este microintreprindere si asa scrie la Registrul Comertului Ilfov. Cand a fost la mine cu actele, i-am aratat normele de aplicare din bilant, agenda fiscala de la AUDIT ONE, termen de depunere bilant dec 2007 pe diverse site-uri. Nu au fost de ajuns. In schimb, s-a gandit dumneai sa ma sune in disperare si sa-mi dea si SMS si vreo 2 mail-uri, cand? in VINEREA MARE sa-mi spuna acelasi lucru: bilant pana la 30.04.2008 (dupa ce o informasem cand a venit la mine ca ma ocup de actele dumneaei dupa sarbatori a se citi PASTE si ca i le dau gata facute in jur de 5 mai. Ramane ca are incredere in mine doar daca facem contract. Ii explic ca nu lucrez fara contract de prestari servicii, dar si ca poate sa vina sa-si ia actele si sa le duca la cine vrea. Bun....zice ca e Ok si ca merge pe mana mea. Seara cine ma suna? D-na MArcuta....ca vine in max 30 de min sa-si ia actele. FF bine. A venit, le-a luat.
Intre timp apucasem sa-i dau reply la unul dintre mail-uri, cel in care-mi arata domana baza legislative pe baza careia imi cerea sa-i depun bilantul pana la 30.04.2008: *COMUNICAT DE PRESĂ - 17 septembrie 2007*. Ii explicasem ca este un comunicat ff vechi, ca normle de aplicare prevad 150 zile pentru depunerea acestui bilant si i-am explicat ca ori ma lasa sa-mi fac meseria, ori isi ia actele si tb dumneaei unde se duce + ca nu suport un asemenea tratament din partea dumneaei si ca nu imi risc nici cariera, nici autorizarea de catre CECCAR pt niste bani (cu alte cuvinte nu am de ce sa o mint). Ce face persoana in cauza?
Imi da reply: "Nu este un raspuns de expert contabil. Nu are suport legal si nu faceti referire la nici un act normativ sau lege in vigoare. Ne vom descurca fara serviciile dvs. si mai nou pentru informarea expertilor contabili statutul se poate obtine prin examen fara restrictiile de pana acum. Va uram succes in activitate !"
Cand s-a gasit sa ma jigneasca? AZI, in AJUNUL PASTELUI.
Sincer, Dumnezeu e sus si le vede, dar vreau sa stiu doar atat: ce pateste o astfel de firma care:
1. desfasoara o activitate pentru care nu are CODUL CAEN corespunzator trecut in STATUT.
2. nu este la zi cu legislatia in vigoare (foloseste conturile vechi - are 1 salariat si nici acolo nu foloseste conturile prevazute de lege: eu stiu ca 4311, 4312, 4314, 4313, 4371, 4372 erau prevazute expres de lege, restul putand fi facute analitice ori la 447 ori la 431). Da, stiu ca nu mai este OBLIGATORIE folosirea planului de conturi, dar nu cred ca nerespectarea niciunei modificari de pana acum poate trece asa, fara urmari.
3. In plus, eu nu am vazut nimic trecut prin 401, desi exista FACTURA + CHITANTA, doamna a inregistrat 600 = 5311 direct. E adevarat ca e neplatitoare de TVA....dar totusi.
NU AM CERUT ACESTE EXPLICATII CA SA MA RAZBUN, SA FAC PLANGERE IMPOTRIVA ACESTEI FIRME, CI DOAR PT CULTURA MEA GENERALA.

Dragi colegi: Sa va Dumnezeu intotdeauna gandul cel drept, putere MARE de intelegere, liniste sufleteasca, s ava fereasca de "nebuni" si rau platnici. PASTE FERICIT!



#90 dangl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 28 April 2008 - 05:20 PM

Conform Legii Contabilitatii 82/1991 proaspat revizuita prin Legea 259 din 19.07.2007, la articolul 10 se specifica clar "Contabilitatea se organizează și se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-șef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcție. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare. "
O firma privata din Romania, numarul 1 mondial, detine astfel de cadre, care au doar 4 clase de liceu si care de-a lungul timpului s-au catarat cu ajutorul sacoselor reusind sa aiba in subordine numai oameni cu studii superioare.
Este legala o astfel de situatie sau se constituie in infractiune ?



#91 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 April 2008 - 06:10 PM

pana cand nu se va introduce si o sanctiune pt nerespectarea acelui articol, poate sa aiba si 2 clase






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL