Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Avem nevoie de contabili? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Avem nevoie de contabili?

90 replies to this topic

#1 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2006 - 01:56 PM

Azi am vazut un mesaj de genul: Am facut o firma si vreau sa fac niste chestiuni. Cum se inregistreaza una, si alta...?
------------------------------
Intrebarea pe care mi-o pun este urmatoarea:
Cei care isi fac firma vor sa devina contabili? Nuinteleg ca fiecare isi face munca lui?Eu am gandit intotdeauna in felul urmator.
Eu imi fac meseria mea si dau toate actele la un contabil sa le proceseze.
Gresesc cumva?

Astept parerea altor persoane care nu sunt contabili.
conta_ro



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 27 February 2006 - 02:01 PM

Nimic nou sub soare...
La contabil mergem mai tarziu, dupa ce bulibasim bine actele si luam vreo doua, trei amenzi. :evil:




#3 MARUTU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:

Postat 27 February 2006 - 02:18 PM

credeam ca se pricep toti la fotbal si la politica ... nu si la conta ...



#4 andreicml

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 February 2006 - 02:18 PM

daca mai are nevoie de contabil ar trebui sa-l intreb si pe seful meu din moment ce a facut o " tranzactie " din care a bagat in buzunar vreo800000 eur iar acum sare in sus ca nu vrea sa plateasca si imp aferent unei vanzari de teren!daca pana acum totul era ok, acum isi pune intrebarea daca nu cumva trebuie sa faca un contract cu o firma de avocatura!



#5 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 27 February 2006 - 02:55 PM

In State, dar si in alte tari civilizate, in momentul cand depui actele de inregistrare pentru infiintarea firmei esti obligat sa ai deja stabilit un contabil, asa ca acolo firmele nu incep nimic fara sa aiba contract privind tinerea contabilitatii.
Dar, cum spuneam, este vorba despre tarile civilizate, nu despre estul salbatic.



#6 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2006 - 03:09 PM

pai asta ce inseamna ca cei care isi fac firme nu inteleg necesitatea unui contabil. Corect.
conta_ro



#7 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2006 - 03:10 PM

DE CE?
conta_ro



#8 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 27 February 2006 - 03:19 PM

conta_ro a spus:

DE CE?
pentru ca orice imbecil cu creierul cat o gaina in ziua de azi isi poate face o firma daca are cateva milioane de lei.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#9 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 27 February 2006 - 03:29 PM

contabilu' e bun doar cand ai nevoie de el ... dupa cateva amenzi... cand ai nevoie de un act pt o chestie, act care poate fi facut sau procurat doar de un contabil... 8)



#10 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2006 - 03:36 PM

Ronaldo a spus:

conta_ro a spus:

DE CE?
pentru ca orice imbecil cu creierul cat o gaina in ziua de azi isi poate face o firma daca are cateva milioane de lei.

Asta e un lucru bun.

Aici gresesti.
Cu cat mai multe firme cu atat mai bine.
Stiu persoane care sunt imbecili si au si creierul cat un pi de gaina si fac afaceri interesante si platesc niste oameni la adevarata lor valoare.
conta_ro



#11 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2006 - 03:36 PM

Septimiu a spus:

contabilu' e bun doar cand ai nevoie de el ... dupa cateva amenzi... cand ai nevoie de un act pt o chestie, act care poate fi facut sau procurat doar de un contabil...  8)

Iar gresit. Contabilul e bun atunci cand afli ca ai nevoie de el.

Ce zici de abordarea asta?
conta_ro



#12 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 27 February 2006 - 03:44 PM

conta_ro a spus:

Ronaldo a spus:

conta_ro a spus:

DE CE?
pentru ca orice imbecil cu creierul cat o gaina in ziua de azi isi poate face o firma daca are cateva milioane de lei.

Asta e un lucru bun.

Aici gresesti.
Cu cat mai multe firme cu atat mai bine.
Stiu persoane care sunt imbecili si au si creierul cat un pi de gaina si fac afaceri interesante si platesc niste oameni la adevarata lor valoare.
da-mi voie sa ma indoiesc sincer ca aia care fac intr-adevar afaceri interesante au creierul cat un pui de gaina...
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#13 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 27 February 2006 - 03:46 PM

Abordarea lui conta_ro...ma duce cu gandul la faptul ca avem si noi o vina: nu ne stim face auziti, nici de administratorii de societati, nici de fisc, nici de alte institutii. Ne subordonam poate prea mult intereselor unora si altora... contabilitatea este vazuta doar ca un rau necesar, eventual o chestie acolo menita sa minimalizeze efectele fiscalitatii si evitarea amenzilor. Va trebui poate sa ne luam mai intii noi insine meseria in serios si astfel sa-i facem pe cei ce nu sunt contabili sa constientizeze adevaratul rol al contabilului, dar si a stiintei contabilitatii... Ca nu este doar o "directie a miscarilor fara sens ale hartiilor" ci un instrument veritabil in mainile administratorilor... Sunt multe de spus... ce ziceti?



#14 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 27 February 2006 - 03:59 PM

Aceasta este una dintre cauze.
Alta ar fi CECCAR. Nu a facut nimic pentru profesia contabila in cei 11 ani de cand exista ! In afara de afilierea la o multime de organisme internationale (utila) si participarea la reuniuni (de multe ori inutila) NIMIC.
La ce foloseste contabilul intr-o firma, cat costa un contabil bun si cat "costa" prestatia unui contabil slab profesional, cum ajuta informatiile dintr-o contabilitate corecta in luarea deciziilor in conducerea firmelor ...... si lista ramane deschisa.
CECCAR-ul trebuia sa informeze chiar "agresiv" mediul de afaceri despre avantajele utilizarii unui contabil bun - prin TV, ziare, grafitti, anunturi cu tobosar in pietele publice, etc.
Gresesc oare ?



#15 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2006 - 04:06 PM

carolina3 a spus:

Aceasta este una dintre cauze.
Alta ar fi CECCAR. Nu a facut nimic pentru profesia contabila in cei 11 ani de cand exista !  In afara de afilierea la o multime de organisme internationale (utila) si participarea la reuniuni (de multe ori inutila) NIMIC.
La ce foloseste contabilul intr-o firma, cat costa un contabil bun si cat "costa" prestatia unui contabil slab profesional, cum ajuta informatiile dintr-o contabilitate corecta in luarea deciziilor in conducerea firmelor ...... si lista ramane deschisa.
CECCAR-ul trebuia sa informeze chiar  "agresiv" mediul de afaceri despre avantajele utilizarii unui contabil bun - prin TV, ziare, grafitti, anunturi cu tobosar in pietele publice, etc.
Gresesc oare ?

Hai sa nu discutam despre CECCAR in chestia asta.
conta_ro



#16 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2006 - 04:07 PM

Ronaldo a spus:

conta_ro a spus:

Ronaldo a spus:

conta_ro a spus:

DE CE?
pentru ca orice imbecil cu creierul cat o gaina in ziua de azi isi poate face o firma daca are cateva milioane de lei.

Asta e un lucru bun.

Aici gresesti.
Cu cat mai multe firme cu atat mai bine.
Stiu persoane care sunt imbecili si au si creierul cat un pi de gaina si fac afaceri interesante si platesc niste oameni la adevarata lor valoare.
da-mi voie sa ma indoiesc sincer ca aia care fac intr-adevar afaceri interesante au creierul cat un pui de gaina...

Nu vreau sa dau exemple si nici nu vreau sa analizam mintea patronilor. Hai sa analizam doar aceasta problema la obiect ca sa nu o luam pe campiiiiiiii... :D
conta_ro



#17 dulci23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:rm. valcea
  • Interests:de a afla noutatiile care aper in domeniu

Postat 27 February 2006 - 04:11 PM

Din pacate multi patroni cansidera ca nu nevoie de contabili la o firma. In aceasata categorie intra si seful meu care mi-a spus intr-o zi ca eu nu produc bani prin activitatea mea ci doar stau cu ochii prin niste hartii :shock: Adica doar el munceste pt binele firmei( aducand bani in ea)
dulci



#18 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 27 February 2006 - 04:20 PM

pai poate nu produce direct bani, dar indirect are grija sa nu se PIARDA bani, ceea ce e la fel de important.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#19 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 27 February 2006 - 05:14 PM

dulci23 a spus:

Din pacate multi patroni cansidera ca nu nevoie de contabili la o firma. In aceasata categorie intra si seful meu care mi-a spus intr-o zi ca eu nu produc bani prin activitatea mea ci doar stau cu ochii prin niste hartii :shock: Adica doar el munceste pt binele firmei( aducand bani in ea)
Din fericire, va informez ca sunt si mai multi patroni care gandesc si nu vorbesc asa. Oricum, un contabil este mai bine platit decat un vanzator, nu-i asa? Asta inseamna ca, desi nu aduce bani in firma la modul propriu, munca lui este mai importanta, doar patronii nu arunca aiurea cu banii.
Dupa cum am spus anterior, multe anomalii se petrec la noi fiind permise de lege, nu sunt cetatenii, patroni sau contabili, primii vinovati.
O alta cauza principala este aceea ca profesiunea contabila nu este reprezentata corespunzator de vreun organism creat in acest scop, al carui prestigiu sa influenteze pozitiv imaginea contabililor.



#20 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 27 February 2006 - 05:52 PM

Stiti ce mi-a spus zilele trecute o doamna medic, de parerea careia chiar tin cont, fiindca are creier, nu gluma: "urasc contabilitatea, fiindca mananca bani". Cu alte cuvinte, ai bani in buzunar, dar dupa ce pleci de la contabil, afli ca nu mai sunt ai tai. Cum sa ne iubeasca?
:oops:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL