Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
modele - contracte de comodat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


modele - contracte de comodat

32 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2004 - 05:02 PM

Buna, dragilor !
Va dau tuturor modelele de contracte de comodat

CONTRACT DE COMODAT (pt. sediu)

PARTILE CONTRACTANTE
Art. 1. Dl./D-na. ................, cu domiciliul în ........., str. ......., nr. ...., judetul ............., identificat cu B.I. seria ....... nr. .......... în calitate de COMODANT,
si
Art. 2. Dl./D-na. ................, cu domiciliul în ........., str. ......., nr. ...., judetul ............., identificat cu B.I. seria ....... nr. .......... în calitate de COMODATAR,


OBIECTUL CONTRACTULUI
Art. 3. Obiectul contractului îl constituie folosinta de catre comodatar a apartamentului aflat în proprietatea d-lui/d-nei. .................., în calitate de comodant, situat în ............ str. ................, nr. ......, pe care comodatarul se obliga sa îl foloseasca potrivit destinatiei sale.


TERMEN
Art. 4. Comodantul acorda comodatarului folosinta apartamentului pe o durata de ...... ani, cu începere de la data semnarii contractului.


OBLIGATIILE PARTILOR
Art. 5. Comodantul se obliga:
- sa dea comodatarului spre folosinta apartamentul ce face obiectul prezentului contract;
- sa restituie comodatarului cheltuielile facute cu întretinerea apartamentului;
Art. 6. Comodatarul se obliga:
- sa foloseasca si sa întretina apartamentul ca un bun proprietar;
- sa foloseasca apartamentul potrivit destinatiei stabilite prin prezentul contract;
- sa restituie la data încheierii contractului bunul împrumutat.


RASPUNDEREA
Art. 7. Comodatarul raspunde pentru deteriorarea sau pierderea - în tot sau în parte - a lucrului, daca nu dovedeste ca deteriorarea ori pieirea s-a produs fortuit sau ca deteriorarea este consecinta folosirii potrivit destinatiei si fara culpa din partea sa.


DAUNE COMINATORII
Art. 8. În cazul în care comodatarul nu elibereaza apartamentul la sfârsitul contractului, acesta este obligat sa plateasca comodantului, daune cominatorii în valoare de ............. lei pentru fiecare zi de întârziere.


FORTA MAJORA
Art. 9. Forta majora apara de raspundere partea care o invoca.
Partea contractanta care invoca forta majora, o poate face opozabila celeilalte parti cu conditia informarii despre aparitia cauzei de forta majora în cel mult 5 zile de la aparitia acesteia adaugând o confirmare a unor autoritati competente care sa certifice realitatea si exactitatea cauzei.


ÃŽNCETAREA CONTRACTULUI
Art. 10. Raporturile contractuale înceteaza prin restituirea lucrului în stare corespunzatoare la termenul prevazut în contract.
Art. 11. ÃŽn caz de nerespectare a obligatiilor de catre comodatar, comodantul poate cere rezilierea contractului.


LITIGII
Art. 12. Litigiile dintre partile contractante, în cazul în care nu vor fi rezolvate pe cale amiabila, vor fi solutionate de instantele judecatoresti competente.


Prezentul contract a fost încheiat astazi ....... în 3 exemplare originale, din care unul ramâne la comodant, unul la comodatar si unul la notariat.


Semnaturile partilor


COMODATANT,
COMODATAR,

................................................................................
.......................

CONTRACT DE COMODAT (pt. masina)

PARTILE CONTRACTANTE


Art. 1. S.C. ................ S.R.L. cu sediul în ........., str. ......., nr. ...., judetul ............., înregistrata la Registrul Comertului sub nr. .............., având cod fiscal ................... si cont nr. .............. deschis la ................ în calitate de comodatar, reprezentata prin ..............
si
Art. 2. Dl./D-na. ................, cu domiciliul în ........., str. ......., nr. ...., judetul ............., identificat cu B.I. seria ....... nr. .......... în calitate de comodant,


OBIECTUL CONTRACTULUI


Art. 3. Obiectul contractului îl constituie împrumutul autoturismului marca ........... cu nr. de înmatriculare .................. aflat în proprietatea d-lui/d-nei. .................., în calitate de comodant, pe care S.C. .............. S.R.L. se obliga sa îl foloseasca ca masina de interventii potrivit scopului sau.


TERMEN


Art. 4. Împrumutul se acorda pe o durata de ...... ani, cu începere de la data semnarii contractului.


DREPTURILE SI OBLIGATIILE PARTILOR


Art. 5. Comodantul are dreptul:
- de a primi la scadenta autoturismul împrumutat comodatarului;
- de a exercita, în cazul refuzului de restituire a bunurilor de catre comodatar, actiunea reala în revendicare sau o actiune personala derivata din contract.


Art. 6. Comodatarul are dreptul:
- de a retine bunurile pâna la plata cheltuielilor extraordinare, necesare si urgente facute pentru conservarea autoturismului.


Art. 7. Comodantul se obliga:
- sa remita autoturismul la data semnarii contractului, la sediul S.C. ........... S.R.L.;
- sa restituie cheltuielile facute de comodatar în vederea conservarii autoturismului pe durata contractului;
- sa suporte riscul pieirii fortuite a autoturismului.


Art. 8. Comodatarul se obliga:
- sa conserve autoturismul împrumutat;
- sa foloseasca autoturismul potrivit destinatiei stabilite prin prezentul contract;
- sa restituie la data încheierii contractului bunul împrumutat.


RASPUNDEREA


Art. 9. Comodatarul raspunde pentru deteriorarea sau pierderea - în tot sau în parte - a lucrului, daca nu dovedeste ca deteriorarea ori pieirea s-a produs fortuit sau ca deteriorarea este consecinta folosirii potrivit destinatiei si fara culpa din partea sa.


DAUNE COMINATORII


Art. 10. În cazul în care comodatarul nu restituie autoturismul la sfârsitul contractului, acesta este obligat sa plateasca comodantului, daune cominatorii în valoare de ............. lei pentru fiecare zi de întârziere.


FORTA MAJORA


Art. 11. Forta majora apara de raspundere partea care o invoca.
Partea contractanta care invoca forta majora, o poate face opozabila celeilalte parti cu conditia informarii despre aparitia cauzei de forta majora în cel mult 5 zile de la aparitia acesteia adaugând o confirmare a unor autoritati competente care sa certifice realitatea si exactitatea cauzei.


ÃŽNCETAREA CONTRACTULUI


Art. 12. Raporturile contractuale înceteaza prin restituirea lucrului în stare corespunzatoare la termenul prevazut în contract.
Art. 13. ÃŽn caz de nerespectare a obligatiilor de catre comodatar, comodantul poate cere rezilierea contractului.


LITIGII


Art. 14. Litigiile dintre partile contractante, în cazul în care nu vor fi rezolvate pe cale amiabila, vor fi solutionate de instantele judecatoresti competente.


Prezentul contract a fost încheiat astazi ....... în 3 exemplare originale, din care unul ramâne la comodant, unul la comodatar si unul la notariat.


Semnaturile partilor


COMODATAR,
S.C. .............. S.R.L.
COMODANT,
Dl./D-na ............



#2 Catalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2004 - 05:41 PM

Stiai ca esti o persoana buna?
Multumim




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2004 - 05:46 PM

Asa ma gandeam si eu, dar o confirmare nu-mi strica, HI, HI... :P
Cu placere !

O seara frumoasa tuturor.



#4 Ana2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2004 - 11:36 AM

Otilia, a fost super gestul tau...!



#5 ramonarav

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:craiova

Postat 07 December 2004 - 11:41 AM

Buna Otilia,

este minunat ca ai postat modelele pe pagina.
si as mai avea o intrebare: trebuie neaparat sa fie inregistrate la notar pentru a fi valabile la un control?dintr-un raspuns anterior am inteles ca nu,dar am vazut ca sunt multe pareri si as dori,daca se poate, o confirmare.
multumesc anticipat.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2004 - 12:11 PM

Va trebuiau modelele, v-am prins !!! :P
Ideea asta = mai bine mai tarziu decat niciodata, dar nu m-am asteptat sa am atatea cereri, iar mail-ul meu e cam tradator ! http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif
Mai dragilor, eu nu le-am inreg. la notar decat pe cele cu persoane fizice nerezidente si asta pt. a le da o fata mai oficiala, nu ca ar fi trebuit neaparat; in plus aveam de platit valuta prin banca si am zis ca-i mai "impunator"...
Sa stiti ca mai am si alte modele de contracte, asa ca spuneti ce va mai trebuie...

Sa va fie ziua asa cum v-o doriti.



#7

  • Guests

Postat 13 January 2005 - 09:24 PM

Am cumparat marfa de la o alta firma si doresc un model de contract incheiat intre firma mea si cea de la care am cumparat.
Am stabilit ca plata se face la 180 zile de la data emiterii facturun model de contract in care sa se stipuleze aceste clauze ,eventual si altele. Va rog sa ma ajutati si va multumesc anticipat.
Tina Laver



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2005 - 10:50 AM

Se face, Tina ! Te rog, doar, sa ai un picut de rabdare.
Daca e urgent, modele de contracte (de tot felul) se gasesc pe w.w.w.dsclex.ro. Cauta acolo...

O zi buna.



#9

  • Guests

Postat 15 January 2005 - 12:01 AM

Otilia ,iti multumesc, am rabdare ,nu ma grabesc.



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2005 - 06:04 PM

Buna,

Am creat un subiect nou tot aici, la "contracte, declaratii...". Sper sa te ajute.

O seara frumoasa.



#11 Orbis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 01 February 2005 - 12:31 PM

[quote name='"ALUPEI OTILIA"]Buna' date=' dragilor ![/b']
Va dau tuturor [u]modelele de contracte de comodat [/u]

[u][b] CONTRACT DE COMODAT (pt. sediu)
[/u]

PARTILE CONTRACTANTE
Art. 1. Dl./D-na. ................, cu domiciliul în ........., str. ......., nr. ...., judetul ............., identificat cu B.I. seria ....... nr. .......... în calitate de COMODANT,
si
Art. 2. Dl./D-na. ................, cu domiciliul în ........., str. ......., nr. ...., judetul ............., identificat cu B.I. seria ....... nr. .......... în calitate de COMODATAR,

Am o intrebare. In cazul in care societatea e reprezentata de asociatul unic in calitate de comodant, poate fi aceeasi persoana si comodatarul ?
Daca nu, cum se poate proceda?



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2005 - 12:38 PM

Sigur ca da ! Contractul va fi intre el-pers. juridica si tot el, dar pers. fizica. Scrie numele firmei reprezentata de ....(asociatul unic) si d-nul... (numele asociatului ca proprietar/detinator al spatiului). El va semna in ambele locuri, la locul firmei punand si stampila ei.



#13 Sorin Moldovan cj

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 07 April 2005 - 11:43 PM

ma bucur tare mult ca am gasit ceea ce aveam nevoie.
O intrebare doar: acest contract de comodat se incheie intre doua persoane fizice sau intre o persoana fizica si una juridica ( eu am o Societate care va functiona in apartamentul proprietatete personala) ?.



#14 aidatoma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate, Informatica

Postat 08 April 2005 - 08:18 PM

A fost o idee foarte buna cu contractele de comodat. Mai am insa o rugaminte. Are cineva un contract de comodat pentru PC-uri? La o sala de internet, unul din asociatii firmei pune la dispozitie prin contract de comodat calculatoare, fara a cere nimic pentru asta. Mai trebuie inregistrate la notar? Sau este suficienta semnarea contractelor de comodat?
Multumesc
Aida Toma



#15 ferobert

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 16 April 2005 - 05:29 PM

Poate cineva indica textul legii care reglementeaza contractul de comodat? Sunt tentat sa-mi pun masina personala la dispozitia firmei mele, fara a plati taxe notariale pt. legalizarea contractului. Insa as vrea sa am ceva la mana, cand controlul ma intreaba de contract...



#16 IANT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 18 April 2005 - 09:09 AM

Vin sie eu cu un model :P

CONTRACT DE COMODAT
I. PARTILE

Art. 1

.............., domiciliat în ........., posesor al B.I. seria ... nr. ....., în calitate de comodant

.............., domiciliat în ........., posesor al B.I. seria .... nr. ....., în calitate de comodatar

II. OBIECTUL CONTRACTULUI

Art. 2

Cedarea, de catre comodant, cu titlu gratuit, a dreptului de folosinta a/al ........( se individualizeaza bunul prin indicarea caracteristicilor: marca, seria, nr. de înmatriculare, etc.)

III. DURATA CONTRACTULUI

Art. 3

Prezentul contract se încheie pe o perioada de ...... începând cu ......, data la care bunul va fi predat comodatarului.

IV. CONTINUTUL CONTRACTULUI

Art. 4

Drepturile comodantului

- sa ceara rezilierea contractului în cazul în care comodatarul nu-si respecta obligatiile prevazute în prezentul contract.

Art. 5

Drepturile comodatarului

- sa i se asigure de catre comodant folosinta bunului pe toata durata contractului;

- sa ceara restituirea sumelor platite de acesta pentru conservarea bunului

- sa retina bunul pâna când comodantul îi va remite cheltuielile de conservare a bunului

Art. 6

Obligatiile comodatarului

- sa se îngrijeasca de bunul împrumutat întocmai ca proprietarul acestuia;

- sa foloseasca lucrul potrivit destinatiei sale;

- sa suporte, de la data preluarii bunului, cheltuielile necesare folosintei acestuia, neavând dreptul sa ceara restituirea acestora de la comodant;

- sa restituie bunul împrumutat la împlinirea termenului stipulat în prezentul contract.

V. SUPORTAREA RISCURILOR

Art. 7

Comodatarul va suporta riscul deteriorarii sau pieirii bunului în urmatoarele cazuri:

- întrebuintarea lucrului contrar destinatiei determinata prin natura lui sau prin conventie;

- prelungeste folosinta dupa scadenta si nu dovedeste ca lucrul ar fi pierit si la comodant;

- daca comodatarul ar fi putut salva bunul împrumutat prin înlocuirea acestuia cu un bun al sau daca, ambele lucruri fiind în pericol, a scapat lucrul sau lasând sa piara cel împrumutat, indiferent de valoarea celor doua lucruri;

- lucrul a fost evaluat în momentul contractarii.

ÃŽn celelalte cazuri riscul deteriorarii sau pieirii lucrului este suportat de comodant

VI. ÃŽNCETAREA CONTRACTULUI

Art. 8

Prezentul contract îsi înceteaza efectele în urmatoarele cazuri:

- prin restituirea bunului de catre comodatar înaintea termenului prevazut în contract:

- prin trecerea termenului prevazut în contract:

- prin reziliere, în cazul nerespectarii obligatiilor de catre comodatar;

- prin decesul comodatarului.

VII. FORTA MAJORA

Art. 9

Forta majora exonereaza de raspundere partile în cazul neexecutarii partiale sau totale a obligatiilor asumate prin prezentul contract. Prin forta majora se întelege un eveniment independent de vointa partilor, imprevizibil si insurmontabil, aparut dupa încheierea contractului si care împiedica partile sa execute total sau partial obligatiile asumate.

Partea care invoca forta majora are obligatia sa o aduca la cunostinta celeilalte parti, în scris, în maximum 5(cinci) zile de la aparitie, iar dovada fortei majore, împreuna cu avertizare asupra efectelor si întinderii posibile a fortei majore, se va comunica în maximum 15(cincisprezece) zile de la aparitie.

Data de referinta este data stampilei postei de expediere. Dovada va fi certificata de Camera de Comert si Industrie sau alt organism abilitat de legea statului care o invoca.

Partea care invoca forta majora are obligatia sa aduca la cunostinta celeilalte parti încetarea cauzei acesteia în maximum 15(cincisprezece) zile de la încetare.

Daca aceste împrejurari si consecintele lor dureaza mai mult de 6(sase) luni, fiecare partener poate renunta la executarea contractului pe mai departe. În acest caz, nici una dintre parti nu are dreptul de a cere despagubiri de la cealalta parte, dar ele au îndatorirea de a-si onora toate obligatiile pana la aceasta data.

VIII. SOLUTIONAREA LITIGIILOR

Art. 10

Orice litigiu decurgând din sau în legatura cu acest contract, inclusiv referitor la validitatea, interpretarea, executarea ori desfiintarea prezentului contract se va solutiona de catre instantele judecatoresti competente.

Prezentul contract s-a încheiat astazi ........... în ............ exemplare



Comodant ...........................

Comodatar ..........................



#17 IANT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 18 April 2005 - 09:13 AM

CONTRACT DE COMODAT BUN IMOBIL
I. PARTI

.............., domiciliat în ........., posesor al B.I. seria ... nr. ....., în calitate de comodant

.............., domiciliat în ........., posesor al B.I. seria .... nr. ....., în calitate de comodatar

II. OBIECTUL CONTRACTULUI

Art. 1

Cedarea, de catre comodant, cu titlu gratuit, a dreptului de folosinta asupra imobilului situat în ........., compus din ......., dobândit în baza ........

Bunul imobil ce face obiectul prezentului contract este proprietatea absoluta si exclusiva a comodantului, nu este grevat de nici un fel de sarcini, nu este ipotecat si, în general, nu formeaza obiectul nici unui fel de garantie, de nici o natura, fapt atestat de Certificatul fiscal eliberat de Administratia Financiara a Sectorului ....... în a carui raza teritoriala se afla situat imobilul ....... si de catre Certificatul de sarcini eliberat de Biroul de Carte Funciara de pe lânga Judecatoria ........., certificate care constituie anexe ale prezentului contract.

III. DURATA CONTRACTULUI

Art. 2

Prezentul contract se încheie pe o perioada de ........ luni/ani, începând cu .................., data la care comodatarul intra în posesia imobilului.

IV. CONTINUTUL CONTRACTULUI

Art. 3

Drepturile comodantului

- sa ceara rezilierea contractului în cazul în care comodatarul nu-si respecta obligatiile prevazute în prezentul contract;

- sa i se restituie imobilul în starea existenta în momentul predarii.

Art. 4

Drepturile comodatarului

- sa i se asigure de catre comodant folosinta imobilului pe toata durata contractului;

- sa ceara plata cheltuielilor extraordinare, necesare si urgente efectuate pentru conservarea acestuia

- sa ceara despagubiri pentru pagubele suferite ca urmare a viciilor lucrului.

- sa foloseasca imobilul pâna când comodantul îi va remite cheltuielile de conservare a bunului / îl va despagubi pentru pagubele provocate de vicii

Art. 5

Obligatiile comodatarului

- sa se îngrijeasca de conservarea imobilului ca un bun proprietar

- sa foloseasca lucrul potrivit destinatiei sale;

- sa suporte, de la data preluarii bunului, cheltuielile locative,

- sa restituie folosinta imobilului la împlinirea termenului stipulat în prezentul contract

V. SUPORTAREA RISCURILOR

Art. 6

Comodatarul va suporta riscul deteriorarii sau pieirii bunului în urmatoarele cazuri:

- întrebuintarea acestuia contrar destinatiei sale;

- folosirea imobilului dupa expirarea termenului convenit de parti prin prezentul contract;

ÃŽn celelalte cazuri riscul deteriorarii sau pieirii bunului este suportat de comodant

VI. ÃŽNCETAREA CONTRACTULUI

Art. 7

Prezentul contract îsi înceteaza efectele în urmatoarele cazuri:

- prin restituirea bunului de catre comodatar înaintea termenului prevazut în contract:

- prin trecerea termenului prevazut în contract:

- prin reziliere, în cazul nerespectarii obligatiilor de catre comodatar;

- prin decesul comodatarului.

VII. FORTA MAJORA

Art. 8

Forta majora exonereaza partile de raspundere în cazul executarii necorespunzatoare sau cu întârziere a obligatiilor asumate prin prezentul contract.

Prin forta majora se întelege un eveniment independent de vointa partilor, imprevizibil si insurmontabil, aparut dupa încheierea contractului, care împiedica partile sa-si execute obligatiile asumate.

VIII. SOLUTIONAREA LITIGIILOR

Art. 9

Orice litigiu decurgând din sau în legatura cu acest contract, inclusiv referitor la validitatea, interpretarea, executarea ori desfiintarea prezentului contract se va solutiona de catre instantele judecatoresti competente.

IX. ALTE CLAUZE

Art. 10

Prezentul contract contine .............. capitole si ..................... articole.

Art. 11

Prezentul contract s-a încheiat astazi ........... în ............ exemplare.



Comodant ..............................

Comadatar .............................



#18 EUGENIA DIACONU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 18 April 2005 - 12:55 PM

Buna,
As dori si eu daca se poate un contract de prestari de servicii intre o societate ,,SRL",si o persoana fizica ,care imi amenajeaza spatiul societatii,si binenteles as dori sa stiu daca pot sa platesc in baza acestui contact persoana fizica.sau mai sunt necesare alte documente.
Este obigatoriu sa-l inregistrez la notar contactul,iar impozitul pe venit pentru persoana fizica il retin eu si cat este.?
multumesc foarte mult pentru ajutorul acordat.!
O zi buna tuturor!
Adresa mea este ltn_ena@yahoo.com



#19 bluecori

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Arad
  • Interests:Contabilitate

Postat 18 April 2005 - 08:08 PM

Buna!
In primul rand vreau sa ii multumesc si eu Otiliei pentru gestul minunat care l-a facut punand modelele de contract aici pe forum!!!
Am si eu o intrebare legata de aceste contracte: se poate prin contractul de comodat (de sediu sau masina) sa se stipuleze si plata impozitul pe cladire sau masina, in functie de caz?
As vrea sa stiu conform legislatiei in vigoare daca se accepta.

Va multumesc... sper ca am fost destul de clara, e prima data cand scriu pe acest forum :oops: , care de altfel mi se pare extraordinar.



#20 aidatoma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate, Informatica

Postat 21 April 2005 - 10:08 PM

Va multumesc pentru contracte, sunt foarte bune, deja am facut si eu pentru PC. Dar inca nu stiu daca trebuie inregistrate la notar sau pot fi tinute asa. Stie cineva care este temeiul legal?
Multumesc
Aida Toma






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL